bukiet bukiet komentáře u knih

Sherlock Holmes a  Krvavá zrada Sherlock Holmes a Krvavá zrada Mark A Latham

U všech čtyř kanonických holmesovských románů můžeme vypozorovat podobnou strukturu, a to rozdělení na dva příběhy. V prvním příběhu řeší Holmes s Watsonem detektivní případ a ve druhém se dozvíme, co k tomuto případu vedlo. Nejméně je to znatelné u Psa baskervillského, kde už je druhý příběh skoro zcela ponořen do příběhu prvního a nejvíce to poznáte v Údolí strachu, kde je druhý příběh sám o sobě tak hutný, že by si vystačil i bez příběhu prvního. A právě tento dvojromán nikdo nechce vydat jako audioknihu. V případě Sherlocka Holmese a Krvavé zrady tak dostáváme právě ten první typ příběhu, tedy holmesovské vyšetřování. Ale pokud vás zajímá, co k tomuto případu vedlo, musíte rozhodně sáhnout po jiné knize, a to slavném Draculovi Brama Stokera. Opravdu důrazně doporučuji si nejprve osvěžit paměť příběhem o slavném krvesajovi a až potom pokračovat Krvavou zradou. Jinak neoceníte, jak dobře a vtipně autor Stokerův román dekonstruuje. A ano vím, že Doyle vždy nejdříve odvyprávěl první příběh a pak se vrátil do minulosti v příběhu druhém, ale věřte, že v tomto případě to tak nefunguje. Audioknihu opět skvěle načetl již holmesovsky spolehlivý Václav Knop.

14.04.2024 4 z 5

Sherlock Holmes a Boží dech Sherlock Holmes a Boží dech Guy Adams

Jak si poradí přísně racionální velký detektiv s případem z hlubin metafyzična? Přestože autor originálních případů Sherlocka Holmese s okultismem koketoval docela otevřeně a také naletěl podvodu s vílami z Cottingley, zcela správně a logicky držel svou nejslavnější literární postavu co nejdále od spiritismu a okultismu a jeho holmesovské případy jsou všechny docela obyčejné, i když mnohdy skvělé, detektivky. Nejblíže k metafyzickému tajemnu má případ baskervillského psa, ale i ten je nakonec rozluštěn jako pouhá dobrodružná krimi. Je proto s podivem, že noví autoři holmesovských případů neváhají Sherlockovu fantazii a logiku pokoušet okultními případy, i když musí vědět, že jim na to Holmes prostě neskočí a zůstane věren své logice. A tak je tomu i v tomto případě, který mi hodně připomněl kdysi slavný film Young Sherlock Holmes, u nás uvedený pod názvem Pyramida hrůzy. Jenže film se správně vezl na vlně steampunku a dodnes patří k oblíbeným dílům, kdežto tento příběh poněkud tápe. Abychom si rozuměli, nemohl jsem se plně začíst do popisů okultních techtlí a mechtlí, protože jsem věděl, že díky Sherlockovi o žádné tajemné okultno nepůjde. Navíc mi trochu vadilo použití skutečné osoby Aleistera Crowleyho. O tomto mágovi si může každý myslet co chce, ale je to přece jen vážený představitel okultismu konce devatenáctého století. Přesto jsem rád, že se oblíbený holmesovský interpret Václav Knop opět k velkému detektivovi vrátil, i když mne opět mrzí, že Kanopa dosud nevydala poslední Doyleovu audioknihu Údolí strachu, abychom měli celý hlavní kánon v audiu kompletní.

13.04.2024 3 z 5

Pohádky Pohádky Wilhelm Hauff

Bylo to první divadelní představení, které jsem kdy navštívil, loutková hra pro děti o kalifu čápovi, které mne seznámilo s tvorbou německého romantického spisovatele Wilhelma Hauffa a díky tomuto představení se zrodila láska na celý život. Pohádky jsem miloval vždy, ale ty dobrodružné a strašidelné Hauffovy příběhy jsem miloval zvláště. Hrubínův překlad Karavany jsem v dětství prolouskal nesčetněkrát a každé filmové a televizní zpracování některého příběhu z Hauffových almanachů jsem viděl rád. Bohužel se mi knížka Karavana ztratila kdesi v toku času, ale neztratila se vzpomínka na báječné příběhy o uťaté ruce, strašidelné lodi, či malém Mukovi. Nakonec se mi dostalo do ruky toto kompletní vydání všech tří Hauffových pohádkových almanachů a já se mohl zase na čas stát dítětem. A to vše díky mladíkovi, který se dožil pouhých pětadvaceti let.

06.07.2023 5 z 5

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

King tentokráte nestraší, ani nenapíná, ale poučuje, baví a vzpomíná. A mne tak navnadil na opětovné prostudování svaté hororové trojice Upíra, Vlkodlaka a Příšery beze jména, tedy budu číst Draculu, pana Hyda a Frankensteina.

