Dívka s devíti parukami

Jedenadvacet let – čas večírků, randění, studia, cestování a poznávání světa. Alespoň do té doby, než Sophie, místo přednášky ve škole, poslouchá v ordinaci doktora K, proč se poslední dobou necítí ve své kůži – má rakovinu. Konec legrace? Skoro. Krásné a veselé studentce se přes noc zredukuje život na pobyt v nemocnici. Mezi jejími zdmi neobjeví jen svět bílých plášťů, upovídaných sestřiček a sexy doktorů, ale také společných pokojů, vypadaných vlasů a tužek na obočí. Aby si zachovala alespoň část „normálního" života, a zpočátku hlavně proto, aby zakryla ztrátu vlasů v důsledku chemoterapie, pořizuje si paruky. S každou z nich získává trochu jinou identitu, o něco víc lehkosti, hravosti, bezstarostnosti, stává se jiným člověkem. Sophie (hlavní postava a současně autorka) svou obtížnou cestu přirovnává k odysseovské pouti do rodné Ithaky. Na své pouti k uzdravení sbírá nesmírně cenné zkušenosti, učí se zvládat vlastní strach a vylepšovat vztahy s druhými lidmi. Všechno si pečlivě zapisuje. Píše o své pouti. O příhodách, které zažívá skrytá za svých devět paruk. Píše články do časopisu. A postupně vzniká kniha. Tato kniha. Sophiin příběh je svěže upřímný, se smyslem pro absurdno. Přiměje vás k úsměvu, když to nejméně čekáte. Především je to však příběh o dívce, která odmítá být pouze pacientkou s rakovinou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/194945/divka-s-deviti-parukami-5CG-194945.jpg 3.677

Meisje met negen pruiken (2006)

Vydáno:, Mladá fronta

Martinaa24

Kniha byla napsaná formou deníku, což mi nevadilo, ale všechno se tak nějak dokola pořád opakovalo. Do čtení jsem se musela nutit a nijak mě to neoslovilo.

sola_lupa

Věděla jsem, do čeho jdu. Kniha o rakovině. Jasně, každého by měla chytit za srdce, ALE...! U mě se to nestalo. Důvod je jednoduchý: nebavilo mě to, nedalo se do toho začíst. Proč? Někdo, pokud to už nebyla autorka sama, tomu ubral citovou hodnotu. Z hlavní postavy si pamatuji jen párty, občasné chemoterapie se zpoceným trikem, nicnedělání a rozmazlenost nejvyššího kalibru s kupou eurovek v kapse.
Kdyby takhle vypadala rakovina, chtěl by ji každý. Ale když člověk ví, jak vypadají lidi a jak se cítí, když jim něco je, vypadá to úplně jinak.
Za mě bohužel ne. Kniha je pouhou parodií na pravdu.

TimetoStyle
17.10.2017

Příběh, který se týká studentky s rakovinou, do čtení jsem se musela ze začátku nutit, ale potom jsem se ke čtení moc ráda vracela. Dávám jí ****.

michaela1992
17.07.2017

Příběh o rakovině s autobiografickými prvky psán deníkovou formou jednadvacetiletou studentkou.
Spíše povrchní popis studentky žijící s tímto těžkým onemocněním. Jak vypadá každodenní život pacienta? Jde žít nebo jen přežívat? Jaká je komunita lidí v tomto prostředí?
Ústřední téma paruk dějovou linii značně oživí, ukáže nám více tváří samotné hlavní hrdinky. Poví nám co všechno se dá schovat za hřívu hustých vlasů, byť jen umělých.
recenze zde: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/rakovina-po-nizozemsku-8321

TheMelorry
25.03.2017

Kniha o rakovině. To ale zdaleka není všechno. Autorka vapráví svůj vlastní boj s rakovinou, a to jak se se vším vyrovnávala. Svým nezdolným optimismem a velkým množstvím paruk, za kterými se skrývala a alespoň na chvíli se stávala někým jiným - podle paruky měnila své chování a alespoň na chvíli přestala bý ta nemocná...
Mě se kniha moc líbila, dobře se mi četla i díky formě deníkových zápisků.

Jana09
11.02.2017

Uff - přečteno za jeden den. Opravdu velmi silný, syrový a především pravdivý příběh, který je napsaný formou deníku.
Obdivuju houževnatost a vnitřní sílu jak hlavní představitelky, tak i její matky.
Neskutečný ...

