chlo0opek chlo0opek komentáře u knih

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Trochu jsem očekával, že tato kniha bude přece jen víc z bitevního pole a ona se z toho vyklubala taková romantika:). Ale i tak se to dalo. Hodnocení tedy lehce sráží to, že jako Čech jsem se na hlavní hrdiny díval přeci jen trochu jinak než jako na klasické hrdiny, kterým člověk fandí.
No a ten závěr samotný také nic moc, asi by to chtělo trochu něco jinýho, než to jen takhle zakončit...

09.04.2016 3 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

No, co k této knize říct? No stručeně - pro mě velké zklamání:(.

A nějak blíž?
...jestli tohle má být jedno z největších děl světové literatury, zůstanu asi navždy kulturním barbarem. Téměř každý odstavec, pokud jsem ho chtěl dobře pochopit, jsem musel číst několikrát, abych pochopil, co tím chtěl básník říct, ale stejně se stávalo, že jsem ani pak pořádně nevěděl, o čem byla předchozí stránka, kterou jsem před chvilkou přečetl...
...opravdu špatně, hodně špatně se to čte...
...jsou stránky, které díky docela záživnému příběhu hltáte, ale zároveň jsou i takové, po kterých mi třeba ani po dvojím přečtení v mysli takřka nic nezůstalo - zkrátka nudná poezie o ničem. V podstatě jsem si v pokročilém čtení jen hlídal, zda v nich není něco důležitého k příběhu a jinak jsem je moc nevnímal:( Bohužel takovýchto nezáživných stránek bylo víc než těch prvních. Když pak přišel závěr (opět nezáživný, v podstatě žádná gradace příběhu), rozhodně to nebylo jako u mých předchozích knih, že bych se zaujetím vnímal každý detail, či se znovu vracel k nějakým pasážím, o kterých se v závěru psalo, abych si je připomněl či ještě lépe pochopil - to zde teda rozhodně nehrozilo. No prostě, jediné, co jsem po dočtení cítil, byla úleva, že už to "prostě nějak" skončilo a nehodlám se již k této knize asi nikdy vracet...

K pozitivům by se dalo přičíst, že byla pasáž v knize, která byla záživná, verše jsou zpracovány promyšleně (nic to však nemění na tom, že jsou ale v příběhu celkově nezáživné), a že je do knihy implementovány i různé aspekty z historie. Toť asi k těm kladům vše.

Celkově tak nakonec slabší 2*.

04.03.2016 2 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Kdybych to četl v době, kdy mi bylo tak 15, jistě by bylo hodnocení vyšší, ale bohužel jsem to četl již v mém zralém věku:) a zdálo se mi to takové nijaké. Navíc i ilustrace v této knize byly také vyloženě nepovedené. Zkrátka jsem holt od tohoto titulu očekával víc..

21.01.2016 3 z 5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Tak nějak mi tato kniha nesedla. Autobus plný sebevrahů/nesebevrahů, celý příběh se nese v duchu užívání si cesty (flákání se), ani humor mi moc nepřirostl k srdci. Ze začátku jsem knihu chtěl dokonce odložit kvůli tomu, že mě čtení o tomto tématu vůbec nebavilo, pak se to sice trošku rozjelo, ale celkový dojem z knihy to již nespravilo.

09.01.2016 2 z 5

Z Čech až na konec světa Z Čech až na konec světa Alois Jirásek

Taková kniha, která nenadchne, neurazí, zkrátka takový starodávný cestopis. To je tak vše, co se k tomu dá napsat.

30.05.2024 3 z 5

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

No, marná sláva, tohle my, Češi, umíme asi nejlíp. Zarputile bojovat jeden proti druhému. Kdybysme tak uměli říci NE i ostatním národům, jako aktuálně třeba odmítnout tu ukrajinskou invazi, kterou na nás páchají:(. To se musí Chodové obracet v hrobě. Taková novodobá robota, akorát že hlavně po finanční stránce.
Nicméně, kniha je pěkně napsaná, i když, samozřejmě, to nářečí bylo zvlášť ze začátku dost obtížné. Ale člověk si zvykne a už mu to ani moc nepřijde.

22.05.2024 4 z 5

Great expectations / Nadějné vyhlídky (převyprávění) Great expectations / Nadějné vyhlídky (převyprávění) Nick Gerrard

(SPOILER) Nadějné vyhlídky anebo spíš Great Expectations, (poněvadž jsem je četl jako zrcadlový text v angličtině), bych spíš nazval jako velké zklamání. Rozhodně jsem od toho čekal víc, než [spoiler] jen příběh kluka, kterému padlo do klína bohatsví, které posléze rozfofroval nic neděláním, přičemž ten, co mu toto jmění daroval, zde nakonec umře. Nebo jsem měl sympatizovat třeba s další postavou - rozmazlené holky Estallou? Ne, díky. [/spoiler]
Už jsem chtěl knihu tak v půlce odložit, ale jelikož byla krátká, nakonec jsem ji dočetl. Možná je to jen zkrácením celého příběhu pro účely zrcadlového textu, ale tohle zpracování mě vážně za srdce nevzalo. A jiné už nemám v plánu ani číst.
"Lepší" 1*, ale 2* fakt nedám. Sorry.

