Corvus Corvus komentáře u knih

Pod maskou ušlechtilosti Pod maskou ušlechtilosti Nancy MacLean

Velké zklamání. Knihu jsem kdysi propásl před mnoha lety v síti levných knih a zpětně si říkám, že to vůbec nevadilo. Někoho totiž napadla „skvělá“ myšlenka, vzít disertační práci a vydat ji jako knihu o 386 stranách. Jaké bylo mé zklamání, když jsem zjistil, že rovných 144 stran (!) je nekonečný seznam zdrojů, odkud autorka čerpala. Neuvěřitelné, že měl někdo chuť plýtvat na to papírem, natož ještě v jiné jazykové mutaci. Mé druhé (ještě větší) zklamání přišlo v momentě, kdy jsem se ani na 130 straně (!) nedozvěděl o KKK zhola NIC, vyjma toho, kolik v oněch dobách činily výnosy bavlny a kukuřice, že členové klanu se skládali z takových a makových lidí chudší střední třídy, autorka dokonce neváhá jít do takových obskurností, že popisuje jmenovitě osudy pátého syna pana xy, kolik si vydělával a že KKK byl vlastně spolek nespokojených bílých heterosexuálních týpků, s takřka nulovým vzděláním, problémy přinést do klanu nějakou tu kačku a velkým problémem se svým egem, které jim narušovaly bouřící se ženy u ploten. Pod maskou ušlechtilosti je po MNOHA letech kniha, kterou jsem znechuceně odložil a nedočetl, což se mi skutečně stává jen zcela výjimečně. K uzoufaní nudná sbírka hromady čísel, grafů (povinných ve všech podobně zaměřených textech typu „závěrečná práce“), tisíců jmen, výnosů, výdělků… člověk má pocit, že čte výsledky nadnárodního plánu komunistické strany šesté pětiletky. Chybí už jen obligátní „teplota, vlhkost vzduchu, rosný bod“. Knihu úplně s klidem v duši vynechejte. Nic nového se o KKK nedozvíte (skutečně ne), pusťte si raději vynikající (2x podtrhuji) francouzský dvouhodinový dokument Ku Klux Klan, une Histoire Américaine, který je doslova nabit raritními materiály a dozvíte se o KKK asi tak o 150% víc, než z této „knihy“. Jedna hvězdička z pěti za snahu autorky, nicméně naprosto nevhodné pro knižní zpracování (což mě přivádí k myšlence, kdo v BB artu rozhoduje o tom, co se v ČR vydá?). Body za chyby v textu + naprosto otřesnou foto přílohu, na kterou grafik ani nesáhl, nestrhávám; ačkoliv se lze jedním kliknutím na googlu dostat k nepopsatelně lepším, zajímavějším a detailním fotografiím. Na tristní (ne)kvalitu knih od BB artu už jsem zvyklý. Bohužel. Knihu lze použít jako drobnou stoličku, případně si v ní lisujte bylinky do herbáře. Aspoň k něčemu bude.

21.07.2022 1 z 5

Sekora: Mravenčí a jiné práce Sekora: Mravenčí a jiné práce Tomáš Prokůpek

Pro fanoušky Ondřeje Sekory absolutní povinnost. Nádherná kniha, za kterou Tomášovi Prokůpkovi děkuji.

17.03.2020 5 z 5

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

Všem maniakům kolem Motörhead: Lemmy zemřel = vyděláme na tom balík! BB art KONEČNĚ udělá dotisk. Neváhejte a kupujte, protože tahle kniha se extrémně špatně shání a hned jak se znovu vyprodá, bude na vždy utrum. Takže kdo nemáte ještě Lemmyho v knihovničce šup na web BB artu ;) Poděkovat můžete později :)

29.01.2016 5 z 5

Brutal Assault: 20 let (1996 - 2015) Brutal Assault: 20 let (1996 - 2015) Pavel Křiklan

