ChristineDaee ChristineDaee komentáře u knih

Kapitánova dcerka Kapitánova dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Na Slovensko sa táto kniha stala relatívne nedávno povinným čítaním, vlastne som sa k nej dostala ako k poslednej. Bol to príjemný nenáročný rozprávkový príbeh. Dvakrát sa niekto vydáva za niekoho iného, rodičia odporujú láske, hlavný hrdina má zázračné šťastie vo všetkom, do čoho sa pustí, verný sluha... Zároveň pekný záznam kúsku ruskej histórie.

26.02.2018 4 z 5

Dar vlka Dar vlka Anne Rice (p)

Toto dielo úžasne vykráda populárne knihy a filmy. Vlkolaci ochrancovia z Twillightu. Vnímanie vôní, pocitov a sexu sa dá pekne prirovnať k film The Wolf - inak úžasný film - odporúčam. Žiadne hlboké myšlienky. Nelogické závery.
Prečo teda tak vysoké hodnotenie ? Tá kniha ma bavila, veľmi ma bavila a to je tiež niekedy dôležité. :D

23.02.2018 4 z 5

Marína Marína Andrej Sládkovič

Miestami bolo veľmi ťažké sa sústrediť - zložité úvahy a opisy. Ale niektoré časti sú naozaj prekrásne. Zaujalo ma, keď básnik opisoval mileneckú roztržku. Najpútavejšie časti sú, keď Marínu pokúša motýľ, neskôr had aby zabudla na svoju lásku a neskôr, keď Marína ako Víla pokúša autora, aby s ňou odišiel do vĺn Hrona. My Slováci môžeme byť právom hrdí.

22.02.2018 5 z 5

Je to jedna z naozaj mnohých Dumasovych kníh, ale je pre mňa výnimočná. Gróf je veľmi pôsobivo vykreslený a napriek tomu, že existuje veľa dobrých filmových spracovaní ani jedno ho celkom nevystihuje. Napríklad scéna, počas ktorej gróf pozoruje popravu bez akéhokoľvek prejavu súcitu alebo odporu a poznamenáva, že smrť nepovažuje za dostatočný trest. Gerard Depardieu sa vo filme odmietol popravy, čo len zúčastniť ! V knihe gróf odmieta prijať od Mercedes akékoľvek jedlo, lebo podľa orientálneho zvyku nechce jesť v dome nepriateľa ( prečítajte si Ali Baba a štyridsať zbojníkov) a ona je z toho stále zúfalejšia. Tak Marais ako Depardieu sa snažia k Mercedes vrátiť, ale skutočný gróf je neúprosný. Nemá žiadneho blízkeho priateľa, sluha, aj dobrý sluha, je pre neho len sluha. Je neúprosný, má dokonalé spôsoby a pripomína upíra - veľmi bledý. Inak, toto ma vždy zaujímalo, veď je z väzenia už toľko vonku a stále sa neopálil ? Dozvedela som sa, že po takom dlhom čase mohol stratiť prirodzený pigment. Určite sa k nemu ešte vrátim. A spomínané filmy sa oplatí pozrieť, rovnako ako 2 muzikály český a nemecký ( ten druhý sa mi páčil viac).

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Poézia, ktorá má dej a to veľmi pútavý a tragický. Má všetky kvality poézie: pestrosť prírodných opisov, citov aj myšlienok, ale je aj veľmi úderný v kritike starého Ruska.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Prekrásne. Máloktorá básnická zbierka sa číta tak ľahko. Najradšej mám báseň Svatební košile. Medzi moja ďalšie obľúbené patria: Polednice, Vodník a Zlatý Kolovrat. Veľmi odporúčam aj filmové spracovanie. Niektoré básne sa podarilo vystihnúť viac, niektoré menej, ale naozaj stojí za pozretie.

12.02.2018

Pohádky z tisíce a jedné noci Pohádky z tisíce a jedné noci František Hrubín

„Ak chcete, aby boli vaše deti inteligentné, čítajte im rozprávky. Ak chcete, aby boli vaše deti viac inteligentné, čítajte im viac rozprávok.“
Albert Einstein
Myslím, že to neplatí len o deťoch.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Išla som to čítať s tým, že sa dozviem nejaké ,,zaujímavosti'' o koncentračných táboroch. Príbeh natoľko osobný a zároveň neosobný ma veľmi prekvapil a vtiahol do seba. Hlavný hrdina nie je sadista, nie je bezcitný, nie je hlúpy a nie je ani krutý - tak, ako to zvyčajne chápeme. Nie je to teda typická záporná postava. Je to len človek, ktorý bol odmalička prinútený poslúchať rozkazy a tie sa časom stali jeho súčasťou. Ich plnenie mu prináša potešenie a rovnováhu. Koncentračný tábor je niečo, akoby celkom na okraji jeho príbehu, vidí v ňom len veľmi náročnú úlohu, ktorú treba splniť. Židov nevníma ako ľudí, ani ako zvieratá, preto je nepodstatné, ako sa s nimi zaobchádza. Ide o veľmi silný príbeh, ktorý po sebe zanechá veľa otázok a neidentifikovateľnú bolesť.

