Azizi Azizi komentáře u knih

Vianočné mystérium Vianočné mystérium Jostein Gaarder

Kto ide čítať túto knižku (a nečíta ju spolu s deťmi), musí byť pripravený na to, že je to naozaj čisto detský príbeh. Žiaľ nevyšlo mi čítať ju presne počas adventných dní, čo je trochu škoda, ale niečo som prečítala počas adventu, niečo počas Vianoc a niečo teraz ešte počas "vianočnej" dovolenky a tento milý adventný príbeh si ma postupne ale isto získal. Keby som ju čítala ešte ako dieťa, asi by som si knihu ani nedokázala vynachváliť :) Naviac slovenské prevedenie od Artfora je naozaj krásne, knižku mám aj doma na stolíku vrámci vianočnej výzdoby.

31.12.2014 4 z 5

Inferno - Peklo Inferno - Peklo Dan Brown

Pre mňa najslabšia knižka s Langdonom, ale aj tak sa mi páčila. Keďže raz veľmi chcem ísť do Florencie, zapisovala som si jednotlivé miesta, ktoré tam aj vďaka tejto knižke určite budem chcieť navštíviť. A aj som si ich počas čítania vyhľadávala na internete. Špeciálne ma veľmi zaujali záhrady Boboli. Druhá polovica knižky bola viac založená na deji, napínavejšia. V celej knihe som si tento krát ešte viac uvedomovala aj to, ako je jednoducho napísaná, ale až tak mi to nevadí, keďže bola znova plná zaujímavo podaných informácií, zvratov, napätia... Naopak o to ľahšie môže byť čítať Brownove knihy v origináli, možno sa k tomu niekedy odhodlám.

31.12.2014 5 z 5

Zajac Zajac Kwok Man-Ho

Táto malá knižka je krásne spracovaná a ilustrovaná. Napriek tomu, že na horoskopy neverím, charakteristika osobnosti zajaca na mňa dokonale sedí. Zaujímavé však je, že v niektorých čínskych horoskopoch je namiesto zajaca uvádzaná mačka.

04.01.2014 5 z 5

Slobodné 90. roky Slobodné 90. roky Juraj Šebo

Roky môjho detstva :) Knižku som zatiaľ len prelistovala a prečítala zopár pasáží. Autor tu prezentuje hlavne svoj pohľad a veci, ktoré sa nejakým spôsobom týkali najmä jeho. To nie je kritika, len to vysvetľuje, prečo napríklad mnoho z tých vážnych a politických tém mi veľa nehovorí. Naopak toho, čo sme prežívali a vnímali my ako deti je tam pomenej.

28.12.2013 4 z 5

Žabiatko Žabiatko Ľudmila Podjavorinská

Tiež som ako malá vlastnila toto leporelo a musím povedať, že obsah básne vyvrcholený záverečnou pointou ma dosť desil. Osobne by som ho zaradila skôr do kategórie "Horory pro nejmenší". Ale práve vďaka tomu, zo všetkých tých leporel, ktoré som mala doma, toto mi najviac utkvelo v pamäti a zanechalo vo mne najsilnejší dojem. Kto pozná Roalda Dahla, myslím, že je v tom niečo "dahlovské". Desivejšie je to však o to, že to na prvý pohľad vyzerá ako roztomilá básnička pre detičky.

12.12.2013 5 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Perfektná Zeměplocha ako napísaná pre mňa. Veľmi rada sa zaoberám vedecko-filozofickými otázkami typu ako dlho trvá prítomnosť a páči sa mi aj východná filozofia a zenové koany. Okrem iného má táto kniha aj množstvo veľmi vtipných nápadov. Či už citovanie z Cesty, potreba Hladomora "pauzírovať" práve počas apokalypsy a mnohé iné. Jednoducho dokonalá kombinácia.

11.12.2013 5 z 5

Veronika sa rozhodla zomrieť Veronika sa rozhodla zomrieť Paulo Coelho

Nevravím, že knižka nebola dobrá, len mám z toho trochu zmiešané pocity. Nedokázala som sa akosi s Veronikou stotožniť a tak celkovo mám dojem, že kniha je venovaná inému čitateľovi. Ale myslím si, že moje hodnotenie hovorí za všetko - nesklamala, potešila. Pre mňa určite lepšie než Alchymista.

