bai.Cerna bai.Cerna komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Za mne – literární skvost. Vezmete do ruky, nepoložíte, dokud nebudete na poslední straně. Nádherná kniha.

13.04.2017 5 z 5

Babiččiny regionální recepty za pár kaček Babiččiny regionální recepty za pár kaček Dalibor Marounek

Roztříděno do skupin: polévky, pokrmy z brambor, moučné pokrmy, pokrmy z hub a luštěnin, masové a pokrmy s masem. Pěkně ilustrováno, recepty napsány zcela srozumitelně. Mnohé jsou již zapomenuty, přesto, že jsou výtečné. Nebýt vysoké kalorické hodnoty, vařím každý den :) Podařená kuchařka. V jednoduchosti je krása.

06.04.2017 4 z 5

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

Stručné, ale výstižné.

16.03.2017 5 z 5

Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly - příběh Makulky Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly - příběh Makulky Jana Svobodová

Hodnocení knih s obdobnou tématikou je velmi složité. Na samotný „Příběh Makulky“ je všech pět „hvězd“ málo, málo, pramálo. Neposuzuji knihu z jiných hledisek, než z hlediska jejího tématu, jelikož hodnotit styl psaní atd. není v daném případě přijatelné. Pět „hvězd“ pro podporu nejen Makulky, ale všech, kterým osud nerozdal ty nejlepší karty, a přece se nevzdávají.

04.10.2016 5 z 5

Jediná správná věc Jediná správná věc Anna Quindlen

Dojemný příběh. Čtyřiadvacetiletá dívka opouští svoji práci a hektický život v New Yorku a vrací se do rodného domu na malé město, aby pečovala o svou matku, které byla diagnostikována rakovina. Nemoc je neúprosná… Poté, kdy matka svůj boj s nemocí prohraje, upadne dcera do podezření, že zapříčinila její smrt podáním velké dávky morfia. Za mne mezi *** a ****

09.06.2016 3 z 5

Velké holky nepláčou Velké holky nepláčou Ivana Ivančáková

Podle mne poněkud plytké…za dvě hodiny máte přečteno…Ale abych byla objektivní, kniha se dala „dočíst“.

02.04.2016 2 z 5

Švadlena z Dachau Švadlena z Dachau Mary Chamberlain

Název knihy může být zavádějící. Trošku jsem se „nachytala“. Jde toliko o román pro ženy. Neočekávat žádné paměti, vzpomínky, žádná fakta dotýkající se koncentračního tábora Dachau… S ohledem na jakési trošku rozčarování hodnotím ***. Pokud bych očekávala lehký románek pro ženy, asi bych ještě jednu hvězdičku přidala.

06.03.2016 3 z 5

Nevím, kdo jsem Nevím, kdo jsem Věra Řeháčková

Do románu to má daleko. V každém případě výhradně pro ženy, spíše tedy pro dívky.

02.10.2015 3 z 5

Slzy prodaných dívek Slzy prodaných dívek Monika Wurm

Pokud máte náladu na sladký (místy až „přeslazený“) ženský románek, kde možné se střídá s méně uvěřitelným, a chcete fandit krásné hlavní hrdince, držíte v ruce tu správnou knihu. Ač nepatří daný žánr mezi mé oblíbené, nenudila jsem se. Ač jsem předvídala, přesto jsem očekávala, co přinese další kapitola. Strastiplná cesta chudé dívky z Filipín do Dubaje je protkána jak smutkem a krutostí, tak láskou a něžností.

25.09.2015 4 z 5

Velké holky a sex Velké holky a sex Helena a Klaudie Kamarádky z Letné

Tato útlá knížečka je oddychovkou pro ženy. Dvě přítelkyně ve věku 39 a 34 let vás pobaví starými známými pravdami nejen o sexu. Dozajista se v některých situacích mnohá čtenářka „najde“. Ač humorné knihy nemusím, přečetla jsem ji. Ano, obyčejná, jak píše anais, ale tak nějak ze života a myslím, že i vcelku dobře napsaná.

31.07.2015 3 z 5

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

Dost dobrá kniha.

09.06.2015 5 z 5

Dům v nebi Dům v nebi Amanda Lindhout

Klobouk dolů, velmi zdařilá kniha po všech stránkách. Zaujal mne jak samotný děj, téma, místa… tak styl psaní, jazyk… nemluvě o aktuálnosti…čtyři sta stran vynikajícího čtení…
Není zapotřebí rozebírat, zda se hlavní hrdinka zbytečně vystavila nebezpečí, není třeba polemizovat o tom, nakolik byla „rozumná či nerozumná“, je to její příběh, který vypověděla se spoluautorkou (novinářkou) opravdu bravurně.