Osvícení Osvícení Stephen King

Začínate čítať niečo, čo vyzerá ako prepracovaný spoločenský román. A postupne sa mení na niečo iné... Neskôr by som najradšej prestala čítať, ale už som sa od knihy nedokázala odtrhnúť. Paradoxne ma trochu upokojilo záverečné vyvrcholenie, lebo, napokon, také naháňačky s vrahom tu už boli. :D Moja mama do knihy len nakukla a potom sa ma snažila presvedčiť, aby som nečítala také príšerné veci, lebo sa skôr, či neskôr zbláznim... :D Napriek tomu sa k nej určite vrátim a chystám sa aj na film, ktorý vraj nie je veľmi podobný knihe a samotnému Kingovi sa nepáčil, ale je veľmi obľúbený. Tak prečo to neskúsiť ?
Edit: Filmu sa vôbec nepodarilo vystihnúť ducha Kingovho románu, ale ak film a knihu považujete za samostatné jednotky, môžete si ho vážiť, lebo je to nepochybne umelecké dielo.

06.02.2018 5 z 5

Posledný magnát Posledný magnát Francis Scott Fitzgerald

Táto kniha mohla byť slávna, keby bola dokončená. Dej je pútavý, postavy plastické, hlavný hrdina príťažlivý. Veľmi sa mi páčil opis ,,bežného dňa v štúdiu". A zrazu BUM! nedopísané. Podľa poznámok na konci knihy usudzujem, že po dopísaní by bola minimálne dvakrát tak hrubá, ak nie viac. Teda nepoznáme ucelenú ani polovicu príbehu, čo je veľmi smutné. Ale aspoň mám poslednú knihu nežijúceho autora do čitateľskej výzvy.

02.02.2018 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Túto knihu ma dosť dlho odrádzala čítať predstava, že viem, ako sa končí, pretože záver (smrť hrdinky) je známy od začiatku. Bola to chyba, pretože práve vedomie neodvratného konca dodáva všetkým sporom medzi zaľúbencami celkom inú príchuť. Mierne mi pripomína knihy Remarqua. Autor je a nie je postavou v príbehu a ustavične zasahuje svojimi komentármi ako to bolo v tomto období bežné, ale musím sa priznať, že to rozhodne nie je nepríjemné a zdá sa, akoby tento srdcervúci príbeh rozprával starý priateľ, ktorý vás veľmi dobre pozná. Postavy sú veľmi skutočné a autor pichol do témy, ktorá bola v tom období priam neslýchaná. Škoda, že nenapísal viac kníh, lebo by som ich čítala hádam s väčším potešením ako diela jeho otca.

31.01.2018 5 z 5

Třikrát Queen otec a syn Třikrát Queen otec a syn Ellery Queen

Tri nezvyčajné miesta na vykonanie vraždy. Traja nečakaní páchatelia. Tri osobité spôsoby vyšetrovania. Dvaja úplne odlišní vyšetrovatelia. Dokonalý Qeen.

21.01.2018 5 z 5

Dotek anděla Dotek anděla Thomas Brezina

Asi najkrajšia kniha od Brezinu. Kráska a Zviera v najčistejšom duchu. Aj keď tentoraz ide o anjela. A veľmi výstižný názov. Mala som pri čítaní 11 rokov a keď hodnotím z odstupu, nemôžem dať plný počet. Ale bola najlepšia. :D

21.01.2018

Princezna Viktorie Princezna Viktorie Thomas Brezina

Keď som to čítala mala som asi 10-11 a veľmi sa mi páčila. Má nečakaný záver a zaujímavého maniaka. Asi najviac som si užila kradnutie šiat. :D

Pomsta hraběte Gundolfa Pomsta hraběte Gundolfa Thomas Brezina

Mala som 9 a vydesila ma na smrť.

21.01.2018 3 z 5

Hnusný podvod, ktorý sa vydáva za Harryho Pottera. Rowlingová sa zbláznila/ vydierajú ju/ prekonala vážne zranenie hlavy/ vôbec to nie je ona a nahradil ju klon/ celé je to dielo čiernych mágov, ktorým sa nepáčila Harryho sláva.

21.01.2018 1 z 5

Kvílející schodiště Kvílející schodiště Jonathan Stroud

Pekné. Dobrý humor. Zaujímavá zápletka. Pekné aj trochu desivé. Vadí mi len príliš moderný spôsob lovu duchov a rovnako to, že ich vidia len deti. O čo zaujímavejšie by bolo väčšie zastúpenie dospelých. :D No, už to nie je moja veková kategória.

Šeptající lebka Šeptající lebka Jonathan Stroud

Milé pokračovanie. Hádam lepšie ako prvý diel. Nie je to moja veková kategória a možno preto sa mi to zdá miestami až príliš moderné a odľahčené... A pre deti vhodné.

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

Podivné a dosť desivé. Obrázky sa možno hodia k textu, ale redšej by som bola bez nich, na mňa boli príliš nechutné.

Noc oživlých mumií Noc oživlých mumií Thomas Brezina

Čítala som to, keď som mala asi 9 a nesmierne ma vydesila. Ustavične som musela kontrolovať, či sa aj ja nemením na múmiu. Vlastne po tejto knihe som prestala Klub záhad čítať na dlhšiu dobu. Dnes si nemyslím, že je to niečo výnimočné, ale pre deti celkom vhodné...

21.01.2018 2 z 5