Aredhelka
02.01.2017

Velmi zajímavá a poutavá kniha, chvílemi mi sice připadá skoro až nepravděpodobná, například tolik výletů a utrácení, ale opravdu povedená a emotivně napsaná kniha. Líbí se mi její auteničnost a opravdové dojmy a pocity, které Sophie do knihy vkládá.

IvanaB
23.08.2016

Rozporuplné dojmy.. pěkně napsáno, dobře se to čte, ale ta "lehkost", s jakou nemoc snáší mi přijde až.. nevím, jak to popsat, jakoby bez emocí. Mám rakovinu v rodině, bohužel se špatným koncem, a takhle jsme to neprožívali ani v nejmenším. Možná právě proto, že se vyléčila, mohla to napsat odlehčeně. Každopádně stálo to za přečtení.

Aimee1
15.08.2016

Zajímavá kniha, jak tématem, tak způsobem, jakým se hrdinka/autorka se svojí nemocí vyrovnává. To je na knize unikátní. Škoda jen, že je celý příběh popsán tak ploše a jednoduše. Nezabíhá do emotivních situací, spíš to vypadá, že hrdinka si celou tu rakovinu vlastně užívá... Kniha je pro zkušeného čtenáře záležitostí jednoho dne, ev. dvou líných odpolední.

ivzu77
28.06.2016

Nejdříve jsem vůbec netušila, že autorka knihy je právě sama hlavní hrdinka Sophie. O to více na mne zapůsobil příběh psaný životem, emotivní zpověď mladé ženy, která se musí poprat se zákeřnou nemocí. Opět jsem byla utvrzena v tom, že rakovina je nemoc, která se dá ovládnout pozitivním psychickým myšlením za pomoci léčebných metod. Všem držím palce v boji proti tomuto onemocnění!!!!

bai.Cerna
04.04.2015

Po přečtení knihy jsem zhlédla filmové zpracování pod názvem "Devět paruk". Bylo zdařilé tak jako kniha.

Anna 13
09.03.2015

Kniha je nádherná!!! Knihy o rakovině jsou krásné, ale drsné a plné nepochopení, které se mísí s obdivem a úctou! Tato kniha vypráví o životě autorky! Celý příběh je tedy pravdivý! Poznáte blíže lidi, kteří se s nemocí potýkají! Přiblížíte se k vyšetřením, pobytům v nemocnicích a doktorům, kteří nám nahánějí hrůzu! Opět si uvědomíte jak krásné je být živý a zdravý! Budete si vážit každých maličkostí!!! Děkuji Sophii, že tento opravdový příběh bolesti, lásky, života, smrti a nejistoty sepsala a nám čtenářům přiblížila nemoc se kterou se může každý z nás někdy setkat! Knihu si určitě ještě někdy přečtu, ale opět z ní mám takový zvláštní pocit! Kolik lidí už na rakovinu zemřelo, umírá nebo zemře? Kolik lídí s ní bojuje? A kolik lidí nad ní zvítězilo, vítězí nebo vůbec někdy zvítězí? Budeme mezi ně patřit i my?

bookcase
06.02.2015

Silná a emotivní výpověď mladé ženy nemocné rakovinou. Trochu mi připomněla Dvě ženy, které před lety napsala D. B. Hellmannová.

jasmína
31.01.2015

Výborná kniha, jen nechápu tak nízké hodnocení, pokud člověk nechce číst knihy týkající se této nemoci, snad má volbu - nečíst.

Já se tam dozvěděla plno věcí, které nikde nezazněly, a dívka, nyní už žena, má můj obdiv, vždyť nápad s parukama je ohromný a dostal mě. A jsem ráda, že svůj boj zatím vyhrála. A držím pěsti, ať je dál tak silná a skvělá !

Ranuncul
15.01.2015

Velmi dobře napsaná kniha,není příliš náročná na čtení i když je na vážné téma.

maid
15.11.2014

Knih s tématem rakoviny se teď vyrojilo jak hub po dešti, ale tato, přec, že je napsaná z vlastní zkušenosti, patří k těm slabším.

