Bára_Ája Bára_Ája komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ačkoli se jedná o již tolikrát zpracované téma, přináší Hana opět něco nového. Autorčina skvělá schopnost propracovat každou kapitolu, každou větu, volbu každého slova tak, aby byl čtenář součástí děje, je naprosto nepřekonatelná. Od Mornštajnové jsem četla více knih, Hanu řadím na krásné první místo, společně s Tichými roky.

23.01.2024 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Po dočtení knihy jsem opravdu měla pocit, že nejsem sama. Autorka brilantně vystihuje pocity a prožitky zástupců různých generací (především) v nelehkých životních situací, které (i když pravděpodobně ne všechny najednou) potkaly nebo potkají každého z nás. Kniha je čtivá, nenechá vás se odtrhnout!

11.04.2024 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Velmi dobře zpracovaný příběh složitého vztahu mezi matkou a dcerou. Vyprávění z pohledu Símky jednak vykresluje dětskou naivitu a "nechápavost" některých dospěláckých počinů či pokynů, zároveň však představuje obraz proměny uvažování od malého dítěte po mladého dospělého. Velmi čtivý a poutavý příběh i styl autorčina projevu!

23.01.2024 5 z 5

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Pro nemilovníky suchého britského humoru asi nic moc, ale za mě super. Oceňuji především žánrovou kombinaci:)

13.02.2021 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Ačkoli nejsem úplně cílovka, knížka mě bavila. Přečetla jsem ji velmi rychle a pravděpodobně se vrhnu na další díly!:)

23.11.2020 5 z 5

Druhá osoba singuláru Druhá osoba singuláru Sajjid Kašua

Velmi mě zaujal vypravěčský styl a autorova schopnost psát tak, aby čtenáři některé souvislosti sice pochopili, ale potřebovali dál číst, aby zjistili, co se to vlastně stalo a jak k tomu došlo. Velmi vydařená kniha, i když lepší řešení některých "překladatelských oříšků" a pečlivější práce redaktorů a korektorů by rozhodně přinesly ještě hvězdů navíc.

23.01.2024 4 z 5

Čtvrtek odpoledne. Půl páté Čtvrtek odpoledne. Půl páté Kristien Hemmerechts

Člověku, který není zvyklý na nizozemskojazyčný román, by se kniha mohla zdát nijaká. Za mě skvěle propracovaná psychologie:)

23.11.2020 3 z 5

Třetí svatba Třetí svatba Tom Lanoye

Ze začátku celkem nuda, ale pak to stálo za to! Oceňuji především skoky v čase a prolínání současného a minulého. Kniha vykazuje jisté specifické znaky nizozemsky psané literatury, takže člověk na některé pasáže potřebuje trochu silnější žaludek, celkový obraz to však nenarušuje.

10.03.2021 3 z 5

Madame Tussaud Madame Tussaud Michelle Moran

Podle mého názoru velmi povedený historický román - lepší než hodiny dějepisu:) Český překlad by si zasloužil pečlivější redakční péči, proto hvězda dolů.

25.01.2021 4 z 5

Dvakrát dvě je pět Dvakrát dvě je pět Hebe Charlotte Kohlbrugge

Tématicky zajímavé, plné informací. Překlad bohužel není z nejlepších, redakční práce totéž. Nicméně i tak si myslím, že stojí za přečtení!

04.12.2020 3 z 5

Za oknem Za oknem Aleš Palán

Zajímavý koncept. Většina povídek však bohužel byla neslaná a nemastná, alespoň tedy pro mě. Některé povídky však super. Rozhodně to však není nejpozitivnější čtení.

23.11.2020 2 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Kniha dokáže skvěle motivovat, četla se poměrne rychle. Výtky bych měla ke stylistice (především mě obtěžovala nadužívaná ukazovací zájména), ale není to nic, co by knihu dělalo nečitelnou.

23.11.2020 3 z 5