08.04. Tak už som sa s Veronikou dokázala dokonale stotožniť! Úžasná kniha!

28.10.2013 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Ešte sa mi nesalo, že by som v priebehu čítania nejakej knihy tak radikálne zmenila názor na ňu. Prvých asi 100 strán som bola zúfalá, absolútne ma to nebavilo, neverila som, že knihu dočítam a ak ju aj dočítam, že ju ohodnotím viac ako jednou až dvoma hviezdičkami. Postupne si ma však absolúne získala. Hlavne pretože má niečo, čo mám ja osobne v literatúre veľmi rada. A to nejednoznačné vzťahy (nie partnerské, myslené všeobecne) - nedôvera, strach, nenávisť, postupné krehké budovanie dôvery a získavanie náklonnosti...

28.10.2013 5 z 5

(SPOILER) Mám z tejto trilógie veľmi zvláštny pocit. Pritom som presvedčená, že som určite čítala minimálne niekoľko omnoho divnejších kníh. Je to moja prvá kniha čítaná na čítačke ako e-book. Žeby to bolo tým? Minimálne čiastočne určite, cítim to. Z tej čítačky ide chlad nech sa snažím akokoľvek presviedčať samu seba, že dôležitý je obsah a nie materiál. Prejdem ale konečne k hodnoteniu knihy, resp. trilógie. Začiatok vyzeral viac než sľubne, no moje nadšenie sa po pár desiatkach strán trochu rozplynulo. Čo sa však deju nedá odoprieť, je perfektná čtivosť a udržiavanie napätia. Za polovicou trilógie som už z toho začínala byť vcelku zdeptaná. Absolútne som sa nedokázala stotožniť s povahou hlavnej hrdinky (to platí pre všetky 3 časti) a pôsobila z toho celého na mňa beznádej. Minimálne tá druhá časť vety bola však podľa všetkého cieľom autorky, takže ťažko tu niečo objektívne vyčítať. Odtiaľ zhruba do polovice tretej knihy ma dej zaujal omnoho viac. Vo všetkých smeroch.

Pozor, nasledujúca časť komentáru obsahuje SPOILER! ...Teda tie druhé hladové hry a 13. kraj. Vlastne len vďaka tomu dávam tak vysoké hodnotenie. Záver sa najskôr vliekol putovaním v Kapitole, avšak záverečné odhalenie bolo...no minimálne zaujímavé. Absolútny koniec a epilóg naplnený melanchóliou sa niesol v duchu celej trilógie.

EDIT 19.9.2014: Po roku normálne zvažujem, že znížim hodnotenie na 3 hviezdičky. Ja z Hunger Games jednoducho vôbec nemám dobrý pocit a časom sa to keď tak iba zhoršilo.

14.08.2013 3 z 5

Prázdne miesto Prázdne miesto J. K. Rowling (p)

Už sa mi niekoľko krát stalo, že som čítala knihu na takú tému, ktorá ma vôbec nezaujíma a nakoniec som bola nadšená, no tento krát sa bohužiaľ nič také neudialo. Okrem teda toho, že život, vzťahy, politika, pomery a klebety v malom mestečku, o čom vlastne bola celá kniha, ma vôbec nezaujíma, by som ešte vyzdvihla niekoľko vecí, ktoré mi tam chýbali. V prvom rade sú to emócie. Nie pocity postáv, tých bolo dosť, boli však podané akosi neosobne, len ako ich strohá reprodukcia. Myslím tým emócie, ktoré by som pri čítaní pociťovala ja. Pre mňa sú totiž v knihách prvoradé emócie alebo kvalitný humor. A Prázdne miesto skutočne nie je humorný román. Absencia napätia a priveľmi pozvoľný dej bez nejakých väčších prekvapení a zvratov sú už skôr len také drobnosti, ktoré však tiež zavážili. A nakoniec mi chýbala aspoň jedna postava, s ktorou by som sa mohla stotožniť, bolo to celé len také pozvoľné rozprávanie o rôznych ľuďoch a ich živote. Verím, že práve to sa niekomu môže páčiť, ja som si však v knihe nenašla nič, čo by ma zaujalo, inšpirovalo a pod.

