Černý anděl z Ravensbrücku

Příběh Carmen Mory, jež byla po válce odsouzená k smrti jako kolaborantka, podílející se na smrti a mukách žen v koncentračním táboře v Ravensbrücku, kde jí vězenkyně přezdívaly Černý anděl, je životopisným románem. Popisuje mimo jiné dobu, kdy se v Německu rozmáhá nacismus a Carmen prostřednictvím svého snoubence poznává budoucí pohlaváry NSDAP. Podléhá nacistické ideologii a po Röhmově puči a noci dlouhých nožů se vzhledem ke svým kontaktům s funkcionářem SA dostává pod tlak gestapa a stane se agentkou fašistického Německa v Paříži. Černý anděl – už tato přezdívka vypovídá o dvojí perspektivě, v níž byla Carmen Mory viděna: jako vězenkyně se stala starší bloku a její činnost byla po válce hodnocena velice rozporně. Některé bývalé vězenkyně svědčily v její prospěch, mluvily o tom, jak pomáhala nemocným, statečně se dohadovala s německými doktory a dozorci, obstarávala jídlo a léky, jiné naopak vypovídaly o tom, jak vězenkyně bila, mučila hlady a podílela se i na jejich zabíjení podáváním neznámých injekcí. Carmen Mory je velmi rozporuplná osobnost a od začátku do konce ji nelze jednoznačně hodnotit. Je to těžce nemocná žena, vzbuzuje lítost i pohoršení. Je odsouzena k smrti spolu s ostatními dozorci a lékaři z Ravensbrücku, ale než je rozsudek vykonán, spáchá v cele smrti sebevraždu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56783/cerny-andel-z-ravensbrucku-56783.jpg 3.423

Frau im Pelz (1999)

Válečné, Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Víkend

elleyne
09.09.2017

Příběh rozhodně zajímavý, jen to zpracování trochu pokulhává. Nad hrdinkou chvíli člověk kroutil hlavou a chvíli ho její příběh dojímal. Takové rozpoluplné.

beva
16.11.2015

zaujímavá kniha z obdobia druhej svetovej vojny a hlavne po vojne súdne konanie s hlavnou hrdinkou. tá nie je ani kladná ani záporná hrdinka. snažila sa iba prežiť, ale nakoniec bola odsúdená na trest smrti.

cori
10.07.2015

Životopisný román o Švýcarce Carmen Mory, která chtěla být zpěvačkou, ale nakonec byla odsouzena k trestu smrti. Její příběh vypráví švýcarský konzul v Hamburku, kde probíhal soud. Škoda jen, že jejímu věznění v koncentračním táboře je věnováno méně stránek než jejímu životu před válkou. Myslím si, že autor skutečnost upravil a Carmen líčí jako oběť své povahy a svých ambicí.

Kopretina_aku
09.06.2015

Zajímavá kniha, Carmen není ani kladná ani záporná postava. Snažila se přežít válku a tak se v danou chvíli vždy přiklonila na stranu toho, kdo byl právě na koni. Trochu mi vadí, že to není úplně biografické a skutečná data se prolínají s autorovou fantazií.

bai.Cerna
12.02.2015

Je to dávno, co mě postihl neutuchající hlad po nalezení odpovědi na otázku: Holocaust, koncentrační tábory, nacismus…. proč…? Přečetla jsem bezpočet knih, zejména biografií, vzpomínek, pamětí a to „z obou stran“, abych se pokusila nahlédnout do duší zločinců i obětí. Moje posedlost neustupuje. Životopisná kniha Černý anděl z Ravensbrűcku, je další kostičkou v mé pyramidě. Autor se zhostil svého úkolu, pokusit se vykreslit vnitřní svět Carmen Mory, vězeňkyně a starší bloku v koncentračním táboře, velmi zdařile. I když, jak sám zdůrazňuje, jde o jeho fantazii podnícenou dokumenty. S Carmen Mory prožíváme v knize čas od útlého dětství až do její smrti. Nemůžeme se vyhnout zamyšlení, nakolik byla anděl a nakolik ďábel…