Velkoformátová kniha Brutal Assault je takřka 2,5 kilový špalek (dvojjazyčný - česky/anglicky), věnovaný festivalu Brutal Assault, který by neměl chybět v knihovně žádného fanouška tvrdé muziky. Pro návštěvníky festivalu jde pak přímo o povinnost. Kniha na úctyhodných 442 stránkách mapuje 20 let historie festivalu (1996 - 2015) a zajímavý text je doplněn MNOHA opravdu povedenými fotografiemi (mnohdy velkoformátovými). Kniha nabízí spoustu zajímavých informací, ale i zábavných perliček z historie. Zajímavostí také je, že vyšla ve dvou variantách obálky, přičemž zpracování je na špičkové úrovni (především verze s dvouhlavou orlicí ve zlato-černém provedení). Kniha není žádný drobek: 24 x 30cm. Vřele doporučuji všem fanouškům hudby. Luxusní publikace!

PS: Víte třeba, že Brutal málem po devíti letech zanikl? Nebo že Shindy není jeho zakladatelem? Na 442 stranách najdete spoustu dnes stěží pochopitelných historek, ale také například kompletní rejstřík kapel, které kdy na festivalu hrály.

27.08.2015 5 z 5

Už dost, šéfe! Už dost, šéfe! Zdeněk Pohlreich

Řekl bych, že to je snad první Pohlreichova kniha, která najde uplatnění v kuchyni i v posteli :) Recepty jsou (konečně) z kategorie normální/dostupné čili nemusím prásknout prasátko s úspory, abych si jednu z jeho delikates mohl dovolit. Jde o rozumný výběr (dle mého soudu). Knížka (k mé radosti, protože kuchařky jinak určitě nesbírám) obsahuje i poměrně obsáhlý rozhovor se Zdéňou (rozdělený do několika tematických celků), postřehy z natáčení a konečně i krátká interview s kuchařskými hvězdami (všeuměl pan Kuře či Štěpán Ruda a jeho DOKONALÁ kuchyně a žena Zdenička). Nechybí samozřejmě stránky věnované šéfovým hláškám. Čili "nebyl jsem vykulenej jako žába před bouří", abych parafrázoval oblíbeného kuchaře, ale upřímně mohu napsat, že je to zcela určitě nejlepší knížka, kterou jsem od Pohlreicha četl. Bavila mě. Pokud se rádi ochomýtáte kolem kuchyně a baví vás TV pořady o vaření (což je prakticky to jediné, na co se dá na komerčních stanicích koukat), s touto knížkou neuděláte chybu. Apropo v levných knihách je za hubičku...

01.09.2014

Po stopách moru Po stopách moru Norman Frank Cantor

Se jménem N. F. Cantora jsem se setkal prostřednictvím této knihy poprvé. Jak velký odborník či kapacita v historických kruzích je či není, netuším, ale od této knihy jsem očekával trochu něco jiného. Cantor má evidentně hodně načteno (jak dokazují i doporučené prameny v závěru knihy), píše čtivě, na druhou stranu o moru jsem se nedozvěděl zase až tolik, kolik jsem očekával. Z tohoto důvodu vsázím na dílo 'Mor 1480-1730: Epidemie v lékařských traktátech raného novověku' od doc., Mgr., Karla Černýho, Ph.D. V této knize se mi vlastně ani tak úplně nelíbilo zbytečně podrobné rozebírání "kdo/kde/s kým" v anglických či francouzských středověkých rodech, zbytečně obšírné popisy jak fungovalo tehdejší právo/nevolnictví/rolnictví... Chápu kontext, ale raději bych se takto detailní informace dozvěděl přímo o zhoubné nemoci. O moru jsem se víceméně dozvěděl prakticky jen tu skutečnost, že se ve skutečnosti nedá zcela přesně určit ani původ (pravděpodobně příkopová propadlina v Africe - kolébka lidstva), ani zda za hory mrtvol mohl čistě dýmějový mor či mor + nějaká další bio-zhouba typu anthraxu (k čemuž se Cantor přiklání) nebo něčeho jiného. Ztráta času to nebyla, ale věřím, že vypátrám lepší knihy o moru.

10.08.2019 3 z 5

Star Wars Art: Ralph McQuarrie Star Wars Art: Ralph McQuarrie kolektiv autorů

Absolutně dokonalá záležitost. Pokud se řadíte mezi početné zástupy fanoušků Hvězdných válek, jednoznačně musíte mít tuto bibli ve své knihovně. Jinak prostě nejste fanoušci. Dokonalá záležitost. Tečka.