28.07.2013 1 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Naprosto perfektná kniha, ktorá ma zaujala doslova od prvej až do poslednej stránky, aj napriek tomu, že vojnová téma inak nie je nič pre mňa. Niekoľko krát som sa nahlas rozosmiala, naopak pár krát mi vyhŕkli slzy. A pri niektorých situáciách ani neviem, či boli skôr vtipné alebo smutné. Dej pôsobí pútavo, všetko navzájom súvisí a je prepletené do klbka plného prekvapení a absurdít. Silný a nezabudnuteľný zážitok.

16.07.2013 5 z 5

Zápisník smrti 1 Zápisník smrti 1 Tsugumi Ohba

Napriek tomu, že k mange a anime zaujímam skôr neutrálny postoj, je podľa mňa Zápisník smrti famózne dielo. Neskutočné napätie a náboj sprevádza čitateľa skvelo premysleným príbehom, čoho čerešničkou na torte je vynikajúca charakterizácia postáv a celková mimoriadne zaujímavá atmosféra deja.

Death Note je o dvoch mladých génioch. Jeden je sebavedomý, cieľavedomý študent plný zdanlivých rozporov, ten druhý je zas na prvý pohľad divný asociál, až chorobne bledý, neustále zhrbený a bosý. Obaja však majú bezchybné dedukčné schopnosti, vedia si udržať veľký rešpekt a ich inteligencia je priam až bezhraničná. Jeden aj druhý zdieľajú jeden jediný cieľ – spravodlivosť. Avšak každý ju chce dosiahnuť úplne odlišným spôsobom. Na jednej strane by mohli byť najlepší priatelia, na strane druhej tí najväčší úhlavní nepriatelia. Avšak v skutočnosti sa nachádzajú niekde na nekonečne ostrej hrane týchto dvoch zdanlivo nezlúčiteľných protikladov a práve to spolu s vynikajúco premyslenou zápletkou vytvára dokonalú súhru napätia, vzrušenia a nevyhasínajúcej iskry.

Neustále chcete vidieť viac a viac až vás to celkom pohltí a už nepustí ani na sekundu takmer až do samého konca a vy sa nadobro stanete súčasťou príbehu o záhadnom čiernom notese – Zápisníku smrti.

28.06.2013 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Noční klub I,II je moja prvá skúsenosť s Kulhánkom a musím povedať, že som úplne nadšená. Veľký podiel má na tom aj to, že ja som v literatúre zaťažená na humor, lenže nájsť fakt dobrú vtipnú knihu je sakra ťažké a teším sa, že pán Kulhánek v tomto smere vôbec nesklamal. Veľmi sa mi páči jeho štýl humoru. Po knihe s podobnou témou by som ja inak určite nikdy nesiahla, ale práve Noční klub je tá výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Čtivé a originálne...viac neprezradím. Určite odporúčam!

22.05.2013 5 z 5

Stratený symbol Stratený symbol Dan Brown

Snáď ešte lepšie než som čakala! Všetky tri knihy s Langdonom sa mi páčili približne na rovnakej úrovni, no každá vďaka niečomu inému. A práve Stratený symbol ma dostal svojou nesmierne zaujímavou témou. Pre mňa snáď najzaujímavejšou, aká vôbec existuje.

(možno) Spoiler!
Zaujalo ma to najmä z toho dôvodu, že mám celkovo podobné zmýšľanie, aké je prezentované v tejto knihe. Ale pomerne len málo ľudí mi rozumie (asi neviem dobre vysvetľovať :D), alebo sa so mnou zhodne. Verím v mnohé nadprirodzené javy, ale takisto som presvedčená, že všetky sú vedecky odôvodniteľné, spôsobené výhradne prírodnými zákonmi. To, že človek im možno zatiaľ nedokáže celkom porozumieť neznamená, že sú mysteriózne (neskutočné, nadprirodzené...), alebo že neexistujú. Samozrejme nedokážem naplno dôverovať niečomu, čo nevidím na vlastné oči alebo nezažijem. Ale som rôznym možnostiam viac než otvorená. A prirodzene, je tu vždy tá Nádej (krásna, hrejivá a...magická :))

