BarkaS BarkaS komentáře u knih

Flotila zatracených Flotila zatracených J.S. Dewes

Uvědomila jsem si, že u knížky často čekám, jak která situace skončí, abych si potvrdila, že můj odhad je správný. :D Tady se to moc často nedělo, prostě jsem si užila prostou radost z toho, že se pořád něco děje. Hrdinové jsou zábavní, pořád se něco děje. Prostě pecka.

20.06.2023 4 z 5

Den, kdy jsem zmizela Den, kdy jsem zmizela Brandi Reeds

Za týden si nebudu pamatovat, že jsem to četla. Hlavního padoucha jsem odhalila asi v půlce knihy. Není to vyloženě průšvih, prostě je to jen průměrný thriller, který jsem už četla stokrát (akorát měl trochu jiný obsah ;)).

14.06.2023 3 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Tohle byla slušná jízda po hraně vesmíru (Rozhraní). Hlavní překvapení jsem sice odhalila s předstihem, ale i tak jsem velmi spokojeným čtenářem. Hlavní hrdinka mi trochu připomínala Honor Harringtonovou a hrdina je něco mezi MacGyverem a Peterem Quillem (jen z královského rodu), takže jsem chvílema měla pocit deja vú, ale stejně to byla pecka. Těším se na pokračování, laťka je celkem vysoko.

27.05.2023 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Nic jsem nečekala a díky tomu jsem dostala mnohem víc. Hlavní hrdinka je takovej Mirek Dušín v sukni, hlavní záporák (bývalý) blbec, hlavní chlap předvídatelný a dokonalý, zápletka nekomplikovaná. Žádné překvapení se nekonalo, všechny zvraty byly až průhledné, ale bylo to prostě milé.

08.05.2023 4 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Skvělý námět, skvělý nápad, ale řemeslně průšvih. Nedává to smysl, je to nedůvěryhodné, love story taky postrádá důvěryhodnost a jiskru.

23.04.2023 3 z 5

Šeptající lebka Šeptající lebka Jonathan Stroud

Udělala jsem tu chybu, že jsem si po přečtení prvního dílu pustila seriál a dala velmi záhy vše zveřejněné, takže jsem do druhého dílu nešla s čistou hlavou. Knižní předloha se se seriálem celkem rozchází, což je docela škoda. Příběh je (samozřejmě ) lepší. Škoda, že série nevyšla celá.

Hlavní hrdinové jsou zábavní, příběh má spád a je v celku originální. A i druhý díl drží kvalitu. Doporučuji.

20.03.2023 4 z 5

Kvílející schodiště Kvílející schodiště Jonathan Stroud

Taková duchařská Agatha Christie. Překvapivě svižné a zábavné, škoda jen, že jsme jako čtenáři neměli stejné indicie jako Lockwood, takže jsme neměli šanci odhalit motivy některých postav.

23.02.2023 4 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Určitě už jsem četla lepší knihy a chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl vyprávění, který si vlastně z příběhu střílí a podává ho s velkou nadsázkou, ale nakonec jsem si celkem tenhle originální pohádkový svět užila. Ano, kniha je asi určená mladším čtenářům (ne malým!!), ale nakonec to zas tak nevadilo. Přesto jsem ráda, že má celkem uzavřený konec. Přestože mě svět Nikdyvíců a Navěků docela bavil, uvidím, zda se do něj vrátím.

18.02.2023 3 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Nadšení se nekonalo. Je to těžké, když už je toho napsaného tolik a tolik toho vychází. Ale… Autorka si ukradla trochu Karkulky, trochu Krásky a zvířete, trochu Dvorů, trochu Sněhurky, trochu mytologie, trochu tady a trochu jinde. A výsledek je takový neuspořádaný a nekoncepční. Ne úplně špatný, ale prostě nic moc. Druhý díl si nepořídím a jsem ráda, že konec nebyl tak otevřený, jak mohl být. Lavírovala jsem právě proto na pomezí 2 a 3 hvězd. Hrdinové mi k srdci moc nepřirostli a s klidným svědomím brzy zapomenu, že jsem tuhle knihu, která mě původně na první dobrou zaujala, četla.

23.01.2023 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tohle čtení jsem dlouho odkládala a dnes už asi vím proč. Ne z obavy, že nebudu sdílet obecné nadšení. Možná jsem spíš podvědomě tušila, že přijde čas, kdy budu potřebovat po dlouhé době skutečně propracovaný a promyšlený příběh, který ale bude mít začátek a konec. Vše se zdařilo, až na to ukončení série, naštěstí mám před sebou ještě dva díly, tak budu doufat, že mi vydrží, než vyjde ten čtvrtý.

Netajím se svou “nechutí” k českým autorům, málokdy mě osloví, v literatuře mi je bližší anglosaské nebo i německé a občas i francouzské nebo ruské myšlení. Ale tohle se mi trefilo do vkusu i vnímání. Skvělý, originální, trochu náročný příběh. Díky a doufám, že laťka zůstane takhle vysoko i dál..

27.12.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Většinou mi knihy českých autorů smrdí maloměšťáctvím, zvlášť pokud se jedná o fantasy žánr. A tak je raději téměř nečtu. Petra Stehlíková je ženou velkého města. Snad jí to vydrželo i v pokračováních.