15.12.2017 5 z 5

Hory shora Hory shora Arnošt Tabášek

Vynikající publikace našeho předního českého vysokohorského horolezce, která shrnuje šest úspěšných výstupů na nejvyšší hory planety (plus několik nepodařených pokusů na Radkovu nemesis K2). Oproti druhému dílu Hory s hora 2 je zde méně textu (ačkoliv má paradoxně více stran) a maximálnímu hodnocení brání trochu sušší a repetetivní text, který na jednu stranu obsahuje Radkovu autentickou výpověď, ale vzápětí je panem Tabáškem (?) vše shrnuto a zopakováno. Na můj vkus by mohlo být i fotografií trochu více, ale i tak jde o dechberoucí snímky a scenérie. Kniha je poutavá a čte se tzv. jedním dechem. Kdykoliv je mi v zimním období chladno, vzpomenu si na Radkovo trápení na Kančendženze či Annapurně (píše o ní ve vymazlenějším druhém díle) a hned je mi teplo.

Publikaci doporučuji všem, kteří se zajímají nejen o vysokohorské lezení, ale o přírodu, extrémní sportovní výkony a dobrodružství na hraně lidských možností vůbec. Jsem hrdý, že jsem si mohl s Radkem Jarošem potřást pravicí a věnoval mi pdopisy do knih.

10.12.2014 4 z 5

Junáci na Otavě Junáci na Otavě Josef Pavel

Knížku jsem četl bezmála před 20 lety, ještě v dobách, kdy byl skauting a knížky Jestřába (Jaroslava Foglara) pro mládež velkým dobrodružstvím. Dnes letí romantika s upíry a modrý život si pamatují maximálně tak třicátníci a výš :) Junáci na Otavě od Josefa Pavla patří mezi Foglarovky a ani dnes to není marné počtení pro "přírodomily". Navíc se mi vždycky líbily obrázky od Miloše Nováka...

06.08.2014

Život na prodej Život na prodej Jukio Mišima

mé pátrání po japonském spisovateli, který by mě skutečně chytil za srdce, nadále pokračuje. Po zbožňovaném Haruki Murakamovi, jsem zalovil hlouběji do historie a tentokrát jsem vybral neméně uznávanou hvězdu japonské literatury - Jukio Mišimu, který je u nás znám především románem Zlatý pavilon. Mišima sám označil Tělo na prodej za drobné dílko (vycházelo na pokračování v magazínu Playboy, jak jsem se dočetl v doslovu) a skutečně se nejedná o žádný „zásah do světové literatury“. Rozhodně neočekávejte nic tak spektakulárního a šokujícího jako Mišimovu seppuku, kterou spáchal v roce 1970 (ve 45 letech) po svém proslovu, na půdě velitelství japonských Sil sebeobrany. Čtenáři povšechně nevítané (líné) otevřené konce příběhů, bohužel útlé knížce body také nepřidávají. Přese všechno mají životní kotrmelce hlavní postavy, v podobě mladého, životem unaveného úředníčka Hanio Jamady, působivé entrée, nápad a čtivost. Kořením je pak černý humor, absurdní situace a lehce bizarní momenty. Nemohu napsat, že bych se nebavil. Především pak kapitolka s ženou toužící po jisté životodárné tekutině či smrtonosní brouci mě oslovila. Celek bohužel vyprchá do ztracena, jako ranní mlha převalující se nad blaty. Chvíli je to krásné, ale až příliš brzy vaše kročeje zamíří k domácí knihovně, abyste se zmocnili další doposud panensky čisté vazby. Očekávání zůstala (spíše) nenaplněna a o člověkovi, který nabízí svůj život na prodej, překvapivě hloubat nijak zvlášť nebudete. Ačkoliv je název knihy sebepoutavější a nápad zajímavý, závěr se podle mého nezdařil. Dobrá knížka na jedno, maximálně dvě odpoledne u dobré brazilské kávy :-)