04.07.2023 4 z 5

Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Ljuba Štíplová

Můj pětiletý prasynovec má narozeniny a já jako hodný prastrýc musím dbát o jeho kulturní výchovu. A tak jsem zavzpomínal, co jsem to „četl“ v tom nenávratně ztraceném, úžasně krásném věku pěti let a vzpomněl jsem si na Čtyřlístek, který mi maminka od prvního čísla pravidelně kupovala. Takže někde u šestého čísla jsem si ho už četl sám. A teď po 54 letech listuji znovu touhle bichlí obrázků, abych „zkontroloval nezávadnost“ a zjišťuji, že se neskutečně bavím. Při pohledu na některé panely se mi vrací dětské vzpomínky, nálady, chutě a vůně. Tak doufám, že prasynovec bude taky takovým čtenářem a věčným dítětem, jako jsem já.

19.01.2023 5 z 5

Legenda o Rovenu Legenda o Rovenu Jindřich Rohlík

Ač mám žánr fantasy rád a jsem docela kovaný hráč videoher, tato kniha podle počítačové hry mne nějak míjí. Stručně řečeno, přečteno a brzy bude zapomenuto. Pratchett to vskutku není, i když leckteré vtípky byly povedené. A protože jsem knihu vlastně poslouchal, musím pochválit alespoň autorův příjemný hlas a dobré načtení vlastní knihy.

05.04.2022 2 z 5

Kosmické proudy Kosmické proudy Isaac Asimov

Za sedm set let, po událostech vylíčených v románu Hvězdy jako prach, se situace ve vesmíru značně změnila. Nevýznamná planeta kdesi v centru galaxie začala kolem sebe sdružovat další světy. O dalších tři sta let později je již polovina světů v galaxii členy Trantorské říše. Radioaktivní Země je pozapomenutou planetou kdesi v rameni Síria. A právě z této planety přilétá kosmoanalytik s burcující zprávou. Planeta Sark je světem nezávislým na Trantoru a ve svém koloniálním područí drží planetu Florina, kde se nachází jedinečný zdroj jisté komodity ve vesmíru. Asimov bravurně, s ohledem na žánr knihy, popisuje kolonialismus a to zejména na příkladech myšlení jednotlivých postav, ať už panujících Sarkanů, či podřízených Floriňanů. Z části dobrodružný a detektivní, ale také hodně politický román má spád a patří k tomu nejlepšímu z Asimovovy tvorby. Z hlediska chronologie Univerza je důležitá první zmínka o Trantoru, jako hýbateli dějin v galaxii. Koneckonců o dvě stě let později, v roce 12 500 se Trantorská říše stane Galaktickou říší. Začíná nová epocha a s ní nový letopočet.

6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)

22.12.2020 5 z 5

Vetřelec / Aliance Vetřelec / Aliance Jerry Oltion

Po návratu do původního Města robotů skupina zaznamenává značné změny k horšímu. (A dovolím si uštěpačnou poznámku: Vracím se do Města robotů a zjišťuji, že se něco s městem děje. A je jasné, že za tou změnou někdo konkrétní stojí. Jdu a pátrám, kdo je za to odpovědný? Ne, jdu si hrát s náhle se zjevivšími maličkými lidičkami, kteří asi také mají nějakého tvůrce, ale to mne taky nezajímá.) Po vyřešení problémů se skupina rozroste o dalšího člena a další důvody zkoumat zákony robotů a lidí.
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)

03.12.2020 4 z 5

Kukaččí vejce / Odrodilec Kukaččí vejce / Odrodilec Stephen Leigh

Ve druhé části Robouniversa, kterou tvoří šest románů, známých pod společným názvem Roboti a mimozemšťané, pokračuje příběh Dereka a jeho přátel. Derec je přivolán na planetu, kde jsou roboti, stavějící nové město robotů, atakování místními představiteli inteligence a k Derekovu překvapení, jsou ve svém úsilí vedeni novým druhem robota. Na jiné planetě pro změnu Ariel musí řešit podobný problém. První román působí oproti předešlé šestici nebývale zajímavě, za což může fakt, že podstatná část příběhu je podávána z pohledu nového robota. Druhý román mi bohužel už přišel poněkud chaotický.

27.11.2020 3 z 5

Útočiště / Pericentrum Útočiště / Pericentrum William F. Wu

Epizodami Útočiště a Pericentrum se uzavírá první příběhový oblouk Robouniversa, známý jako Město robotů. Derek a jeho přátelé navštíví mimo jiné Zemi ocelových jeskyní a po návratu do Města robotů odhalí většinu příběhových tajemství. V dalších dílech se můžeme těšit na něco, co Asimov během své tvorby důsledně ignoroval. Druhá šestice románů z Robouniversa totiž nese název Roboti a mimozemšťané.

10.10.2020 4 z 5

Kyborg / Zázrak Kyborg / Zázrak William F. Wu

Ve třetí části románového seriálu Město robotů se oba hlavní hrdinové setkávají s novým návštěvníkem na tajemné planetě robotů. Autor prvního příběhu v tomto svazku je zároveň autorem prvního po Asimovově smrti licencovaného pokračování Asimovova univerza. Jde o sérii románů Roboti v čase, která zapadá v kontinuitě mezi Vize robotů a Pozitronového muže a bohužel do češtiny přeložena nebyla. Ve čtvrté části sledujeme překvapivý vývoj chování robotů a seznámíme se s několika anekdotami.

