Bedikk Bedikk komentáře u knih

Domeček pro panenky (Nora) Domeček pro panenky (Nora) Henrik Ibsen

Řada lidí by v tom mohla spatřovat ženskou emancipaci, přitom záměr byl přesně opačný. Nora je složitá postava, ale určitě ne kladná.

09.03.2015 4 z 5

Faidón Faidón Platón

Argumenty o nesmrtelnosti duše nejsou dostatečně přesvědčivé, ale vedou k hlubšímu zamyšlení. Dialog je čtivý a podněcuje řadu vlastních myšlenek. Je důležité si ho ovšem zasadit do doby, případně skvěle slouží k porovnání starověkého myšlení s tím novověkým.

25.11.2014

Bílý vlk Bílý vlk David Gemmell

Uspíšený konec, ale Druss v perfektní poloze. Spolu se Skilgannonem tvoří zábavný tandem. Bavilo mě i vyprávění s Rabalynem. Tuto knížku jsem četl dlouho, protože jsem na ni nějak neměl moc času, ale hned se jdu vrhnout na další díl.

Určitě souhlasím s Eigis, že tento díl je především o postavách. Děj je na vedlejší koleji.

11.08.2014 4 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Chorvatské prostředí je fajn, ale kniha je vyprázdněná a hodně se opakuje. Čekal jsem na návrat k původnímu příběhu, ale místo toho přišlo hodně motivů nových. Trojku tak hodnotím nejníže z celé série, druhou polovinu jsem dočítal spíš z povinnosti. Nejhorší je urychlený a naroubovaný konec.

17.03.2013 3 z 5

Koncernová pětiletka Koncernová pětiletka Patrick Zandl

Výborné čtení - byl jsem překvapen, jak mě to strhlo. Dokonce jsem to přečetl na jeden zátah. Jako student médií jsem si to náležitě užil :) Knihu mám z iBooks.

06.02.2013 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Špička v oboru. Stejně jako u Zaklínače bych doporučil nezačínat s fantasy žánrem u této série, lepší se shání těžko. Navíc může být pro někoho složitější sledovat několik hrdinů a odlišných příběhů, které se větví s každým dílem, najednou. Český překlad bohužel není tak kvalitní, ale vázané vydání potěší.

16.07.2012 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Čtivě podané příběhy. Je to dost pohádkové (čemuž odpovídá i překlad), i když sem a tam vykoukne něco "drsnějšího". Přečíst se to dá vážně rychle. Určitě se to hodí jako uvedení k "Thor od Marvelu má pramálo společného s mytickým Thorem" nebo jako doplňková četba ke hře God of War (i když většinu těchto příběhů, a mnohé další, vypráví hra sama, třeba formou Mímiho vyprávění).

18.08.2018 4 z 5

Mezi nebem a zemí Mezi nebem a zemí Václav Vokolek

Nádherný projekt hledající romantickou krajinu a tajemno z díla Caspara Davida Friedricha. U nás se těžko shání, ale kniha rozhodně stojí za to.

17.12.2016 5 z 5

Arthas: Zrod krále Lichů Arthas: Zrod krále Lichů Christie Golden

Bavilo mě to, rád jsem se k Warcraftu 3 vrátil a užil jsem si i rozvedenější verzi románku (protože to ve hře moc nefungovalo). Co jsem od toho čekal (a nedostal) byla motivace postav. Autorka se naprosto vyhnula popisu zásadních transformací. Hra se v tom moc nebabrala a Arthase prostě změnila. To jsem přežil. U knihy mi to vadí. Například v porovnání s novým Illidanem je to slabší.

10.09.2016 3 z 5

Kruh nenávisti Kruh nenávisti Keith R. A. DeCandido

Se čtivostí bych problém neviděl, ale určitě tam jsou místa, která prostě nejsou uvěřitelná a působí jak z nějakého levného fantasy. Na poměry ostatních knih ze světa Warcraftu je skutečně slabší, a kdyby to měla být má první W kniha, tak se do dalších asi nepouštím. Překlad je trochu slabší (interpunkce, hrubky), ale pan Netolička to s originálem jistě neměl snadné. Snad jen je škoda, že některé již dříve přeložené termíny (jejichž překlad dokonce vysvětlil v poznámce) nyní překládá jinak. Dokonce se povedlo špatně převést i Orgrimovo jméno, což byl doufám jen překlep. Určitě bych byl ale raději, kdyby se do knihy ony humorné poznámky pod čarou s emotikony vůbec nedostaly.

09.07.2016 3 z 5

Zrod Hordy Zrod Hordy Christie Golden

Tato kniha pro mě byla velkým překvapením. Některé postavy by sice zasloužily více prostoru (Orgrim) a překlad je trochu slabší, ale rozhodně mi to nijak nezkazil. Funguje to skvěle a už tak zajímavému světu dává další rozměr, který je natolik lidský, že jsem se do orků opět zamiloval. Alespoň do jednoho z nich.

21.06.2016 4 z 5

Posvátné a profánní Posvátné a profánní Mircea Eliade

Stručné, čtivé a velmi inspirativní.

16.09.2015 5 z 5

Média a společnost Média a společnost Jan Jirák

"Malý Jirák" je taková malá česká mediální bible. Společností se zaobírá jen okrajově, ale pro úvod do mediálních studií slouží skvěle.

25.11.2014 4 z 5