07.11.2023 3 z 5

Dělníci kovu I: Necrocock Dělníci kovu I: Necrocock Václav Votruba

Psát o panu Necrocockovi cokoliv nad obsah této výtečné biografie, je jako nošením muchomůrek do lesa (či filcek do zaplivaného asijského bordelu). Chlípnost v kombinaci se zvýšenou močopudností, zahuštěným šlemem a neotřelou náturou hlavní hvězdy knihy - Tomáše Kohouta - ze stránek doslova odkapavá. Stejně jako takřka hmatatelná vůně lyzolu, desinfikovaných kachliček a rourek uleželých hřibů, prolezlých hmyzem rozmanitých čeledí. Jako velký fanoušek celé Necrocockovi tvorby, hodnotím pěti macatými hvězdami. Nechybí zásadní okamžiky, znepokojivé historky, fotografie z archivu, vybrané texty písní a na závěr knihy úctyhodná (a stále se rozpínající) diskografie. Děkuji za tuto skvostnou biografii a těším se na další díl Dělníků kovu. Přimlouvám se do budoucna za Frantu Štorma.

27.07.2021 5 z 5

Nesmrtelnost, spol. s r. o. Nesmrtelnost, spol. s r. o. Robert Sheckley

Pět macatých hvězd z pěti a hned napíšu proč. Protože mi tuto útlou knížku věnoval spolužák s komiksem Funky Koval: Bez oddechu na základní škole. Protože Nesmrtelnost (nepočítám-li komiksy v ábíčku a mnou zbožňovaného Davida Gerrolda a ságu Chtorr) bylo jedno z mých prvních sci-fi v raných '90. Protože Sheckley fantasticky narouboval na klasické sci-fi spirituální rovinu plnou poltergeistů, berserků, duchů a zombie, otázku věčného života a života po životě. Protože vymyslel frontu s budkou pro sebevrahy a spirituální ústředny pro komunikaci se zemřelými. Pět hvězd za smršť nápadů na pouhých 179 stranách. Za pana Smithe s neodolatelnou kolínskou s nádechem rozkladu. Za neotřelou atmosféru. Za skvělý nápad s byznysem těl a rájem pro bohaté. Za působivý náhled do roku 2120, kde je mysl bezezbytku uctívána a povýšena nad pomíjivou hromadu masa tvořící tělo. A především za to, že Nesmrtelnost famózně funguje i skoro po 30 letech, kdy jsem jí četl poprvé. Kult!

13.03.2021 5 z 5

Folia Heyrovskyana Coleoptera: Curculionidae Lixinae Folia Heyrovskyana Coleoptera: Curculionidae Lixinae Robert Stejskal

Jedna z mála entomologickcýh publikací věnujících se čeledi nosatcovitých (Curculionidae), konkrétně podčeledi rýhonosců (Lixinae). Filip Trnka a spol. systematicky seřadili středoevropské rýhonosce a katalog doplnili velice zajímavým a poučným textem a samozřejmě špičkovými fotografiemi. Pro zájemce, ale i amatérské makrofotografy, jde o povinnost v knihovničce. Uvítal bych další katalogy, věnující se rodu Curculionidae. Skvělá práce.

12.07.2018 5 z 5

Hory shora 2 Hory shora 2 Radek Jaroš

Vynikající publikace našeho předního českého vysokohorského horolezce. Vedle poutavého textu mě potěšily úžasné fotografie (kterých je slušný počet, nechybí celostránkové detaily), graficky znázorněné trasy výstupů, krátké info o historii každého kopce. Troufnu si napsat, že mě Radkovi knihy baví mnohem víc než stále dokola publikované knížky od Messnera. Také lidsky je pan Jaroš úplně někde jinde a samozřejmě svou roli hraje i národní hrdost. Oproti prvnímu dílu lze vidět, že Radkův text/zážitky jsou lépe zpracovány (Andreou Jarošovou). Text se neopakuje jako v případě prvního dílu, kde byl přepis Radkových myšlenek a následně shrnutí panem Tabáškem víceméně toho samého. Přibyly fotografie, detaily, stejně tak stoupla i grafická stránka knihy, gramáž papíru atd. Velice povedený druhý díl, kde (z logických důvodů) chybí Radkova nemesis K2, o které napíše samostatnou knihu. Líbí se mi také autentické výpisy sms zpráv, případně zprávy meteoroložek. Špičková kniha od špičkového sportovce.

