bookworm bookworm komentáře u knih

Hvozd Hvozd Adalbert Stifter

Ešte do polovice to vyzeralo na menej hviezdičiek, ale Stifter si ma vždy nakoniec získa láskyplnými opismi krajiny, ktorá je aj mne veľmi blízka. Po rozvláčnom začiatku, konečne prišiel príbeh - jednoduchý, romantický, rozprávkový. Sila tejto novely nespočíva v zápletke (to si myslím o väčšine Stifterových diel), ale v plastickom vykreslení krajiny, kde sa príbeh odohral. Hlboké šumavské hvozdy v premenách ročných období, tajomné Plešné jezero, Vítkův hrad v plnej nádhere i v rozvalinách...

19.09.2012 4 z 5

Neviditelní svědkové minulosti Neviditelní svědkové minulosti Jaroslav David

Neuveritelné! Tak dobre a podmanivo napísať knihu o miestnych názvoch, že to zaujme aj človeka, ktorý vôbec nebýva v tomto regióne, je skutočné umenie. Veľmi sa mi páči, že jednotlivé heslá nie sú spracované prísne akademickým spôsobom, ale autor k nim pridáva aj širšie súvislosti, príklady aj z iných regiónov, ako aj staré legendy. Škoda len, že v prílohe nie je historická mapka - trebárs tá, čo je vyobrazená na obálke. Ale inak 5* informácie ako napríklad možný pôvod názvu Německý Brod podľa komendy rádu nemeckých rytierov alebo že síce historicky žiadna Horní Dolná neexistovala, ale zato Krátká Dlouhá (Ves) je na Vysočine historicky doložená :-) A samozrejme mnoho iných regionálnych zaujímavostí!

01.08.2012 5 z 5

Šepkár Šepkár Peter Krištúfek

Úryvok z knihy som počula v Literárnej revue a celkom sa mi páčil (morbídna reality show "Last minute") svojím sarkazmom na aktuálnu tému. So samotným príbehom to už ale bolo podstatne horšie a ešte k tomu tie príšerné ilustrácie! Brrrr

20.07.2012 2 z 5

Čínské století Čínské století Federico Rampini

Pre nás Európanov je Čína ešte stále príliš ďaleko, aby sme sa vážne zamýšľali nad jej skutočným vplyvom vo svete. V tejto knihe sa píše o témach, o ktorých médiá skôr mlčia - systematické drancovanie životného prostredia za účelom zvyšovania hospodárskej produkcie (smog v mestách - uhlie ako hlavné palivo vo fabrikách, elektrárňach, najväčšia vodná priehrada na svete...) , o tom, čo politika jedného dieťaťa spôsobila v rodinných vzťahoch (jedináčikovia - "malí cisári") či ako v praxi vyzerá vyvažovanie slobody bohatstvom („Mlč a ja z teba spravím boháča.“). Mnoho zaujímavých postrehov, ktoré však nie sú pre nás Európanov príliš povzbudivé. Ako kedysi vraj povedal Napoleon - "Keď sa Čína zobudí, zatrasie sa zem." Myslím, že Čína sa už preberá...

20.07.2012 5 z 5

Vreckový slovník pre zaľúbených Vreckový slovník pre zaľúbených Xiaolu Guo

Na začiatku ma kniha nadchla svojím nápadom a perfektnou, nezvyčajnou prácou s textom. Mladá Číňanka sa snaží pochopiť pravidlá medziľudských vzťahov v západnom svete a paralely s rodnou krajinou jej toto úsilie len komplikujú - lebo sú "z iného sveta". Potom sa ale hlavná hrdinka zamiluje a ide to s ňou i s mojím nadšením prudko dole vodou. Nie o zaľúbenosti, ale hlavne o neuspokojenom sexuálnom apetíte mladej Číňanky o tom bola druhá polovica knihy. Škoda. A pritom začiatok bol taký sľubný... :-(.

