cori cori komentáře u knih

Chlapec v kufru Chlapec v kufru Lene Kaaberbøl

Napínavé krimi, v němž má policie jen podřadnou roli. Akci umocňuje rychlé střídání kapitol, v nichž vystupují tři ženy - matky, které spojuje chlapec v kufru a které musí překonávat svá traumata z minulosti.

17.04.2014 3 z 5

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

Tyto povídky zůstávaly delší dobu stranou mého zájmu, ale po přečtení můžu říct, že jsou lepší než některé koniášovky.

16.03.2014 4 z 5

Kočka, která čichala lepidlo Kočka, která čichala lepidlo Lilian Jackson Braun

Moje první setkání s oběma kočičími detektivy. Děj mi přišel poněkud rozvláčný, trochu retro odehrávající se v 80.letech 20.století v americkém maloměstě.

22.02.2014 3 z 5

Kniha bolesti Kniha bolesti * antologie

Sborník 14 povídek od 12 autorů. Musím souhlasit s předešlým komenářem - nejlepší povídky jsou od Marka E. Pochy Šepoty mrtvých a Svézt. Zaujala mě též Melodie bolesti od M. Petráka a Tkáč od Haniny Veselé. Nejslabší je povídka O husách,...M. Holecyové. Nijak mě nezaujaly ani povídky Vřed A. Šochové a Mlčenliví soudruzi M. Petráka.

16.02.2014 3 z 5

Dračí řád - V příštím programu Dračí řád - V příštím programu * antologie

Povídky předchozího sborníku Času navzdory mě zaujaly mnohem víc. V této sbírce se vydařily sci-fi povídky, povídky fantasy nejsou až tak dobré. Doporučuji vítěznou povídku V příštím programu, Krev pro Alamo, Naděje umírá poslední a bonus Ubráníme most, nebo zemřeme.

07.02.2014 3 z 5

Čarodějka - Cesta ohně Čarodějka - Cesta ohně Ivana Tischlerová

Zpověď mladé ženy, která rekapituluje svůj život, aby se vyrovnala s minulostí a myslela pozitivně. Přes plno trapasů a nešťastných náhod najde i toho pravého. Oddechové čtivo na jedno odpoledne.

05.02.2014 3 z 5

Zjevení Zjevení Christopher John Sansom

Napínavé čtení stejně jako předchozí díly. Shardlakeovi jde opět o život, vrahounem je ta nejnepravděpodobnější osoba. Autor čtenáře seznamuje i s počátky léčby psychických nemocí a zavede Mathewa za klientem do blázince. Netušila jsem, že doktorovi Guyovi je už 75 let.

02.01.2014 4 z 5

Komunismus ve dvacátém století očima jeho obětí Komunismus ve dvacátém století očima jeho obětí Zdeněk Křivka

Studijní doplňková literatura pro novodobé dějiny. Stručný a srozumitelný přehled dějin komunismu a jeho bezpráví.

01.01.2014 4 z 5

Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse Margot Friendlander

Další svědectví jedné z milionů obětí holocaustu - zajímavé vykreslení poměrů v Terezíně očima německé Židovky.

31.12.2013 4 z 5

Legendy: Prokleté knihovny Legendy: Prokleté knihovny Michael Bronec

Tak jsem se konečně pročetla až na konec. Můžu říct, že žádná povídka není vyloženě podprůměrná a že sborník nabízí několik vysoce nadprůměrných děl, která budou jistě aspirovat na Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu, stejně jako celý sborník. Mnozí autoři zasadili děje svých povídek do svých již vytvořených a použitých světů (Antonín, Rusková, Žlebek,Linc), někteří vymysleli světy nové. Nalezneme zde mikropovídku i skoro 140 stran dlouhou novelu, povídky humoristické, historické, epické, poetické i hororové. Nejvíce mě uchvátily povídky Popel, nebo prach od J. Žlebka, Andělíčkářka od T. Bandžucha, Svazek č. 25 od L.Medka, Kudy kráčí sfinga (Sidha Apollyon).

30.12.2013 4 z 5

Jak jsem potkal Ameriku Jak jsem potkal Ameriku Martin Dejdar

Očekávala jsem nějaké příhody a zážitky z Ameriky, ale kromě popisu setkání s Miou Farrow a strachu z létání, je kniha pouze popisem Dejdarových dojmů a pocitů a seznamem míst,která navštívil. Dejdar mj. vyzdvihuje činnost amerických politiků a policistů a srovnává je se s českými protějšky. Obdivuje též americký systém práva. Kniha obsahuje plno barevných fotografií.

29.12.2013 3 z 5

Óda na bankéře Óda na bankéře Lindsey Davis

Falco má recitál své poezie, seznámí se s vydavatelem, který vlastní i banku, má však smůlu, protože tento uměnímilovný muž je brutálně zavražděn. Tento díl mě zatím bavil ze všech nejméně. Nux porodila štěně a Petronius začíná nadbíhat Maie.

23.12.2013 3 z 5

Dny strachu Dny strachu Milan Hes

Knížka je velmi útlá a obsahuje pouze 4 kapitoly (Na Slovensku po slovensky, Čas transportů, Snahy o záchranu, Okupace země a židovská otázka). Autor popisuje slovenské řešení židovské otázky zhruba od Mnichovské dohody do osvobození. V anotaci slibované osudy přeživších tvoří pouze dokreslení popisu událostí - jedná se pouze o úryvky vzpomínek přeživších,kteří jsou uváděni pouze iniciálami svých jmen. Fakta jsou též prokládána rekonstrukcemi pravděpodobných rozhovorů tehdejších slovenských politiků. Škoda, že autor nedoplnil, jak byli potrestáni hlavní aktéři likvidace slovenských Židů, za které dokonce Slovensko Němcům platilo za osobu 500 marek, což bylo prý zhruba 5 000 slovenských korun.