Jsem hrdý, že mám všechny publikace podespané s věnováním a mohl jsem si s Radkem Jarošem potřást pravicí na prosincové přednášce v roce 2014. Doporučuji všemi deseti.

10.12.2014 5 z 5

Hory, má panenko Hory, má panenko Andrea Jarošová

Se slečnou Jarošovou bych asi kamarád být nemohl. Nijak zvlášť nevyhledávám společnost lidí, kterým je apriory vše u všichni u prd*** (a ještě to umocňují tím, že to dávají neustále svému okolí na odiv). Nicméně kniha a její koncepce se mi opravdu líbila a přečetl jsem ji cca za 3 hodiny jedním dechem. Mistr Jaroš je světová legenda a ocenil bych, kdyby vyšla knížka s hlubšími poznatky přímo z jednotlivých výstupů. Pan Jaroš je chodící studnice příběhů a nevyčerpatelných zkušeností a o to víc bych je jednoho dne rád viděl na papíře. Klidně ke každé osmitisícovce jednu knihu. Messner sice tohle téma zdánlivě vydřenil, ale Radek je "náš" a já bych si přečetl strašně rád knihy z jeho pera. Zkratkovité články na National Geographic mě prostě neuspokojily :) Držím palce k zafinancování dokumentu (toho času na Startovači) a těším se na další zajímavé knížky!

22.09.2014 4 z 5

Ztracený Měsíc Ztracený Měsíc Petr Tomek

„Tak. Padáme odsud. Nech už toho focení!“ - toto jsou poslední slova pozemšťanů, která zazněla na věčném souputníkovi Země - Měsíci, 14. prosince 1972 ve 22:54 hod. Pronesl je astronaut Eugene Cernan, popohánějíc geologa Harrisona Schmitta do modulu Challenger. Od doby Apolla 17 uběhlo 50 let (!) a lidé do regolitu Měsíce neotiskli žádnou další stopu… Proč tomu tak je? Proč se další kroky lidstva odklonily od kurzu Země - Měsíc? Proč byl program Apollo 18, 19 a 20 vyřazen? Právě na tyto otázky a nejen na ně, hledá odpověď Petr Tomek ve své knize Ztracený Měsíc. Fascinující publikace o kosmonautice, pionýrských časech dobývání Vesmíru, závodu o přistání na Měsíci, nástupu raketoplánů, utahování opasků vesmírného programu i (snad) světlé budoucnosti výprav do Vesmíru. Tomek přibližuje dějiny kosmonautiky čtivou formou ne nepodobnou např. popularizátorovi a astrofyzikovi Jiřímu Grygarovi či astronomovi s velkou zálibou v naší mateřské hvězdě - Slunci - Josipu Kleczkovi. Všechny tři spojuje velký rozhled, fascinace kosmem a taktéž umění přiblížit nepředstavitelné běžnému čtenáři se zájmem o "hvězdičky". Publikaci doprovází velmi bohatá obrazová příloha (400 dokumentárních fotografií, technické dokumentace atd.) přímo v textu. Jedna ze závěrečných kapitol se věnuje oblíbeným konspiračním teoriím, které Tomek důkladně prověřil a předkládá čtenáři zamyšlení, že i ty nejšílenější teorie mohou ukrývat zrnka reálných základů. Ano, dokonce i ty nejsmělejší, kdy si Měsíc dávno před Američany podrobil Nacistický vesmírný program (všichni ale víme, že ten úspěšně zlikvidoval B. J. Blazkowicz ve Wolfensteinovi :-) ). A tak zatímco kniha končí někdy kolem roku 2005, což je její největší, ale pochopitelné mínus, dnes máme mnohem hmatatelnější naději v obnovu pilotovaných letů na Měsíc. A to díky projektu Artemis. Artemis je kosmický program NASA, jehož cílem je obnovení pilotovaných letů s lidskou posádkou na Měsíc. Program byl zahájen v roce 2017 a je zabezpečován NASA ve spolupráci s několika soukromými partnery. Lodí Orion navedenou na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi se můžete dostat i vy! Tedy aspoň vaše jméno a to díky flashce, na které bude uloženo, jenž bude na palubě lodi Orion. Stačí se jen zaregistrovat. Vzhůru na Měsíc!