MartinaF
26.10.2014

Krásný příběh, který dává naději, že i z rakoviny se dá vyléčit.

petra3242
21.10.2014

Právě jsem viděla film, moc se mi líbil. Zatím nevím jestli si knížku přečtu, možná to nechám chvíli uležet. Teď jsem ještě plná dojmů.

Ankavi
02.09.2014

Ač těžké téma, věděla jsem do čeho jdu. Zpracování mi však doslova a do písmene nesedlo. Nevím, jaké by to bylo číst originál, ale mě doslova iritovaly některé překlady - jako například thorax, HB, EPO - copak nebylo možné konzultovat při překládání zdravotníka? Proč by měl laskavý čtenář (nezdravotník) vědět, že se jedná o hrudník, hemoglobin nebo erytropoetin...? Toto mělo být vychytáno, než byla kniha v českém překladu vydána. Hlavní hrdince jsem samozřejmě držela pomyslné palce a byla jsem za ni ráda, že všechno dobře dopadlo, její přístup k chorobě byl doslova příkladný - je to bojovnice. Měla všechny podmínky příznivé, na své straně - obklopena rodinou, veškerou péči dostupnou, a ani peníze (jak píší komentáře pode mnou) nebyly problém. Ani tak však neměla dopředu vyhráno... Sophie se s chorobou poprala výborně - všechna čest! Ale kniha o tom všem mi přišla jak z jiného světa a vůbec mi nesedla.

Brambram
19.08.2014

Achjo, další kniha o životě a umírání z Holandska. Já chápu, věřím a soucítím s tím,že rakovina je svinstvo. Fakt jo. Ale stejně jako u Třetího poločasu si nemůžu zbavit vnitřního hlasu který mi neustále nahlas opakuje - no, to by mě zajímalo, jak by se chovali u nás, v situaci kdy po vyřčení diagnozy rakovina se většina rodin hroutí nejen psychicky, ale i finančně. Jako sorry, ale asi těžko si u nás někdo dovolí více než jednu paruku, navíc v cenové relaci třeba 800 euro jako Sophie. Ano, hurá, přežila, poprala se s tím, ale o moc víc mě její příběh nezasáhl. Ale kvituji s povděkem to,že na obálkách byly použity skutečné fotky Sophie v jejích parukách.

Lorrainee
17.07.2014

ano ja vim ze rakovina neni legrace, bohuzel z vlastnich zkusenosti v rodine, ale po precteni tehle knizky by si to kazdy druhy myslel. Tatam je pribeh s emocema a nejakou hloubkou a o zmenach jeji povahy ani nemluve. Ze si vzala kratsi paruku a misto mlecnejch koktejlu si dala rajcatovou stavu? to jako opravdu? Neskutecne povrchne napsana knizka, az se mi nechce verit ze Sophie rakovinu opravdu mela.

kamise
15.07.2014

Knihu také nepovažuji za dokonalou, autorku však musím obdivovat za to, že nepropadla zoufalství, beznaději a neutápěla se v depresích, a zvládla dlouhé a nejisté období boje s touto chorobou s noblesou a nadhledem. Nicméně, při čtení příběhu jsem se musela zamýšlet nad tím, jak asi takovýto boj s těžkou nemocí zvládají nemajetní lidé (kteří žijí např. jen z nemocenské), osamělí lidé (kterým chybí podpora milujících přátel a rodiny) nebo i samotné matky s malými dětmi.....

kneslova
30.06.2014

Vážné téma, psáno ale tak jaksi ploše. Nu své čtenáře si zřejmě najde, jen mi to prostě nesedělo.

Neri
25.06.2014

Do čtení této knihy se mi moc nechtělo, přece jen 21-letá studentka s rakovinou a ne příliš optimistickou prognózou, to není právě lehké čtení. Překvapivě ale kniha nebyla tak depresivní, bylo v ní velké množství opravdu vtipných pasáží, autorka dokázala bojovat s nemocí a pocitem beznaděje originálním způsobem. Mně na knize ale něco vadilo nebo něco scházelo, nevím, nebyla to zkrátka ta pravá kniha pro mě. Při čtení si ale uvědomíte, jaký dar je zdraví a možnost žít život takový, jaký máte. Velmi obdivuji autorku, že o svém boji s nemocí dokázala napsat a pomohla svou sílou a odhodláním mnoha lidem, kteří se ocitli v podobné situaci.