Pod maskou ušlechtilosti

Podtitul: Ku-Klux-Klan po první světové válce Seriózní historická studie vychází ze zachovaných autentických záznamů místní skupiny Ku-Klux-Klanu v typickém průměrném americkém městečku ve státě Georgia. Na rozdíl od většiny záznamů, které byly ukryty nebo zničeny, ve městě Athens se zachovaly seznamy členů, zápisy schůzí, propagační texty a korespondence a staly se součástí archivů. Na těchto materiálech autorka ukazuje zdroje, usilování a cíle celého hnutí a mikrosvět lidí, kteří se ve jménu domněle ušlechtilých idejí a tradic dopouštějí krutosti a bezpráví. Často se jedná o významné a úctyhodné členy místních komunit. Dílo je zároveň i hlubší analýzou historických a společenských příčin vzniku a šíření rasistických a xenofobních idejí mezi obyvateli Spojených států. Všímá si i propojení s ženskou otázkou a politickými postoji....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61607/pod-maskou-uslechtilosti-4hF-61607.jpg 3.511
Literatura naučná, Historie
Vydáno, BB art

Behind the Mask of Chivalry, 1994

Kniha Pod maskou ušlechtilosti

jindrich7442
29.12.2019

Zajímavá kniha, četl jsem jí již zhruba před 10 lety. Jedná se o knihu, která velice objektivně popisuje činnost velice kontroverzní organizace, která je dnes vnímána a posuzována pouze z hlediska rasismu, což nebylo zdaleka jediné téma, kterému se organizace věnovala. Nutno také podotknout, že organizace vznikla v druhé polovině 19. století a největší rozmach prožila v období mezi světovými válkami, kdežto menšiny v USA, především černoši až do roku 1965 měli jen vyhrazená místa ve veřejném prostoru (doprava, restaurace, volební právo, atd.). Čas od času si na ní vzpomenu a již jsem jí i několika lidem doporučil. Knihu jsem použil dokonce i jako zdroj informací pro některé svoje práce při studiu na VŠ, včetně kvalifikačních prací.

eraserhead
12.05.2015

Zvláštní kniha. Zajímavé, čeho všeho jsou schopní ti dnes tolik opěvovaní "obyčejní slušní lidé" a ještě křesťané k tomu. A není to ani sto let. Mrazí na ní nejen z toho, co si v ní čtete, ale hlavně a především z toho že podobné věci slýcháte i dneska, na prahu 21. století, ne od nějakých pomatenců, ale sousedů, kolegů a známých. Hodně se mi líbil záměr podat ucelený obrázek jen z určité místně omezené komunity/lokality, ale vzít to z gruntu. Kdo by si myslel, že KKK byli jen nějací pomatení mimoni, ten se hluboce plete. Brrr, ještě teď mě z toho mrazí, nejvíce ze sedmé kapitoly. Inu, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

Yorika
20.09.2012

Kniha pojednává o historii a aktivitách rasistické organizace Ku-Klux-Klan,která ve své době řádila na Jihu Ameriky a ovlivňovlala tak životy mnoha lidí.Poučná kniha.

Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Ku Klux Klan rasová diskriminace rasismus

Autor knihy

Nancy MacLean
americká

Kniha Pod maskou ušlechtilosti je v