11.05.2015 5 z 5

Suši v duši Suši v duši Eva Urbaníková

Kniha psaná s úžasnou lehkostí, ani chviličku jsem se nenudila. A dozvěděla jsem se mnohé ze života Japonců. Někdy i velmi překvapivé skutečnosti, o nichž jsem neměla tušení. Taky potvrzuje to, že smíšená manželství mohou velmi často přinášet problémy, které lze jen těžko překonat.

26.04.2015 4 z 5

Milosrdný spánek: Příběhy z anesteziologie Milosrdný spánek: Příběhy z anesteziologie Ľubomíra Romanová

Moc dobrá kniha. Lékařka – anestezioložka – opravdu velmi poutavě zachytila některé případy ze své praxe. Velmi si cením toho, že autorka se při psaní vyhnula odborným pojmům, které jsou jí dozajista vlastní, avšak většině čtenářů neznámé. A pokud bylo nevyhnutelné použít odbornou terminologii, vždy je vysvětlena i pro laika. Příběhy pacientů jsou úsměvné, jiné smutné, dojemné. Kniha dává nahlédnout na situace, do kterých se nikdo z nás nechce dostat, ať už jako hlavní aktér (pacient) či jinak zúčastněný (rodinný příslušník, kamarád….). Práce lékařů je opravdu velmi těžká. I lékař je jen člověk, a rozhodovat se ve chvílích, kdy jde o život, musí být neuvěřitelně náročné.

11.04.2015 4 z 5

Dívka s devíti parukami Dívka s devíti parukami Sophie Van der Stap

Po přečtení knihy jsem zhlédla filmové zpracování pod názvem "Devět paruk". Bylo zdařilé tak jako kniha.

04.04.2015 4 z 5

Dobrovolnice Dobrovolnice Hana Hindráková

Literatura pro mládež...

17.02.2015 2 z 5

Roztrhnout závoj bezmoci Roztrhnout závoj bezmoci Moaali Behjat

Příběh dvou íránských žen, pocházejících ze zcela odlišných společenských vrstev, Tara – žena z chudého venkova, k níž byl osud nemilosrdně krutý a Behjat, íránská učitelka a posléze advokátka, žijící v „lepších poměrech“. Ani jedna z nich to však nemá v životě jednoduché, ať už v důsledku postavení ženy v muslimské kultuře či v důsledku politických událostí. Poutavá kniha, smutná kniha, podle mne dobře napsaná kniha.

15.02.2015 4 z 5

Indická princezna Indická princezna Javier Moro

Když jsem brala do ruky tuto knihu v knihovně, neočekávala jsem žádný zázrak a to s ohledem na její „romantický“ název. O to více jsem byla posléze překvapena. Skutečně nejde jen o romantický příběh lásky. Neuvěřitelně poutavě je vykreslena doba maharádžů, indická kultura…prostě krásně podaná směsice zábavy a poznatků. Troufám si říct, že pro mnohé může být kniha „startér“ pro touhu seznámit se s Indií blíž a blíž. Pro mne určitě.

12.02.2015 5 z 5

Černý anděl z Ravensbrücku Černý anděl z Ravensbrücku Lukas Hartmann

Je to dávno, co mě postihl neutuchající hlad po nalezení odpovědi na otázku: Holocaust, koncentrační tábory, nacismus…. proč…? Přečetla jsem bezpočet knih, zejména biografií, vzpomínek, pamětí a to „z obou stran“, abych se pokusila nahlédnout do duší zločinců i obětí. Moje posedlost neustupuje. Životopisná kniha Černý anděl z Ravensbrűcku, je další kostičkou v mé pyramidě. Autor se zhostil svého úkolu, pokusit se vykreslit vnitřní svět Carmen Mory, vězeňkyně a starší bloku v koncentračním táboře, velmi zdařile. I když, jak sám zdůrazňuje, jde o jeho fantazii podnícenou dokumenty. S Carmen Mory prožíváme v knize čas od útlého dětství až do její smrti. Nemůžeme se vyhnout zamyšlení, nakolik byla anděl a nakolik ďábel…

12.02.2015 5 z 5

Odsouzený Odsouzený Eva Bacigalová

V žádném případě nechci zlehčovat námět knihy, ten je opravdu tragický. Ale nevím, nějak jsem se po první polovině knihy začala nudit... knize prostě něco chybí... Znovu zdůrazňuji, že samotné osudy matky i syna jsou velmi, velmi smutné.

12.02.2015 3 z 5