25.04.2024 1 z 5

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

Tak bohužel mne tahle kniha neoslovila. Přece jen už těžko zaujme současnou generaci něčím takovým, jako je běžný život faráře a kantorů v odlehlé obci. Je to navíc psané češtinou té doby, která samozřejmě na čtivosti nepřidá protože neustále listujete a hledáte, co který výraz znamená. Jistě, ve své době, kdy se zápasilo o češtinu v Čechách, byl takovýhle počin velmi vítán, ale dnes už to zkrátka nefunguje. A tak neustálé popisy "dějů" tu na faře, tu na tancovačkách, ale hlavně v kostele při nekonečném zpívání a koukání kolem, zapříčinili maximálně to, že jsem buď četl opakovaně nějaké pasáže, abych tomu vůbec rozuměl, nebo jsem to četl jen jednou a snažil se rozumět co šlo (a hlavně u toho neusnout). No, nakonec jsem to dočetl, ale jistě se k tomu v budoucnu už nevrátím...
...2* tak nějak z úcty ke snaze rozšířit touto knihou češtinu ve složité době pro nás jazyk.

10.04.2024 2 z 5

Muž v labyrintu Muž v labyrintu Robert Silverberg

Tak nějak jsem nebyl úplně uspokojen, jak kniha dopadla. Vždyť na začátku tu máme jednoho muže v labyrintu a na konci? No, ono se to vlastně moc nezmění - ačkoliv rozdíl tam samozřejmě je. Nicméně to jak tak všechno, co se tu vyřešilo - celkem dost věcí zůstalo otevřeno. A navíc ten konec, ke kterému kniha celou dobu spěje, se odehraje strašně rychle, takže po pár stránkách je konec. Škoda, zde to mohlo být o něco víc obsáhlejší...

29.06.2023 3 z 5

Death in the clouds / Smrt v oblacích (převyprávění) Death in the clouds / Smrt v oblacích (převyprávění) Simon Gill

Bohužel jsem tuhle knihu četl hned po jiné anglické knize, která měla narozdíl od téhle detektivní zápletku vymazlenou - a to i po jazykové stránce. Zde však zápletka byla uspůsobena obtížnosti, takže to bylo něco jako: "Hele, ona nespí, ona je mrtvá." Jé a tamhle leží smrtící šipka". "Ano, ano, tak to bychom měli, pojďme teď z letadla ven..." No, takhle fakt detektivku číst nechcete:(. Nabízí se námitka, že kdybych četl knihu v originální délce a ne pro mírně pokročilé angličtináře, tak by to bylo jiné kafé, ale zkusil jsem kousek i tak a ani tak mne nezujalo. Zkrátka to množství postav je zde jen matoucí a nebavilo mě. To celé jen potvrzuje můj názor na Agathu, že je to nadhodnocená autorka a nebude asi nikdy mou oblíbenou spisovatelkou.

06.06.2023 2 z 5

Vy jste tady novej? Vy jste tady novej? Petr Lehečka

Kniha, která popisuje život na vesnici, takový, jaký skutečně bývá:). Taková oddychovka. Trochu lepší 3*.

27.09.2022 3 z 5

Utajená laboratoř Utajená laboratoř Thomas Brezina

Fajn záležitost nejen pro děti se zpříjemněním v podobě vyšetřování. Lepší 3*.

02.08.2022 3 z 5

Sněžný kluk - Filmový příběh Sněžný kluk - Filmový příběh kolektiv autorů

Kniha s trochu jiného kraje, než jsme zvyklí. Takže se tudy nechodí přes hory a doly, ale přes velehory . Jinak příběh pro děti, nic komplikovaného. Celkově průměr.