15.09.2020 4 z 5

Odysea / Podezření Odysea / Podezření Michael P. Kube-McDowell

Na cestě k Nadaci na chvíli opustíme dílo jeho tvůrce a zaměříme se na sérii, kterou Asimov posvětil a pravděpodobně jí vytyčil směr, ale napsali ji v té době mladí a neznámí tvůrci. Časově je série vřazena mezi poslední autorovy romány o robotech. V češtině vyšla série pod názvem Robouniversum Isaaca Asimova v osmi svazcích, přičemž první a poslední obsahoval povídky a eseje samotného Asimova. Zbývajících šest knih tvoří dvě na sebe navazující série a to Město robotů a Roboti a mimozemšťané. V každé knize najdeme dva příběhy a jde vskutku o seriál, protože jednotlivé epizody na sebe přímo navazují a až v celistvosti vytváří kompaktní děj. Vydejme se tedy po stopách Dereca, hledajícího svou identitu v tajemném Městě robotů a snad postupně pochopíme, kam se roboti v nastávajících časech Nadace poděli.

05.09.2020 4 z 5

Vize robotů Vize robotů Isaac Asimov

První díl Robouniversa Isaaca Asimova přináší jen pár povídek, které jsme ještě nečetli v předcházejících sbírkách a z těch je nejzajimavější ta titulní – Vize robotů. V poslední třetině knihy nás autor, se „skromností“ sobě vlastní, seznámí s některými svými eseji, ve kterých se, jak sám uvádí, často opakuje. I tak jsou ale tyto texty hodně zajímavé, protože přináší myšlenky o budoucnosti, která je v mnohém už naší přítomností od člověka, který v minulosti o budoucnosti snil a psal. Autor k osmisvazkové kompilaci textů o asimovovských robotech napsal, či spíše poskládal, první a poslední knihu, ostatní jsou díla jiných autorů.

08.03.2020 4 z 5

Robohistorie I. Robohistorie I. Isaac Asimov

Ucelená sbírka povídek o robotech, která ale trochu mate názvem, protože historii nevypráví moc chronologicky. Autor, jak sám upozorňuje v úvodu, se rozhodl povídky poskládat do několika motivických bloků. Kniha také obsahuje všechny povídky z knihy Já, robot, ovšem bez spojovacích textů. Najdeme zde další povídky se Susan Calvinovou a objeví se i důležitá dvojice postav, která nás bude provázet v robotických románech. Robohistorie, ač ne chronologicky, tak ukazuje dlouhou cestu od prvních domácích robotů, přes dobývání vesmírů a náznak vzniku budoucí Říše až k robotí emancipaci. Mimochodem, k Andrewovi z povídky Dvěstěletý člověk se ještě znovu vrátíme v románové verzi příběhu.

04.03.2020 4 z 5

Robohistorie II. Robohistorie II. Isaac Asimov

04.03.2020 5 z 5

Já, robot: Poslouchat Já, robot: Poslouchat Mickey Zucker Reichert

Druhý díl trilogie Já, robot pokračuje v líčení kariérního postupu začínající psycholožky Susan Calvinové, která ve druhém roce své přípravné stáže nastupuje na oddělení demence. Samotné lékařské problémy ale kniha po první třetině opouští a již se zcela věnuje problematice robotů. Dojde k několika závažným zvratům, které v budoucnu vedou k tomu, že se Susan stane robopsycholožkou. Bohužel vzhledem k tomu, že v češtině zatím nevyšel třetí díl trilogie, zůstává nám její další osud neznámý a my se v příštím díle Velkého cyklu Nadace přesuneme až na konec životní cesty Susan Calvinové.

12.02.2020 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Po letech jsem se díky poslechu knihy ve vynikajícím přednesu pana Meduny vrátil na ostrov dinosaurů a uvědomil si, jak moc jsem tuto Crichtonovi knížku zapomněl, protože jsem přijal za svou filmovou verzi příběhu.

16.09.2018 5 z 5

Čtrnáctá kolonie Čtrnáctá kolonie Steve Berry

Lepší než kniha minulá, ale svým obsahem už je to jen kvalitní politický thriller. Chybí tomu to historické tajemno, které mne upoutalo u starších dílů.

27.03.2018 4 z 5

Hrozba patriotů Hrozba patriotů Steve Berry

Jaký to pád, mí spoluobčané, od tajemství templářů, přes čínské hrobky až k hledání jednoho beztak již zetlelého dokumentu.

17.03.2018 3 z 5

Počátek zkázy Počátek zkázy James Rollins (p)

Kniha je akčnější než příběhy ze Sigmy (To lze?), což je možná způsobeno kratšími kapitolami a faktem také je, že zde není tolik vědeckého teoretizování. První část, putování Ruskem, mne moc nebavila, ale africké dobrodružství to vynahradilo. No a Waynea a Kaina jsem si oblíbil už v příběhu ze série Sigma Forces, tak s nimi ještě chvíli zůstanu.

13.02.2018 4 z 5