BrooksWasHere BrooksWasHere komentáře u knih

Nejlepší obrana Nejlepší obrana Robert Kirkman

Veľmi napínavá časť, ktorá na scénu priviedla jednu z mojich obľúbených seriálových postáv - Guvernéra.
Rick zbadá padajúcu helikoptéru, tak to, čo ho napadne ako prvé je preskúmať ju. Táto výprava privedie jeho, Glenna a Michonne do mestečka Woodbury, ktoré vyzerá bezpečne a prívetivo, no hneď po prvých chvíľach sa všetko zmení...

"Nejlepší obranu" som mal prečítanú doslova jedným dychom a to ani nepočítam, akým cliffhangerom skončila, takže som sa hneď musel vrhnúť na ďalšie pokračovanie :)
95%

26.06.2022 5 z 5

Touha je slepá Touha je slepá Robert Kirkman

Štvrtá časť bola zatiaľ najfilozofickejšia a najurozprávanejšia, ale to nevadí. Stále som veľmi spokojný a teším sa na každé ďalšie pokračovanie.

Citát:
"Já na ně myslím furt. Kým bejvali - co dělali, než umřeli - prostě všechno možný. Uvažuju vo tom, kde pracovali. Nebo co se s ní stalo. Nejsou některý z nich příbuzný, který se dál držej spolu? Znaj se některý z těch tady venku z doby, kdy byli ještě naživu? Chápej - všechny ty zrůdy bejvaly lidma. Každá z nich si žila vlastní život. Víš co myslím?"

No, ale napätia a akcie je tu stále bohato, vzťahy vo väznici začínajú veľmi viditeľne škrípať, a to ani nehovorím o tom, že Rick začína byť vnímaný ako nebezpečenstvo...

Citát (môj obľúbený aj z komiksu aj zo seriálu):
"My jsme živí mrtví."

Za mňa veľmi dobrý diel.
95%

21.06.2022 5 z 5

Bezpečí za mřížemi Bezpečí za mřížemi Robert Kirkman

Tretia časť komiksu "Živí mrtví" s nemalým náskokom prekonala prvé dve, a to hlavne množstvom akcie, nepredvídateľných zvratov, nevyspytateľným charakterom postáv a cliffhangerom na konci - no v podstate celé "TWD" stojí hlavne na cliffhangeroch a nečakaných vývinoch deju :)

V tejto časti príbehu naša skupina po dlhom putovaní konečne našla útočisko vo forme starej väznice, no nie na dlho. V priebehu prvých dní sú Hershelove dcéry nájdené mŕtve a páchateľ je neznámy. Rick ho musí zastaviť, kým nenapácha ešte väčšie škody...

Ako som už spomenul, napätie tu nechýbalo ani v najmenšom a postavy sa pomaly ale isto zoceľujú...
95 %, hlavne preto, že väzenské drámy mám veľmi rád :)

20.06.2022 5 z 5

Míle a míle Míle a míle Robert Kirkman

Nadupané druhé pokračovanie som mal prečítané vo veľmi krátkom čase, možno je to práve tým, že na scénu prišla moja obľúbená postava, a tým nemyslím nikoho iného ako Hershela Greena :)
Druhá časť komiksovej verzie "The Walking Dead" bola oveľa lepšia ako jej seriálové spracovanie vo forme druhej série. V seriáli to bolo neskutočne naťahované, zatiaľ čo v komikse sa to vošlo do šiestich zošitov, to znamená, že by z toho vzniklo nanajvýš 6 epizód a nie nekonečných 13...
No, ale predsa len, teraz nehodnotím seriál, ale komiks, takže jediné, čo by som dodal je to, že tento diel síce úplne neprekonal kvality toho prvého, ale aj tak je tu stále, čo obdivovať :)
Za mňa 90%

19.06.2022 5 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Skvelý úvod do komiksového sveta "The Walking Dead", od ktorého som sa nevedel ani na moment odtrhnúť.
V tomto prípade mi ani nevadí, že seriálovú verziu som videl skôr, pretože obidve spracovania sú svojim spôsobom podobné, ale aj odlišné. Naozaj sa neviem rozhodnúť, či sa mi viac páčila prvá časť komiksu Živí mrtví, alebo prvá séria seriálu.
No, tak či tak, prvá časť komiksu svoj účel splnila, takisto ako prvá séria seriálu. Tým účelom mám na mysli predstavenie veľkej časti postáv a tiež uvedenie do deju a pravidiel sveta "chodcov".

