Beebee Online Beebee komentáře u knih

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Úžasná kniha - pro mně nového - autora, z popela povstal nový lovecraftovský fénix. Mrazí z něj, graduje děj s gustem do vyvrcholení, hraje si s ním, v průběhu mnohdy bezděčně použije hrubou mluvu a myšlení buranů, aby v jiné povídce vyexaltovaně útočil na intelektuální úroveň čtenáře. Některé povídky jsou mistrně mlhavé, jako ráno nad blaty, a to až do konce, takže se čtenář ptá, jestli je natvrdlý on, nebo je to tak schválně rozmazané, jako když vám naprší během lovu pointy na brýle. Jednoznačně palec nahoru.

07.07.2017 5 z 5

Spod Kráľovej hole Spod Kráľovej hole František Bardy

Úžasný kousek vzpomínek a bajek z nejkrásnější vesnice pod sluncem, tatranským sluncem. Navíc okořeněno krásnými ilustracemi Františka Žoldáka. Díky, pane Bardy, že jste vše sepsal, zanedlouho se tento svět navždy ztratí a nebude, kdo by jej připomněl těm, co zůstali.

04.07.2017

Lidský vztah jako součást profese Lidský vztah jako součást profese Karel Kopřiva

Vynikající kniha, hodně přínosná, s dobrými vhledy.

30.06.2017 5 z 5

Autorehabilitační sestava Autorehabilitační sestava Jana Kombercová

Výborná kniha plná množství návodů, cviků, jídelních doporučení i práce s psychikou. Tak komplexní příručka jsem doposud v rukou neměla.

28.06.2017 5 z 5

Dva romány o lásce: Za měsíc, za rok / Dobrý den, smutku Dva romány o lásce: Za měsíc, za rok / Dobrý den, smutku Françoise Sagan (p)

Romány Saganové nutně musí být někdy prázdné, protože popisují nevyslovitelnou prázdnotu plynoucí z osobnosti postav. Nepochybně Saganová uměla popsat hraniční poruchu osobnosti, narcistní i závislou poruchu, jakoby je znala zevnitř. A vše se obvykle točí kolem partnerských vztahů, milostných rošád a duševních a vztahových pastí. Některé romány nesou podobné rysy a příliš nepřekvapí. Ale v každém najdete postavu s poruchou osobnosti a to je moc zajímavé i jímavé. Nejde dle mého o červenou knihovnu, jde o syrovou ukázku svízelného vnitřního fungování, depresivních prožitků, nestálosti a touhy.

23.06.2017 5 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Jedna z nejinspirativnějších knih mého zralého mládí, nebo rané dospělosti. Arogantní a sebestředný hoch prodělává proměnu od povrchnosti k důležitým věcem života, zpočátku je king, pán všehomíra... ale pak nastupuje proměna a v rámci ní již nic nedostává zadarmo. Krásné poselství o tom, co je v životě důležité a stojí za to o to usilovat i přes nesnáze.

18.06.2017 5 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Jedna z nejsilnějších knih mé rané surrealistické dospělosti. Boris Vian, Julio Cortazár, Borges, Allendeová, Márquez i premilý Émile Ajar - Romain Gary a mnozí další. Magie snů. Obzvláště pak mám na čestném místě v knihovně Můj život s Krajtou a Příslib úsvitu

06.06.2017 5 z 5

Neuróza a lidský růst Neuróza a lidský růst Karen Horney

Opakovaně jsem knihu četla, hodně dobrý pomocník pro péči o pacienty a pochopení vlastní neurosy... Horneyová je velmi dobrý psychoterapeut s vhledem do souvislostí, odhaluje jen tušené a to dopodrobna a svým specifickým způsobem. Dle toho co, vím, sama válčila se svojí symptomatikou a odhodlaně pátrala, aby to co nejlépe pochopila.

14.03.2017 5 z 5

Rožmberkové - rod českých velmožů a jeho cesta dějinami Rožmberkové - rod českých velmožů a jeho cesta dějinami Jaroslav Pánek

Vynikající a ojedinělá monografie, drží se faktů, obsahuje hodně fotografií, co bylo možné dokumentovat, zde najdete - nejsem historik - takže jen laicky. Dle mého - pojednání o jednom z nejzajímavějších rodů šlechticů u nás.

