Noc pod Kamenným mostem

Povídkový soubor rakouského autora uvádí do tajemného prostředí rudolfinské Prahy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13134/noc-pod-kamennym-mostem-13134.jpg 422
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Vyšehrad

Nachts unter der steinernen Brücke, 1952

Kniha Noc pod Kamenným mostem

Blue
02.05.2017

Nesporně velmi příjemné a osvěžující čtení. Oceňuji také autorův jemný smysl pro ironii a vtip. Zároveň ale má kniha jednu potíž, která je typická pro všechny povídkové knihy. Byť tato povídková kniha se někdy považuje i za svého druhu román, protože jednotlivé povídky jsou provázány ať už svými ději či postavami. A teď k té potíži. Ne všechny povídky mají stejnou úroveň, vždy jsou některé lepší než ty ostatní, což vzbuzuje u čtenáře pocit určité rozkolísanosti v hodnocení. Nutně si totož musí říci, hm, tato povídka byla slabší, než ta předchozí. Proto také hodnotím pouze čtyřmi hvězdičkami. Můj zážitek z četby zkrátka nebyl po celou dobu stejně inzenzivní. Přesto knihu vřele doporučuji ke čtení.

miriama
02.05.2015

Knížka, ke které se pravidelně vracím. Pokaždé jsem okouzlena tajemným světem úzkých uliček Židovského města a záhadnou osobností císaře Rudolfa II. Ty povídky jsou prostě skvělé. Některé smutné, jiné veselejší. Prostě nádhera.

jardadr
04.02.2013

Mysteriózní, fantastická cesta do Prahy na přelomu 16. a 17. století. Sen se prolíná s realitou. Čtenář má pocit že prochází nějakou galerií:
Dvůr Rudolfa II. s jeho pompézností, kavalíry, dámamy a alchymisty.
Rudolfova kunstkomora a lvi řvoucí v Jelením příkopě.
Tajemné židovské město se svým učenci, kabalisty. Krásná židovka Ester, žena Mayzlova.
Nádheru a lesk hlavního města říše Římské střídající blížící se náboženské šílenství Třicetileté války.
Dřívější slavní a mocní mužové království se v předvečer Staroměstské exekuce scházejí už jako obyčejní lidé v jedné pražské hospodě...
A nakonec zánik staré Prahy ve víru průmyslové revoluce 19. století ... a s ní mizí i Mayzlův pověstmi opředený poklad.

honajz
30.06.2012

Uživatel bookworm to popsal moc hezky, takže těžko něco dodat. Sice se v doslovu knihy píše, že některé věci nejsou historicky přesné, ale současně se dodává, že autorovi šlo spíše o básnický a někdy i snový obraz té doby. Jednotlivé příběhy jsou chronologicky napřeskáčku, o to zajímavější je pak skládat jednotlivé střípky do celkového obrazu. Perutz navíc dokáže - díky tomu, že ještě stihl staré židovské město zažít osobně, než bylo zbouráno - vystihnout ty přesné detaily, z nichž vzniká celková atmosféra. Jednotlivými drobnostmi dokáže navodit tehdejší dobu a čtenáře doslova vtáhnout do pražských uliček. Přesto chvílemi některé povídky ztrácejí dech nebo jsou zbytečně natahované, jiným chybí přesnější pointa, ale jde jen o kusé výhrady.

bookworm
26.02.2012

Nie, toto nie je zbierka poviedok. Pri pozornejšom čítaní čitateľ zbadá, že sa pred ním celkom nenápadne otvára lyricko-mystický príbeh lásky cisára Rudolfa II. a krásnej - ale beda! - vydatej židovky Ester z pražského židovského mesta. Príbeh je roztrúsený v čriepkoch bez časovej súslednosti po celej knihe a odohráva sa paralelne popri príbehoch historických i celkom neznámych postáv. V súlade s historickými skutočnosťami sa tu objavuje cisár Rudolf, prchký, trudnomyselný, nachádzajúci potešenie vo svojej bohatej umeleckej zbierke, na ktorú vydáva všetky peniaze; ďalej Albrecht z Valdštejna a jeho slávny horoskop od Keplera, poprava českých pánov na Staromestskom námestí... Sú tu ale zakomponované i príbehy drobných ľudí, hlavne pražských židov. Na knihe sa mi veľmi páčilo umné zapracovanie príbehu do súboru vzájomne nesúvisiacich príbehov. Tajný tip pre milovníkov kníh o starej Prahe a dobrého historického románu!

Leo Perutz
rakouská, 1882 - 1957