Dny strachu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tématem knihy jsou osudy přeživších ze specifické skupiny obětí holocaustu v letech existence Tisovy „farské republiky“, která na 60 tisíc vlastních židovských spoluobčanů předala k likvidaci do nacisty řízených vyhlazovacích táborů. Na Slovensku zůstalo přibližně 20 tisíc Židů, kteří v nerovnoprávném postavení a s viditelným cejchem ponížení očekávali, co se s nimi stane. Budou i oni posláni v dobytčích vagónech do děsuplného neznáma? Mnozí se ocitli nejen v pozici štvané zvěře, ale vstupem do úkrytu se rovněž dostali do přímé závislosti na těch, kteří jim dočasný nový „domov“ poskytli. Děj knihy, která se svou strukturou nachází na pomezí historické beletrie a literatury faktu, představuje doposud poněkud opomíjenou stránku holocaustu. Je nevšedním historickým zamyšlením o časech 2. světové války na území bývalého Československa a zároveň představením příběhů vzpomínajících pamětníků, kteří se o prožitých skutečnostech rozhodli veřejně hovořit až v době relativně nedávné. Dny strachu nejsou jen dílem o štěstí v neštěstí, které jednu z mnoha pronásledovaných rodin během válečné vřavy postihlo, ale také textem, který nás může vést k zamyšlení nad schopnostmi jednotlivce a společnosti seznamovat se a vyrovnávat se s historickou pamětí. Dokázali bychom i dnes pomoci ostrakizovaným bytostem? Byli bychom schopni psancům nabídnout bezpečné útočiště? Kolik z nás by v této situaci riskovalo vlastní život? Nehrál by svou klíčovou roli pro naplnění pomoci bezbranným lidem pouhý profit? Neselhali by nakonec někteří „zachránci“ pod vlivem zvyšujícího se tlaku? Dny strachu spatřují světlo světa v době, kdy poslední příslušníci z generace přímých svědků nacistické genocidy navždy odcházejí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177373/big_dny-strachu-t8J-177373.jpg 48
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Dny strachu

Rak1976
10.02.2014

Ohledně uvádění "pouhých" iniciál jmen jsem již reagoval několikrát. Rád bych uváděl jména plná, ale zneužití pamětníků a jejich rodin je bohužel realitou i dnes. Text vznikal jako jistá příprava k další monotematické práci. S podivem je, že téma je dosud prakticky opomíjené. Na poměry "magnetky" kniha nijak útlá není. Edice má svůj "rozměr", který prostě překročit nemůže. Díky. M.H.

cori
21.12.2013

Knížka je velmi útlá a obsahuje pouze 4 kapitoly (Na Slovensku po slovensky, Čas transportů, Snahy o záchranu, Okupace země a židovská otázka). Autor popisuje slovenské řešení židovské otázky zhruba od Mnichovské dohody do osvobození. V anotaci slibované osudy přeživších tvoří pouze dokreslení popisu událostí - jedná se pouze o úryvky vzpomínek přeživších,kteří jsou uváděni pouze iniciálami svých jmen. Fakta jsou též prokládána rekonstrukcemi pravděpodobných rozhovorů tehdejších slovenských politiků. Škoda, že autor nedoplnil, jak byli potrestáni hlavní aktéři likvidace slovenských Židů, za které dokonce Slovensko Němcům platilo za osobu 500 marek, což bylo prý zhruba 5 000 slovenských korun.


Doporučujeme

Mengeleho děvče
Mengeleho děvče