20.07.2012 3 z 5

Burgundsko – kraj mnichů: Cîteaux a Bernard z Clairvaux Burgundsko – kraj mnichů: Cîteaux a Bernard z Clairvaux Milan Kameník

Ak by si niekto myslel, že toto je kniha (len) pre nábožensky založených ľudi, tak je na omyle. Autor nám ponúka veľmi pôsobivé rozprávanie o dvoch významných stredovekých reformných prúdoch v cirkvi, ktoré výrazne ovplyvnili celú vtedajšiu spoločnosť. Clunyjské hnutie a opát, ktorý sa snažil mierniť napätie medzi pápežom a cisárom v čase vyostrených bojov o investitúru, odchod Bernarda z Clairvaux a založenie cisterciáckeho rádu s dôrazom na mystiku a menej svetskej moci, či úloha hlavných predstaviteľov stredovekého mníšstva pri vyhlásení križiackych výprav. Všetko sa to odohralo vo francúzskom Burgundsku, ktoré nám autor v knihe farbisto popisuje. Aj keď má občas sklon k špekuláciám, poskytuje trochu iný pohľad na stredovekú cirkev a poukazuje na často zabudnuté súvislosti a prínos pre dnešnú európsku civilizáciu. Čítam už po druhýkrát - je to výborne napísané, žiadna suchá akademická monografia, ale takmer historický román!

19.07.2012 5 z 5

Barokní náboženská bratrstva v Čechách Barokní náboženská bratrstva v Čechách Jiří Mikulec

Kniha podáva výborný prehľad o náboženskom cítení ľudí v období baroka a postupujúcej rekatolizácie. Bratstvá boli v tom čase rozšírenou formou náboženskej angažovanosti ľudí z rôznych vrstiev spoločnosti, ich členmi mohli byť muži i ženy. Aj keď existovali už v stredoveku, práve v čase rekatolizácie si ich silu uvedomila aj sama cirkev. Kniha prístupným spôsobom veľmi prehľadne vysvetľuje vývoj fenoménu bratstiev až po ich úpadok v dôsledku jozefínskych reforiem. Je to špecifická kniha, ktorá zaujme asi pomerne úzky okruh čitateľov, ale koho to zaujíma, môže pochopiť myšlienkový svet ľudí tejto doby.

19.07.2012 4 z 5

Strýko z Bratislavy. Po rakúskych stopách na Slovensku. Strýko z Bratislavy. Po rakúskych stopách na Slovensku. Dietmar Grieser

Rakúšania bežne chodia do Maďarska, zaujímajú sa o Česko, ale Slovensko i naďalej zostáva na okraji ich záujmu. Autor sa rozhodol pre investigatívu a vydal sa po stopách známych Rakúšanov na území Slovenska a našiel ich dosť (hoci Paul Newman a Andy Warhol tu pôsobia trochu nepatrične). Myslím, že nielen pre Rakúšanov, ale i pre mnohých Slovákov boli niektoré informácie nové. Čitateľ sa v knihe dozvie napríklad, že cisárovná Sissi chodila do kúpeľov v Bardejove, že mladá milenka nástupníka rakúskeho trónu Rudolfa Habsburského, Mary Vetsera, mala po otcovi pôvod zo Slovenska, že Mozartova vdova Constanze sa po druhý raz vydala práve v bratislavskom korunovačnom kostole, ale i zaujímavý príbeh "typicky rakúskej" pomazánky Liptauer a ako sa vyrába bryndza na Liptove... a mnoho ďalších zaujímavých medajlónov. Teším sa na Českú babičku!

19.07.2012 5 z 5

Moskva-kva-kva Moskva-kva-kva Vasilij Pavlovič Aksjonov

Fakt len kva-kva, ľahký žáner - dovolenkové čítanie. Kto čaká niečo naozaj vtipné a originálne, nepríde si na svoje. Dosť mi vadila naivná hlavná os príbehu, v ktorej sú hádam všetky mužské postavy, starí i mladí, zamilované do ideálnej, prenádhernej, inteligentnej (?) študentky z papalášskej rodiny, pričom tá si po svojom rieši sexuálnu výchovu. K tomu ešte trochu Stalina a trochu Hitlera ako korenie a leitmotív starogréckej báje o Ariadninej niti na spestrenie. Tri hviezdičky dávam len pre to, že napriek všetkému to malo spád.

03.04.2012 3 z 5

C.k.disident Karel Havlíček C.k.disident Karel Havlíček Jiří Morava

Nepochybne vynikajúca dizertácia, ale rozhodne nie populárne-naučná kniha pre radového čitateľa ako ja, s (pod)priemernými vedomosťami o českom národnom obrodení. Príliš mnoho detailov a dlhých dobových citátov priamo v texte, takmer žiadne vysvetlenie širších súvislostí ma donútili vzdať to ešte pred poloviciou a zamyslieť sa nad vhodnejším zdrojom o Havlíčkovi a jeho dobe.