21.12.2013 4 z 5

Umrlčí tanec Umrlčí tanec Daniel Tučka

Zajímavé vykreslení světa,který existuje mimo vnímání smrtelníků. Prsten (zbraň hromadného ničení) z prstu jedné kostry v archeology odkrytém hrobě ukradne bezvýznamný zlodějíček, čímž vypukne boj o záchranu jednoho velkého města před morovou nákazou. Sympatické postavy , lovestory mezi vílou a vlkodlakem, mrtví žoldáci, fanatický upírský inkvizitor, oživlé kamenné chrliče a mnoho bitev a bitek. Autor nachystal několik nečekaných zvratů a své hrdiny nechává padnout až na dno. Jen mi přišlo trochu divné náhodné zjevení a pomoc čarodějky Arkanny.

14.12.2013 4 z 5

Ve službách třináctého prince Ve službách třináctého prince Daniela Mičanová

Princ Peseškaf zažívá sled neuvěřitelných příhod a nebezpečí, kdy prchá před bratrem svedené milenky, musí pátrat po ukradeném srdci svého otce (pokud ho nenajde, příjde o své), někdo ho chce zabít a na každém rohu naráží na ženy v modrých závojích. Oddechové čtivo. Na to, že byl Peseškaf vyhlášený sukničkář, se nechal velmi snadno oženit a ani se nebránil. Je vidět, že má autorka egyptskou kulturu a dějiny dopodrobna nastudovány, a tudíž čtenářům předkládá věrohodný popis reálií a vyhrává si s každým detailem (např. popisy interiérů, nádobí, pokrmů).

27.11.2013 3 z 5

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Knihu jsem nakonec dočetla, i když jsem ji po první třetině chtěla odložit. Celý příběh Thomase Cromwella se skládá z drobných epizod a setkání a rozhovorů. Je to taková "kecací" mozaika, v níž se popisuje, co kdo komu řekl a co druhý odpověděl. Nenajdete zde žádné akční scény. Nejvíc mě asi zaujaly Cromwellovy vzpomínky na mládí a na jeho dcery. Kniha končí popravou Thomase Morea.

15.09.2013 3 z 5

Tanec s carevnou Tanec s carevnou Petra Neomillnerová

Pěkná akční jízda. Tina s Kayem rozpoutá válku na Sibiři a na scéně se objevuje nový nepřítel - Vatikán (tuto dějovou linii bych ale nechala až na další díl. Příjde mi sem uměle naroubovaná). Škoda, že autorka nevěnovala více prostoru Dyreho famílii.

19.08.2013 3 z 5

V pekle jménem Bergen-Belsen V pekle jménem Bergen-Belsen Tomi Reichental

Kniha vzpomínek židovského chlapce Tomiho z malé slovenské vesničky, který byl s matkou, babičkou a bratrem deportován do koncentračního tábora Bergen-Belsen, přináší další ze svědectví o holocaustu. Tomi a jeho rodina měli štěstí, že i když se skrývali před úřady a byli udáni, dostali se do koncentráku až 9.listopadu 1944. Ale i ten půlrok byl utrpením a bojem o přežití, zejména když v táboře vypukl tyfus. Až morbidně zní Tomiho vypravění, jak si s ostatními dětmi hrály na schovávanou mezi kupami mrtvol, které nikdo neodklízel. V knize se věnuje i osudy Židů v komunistickém Československu, emigrací rodiny do Izraele a svým životem v Irsku, do kterého se přestěhoval za prací. Oženil se a má 3 děti. Teprve po smrti matky a manželky se v roce 2004 odhodlal o svých zážitcích z koncentráku mluvit. Nyní přednáší na školách a univerzitách o holocaustu.
Zajímavé jsou i otázky, které položil místopředsedovi slovenské vlády Čaplovičovi při jedné z návštěv vlasti. 1. Jak to, že Slovensko jako jediný evropský stát v roce 1942 platilo Němcům za každého deportovaného Žida? 2. Slovensko bylo nezávislý stát Německem neokupovaný. Proč slovenská vláda deportace neodmítla či nezdržela? 3. Co dělá slovenská vláda dnes, aby zabránila nárůstu antisemitismu?

04.08.2013 4 z 5

Intr Intr Ladislav Karpianus

Zajímavé téma - život na intru autor podává pomocí drobných skic a útržků, z nichž pak čtenář poskládá celý příběh několika studentů, kteří strávili 4 roky na intru. Nesedla mě postava tajemného staršího chlápka, který se po intru potuluje. Jinak příjemná oddechovka, tak na jedno odpoledne. V textu jsou nechány červené vpisky korektora a poslední kapitola je psána ručně červenou propiskou. Knihu doplňují fotografie z "místa činu" - plzeňského intru.

22.07.2013 3 z 5

Dračí řád – Času navzdory Dračí řád – Času navzdory * antologie

Tento sborník mě mile překvapil. Nečekala jsem, že povídky ze soutěže budou tak kvalitní. Nejvíce se mi líbila vítězná Času navzdory, zasazená do vlády knížete Vladislava, humorná fantasy Pohádka na dobrou noc - převyprávěná Šípková Růženka, a Tma není jen černá, kde mě zaujal vykreslený svět, v němž se prolíná technika - parní stroje a magie. Povídku Metamorphosis jsem jaksi nepochopila.

15.07.2013 3 z 5