02.02.2017 5 z 5

Kultura narcismu Kultura narcismu Christopher Lasch

Vynikající vhled do psychologicko-společenské roviny, platný i nyní. Čtětě a zkuste poznat sami sebe... mně se to tedy povedlo. Kniha je platná pro lidi, kteří se zajímají nejen o psychologii jednotlivce, ale také celospolečenské souvislosti změn - od individua směrem k celku a od celku k jednotlivci. Autorovo horování proti vykořenění individua a pro kořeny a zřídla našich otců chápu, ale je otázkou, jestli je to jediná věc, která narcismus naší společnosti oslabí. Možná je potřeba začít u individuálního ega každého z nás.

09.01.2017 5 z 5

Mystik a učitel František Drtikol Mystik a učitel František Drtikol Karel Funk

Naprosto souhlasím s komentářem Klamm. Tady žil, byl tak blízko, je to krásné a vzácné, že byl mezi námi. Také doporučuji všem hledačům pravdy.

10.10.2016

Protnutí duchovního materialismu Protnutí duchovního materialismu Chögyam Trungpa

Vynikající pohled budhistického učitele žijícího na západě do západní mysli.

10.10.2016 4 z 5

Začni tam kde jsi Začni tam kde jsi Pema Chödrön

Kniha je pro mně hodně nosná, nicméně předpokládá alespoň základní orientaci ve filozofii budhismu, nebo schopnost pochopit, nebo přijmout "paradoxní" postoje. Autorka je žačkou Trungpa Rinpocheho, takže spolu žánrově dobře souvisí a propojují se knihy Pemy a jejího učitele. Nejlépe je přečíst si Začni tam, kde jsi a Když ztrácíme půdu po sobě (tuto jak první).

10.10.2016 5 z 5

Vědomí přítomnosti: meditace bdělosti v každodenním životě Vědomí přítomnosti: meditace bdělosti v každodenním životě Jon Kabat-Zinn

Výborná učebnice všímavosti založená na budhistických postupech od renomovaného autora, psychoterapeuta zabývajícího se léčbou psychických obtíží meditací a mindfullness technikami. První překlad je mnohem lépe uchopitelný a srozumitelný dle mého názoru než ten druhý pod názvem "Uvědomujte si přítomnost" z roku 2015.

10.10.2016 5 z 5

Charakterové typy člověka Charakterové typy člověka Stephen M. Johnson

Vynikající knížka, která podává konkrétní vhled do vzniku, vývoje a možných cest k léčbě několika základních typů osobnostních poruch: například schizoidní, narcistní, histriónský, úzkostný a jiné osobnostní typy. Místy má možná redukcionistický charakter, ale na celkové hodnotě tohoto díla to dle mého nic nemění. Doporučuji všem, kteří s těmito pacienty pracují, nebo sami jsou již po výcviku nebo delší individuální psychoterapii a chtějí úskalím duše své a druhých lépe porozumět. Kniha předpokládá alespoň základní orientaci v psychoanalytických termínech a slovníku současné psychoterapie.

11.08.2016 5 z 5

Konec hledání Konec hledání Gaia Michael Zipf

Opět z jiné strany opsal autor jednoduchost osvícení.

03.08.2022 5 z 5

Liptovská Teplička Liptovská Teplička Ján Michálek

Pokud jste tam někdy byli, pochopíte, že tahle vesnička si monografii zaslouží. Tam ještě stále přežívá minulost, lze si na ní téměř sáhnout. Existuje ještě novější monografie z roku 2020 a ta je opravdu výstavní, nádherná, moderně pojatá. První zmínka o obci je zaznamenána v roce 1623. To je doba těsně po smrti našeho Petra Voka.

22.12.2021 5 z 5

Velká vlna Velká vlna Jutta Mattausch

Zajímavá a inspirující kniha k tématu buddhistických poklon. Po přečtení jsem se vrhla do jejich provádění, ale aby člověk vydržel, je dobré kromě knížky mít i společenství.

08.07.2021 5 z 5

O autech – Pohádky na čtyřech kolech O autech – Pohádky na čtyřech kolech Jiří Kahoun

Tahle kniha nadchla moje dcerky. Ač klučičí, je hodně vtipná a lahodná.

13.01.2021 5 z 5

Sám, ale ne osamělý Sám, ale ne osamělý Wunibald Müller

Ne, že by kniha přinesla zásadní novinky, ale je útlá a hřejivě napsaná. Co se mně týče, nezdá se mi, že by autor nějak příliš tlačil na křesťanskou pilu. Oproti mnoha jiným opusům je umírněný.

29.12.2020 4 z 5