Nová velká kniha etikety

Nová velká kniha etikety https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2787/bmid_nova-velka-kniha-etikety-64339a944dd18.jpg 5 52 6

Kniha je univerzálním průvodcem různými společenskými událostmi. Seznamuje čtenáře se všemi formami společenského styku, se správným řešením společenských situací, s pravidly jednání jak doma, tak v cizině. Množstvím informací a rad překonává všechny dosud vydané příručky společenského chování. Poskytuje praktické návody, jak se chovat ve společnosti, v kanceláři, na ulici i doma, jak správně stolovat, jak se oblékat, jak se chovat na recepci, na banketu, jak připravit návštěvu ústavního činitele, jak jednat se zahraničními partnery. Vychází ze soudobého pojetí etikety a protokolu. Je nezbytnou pomůckou pro školu, úřad, firmu i rodinu. Druhé, doplněné a rozšířené vydání reaguje na změny, jimiž česká společnost prochází. Je obohaceno o nové trendy v oblékání, o další typy společenských příležitostí, o rozšířený přehled forem stolování. Kniha má oproti prvnímu vydání dvojnásobný rozsah. Doplněné a rozšířené pasáže přivítají manažeři, vedoucí pracovníci úřadů a institucí, diplomaté, učitelé, studenti a rodiče.... celý text

Y2T
18.12.2022

Vytkl bych tomu to, co v podstatě všem ostatním Špačkovým knihám. Kniha je velmi podrobným výčtem formálních pravidel a zvyklostí, které prezentuje až v přepjaté míře, v jaké se běžně zdaleka nedodržují, a jistě z ní bude mít velkou radost váš krejčí, a všichni další dodavatelé knihou doporučovaných nezbytných propriet.

Neřekne vám ale zhola nic o slušném chování. Zůstává zaměřena jen na povrchní formu. Neprozradí vám, jak vycházet s lidmi, jak být skutečným gentleman (či gentlewoman), který si dává pozor, aby se ostatní kvůli němu necítili špatně. V tomto směru jsou mi mnohem bližší díla jiných autorů, jako např. Karla Gutha Jarkovského, který sice dává ve svých dílech místy průchod svým politickým názorům, s kterými nemusí každý souhlasit, ale uvědomuje si, že u slušného chování nejde o to, navléknout někoho do formálního obleku a nechat pronášet prázdné fráze, ale že podstatou je vzájemná vstřícná interakce lidí. Že nejde o to, ukazovat peníze a vytahovat se, ale o to, chovat se k jiným ohleduplně a správně, ale přitom se nenechat jakkoliv zneužívat.

heavy66
13.02.2022 5 z 5

Člověk je tvor společenský, a pravidla společenského chování platí ať chceme nebo ne. Velká kniha etikety přináší zábavnou a čtivou formou srozumitelný a přehledný návod, jak si neudělat ostudu větší, než je nezbytně nutné!

marukm
25.09.2020 5 z 5

Zajímalo mě, co z etikety vím a nevím. Nebyla jsem nakonec (díkybohu) ani moc překvapená, každopádně knihu považuji za výborný přehled toho základního/klíčového co se společenského chování týče. Je přehledně členěna do kapitol a lze si vyhledat i to základní pro vybrané události (svatba, pohřeb apod.). Troufám si tvrdit, že by neměla chybět v žádném have-read listu, přestože některá pravidla nám mohou přijít už opravdu překonaná. :-)

chybinspirace
12.04.2019 5 z 5

Kniha nabízí od absolutních základů až po ty nejjemnější detaily společenského chování. Vtipné příhody s Václavem Havlem a vsuvky Gutha Jarkovského dodávají knize vtip a odlehčenou formu.

haki34
08.04.2019 5 z 5

"DObré mravy utvářejí kultivované vztahy mezi lidmi a obrušují hrany , o které by se lidé při vzájemném styku zbytečně mohli zranit. Slušnost lidi sbližuje."

jistě jsem ji nečetla naposledy :) čtivá, vtipná,, proložená citáty z Guth-Jarkovského (ceremoniář T.G. Masaryka, zakladatel novodobé české etikety) a klasiků historie, také autorovými vlastními zážitky z praxe, (příhody s V. Havlem jsou super ! ) navíc dobrá pomůcka, jak si zapamatovat některá pravidla etikety zapamatovat...
a hned směleji bojuji s příborem a lépe se pohybuji ve společnosti :)

je to taková "kuchařka" pravidel slušného chování, podána zapamatovatelně i pro úplné začátečníky...jak se oblékat, jak stolovat, jak přistupovat k lidem kolem sebe, doma i v práci, také na různých akcích...a samozřejmě je pak na nás toto umění předávat i dále, zejména dětem, a hlavně se nebát začít ho používat v běžném životě !!

"Kdo bydlí u chromého, naučí se kulhat" Plútarchos z Chaironeje

"ostych je omluvitelná příčina, proč někdy nezasáhneme ve prospěch nevidomého či slabozrakého, už sám ostych je konfliktem mezi potřebou pomoci a psychickou zábranou. Tu odstraníme vůlí a cvikem. Překonáním ostychu získáme novou sociální zkušenost a budeme pociťovat sami se sebou uspokojení, že jsme si osvojili novou formu kontaktu s lidmi. Neomluvitelná je lhostejnost..."

p.s. a ještě dvě hezké moudra (parafrázuji ) :

pokud se nám na nudném večírku začne zdát, že se výborně bavíme, a když si dáme ještě jednu skleničku, bude to ještě lepší a my ještě zábavnější, tak je nejvyšší čas odejít....

a druhé : pokud si při jídle nejsme jisti, že to dokážeme "bezpečně" sníst, tak raději nejíme !!

d.p.
04.09.2017 5 z 5

Pan Špaček je prostě špička ve svém oboru. Skvělá kniha s názornými ukázkami a špetkou autorova humoru. Měl jsem už za mlada rád jeho pořad etiketa, byl velice příjemně podaný a tato kniha je něco podobného. Pro ty, kdo se nechtějí ve společnosti cítit jako ryba na suchu, rozhodně vřele doporučuji.