29.03.2012 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Je to taký protorwelovský román o diktatúre, keď ľudia žijú v sklenených domoch, celý "život" je podriadený matematickej presnosti, všetko je prísne zregulované, príroda a iracionálno vyčlenené za ohradu, kam sa žiadny človek nemá dostať. Keď niekomu nebodaj narastie "duša", čo má za dôsledok spochybňovanie nastoleného poriadku, je to zlé. Ale štátny výskum prišiel na to, ako ľuďom z hlavy vyoperovať fantáziu... Super myšlienka, ale tá kniha ma strašne nebavila. Hlavný hrdina a rozprávač v jednej osobe sa mi zdal úplne nepresvedčivý vo svojich prejavoch a ani vysvetlenie, prečo a komu ten denník vlastne píše, som mu neuverila.

21.03.2012 3 z 5

Šachová novela Šachová novela Stefan Zweig

Strhujúci komorný príbeh o náhodnom stretnutí dvoch mužov, ktorých spája ich šachové majstrovstvo. Zatiaľ čo jeden je hviezda, uznávaný šachista, druhý vypracoval svoju techniku v tichosti väzenia. Veľmajster je nafúkanec, ktorý okrem toho šachu nevie vlastne nič, zato bývalý väzeň, vzdelanec, si svoje umenie ani nedokáže doceniť. Šach bol preňho dlhé mesiace jedinou aktivitou, ktorou zamestnával svoju myseľ, kým ho väznili fašisti. Ako dopadlo toto stretnutie a kto zvíťazil? Nechajte sa prekvapiť veľmajstrom pera Stefanom Zweigom.

05.03.2012 5 z 5

Historikova historie Historikova historie Aron Jakovlevič Gurevič

Asi najväčšiu pridanú hodnotu má kniha pre akademických historikov a znalcov sovietskej historiografie. Je tu veľa mien očividne známych ruských historikov, sú tu podrobne popísané ich vzájomné spory o teoretickú podstatu historického výskumu (marxistická filozofia vs. pozitivizmus a pod.), ale pre mňa ako outsidera to bolo dosť neprehľadné, vlastne nudné. Zaujímavé boli pre mňa skôr informácie o medziľudských vzťahoch, ,a problémoch vedeckého bádania. Autor pochádzajúci zo židovskej rodiny opisuje, ako kvôli tomu mal problémy na vysokej škole, všade, aj v zamestnaní mu jeho pôvod stále vyhadzovali na oči. Na druhej strane nebol ochotný bez výhrad akceptovať marxistický výklad dejín. Nebola som však schopná knihu dočítať ďalej než do obdobia 1960s. Možno ďalej bolo niečo zaujímavejšie.

26.02.2012 3 z 5

Noc pod Kamenným mostem Noc pod Kamenným mostem Leo Perutz

Nie, toto nie je zbierka poviedok. Pri pozornejšom čítaní čitateľ zbadá, že sa pred ním celkom nenápadne otvára lyricko-mystický príbeh lásky cisára Rudolfa II. a krásnej - ale beda! - vydatej židovky Ester z pražského židovského mesta. Príbeh je roztrúsený v čriepkoch bez časovej súslednosti po celej knihe a odohráva sa paralelne popri príbehoch historických i celkom neznámych postáv. V súlade s historickými skutočnosťami sa tu objavuje cisár Rudolf, prchký, trudnomyselný, nachádzajúci potešenie vo svojej bohatej umeleckej zbierke, na ktorú vydáva všetky peniaze; ďalej Albrecht z Valdštejna a jeho slávny horoskop od Keplera, poprava českých pánov na Staromestskom námestí... Sú tu ale zakomponované i príbehy drobných ľudí, hlavne pražských židov. Na knihe sa mi veľmi páčilo umné zapracovanie príbehu do súboru vzájomne nesúvisiacich príbehov. Tajný tip pre milovníkov kníh o starej Prahe a dobrého historického románu!

26.02.2012 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Myslím, že toto je v skutočnosti veľmi ťažká kniha. Aj po dvoch prečítaniach vo mne zanechala úplne zmätený pocit. Je totiž neuchopitelná. Keď som sa na nej chvíľu bavila, hneď sa premenila na horor, potom na historický román a potom to bola čistá duchárina. Fraška? Podobenstvo? Každý, čo si vyberie. V každom prípade, táto kniha nezanechá človeka ľahostajným.

A áno, ruské televízne spracovanie je fantastické!!!