24.12.2021 3 z 5

Lord Loveland objevuje Ameriku Lord Loveland objevuje Ameriku Alice Muriel Williamson

Tahle kniha mě zaujala díky tiráži, která slibovala, že se mi dostane trochu toho anglického humoru. No, když se teď zpětně zamyslím, neuvědomuji si, že by tam nějaký byl... Ale vezměme to pěkně od začátku. A že to byl hodně těžký začátek. Několikrát jsem chtěl knihu odložit a nedočíst, protože vyprávění o arogantním, rozmazleném lordovi bylo děsně nezáživné až nudné. Naštěstí jsem v četbě pokračoval, protože jakmile přišel radikální zvrat, začala být kniha hodně zajímavá a čtivá. Doslova prodírání se lorda reálným těžkým životem v cizí zemi bylo to pravé koření, díky němuž se jistě i čtenářův postoj k hlavnímu hrdinovi radikálně změní a celá tato část tak podstatně zlepšila můj dojem o knize. O závěru samotném pak můžu říct, že byl, nu, řekněme, očekávaný.
Slabší 4*.

19.11.2021 4 z 5

Klasické pohádky v češtině a angličtině Klasické pohádky v češtině a angličtině Jana Pácalová

Čteno v angličtině - 1. pohádka v podstatě bez problémů, aniž bych se díval do překladu, další pak už i s občasným nahlédnutím do češké verze. Ale i tak to byls celkem bezproblémová angličtina. Za to určitě palec nahoru. Za např. Zlatovlasku však musím dát palec zase dolů, přece jen pohádka, kde umírají děti, není zrovna něco, co bych mohl doporučit. Ve výsledku tak nakonec lepší 3*.

01.04.2021

Fotografujeme děti Fotografujeme děti Radka Tezaur

Paradoxně mě nejméně bavila ta část, která byla věnovaná dětem:). Teda těm nejmenším, abych to upřesnil. Již totiž úplně malé děti nemám, tak tato část byla pro mne nudná. A úplný závěr o úpravách a datových formátech mne také nezaujala. Na druhou stranu jsem si z knihy odnesl mnoho znalostí a to je třeba ocenit (minimálně aspoň těma hvězdičkama).

04.12.2020 4 z 5

Svět podle Koháka: Kůly v plotě 0,5 Svět podle Koháka: Kůly v plotě 0,5 Jakub Kohák

Bohužel si ani nepamatuju, jestli jsem se aspoň jednou pořádně zasmál - spíš ani ne. Zklamání. Úplně nejhorší byly fejetony někde uprostřed, které nebyly dlouhé ani na jednu stránku a byly vlastně úplně o ničem (tím nemyslím o Spartě, ale vážně o ničem - i když ty sparťanské byly také slabé). Předchozí kniha byla zábavnější.
Celkově lepší 2*, přece jen tam byli i sloupky delší a s obsahem také lepším.

07.08.2020 2 z 5

Mauglí / Mowgli's Story Mauglí / Mowgli's Story Dana Olšovská

Angličtina vskutku jednoduchá (což ovšem neznamená, že bych se nemusel občas podívat i do českého překladu, který se mi v těchto případech zdál jako překlad vyloženě doslovný. A to v těchto knihách považuji určitě za pozitivum, protože občas člověku vypadne jen to jedno jediné slovíčko, a když je překlad učiněn nějakým opisem bez patřičného slova,.. no, naštve to...). Jinak příběh samotný bych ocenil tak lepšími 3*, víc asi ne. Nejvíc mi však u této knihy vadilo to, že zde byl používán v podstatě neustále přítomný čas, což působilo dost nepřirozeným dojmem. Vím, že kniha byla určena začátečníkům, ale zde použitá slovní zásoba pro naprosté začátečníky také nebyla, takže kdo by se vypořádal s touto slovní zásobou, určitě by si poradil i s minulým časem, který taktéž považuji za základní slovní výbavu (a to právě i u začátečníků). Z toho důvodu víc * prostě nedám.

24.02.2019 3 z 5

Anglicky čteme zábavně Anglicky čteme zábavně Martin Gato (p)

Nenáročná, rozmanitá témata, z počátku zajímavá, s angličtinou, která se velmi dobře četla, takže ani nebylo třeba se dívat do české půlky. Postupně jsem se tak už díval víc, takže jsem si všímal i různých nepřesností v překladu, ale dalo se to. Nejhorší část přišla na závěr s mistrem Kešu - ta byla vyloženě nudná a nepřišla mi ani příliš poučná. Navíc zde byla i o dost těžší, takže jsem četl částečně i v české části, abych už to měl za sebou. Škoda, ten závěr to fakt úplně pokazil. Ve výsledku trochu lepší 3*.

21.02.2019 3 z 5

Vall I Vall I Walt Disney

Neříkám to často, ale v tomto případě se mi filmové verze líbila víc. Přece jen v knize chybí to správné grafické zpracování, které Vall*I pomáhají k lepšímu zážitku. Jinak je to samozřejmě o dost zkrácená verze příběhu, ale děti to i přes nějaké ty odborné názvy, zaujalo. Celkově průměr.

20.12.2018 3 z 5