22.05.2013

Adobe Photoshop CS5 Adobe Photoshop CS5 kolektiv autorů

Túto knihu som si pred asi vyše rokom kúpila ako takmer úplný laik. Rozhodovala som sa medzi viacerými, aj jednoduchšími, útlejšími a hlavne lacnejšími, ale všade mi niečo vadilo, niečo mi tam chýbalo a pod... Toto je oficiálna publikácia od tvorcov, takže som jej aj viac dôverovala. Nie je to ale klasická príručka. Ku knihe dostanete CD s jednotlivými obrázkami, ktoré potom upravujete podľa jednotlivých úloh v knihe. Teda kniha pozostáva z akýchsi lekcií a teóriu sa teda učíte rovno zároveň aj s praxou. A to je určite dobre, lebo aspoň pre mňa znamená 1x si to vyskúšať viac než 10x prečítať. Potrebovala som robiť v PS nejaké veci k diplomke, takže som si vybrala presne tie lekcie, u ktorých som mala pocit, že mi budú užitočné. Dokonca som ani nepostupovala porade. A dá sa, v podstate som sa to z toho naučila. Niektoré finty som tam ale tuším nenašla, s tým mi pomohol známy. Inak ale publikáciu hodnotím kladne. V podstate tento istý sprievodca je vždy vydávaný k novým a novým verziám PS a tie lekcie som si všimla, že sú poväčšine rovnaké, ale vymyslím si, miesto obrázku s mušľami tam máte obrázok s ovocím a tak... Jasne, sú aj online kurzy PS ale to sa jednoducho nedá porovnať s knihou. Aspoň pre mňa je to takto omnoho pohodlnejšie.

29.01.2013 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

To, že ma táto kniha sklamala je asi čiastočne aj moja chyba, pretože som si dopredu nezistila, že sa v nej budú nachádzať mysteriózne prvky, inak by som ju asi ani nezačala čítať. Avšak stalo sa. Pozitívum je ale to, že sú len vedľajšie, teda ak by tam neboli, vôbec by to podľa mňa dej nijak nenarušilo. Je to ale škoda, táto kniha si určite zaslúžila byť v rámci možností reálna, aspoň podľa mňa. Je to príbeh napínavý a relatívne čtivý, to však najmä až v poslednej tretine. Dej sa stupňuje skutočne veľmi pomaly a pozvoľna. Trochu ma unavovalo, hlavne pri prvých niekoľko sto stranách, množstvo zdĺhavých a veľmi detailných opisov ku všetkému, čo sa len opisovať dá cez minulosť námorníkov, veškerého fungovania a vybavenia na lodiach, jedla, oblečenia, až po opisy zbraní, lodných mechanizmov... Myslím si, že kniha sa dala napísať stručnejšie. To však zas naopak niekto môže vnímať opačne, pretože takto z toho skutočne vzniklo jedno veľmi rozsiahle, detailné a impozantné dielo. Za najväčšie negatívum knihy však považujem jej výraznú neosobnosť. Absenciu emócií. Nedokázala som sa ani dostatočne zžiť s jednotlivými postavami. Najbližší, aj keď tiež len okrajovo, mi prišiel Goodsir, možno práve preto, že bol civilista. Zima, brutálne scény a detailné opisy mi akosi nestačili. Naviac záver by som určite rozšírila aj o načrtnutie putovania Des Voeux-ovej skupiny.