Už sa nemôžem dočkať ďalších pokračovaní. Dávam krásnych 95%

19.06.2022 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Jody Houser

Zo zvedavosti som sa rozhodol prečítať si aj tretiu časť komiksovej verzie "Stranger Things" a opäť som neľutoval.
"Křest ohněm" síce neprekonal latku, ktorú nastavil prvý diel, ale neklesol ani na úroveň druhej časti a preto si myslím, že pekných 75 % je v tomto prípade úplne na mieste a jediné, čo ja môžem v tejto chvíli spraviť, je tešiť sa na ďalšiu časť :)

17.06.2022 4 z 5

Duna, grafický román, Kniha 1 Duna, grafický román, Kniha 1 Kevin J. Anderson

Komiksové spracovanie "Duny" bolo veľmi dobré, kresba bola vydarená, príbeh tiež sedel, ale najviac sa mi aj tak páčili myšlienkové bubliny, ktoré boli pre každú postavu spravené inou farbou, takže som mohol jednoduchšie rozlíšiť, ktorá postava práve v tej chvíli premýšľa :)

No to, prečo som sa rozhodol dať komiksu 4* hviezdy je forma, ktorou je písaný. Príde mi, že je určený pre ľudí, ktorí sa s Dunou ešte v živote nestretli, či už v knižnej podobe alebo na filmovom plátne. A myslím si, že práve preto sa tu nachádzalo toľko veľa vysvetľovačiek, ktoré mne ako čitateľovi pôvodnej Duny boli už vopred známe a v konečnom dôsledku pre mňa nič nevysvetlili a prišli mi zbytočné.

Ale pre tých, ktorí sa ešte s Herbertovou Dunou nestretli je toto veľmi dobrý začiatok.
Za mňa 80 %

16.06.2022 4 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

"Moja desiata kniha od Kinga a má skvelých 83 % !" presne toto som si povedal, keď som toto dielko z názvom Podpaľačka začal čítať. To znamená asi mesiac predtým, ako som ho dnes konečne dočítal.
Pre mňa to bol teda veľmi dlhý mesiac...
To tempo, ktorým táto kniha oplýva ma naozaj vyčerpávalo, a to nemám namysli to, že by bola dynamická, ale práve naopak. Pre mňa to bola vyslovene nuda, teda až na posledných asi 30 strán, ktoré boli nadmieru vydarené.
Ale to, čo ma na Podpaľačke naozaj najviac zo všetkého nebavilo boli dlhé a pre mňa často aj zbytočné opisy, ktoré nepriniesli nič nové ani zaujímavé, iba na chvíľu odpútali moju pozornosť od deja.
Ďalšia vec, ktorú by som vytkol je to, že ani jedna z postáv si za celý ten čas nedokázala získať moje sympatie. A to už je čo povedať, pretože ja si o sebe myslím, že nie som až taký náročný čitateľ.
Áno, viem, že toto je Kingova v poradí iba 9. kniha, ale spomeniem napríklad Mŕtvu zónu, ktorú vydal rok pred Podpaľačkou, čiže v roku 1979, a tá bola o dosť lepšia. Preto si myslím, že Podpaľačka nemá ani žiadny hlbší význam, ale na druhej strane pre niekoho to môže byť oddychovka, no ja medzi takýchto ľudí nepatrím.

Ale samozrejme, že žiadny autor nemôže mať všetky knihy brilantné, takže s Kingom som určite ešte neskončil, ale nateraz dávam Podpaľačke 65 %, lebo možno som na ňu jednoducho ešte nebol úplne pripravený...

13.06.2022 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Veľmi pekná kniha, Roald Dahl stvoril nezabudnuteľný príbeh, podľa ktorého bol natočený aj výborný film :)

29.05.2022 5 z 5

Dedo Gus a ja Dedo Gus a ja Keith Richards

Milá kniha, no bola to len niekoľkominútová jednohubka...

25.05.2022 4 z 5

Plášť Plášť Joe Hill (p)

Veľmi vydarený komiks, úvodná časť "Plášť 1969" mala skvelú nepríjemnú atmosféru, no na druhej strane my v nej niečo chýbalo a preto som jej dal 4*.
Druhá časť "Plášť" bola nepríjemným, ale dokonalým obrazom toho ako sa môže človek v priebehu rokov zmeniť na zatrpknutého, sebeckého maniaka.

Po komikse som si, samozrejme, prečítal aj pôvodnú poviedku Joea Hilla s poznámkami Jasona Ciaramelliho a tiež som neľutoval.

Aby som to zhrnul, prvej poviedke by som dal 80 % a druhej s dospelým Erikom 90 %, z čoho mi vyplýva priemer 85 %, ale podľa celkového dojmu nemôžem dať inak ako 5*

11.05.2022 5 z 5

Šestka Šestka Jody Houser

Tento komiks ani nepotešil, ani nič nepokazil.
Dej bol podľa mňa zbytočne naťahovaný a (ako už bolo spomenuté) pokojne by sa vošiel do niekoľkominútového flashbacku v seriáli.

