Óda na bankéře

Óda na bankéře https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5009/bmid_oda-na-bankere-kah-5009.jpg 4 53 7

Marcus Didius Falco série

Marcus Didius Falco, soukromý informátor a skromný básník, uspořádá veřejnou recitaci ze svého básnického díla. Vzápětí se mu nabídne bohatý bankéř a vydavatel, že něco z jeho díla vydá. Falco se ocitne ve skriptoriu plném zbídačených písařů, propojeném s prodejnou rukopisů, bankéř dělá dobré obchody, ale autory nemilosrdně ožebračuje. Ačkoli už s těmi podvodníky nechce Falco nic mít, brzy se tam nedobrovolně ocitne znovu, neboť má vyšetřit ohavnou vraždu, k níž tam došlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , BB art

Ode to a Banker , 2000

Richie1
17.05.2023 4 z 5

Další detektivní zápletka přivedla Falca do podivuhodného světa spisovatelů a jejich vydavatelů, a zároveň musel rozplétat spletité a často nemorální či dokonce protiprávní postupy bankovních institucí. Vyšetřování bestiální vraždy jako obvykle postupovalo zpočátku trochu nezáživně, Falco musel obejít plno svědků a hledat i malé indicie, které by ho navedly k rozřešení případu. Mimochodem - ukázalo se, že už před dvěma tisíci lety byli bankéři nemorální a chamtiví všiváci, kteří za účelem dosažení maximálních zisků neváhali použít veškeré prostředky, včetně nezákonných. Nic se od té doby nezměnilo. :-)
Příběh krásně graduje na konci, posledních 50 stran jsem si dokonale užíval. Tento díl byl pro mě potěšením číst i pro onu literární stránku - vyspělost řecké a římské kultury se ukazovala i v literatuře, kdy čtenáři už tenkrát velmi kriticky dokázali hodnotit začínající i zavedené autory. 85%

hanzmb
20.05.2022 4 z 5

Zatím jeden z nejlepších dílů série. Kupodivu velmi slušná krimi zápletka, se závěrečným představením ala setra Fidelma. K tomu spousta dobových reálií, pro které tuhle sérii čtu a vracím se i přes slabší díly. Tentokrát nejen z oblasti bankovnictví, jak by napovídal název, ale a to se mně ještě víc líbilo, z pozadí vydávání knih. Respektive - jak je dobově správné - opisování svitků. Tak mi připadá, že se toho až zas tak do dneška moc nezměnilo.

renefer
21.02.2015 3 z 5

V tomto díle zabrousíme mezi starověké vydavatele a spisovatele, opět mě neoslovila detektivní zápletka, ale vtipné hlášky a chytlavý popis starověkého Říma.

braunerova
17.08.2014 5 z 5

Další povedená historická detektivka. Falco se tentokráte pouští do literatury a samozřejmě hned narazí na zločin. Nechybí manželka Helena Justina, přítel Petronius, vrchní špech Anacrites a veškeré Falcovo příbuzenstvo. Mě se kniha líbila stejně jako ty předchozí. Mám rád vtipné povídání o životě obyčejných lidí ve starověkém Říme, vyprávěné moderním jazykem.

cori
23.12.2013 3 z 5

Falco má recitál své poezie, seznámí se s vydavatelem, který vlastní i banku, má však smůlu, protože tento uměnímilovný muž je brutálně zavražděn. Tento díl mě zatím bavil ze všech nejméně. Nux porodila štěně a Petronius začíná nadbíhat Maie.

Pet007
10.08.2013 3 z 5

Tentokrát se děj táhl a táhl a nemohl mne vtáhnout, do konce jsem ale vydržela.

Teraka
07.05.2013 3 z 5

I přestože mám detektivky v celku ráda, mě tato forma příliš nenadchla. Nepřekáží mi tolik zasazení do starověku, jako spíše autorčina forma psaní.