12.12.2012 3 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Carpe Jugulum mi tak trochu pripomína paródiu na Twilight. Alebo skôr (podľa dátumov vydania) mi Twilight pripomína anti-paródiu na Carpe Jugulum? Aj keď môže to byť tým, že ja som tých kníh o upíroch zatiaľ veľa nečítala (vlastne už iba ilustrovaného Drakulu). Eh ale no vážne... Istý klan upírov, Strakupíri/Cullenovci, sa sťahuje do nového mesta Lancre/Forks, aby tu mohli začať nový život. Každému sa javia byť veľmi milí a zdvorilí, jediný kto upírom vonkoncom nedôveruje sú miestne čarodějky/vlkolaci. Strakupíri/Cullenovci sú trocha iní než ostatní upíri, a to rodinným spôsobom života a tým, že sa vyhýbajú istým zaužívaným upírím tradíciám. Majú aj určité zvláštne schopnosti. Dokážu čítať myšlienky ľudí, či dokonca ich aj ovplyvňovať. Syn pána Strakupíra/Cullena, mladý charizmatický Vlad/Edward, sa zahľadí do Anežky/Belly, ktorá nie je nejak zvlášť krásna, nevie tancovať, ani na prvý pohľad ničím nevyniká... Keď zistí, že nedokáže preniknúť jedine do jej mysle, zaujme ho tým ešte viac. Rozhodne sa ju chrániť a nedopustí, aby ju niektorý z upírov premenil proti jej vôli, alebo ju dokonca zabil. Celá upíria rodina Vladovo/Edwardovo rozhodnutie rešpektuje a jediná, ktorá nemá Anežku/Bellu príliš v láske je jeho pekná sestra Lacrimosa/Rosalie... Ďalej by som povedala, sa už knihy uberajú vlastným smerom a ja rozmýšľam, ako by som to celé ukončila. Nech teda Om sprevádza vás a Bruta je nám večným príkladom.

26.07.2012 3 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Iste, Čaroprávnost ako tretí diel na prvé dva určite nemá. V rámci príbehov s čarodejkami ju ja osobne však radím medzi tie lepšie, a to vďaka príbehu o malej Esk. Tá cestuje na Neviditeľnú Univerzitu, aby tam mohla začať študovať za mága.

20.07.2012 5 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Celé je to skutočne jedna veľká pravda. Zen budhizmus ma svojou filozofiou okúzlil už dávno a táto kniha je s ním v súlade. Nedozvedela som sa tu síce veľa nového, ale aj tak je o tom pekné čítať. Nechápem prečo ľudia dospejú a tak veľmi sa snažia už viac nebyť deťmi. Veď tá detská radosť zo života, z tých najjednoduchších vecí, intenzívne a čisté prežívanie emócií je niečo krásne. Ale väčšina dospelých dbá hlavne na to, aby to čo robia bolo rozumné a premyslené a naplánované a...umelé. Keď sa mal Dan na nejaký čas vyhýbať rôznym svetským potešeniam, znamenalo to pre mňa, že šťastie nie je ničím obmedzené. Nádherná myšlienka. A o tom je celá kniha. Pre mňa asi najkrajší citát: „V živote nie sú žiadne obyčajné okamihy.“
Na záver ešte uvediem krátky zenový príbeh, ktorý síce nie je z tejto knihy, ale čiastočne vyjadruje môj dojem z nej:
Jeden mnich, který právě přišel do klášera, se zeptal mistra Suan-ša Š´-peje, jak najde počátek cesty k osvícení.
„Slyšel jsi cestou sem šumňení Juanova potoka?“ zeptal se mistr.
„Ano, potok jsem slyšel,“ odpovědel mnich
„Nuže, to by pro tebe mohl být začátek,“ mínil mistr.

18.07.2012 5 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Samej sa mi nechce veriť, ale takmer všetko čo mi na predchádzajúcich dieloch vadilo (a že toho nebolo málo), tu odpadáva. Zostáva takmer číra (beriem v úvahu, že určená predovšetkým pre dievčatá) veľmi dobrá kniha, ktorá už nie je len čtivá, ale jednoznačne ponúka viac. Potvrdili sa mi domnienky, ktoré som vyjadrila v niektorom z mojich predchádzajúcich komentárov: „...Naviac si myslím, že ak by to bolo prepracovanejšie, možno zhrnuté do menej kníh, láska Belly a Edwarda by bola posunutá do úzadia a najväčší priestor by bol venovaný Cullenovcom, ktorí majú podľa mňa vcelku veľký potenciál, mohlo by to byť dosť dobré.“ Jasné, všetko sa mi splniť nemohlo, ale už len to, že to posilnilo môj predpoklad ma teší a nemôžem si pomôcť, ale na rozdiel od predchádzajúcich dielov sa mi skutočne Úsvit komplexne páči.

06.07.2012 5 z 5