Ale som si vedomý toho, že táto časť je asi najslabšia z cele komiksovej série, takže už sa teším na ostatné diely :)

Za mňa 65 %

08.05.2022 3 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Fantastická kniha, celú dobu som mal pocit, že čítam Stephena Kinga a nie knihu jeho syna Joea :)

Neviem, či som jediný, ale mne mne Rohy miestami pripomínali Mŕtvu zónu od Kinga. Bolo to hlavne atmosférou a predsa len tou schopnosťou v dotyku :)
Páčilo sa mi, že autor sa s myšlienkou rastu rohou pohral a neopísal ich iba ako kus zrohovatelej kože na hlave, ale tak, že obsahovali aj špeciálnu vymoženosť.
Možno je to trochu zvláštne, no ja som pri každom Iggovom stretnutí s kýmkoľvek chcel neskutočne vedieť, čo je najzvrhlejší hriech danej osoby...

Kniha sama o sebe je dynamická od začiatku až po koniec, hltal som ju stranu po strane. Joe Hill tento príbeh podal dokonalým spôsobom.
A ja nemôžem s Rohmi spraviť nič iné, iba ich odporučiť :)
100 %

07.05.2022 5 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Výborná poviedková kniha, no moje konečné hodnotenie som musel zostaviť z celkového priemeru mojich hodnotení k jednotlivým poviedkam.

Definitívne najlepšia bola novela "Ja, legenda", ktorá mi pripomenula tvorbu môjho obľúbeného spisovateľa Stephena Kinga.
Naopak najslabšia bola pre mňa poviedka "Obeť ", ktorá mi nemohla pripomenúť vôbec nič, čo som doposiaľ čítal.

Svoje postrehy ku jednotlivým poviedkam som už napísal ku každej zvlášť, no jediné, čo by som spomenul je to, že nerozumiem ako mohol človek, ktorý prišiel s takou geniálnou vecou ako "Ja, legenda" napísať niekoľko poviedok, pri ktorých som sa dokonca aj nudil.
No, ale aj tak to nemení nič na tom, že som si celú túto knihu dal do Doporučených, už len kvôli "Ja, legende" a "Kdo je na dráte?" :)

Ešte by som rád pridal aj celkové poradie poviedok, pre mňa, od najlepšej po najhoršiu aj s mojim hodnotením...
1. Já, legenda *****
10. Z hlubin stínů **
11. Oběť *

27.04.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Veľmi milá a nenáročná oddychovka, po dočítaní som bol s knihou veľmi spokojný.
Zaujímavé ako si nevyspytateľnosť osudu dokáže pohrať so životom obyčajného muža (menom Ove).
Príbehu nechýbala tá správna šťava a sám o sebe ubiehal veľmi plynule.
Myslím si, že Muž menom Ove je veľmi autentickým rozprávaním, v ktorom si každý nájde kúsok seba samého. A práve preto som tejto knihe okamžite dal 5* a zaradil som ju medzi odporúčané...
Áno, odporúčať ju musím úplne každému :)
Za mňa 100 %

Tento citát by som ešte veľmi rád spomenul, pretože práve ten mi vykúzlil úsmev na tvári, ktorý trval ešte dlho po dočítaní :
"Vtedy sa chlapík prvý raz vystrel, takmer nebadateľne sa usmial a pozrel sa Parvaneh do očí s takou neochvejnou hrdosťou, akú vie vyvolať iba jediné slovo: SAAB."

15.04.2022 5 z 5

Hrabě Monte Christo (komiks) Hrabě Monte Christo (komiks) Alexandre Dumas, st.

Podľa mňa je toto jeden z najlepších komiksov z Grada edície vôbec.
100 %

Robinson Crusoe (komiks) Robinson Crusoe (komiks) Dan Johnson

Neuveriteľne autentický komiks...

Volání divočiny (komiks) Volání divočiny (komiks) LLoyd S. Wagner

Veľmi pekne spracovaný komiks, obľubujem komiksové spracovania literárnych diel z vydavateľstva Grada.

Vynález zkázy Vynález zkázy Zdeněk Hofmann

Veľmi pekne spracovaný komiks, iné hodnotenie mu naozaj dať nemôžem...

Jail City - Město v zajetí Jail City - Město v zajetí Zdeněk Ležák

Dynamický komiks s dobrou westernovou atmosférou :)

14.04.2022 4 z 5