cori cori komentáře u knih

Koruna Élladu Koruna Élladu Veronika Válková

Epizody z dětství družiníků krále Ana mě celkem bavily. Nejvíc mi byl sympatický Střelhbitý Svest a Skyrnet. Celkem slibně se vyvíjel i popis dobývání Ottwary. Konec, kdy bratři povstanou proti sobě, mně ale přišel takový moc telegraficky podaný (utkali se v bitvě tam a tam a ten zde padl). Wanne se najednou objevil na hradě a ostatní pak hráli druhé housle. Předchozí díly cyklu jsem nečetla, a tak Wannovu story neznám, jen že je synem boha. Přivítala bych i víc ženských postav, které by jen na někoho nečekaly nebo ošetřovaly raněné (Chastre, Fedb).

12.09.2014 4 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Akční jízda neobyčejné trojice hrdinů, kterou tvoří bohyní Chors políbený Martin Fridrich, vozíčkář Libor a stotřicetikilová ostřelovačka Markéta. Hustej nářez mi ale přišel vtipnější.

12.09.2014 3 z 5

Kronika zoufalství a naděje Kronika zoufalství a naděje Valtr Komárek

První díl mě zaujal více než druhý. Příběh židovského chlapce, který ani neví, že je Žid a že jeho rodiče nejsou skutečnými rodiči, je velmi dojemný. Dozvědět se v 11 letech, že jsem "adoptovaný" Žid, je tedy síla. Obdivuhodné je odhodlaní i jeho pěstounů, kteří se ho s nasazením vlastního života snažili dostat z transportu. Autor popisuje své dětství, noční děsy, že bude udušen v plynové komoře (pochybuji, ale že by v roce 1942 lidé na Moravě a zvlášť děti, věděli, že Hitler vraždí Židy plynem), po osvobození studia na gymnáziu, skautské výpravy a tábory, vstup do KSČ , Vítězný únor a politickou angažovanost, studia ekonomie v Moskvě, kam ho na stipendium poslala strana, cesty po Arménii a Gruzii, pobyt v Leningradě, první lásky a také prvotní šok z každodenní reality života v SSSR. Ulice plné beznohých mrzáků (válečných hrdinů ověšených medailemi), které vlastní stát nechává jako bezdomovce živořit na ulicích. Nechybí ani politické procesy 50.let a jejich příčiny a mechanismus.
Předpokládám, že si pan Komárek musel vést podrobné deníky, jinak není možné, aby si všechno tak podrobně pamatoval.
Doporučuji všem, kteří se zajímají o československé dějiny.

31.08.2014 4 z 5

Kronika zoufalství a naděje II Kronika zoufalství a naděje II Valtr Komárek

Druhý díl začíná Valtrovým návratem ze studií v Moskvě, popisuje první zaměstnání, intriky v práci, manželství s Alenou a narození dvou synů, nakonec je před Novotným odklizen na Kubu, kde prožije s rodinou tři nádherné roky. Po návratu začíná pražské jaro a zklamání. Kniha končí v roce 1969, kdy Valtr očekává každým dnem vyhazov z práce, vyškrtnutí z KSČ a možná i vězení.
Škoda, že třetí díl již nevyšel. Zajímalo by mě, jak to dopadlo s tím členstvím v KSČ, protože jsem nikde na internetu nenašla potvrzení, že by byl opravdu vyškrtnutý. Také jsem nepochopila, proč o sobě píše jako o Bergrovi. Kdy se přejmenoval na Komárka?
Autor podává unikátní pohled na přelomová 60.léta a na princip ekonomického fungování komunistického státu a plánování RVHP. Netají se ani obdivem k příteli Che Guevarovi.

31.08.2014 3 z 5

Mlok 2012 Mlok 2012 * antologie

Ze čtrnácti příspěvků mě zaujala novela Cvrček v krabičce, povídky Posedlost, Ruské kolo a Psí počasí.

09.08.2014 3 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Krásný jazyk, poetické obrazy exotické Indie. Přečetla jsem téměř v jednom kuse, abych se dozvěděla, zda se Ráchel po osvobození opět s Tomášem a malým Danielem setká.

29.07.2014 4 z 5

Sorry, vole, error Sorry, vole, error Vlado Ríša

Ze čtrnácti povídek mě zaujaly jen tři. Divopivo (jediná fantasy povídka) je bezkonkurenčně nejlepší a nejzábavnější, za pozornost stojí Přistání mimozemšťanů a Honzova třetí cesta. Ostatní nejsou moc vtipné, ani zábavné.

22.07.2014 2 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Neodolatelný Atticus provozuje obchůdek s literaturou a čaji a zatím netuší, že se stane součástí plánů keltských bohů, kteří si mezi sebou vyřizují účty. Příjemné oddechové čtivo s originálním propojení keltské magie a současné Ameriky. Nesmím zapomenout na vdovuMacDonaghovou a souseda Semerdjiana. Kamufláž by se mi hodila.