16.04.2022 4 z 5

Tesaříci (makrofotografie) Tesaříci (makrofotografie) Jiří Zahradník

Pan Doc. RNDr. Jiří Zahradník, CSc. je možná významný český entomolog světového významu, jak je uvedeno v životopisu, ale kniha, zahrnující tesaříkovité ČR a SR, je jedním slovem tragická. Textu je naprosté minimum a pokud se chcete o tesařících dozvědět cokoliv víc než (v průměru 3 věty), od této publikace dejte jednoznačně ruce pryč. Podle mé zkušenosti se na tom shodují i profesionální entomologové. Po zkušenostech s jinými knihami, které taktéž neoplývají bohatou textovou přílohou a po zjištění, že neexistuje v českém jazyce solidnější publikace než Tesaříkovití od M. E. F. Slámy, jsem tuto kupoval s ohledem na titul. Totiž MAKROFOTOGRAFIE. Věnuji se makru a proto jsem se (v předtuše, že text mě ničím nepřekvapí) těšil na špičkové snímky našich tesaříků. Pokud holdujete makrofotografickým knihám, obdivujete detaily, barvy, špičkovou kompozici a trávíte svůj čas na fotografiemi, tuto knihu si v žádném případě nepořizujte! Viděl jsem opravdu hodně fotografií brouků, ale TOTO jsou jednoznačně ty nejhorší obrázky všech dob. I ten nejtragičtější telefon poskytne mnohokrát zajímavější obrazovou kvalitu, barvy a dokonce i detaily, než 90% fotografií v této knize. A těch zbývajícíh 10%? S těmi bych se já osobně styděl jít za nakladatelem. Od této knihy ruce pryč. V součtu dvě hvězdičky uděluji k úctě životní práce Jiřího Zahradníka a za snahu obsáhnout v knize všechny tesaříkovité ČR. Veliké zklamání.

11.07.2018 2 z 5

Sadhuové Sadhuové Baba Rampuri

Zajímavý příběh "západního člověka", který se v zájmu hledání smyslu života a otázek jsoucna, rozhodl pro asketický život ve starověké Indii. Knížka sice nezpochybnila můj názor na realitu a duchovní život, jak se píše v anotaci, ale na druhou stranu nemám nejmenší důvod v autorova slova nevěřit. Stejně jako nemám důvod zpochybňovat slova přátel, kteří tvrdí, že Indie člověka neodvratně změní. Příběh má svá hluchá místa, ale i zajímavé a někdy i vyloženě dramatické vrcholy. Pokud hledáte publikaci, která se zaměřuje na extravagantní či rekordní výkony Sadhuú (indických svatých mužů), porozhlédněte se jinde. Toto je především příběh Ram Puriho, deník, který se snaží západnímu čtenáři přiblížit neuchopitelné. Pravděpodobně nejzajímavější mi na Ram Puriho výpovědi přišlo, že jednoduše nedokázal zlomit západní myšlení, upínaní se k logice, útěku od chaosu ani po mnoha letech, během kterých se stal z žáka babou. Indie, hinduismus a mistrovství jogínů, tantriků atd., je prostě pro tzv. "civilizovaného" člověka nepochopitelné umění.

22.09.2014 3 z 5

Doteky Severu / Touch Of The North Doteky Severu / Touch Of The North Petra Doležalová

Nádherná publikace od milovnice přírody Petry Doležalové. Cestopis mapující poznávací trip po mrazivém severu (který vydala vlastním nákladem), je lahůdkou pro milovníky krásné severské přírody. Kniha obsahuje celou řadu atmosférických fotografií z oblastí za polárním kruhem, Islandu, Špicberk. Má atypický formát, je kvalitně provedená na křídovém papíře a je psaná dvojjazyčně (čeština/angličtina). Nádherný dárek od přítelkyně k Vánocům. Doporučuji.

06.08.2014 5 z 5