Měděná Venuše

Měděná Venuše je třetí z řady vtipných antických detektivek, v nichž ožívá každodenní Řím z r. 71, z počátku vlády císaře Vespasiana. Marcus Didius Falco řeší svůj další případ, tentokrát v soukromých službách zbohatlické snobské rodiny propuštěnců. Z klientů se brzy stanou podezřelí, když dojde k vraždě jednoho z nich, a případ se zamotává. Falco brzy odhalí, že v pozadí je soupeření dvou mocných klik majitelů realit, kteří používají nevybíravé prostředky, aby rozšířili své panství nad pozemky a zchátralými činžovními domy: nejednou dochází i na žhářství a vraždy. Užuž se zdá, že se Falconovy hmotné a bytové podmínky konečně zlepšily, aby mohl žít se svou milovanou Helenou, senátorskou dcerou, ale čekají ho další komplikace, nástrahy, nakládačky a nebezpečí... -- "Krysy jsou vždycky větší, než by člověk očekával." Markovi Didiovi Falconovi, smolařskému detektivovi ve starověkém Římě, se hnusí, že musí sdílet vězeňskou celu s hlodavcem, ale je mu téměř stejně proti srsti, když za něho zaplatí kauci stará máma. Jeho urozená milá se stále nemůže rozhodnout, zda o něho stojí nebo ne a Titus Caesar se mu za minulé služby pro Palác odmění obrovskou mokrou rybou. V naději, že si snad zajistí lepší život nebo aspoň pomůže k lepšímu bytu, přijme Falco novou zakázku. V elegantním sídle na svazích Pincijského pahorku ohrožuje tři zbohatlé propuštěnce s dvěma výstředními manželkami mazaná rusovláska Severina Zotica. Ta má hubatého papouška, podivné styky s hadí tanečnicí – a velmi pochybnou minulost. Při sledování této lovkyně bohatství se Falco střetne s bezohlednými majiteli domů, s travičstvím a s ženami bez svědomí, které mají na něho nebezpečně políčeno...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/5018/medena-venuse-5018.jpg 4.649

Marcus Didius Falco 3.

Literatura světová, Detektivky, Historie
Vydáno, BB art

Venus in Copper, 1991

Kniha Měděná Venuše

ariel platto

Začala jsem číst tento díl jako první ze série a než jsem knihu dočetla, už jsem objednala z bazaru díly předchozí :-)

braunerova
18.11.2016

Vynikající detektivky ze starověkého Říma. Je znát, že autorka má tuto dobu důkladně nastudovanou, nejde jen o reálné osoby a události, ale dobře popisuje i jak římané žili a co jedli. Poznáte svět chudinských čtvrtí, činžáky bez vody a kanalizace a římský proletariát. Detektiv Falco mi připomíná Phila Marlowa, ale je mnohem vtipnější.

kryspin66
23.11.2015

Docela slušná krimi. Falco je opravdu šikovný informátor (vyšetřovatel).

trudoš
20.08.2015

Lindsey Davisová příběh opět rozehrála víc jako humoristický společenský román, než jako čistou detektivku. Nějakého toho pátrání se sice člověk dočká, ale do popředí spíš vystupuje komplikovaný vztah Marka a Heleny - on plebejec a ona dcera senátora. Naštěstí jak má kniha něco málo přes dvě stě padesát stran, není tahle linie tak markantní jako v Bronzových stínech. Samotná detektivní zápletka je solidní a jednoduchá. Příliš mnoho vrahů se sejde na jednom místě a je na Markovi, aby rozklíčoval, který z nich že to smrtelnou ránu vlastně zasadil. Jen mi vadilo, že v závěru se už autorka hodně spoléhá se na výřečnost hrdiny, než na logické jednání. Přesto Měděná Venuše bavila stejně jako předchozí knihy - vyhovuje mi starý Řím, říznutý moderní mluvou a jednáním, které samozřejmě neodpovídá historickým skutečnostem. Ale pravidla hry Lindsey Davisová přednesla už v prvním díle, takže alibi má dostatečně pevné. Okořeněno povedeným mezivztahovým humorem a sympatická oddechovka je na světě.

renefer
19.12.2014

Tento díl je můj nejoblíbenější. Snad proto, že se Falco konečně věnuje skutečné detektivní práci a necestuje někde po světě v zájmu císaře. Taky poznáváme většinu členů jeho rodiny a jeho vztah k Heleně nabírá spád.

Marika Vanova
18.12.2013

Druhá polovina se mi četla lépe a souhlasím s ksander33, že konec byl překvapivý a i v tom, že nebyl nikdo hnán před soud.

ksander33
13.12.2013

Celkem překvapivý konec =)

cori
09.02.2013

Třetí kniha s příběhy detektiva Falcona, který stále ještě nemá dořešený vztah s Helenou, ale podaří se mu ji přemluvit, aby k němu přestěhovala do nového solidnějšího bytu. Bohužel záhy o byt za dramatických okolností přijdou. Věčný smolař Falco je 2x uvězněn a taky zmlácen. Vtipná je scéna s přípravou obrovské kambaly a sháněním nádobí. Opět zajímavý exkurz do starověkého Říma.