21.07.2014 4 z 5

Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Vlastimil Vondruška

Poslední kantiléna - moc překombinované (hlavně ty 2 kancionály), ale bez cikánů, kteří ukradli, co viděli, by asi případ nerozluštili. Tajemství Tudorovců - naprosto neuvěřitelné, pochybuji, že by český šlechtic zachránil trůn královně Marii a svrhl Jane Greyovou.

29.06.2014 3 z 5

Zlatý český lesy a elektrické vedení na každém "rohu"!

29.06.2014 4 z 5

Legendy: Draci Legendy: Draci Jakub D. Kočí

Sborník bych tak o čtvrtinu zkrátila, zejména bych vypustila kratší povídky (Mezi světy, To malé, kouzelné, Studie o vlkodracích, Zpráva pro vládu,..). Nejvíc mě zaujaly povídky Nejstatečnější muž světa, O Aidanu a Deirdre, Sametová jsou křídla smrtihlava. Nezklamal ani Renčín, Kuglerová, Bandžuch, Dufková a Dobiáš. Viz mé komentáře k jednotlivým povídkám.

26.06.2014 4 z 5

Týká se to i mne? Týká se to i mne? Karel Nešpor

Zajímavá je kapitola o technikách, které člověku mohou pomoci překonat chuť se napít (např.suchý dům, kamínek - nejlepší je ametyst, rituální odhození problému, ...). Přínosná je i kapitola o tom, jak si zvýšit sebevědomí, nebo vybrané cviky jógy.

25.06.2014

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Mega hustej nářez byl opravdu mega. Odpalování atomovek a procházka vesmírem - pro upíry žádný problém.

03.06.2014 3 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Pokračování akční jízdy s cílem osvobodit Zemi od žluťásků. Zajímavou postavou byla princezna Diana. Albáncům by se asi popis jejich domoviny a jejich mentality moc nelíbil.

01.06.2014 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Svižná akční jízda, která se s ničí nepáře. Bavilo mě, jak Bezzemek všude byl a všechno viděl (bitva u Kresčaku, bitva na Bílé hoře, atd.). Uhřík byl docela sympaťák.

01.06.2014 3 z 5

Kedrigern a spletitá výprava Kedrigern a spletitá výprava John Morressy

Skvělá oddechovka. Nejvíc mě bavily dialogy mezi Princeznou a Kedrigernem i Čarocon.

28.05.2014 4 z 5

Krvavá čest Krvavá čest Ondřej Jireš

Antologie přináší historickou fantasy zasazenou do období vrcholného středověku. Nejvíc mě zaujaly povídky Starýma očima, za tisíc let (V. Kadlečková), Saladinova lampa (Antonín) a Život za život (L. Medek).

25.05.2014 4 z 5

Žoldnéři fantasie: Knížata páry a ducha Žoldnéři fantasie: Knížata páry a ducha Michael Bronec

Sborník přináší 9 soutěžních povídek a bonusovou povídku Míly Lince Pod medvědí horou. Rezavé ovce Daniela Tučky se zaslouženě umístily na prvním místě. Dále mě zaujaly povídky Dvojčata od Müllerové, Ten druhý od Vaňkové a Conquistador od Sládka.
Viz mé komentáře k jednotlivým povídkám.

22.05.2014 3 z 5

Katova dcera a černý mnich Katova dcera a černý mnich Oliver Pötzsch

Příjemná akční historická oddechovka. Líbí se mi, že autor používá osobně prochozené lokace. Jen mi trochu vadilo, že všichni padouši přišli o život, jen jejich Mistr zůstal nějak opomenut a naši aktéři vůbec nemají strach, že by se jim mstil. Bavilo mě odkrývání templářských šifer.

18.05.2014 4 z 5

Trpké víno / Klášterní kostnice Trpké víno / Klášterní kostnice Vlastimil Vondruška

Další dva detektivní příběhy s trojicí oblíbených hrdinů - Jiřím Adamem, Petrem a Rozárkou. První příběh Trpké víno mi přišel akčnější. Rozárka se zapojuje do pátrání po zmizelém šlechtickém synkovi též, tentokrát v přestrojení za prostitutku. V druhém příběhu Klášterní kostnice, kde někdo postupně zavraždí 7 jeptišek, mi motiv hlavního vrahouna přišel málo pravděpodobný. Rozárka tentokrát vyšetřuje v přestrojení za novicku. Rozuzlení vycházející z "rodinných pout" mě poněkud zklamalo. Klášter v Doksanech byl podle autora největším semeništěm hříchů v království.

19.04.2014 3 z 5