16.12.2022 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Trochu pomalejší rozjezd, ale celkově super čtení. Zajímavá zápletka, dobře vykreslená atmosféra místa, jen dějová linka detektiva byla trochu plytká, ale budiž. Já bych to takhle dobře nenapsala :D. Doporučuji.

26.11.2022 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

(SPOILER) Pozor. Hodně spoilerů! Je mi líto, ale tohle byla promarněná příležitost. Romantická kniha, která řeší problematiku sexuálního zneužívání v rodině, nemůže fungovat, pokud není dostatečně autentická. To téma je přitom strašně důležitý (a v jistém smyslu i zajímavý), ale v tomhle podání je to stejně “růžovobrýlé” jako popis věznice v Orange is the new black nebo holocaustu v Tatérovi (z mého pohledu obojí tragicky neautentické). Od romantických knih nemám nikdy velké očekávání, ale když už si zvolí závažné téma, chtělo by to i trochu autentičtější zpracování. Ten konec už byl úplný bizár. Představa, že matka (která mimochodem minimálně léta nutně musela přehlížet, že její dcera má vážné potíže), uvěří ihned své dceři, že ji zneužívá nevlastní otec, že jí uvěří kolegové otce-policisty a ještě ho odsoudí bez důkazů…. Napsané to bylo pěkné a svištělo to, ale možná si mohla autorka vybrat jinou zápletku…

23.10.2022 2 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Kdybych nečetla před hodnocením i díl druhý, možná bych dala i 4. Docela příjemná romantika s vážným podtextem.

23.10.2022 2 z 5

Kdy? Kdy? Victoria Laurie

Po dlouhé době originální nápad. Ano, trochu kulhající, ale pořád super. Raději bych si přečetla příběh třicetileté Maddie než puberťačky, ale i tak jsem si čtení užila. Svižné, trochu naivní, ale originální.

01.10.2022 4 z 5

Uchvatitelé říší Uchvatitelé říší Victoria Aveyard

(SPOILER) Zajímavý nápad s “vřeteny”, což jsou vlastně brány do jiných míst. Je mi vlastně líto, že jsme se o nich nedozvěděli víc. Místo toho sledujeme chaotický a až příliš složitý příběh s příliš mnoha postavami a křížky na mapě. Na prvních desítkách stran nás autorka zahltí představením celé řady postav, jak vypadají, odkud jsou apod. Vzápětí je téměř všechny nechá odpravit. Ale ok, čtu dál. Hlavní hrdinové neustále někam splašeně míří, víme sice proč, ale nemáme k jejich úkolům a motivům dost podrobností, aby to bylo důvěryhodné. A byť tu potenciál je, prostě si je nemáte šanci zamilovat. V podstatě nejzajímavější je tak příběh záporáků, ale u nich není dost zřejmé, co, proč a jak a opět se ztrácíte v neustálém výčtu míst. Škoda.

01.10.2022 3 z 5

Její ozvěna Její ozvěna Sarah Gailey

Tohle byla extrémně divná, ale vlastně celkem originální, kniha. Celou dobu mi moc nedávala smysl, byla hodně “zpomalená”. Děj se hodně točil kolem pocitů hlavní hrdinky, až ze závěrečného poděkování jsem pochopila, že klonování plnilo jakousi formu metafory a celá kniha je vlastně terapií autorky. Ale celkem zajímavou terapií, když se spojí všechny střípky. Pokud by to tak nebylo, byl by to slabší průměr, ze kterého se dalo vytřískat víc. Takhle to vnímám spíš jako originální vhled do narušené mysli.

03.09.2022 4 z 5

Greenwich Park Greenwich Park Katherine Faulkner

(SPOILER) Hlavní hrdinka je tak velká naivka, až mi připadalo, že absolvovala lobotomii. První polovina obsahuje vlastně kupící se absurdní historky o ženě, která se po 4 potratech má konečně dočkat a do toho se začne kamarádit s jinou ženou, která v těhotenství pije a kouří, hrabe se jí ve věcech a pak se i nasáčkuje k ní domů. A nevyhodí ji ani hned poté, kdy zjistí, že krade? Jako vážně? Druhá půlka oproti první najednou chytila “druhý dech” a s ním docela i chytila mě. Celkově ale slabší průměr.

20.08.2022 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tahle kniha se mi četla strašně těžko. Ano, byla místy “trochu utahaná”, jak si tu někteří stěžují, ale takový už je život. Vlastně bych hlavním hrdinům přála, aby těch turbulencí zažili ještě méně. Je hrozné, kolik osud některým naloží. A jaké zlo se v lidech skrývá. Přála bych si, aby takové hrůzy nemusel zažít nikdo. A nejhorší na tom všem je, že si je lidé dělají navzájem.

Autorka je neskutečně poctivá a pečlivá ve svých rešerších a příběh smyšlené rodiny je neskutečně autentický. Dozvěděla jsem se o tom rázovitém kraji mnoho nového. Děkuju.

14.08.2022 5 z 5

Mr. Popularity Mr. Popularity Nicholas Adams (p)

Cassie Arthurová je zřejmě nejhloupější puberťačka v Severní Americe. Ale to nevadí, protože se pak promění v chladnokrevnou vyjednavačku. Tahle jednohubka z proslulé série má nápad, příběh samotný by, pokud by bylo řemeslo správně odvedeno, dokonce mohl fungovat. Jenže to se nestalo. Ale kdo by to u této série čekal ;)?

23.07.2022 2 z 5