22.02.2012 5 z 5

Žij jako všichni Žij jako všichni Anatolij Marčenko

Autor tejto knihy by si u nás v Česku a na Slovensku určite zaslúžil viac pozornosti - patril k malej skupinke Rusov, ktorí sa otvorene postavili proti sovietskej okupácii Československa v r. 1968. Za tento odvážny a zároveň i beznádejný čin strávil dlhé roky v sovietskych gulagoch (v lágri aj zomrel - v roku 1986). V knihe opisuje krutú realitu ruských lágrov v 60. a 70. rokoch, málo sa tu zmenilo od čias Stalina - zinscenované procesy, vymslené obvinenia, nedobytnosť práva, či fakt, že s politickými väzňami sa tu zaobchádzalo horšie než s vrahmi a násilníkmi... Marčenko píše o svojich peripetiách vo väzbe a na súdoch. Útrapy, ktorými prešiel, opisuje s absolútnym pokojom, akoby sa ho to ani netýkalo. Pritom keď si len predstavím podmienky a situácie, o ktorých píše, naskakuje mi husia koža. Knihu určite odporúčam na pripomenutie, aká cena sa kedysi platila za pokus o slobodu prejavu. Na záver ešte jedna dobová anekdota z knihy:
Rozhovor medzi súdeným a jeho právnikom:
"Soudruhu právníku, řekněte mi, mám právo..."
"Máte, soudruhu."
"Dovolte, nevíte, co chci říct. Mám právo na..."
"Máte právo, máte."
"Prosím vás, poslouchejte mě. Mohu..."
"Á! Ne, nemůžete."
Právo mal, ale nemohol...

09.01.2012 5 z 5

Lidové zvyky Lidové zvyky Jiřina Langhammerová

Táto kniha je absolúty "must have" pre všetkých, koho zaujímajú ľudové zvyky v Čechách a na Morave a ich starodávny pôvod. Kniha je usporiadaná podľa moderného kalendárneho roka, čiže začína fašiangami (masopustem) a končí vianočnými a novoročnými sviatkami. Všetky kapitoly dopĺňajú pekné farebné fotografie z ľudových slávností a autorka o nich uvádza mnoho historických zaujímavostí a súvislostí, ako ich ľudia kedysi oslavovali. Aj keď je text občas dosť kostrbatý a mám dojem, že je to kompilát z autorkiných predchádzajúcich publikácií, pre mňa osobne mal vysokú pridanú hodnotu.

08.01.2012 5 z 5

Za štěstím Za štěstím Karel Klostermann

Trochu netypické Klostermannovo dielo, pretože sa neodohráva na Šumave, ale vo Viedni v prostredí českých vysťahovalcov, ktorí sem prišli za prácou a "za šťastím". Niektorým sa darí horšie, iným lepšie. Len tí Česi, čo sa dištancovali od svojej národnosti sa mohli vo Viedni uchytiť na dobrom mieste. Je to tak dobre alebo zle? Túto dilemu sa pokúša vyriešiť táto kniha.

08.01.2012 4 z 5

Pozdní léto Pozdní léto Adalbert Stifter

Patrím k tým, ktorí sa rozvláčnosťou textu dali odradiť. Aj keď opisy prírody v knihách mám bežne celkom rada, tých vyše 500 strán textu, v ktorom sa takmer nič nedialo, bolo na mňa trochu príliš. A to som sa na Stifterovo dielo z kraja, ktorý mám veľmi rada, veľmi tešila.

08.01.2012 3 z 5

Balzac a čínská švadlenka Balzac a čínská švadlenka Dai Sijie

Slabý a dosť plytký príbeh, európskeho čitateľa môže zaujať asi len svojou témou, krutými osudmi ľudí v komunistickej Číne za Maa, ale keďže som už čítala aj iné diela modernej čínskej literatúry, tak toto bol slabý priemer. Dej išiel až veľmi rýchlo, vlastne to bol len súbor niekoľkých príbehov založených hlavne na dialógu.Veľmi mi tu chýbal rozpracovaný vnútorný svet postáv - predsa sa nachádzali v zúfalej situácii, ale autor to len skonštatoval a nepodložil žiadnymi hlbšími vnútornými monológmi postáv, ktoré by prezrádzali ich skutočné city a pohnútky. Naopak, príbehy autor rozpráva s istou dávkou odľahčenia, až "švejkovania". Záver bol náhly a nepresvedčivý. Myslím, že text by mohol byť výborným námetom pre film, ale na čítanie to bolo fakt slabé.

01.01.2012 3 z 5