Azizi Azizi komentáře u knih

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Zo všetkých románov Dana Browna bol tento pre mňa asi najviac prekvapivý, šokujúci. Z čoho pramenilo aj dosť značné napätie a vlastne celé to bola taká jedna veľká úžasná strhujúca jazda. Nezáleží až tak na tom, v čom všetkom má alebo nemá autor pravdu. A niečo sa pravdepodobne už ani nikdy nedozvieme. Avšak Brown si dal na knihe naozaj mimoriadne záležať, zbieral a študoval množstvo faktov, ktoré potom dokázal zaobaliť do skvelého príbehu a neprestajne nás nimi šokovať, čo skutočne nie je jednoduché. Napínavých a čtivých románov je dnes naozaj veľa, ale Da Vinciho kód ponúka svojim prelínaním s realitou omnoho viac a v tom vlastne spočíva aj jeho genialita.

09.06.2011

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Ach, golemovia. Konečne som si pri tejto knihe tak trocha zvykla na postavy z hliadky. Doteraz ma až tak nebavili a ani celkovo tie príbehy. Preto kto má rád sériu s hliadkou, tak práve tento diel určite odporúčam!

08.06.2011 4 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Taký pekný rozprávkový príbeh bohatý na rôzne zaujímavé prostredia, bytosti a dej. Chcela som sa podľa tejto knižky rozhodnúť, či si prečítam aj Pána prsteňov, ale bohužiaľ aj keď sa mi niektoré pasáže veľmi páčili, chvíľami som sa vcelku nudila a pravdu povediac nepresvedčilo ma to.

08.06.2011 4 z 5

Anatomie 1 Anatomie 1 Radomír Čihák

Z tejto knihy som sa učila na skúšku a vlastne stále ju využívam, obrázky sú veľké, prehľadne spracované a podrobné, i keď niektoré veci som tu nenašla a musela som si pomáhať aj inými zdrojmi. Atlas však celkovo hodnotím veľmi kladne.

07.06.2011 5 z 5

Syry Syry Judy Ridgway

Mimoriadne obsahovo kvalitná a nádherne spracovaná kniha o syroch.

18.03.2011 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Najlepšia kniha akú som kedy čítala. Obsiahnuté je tu všetko, čo má správna strhujúca kniha mať a ešte aj niečo naviac, vďaka čomu sa stáva tak jedinečnou. Keďže sa jedná o kultovú záležitosť, dej snáď ani nie je potreba bližšie predstavovať. Tu je však na mieste podotknúť, že filmy majú s knihami Jurský park a Stratený svet naozaj len málo spoločného a aj vyznenie kníh je úplne odlišné. Sú tiež neporovnateľne lepšie a to vravím aj napriek tomu, že filmy mám celkom rada. Preto určite nemusíte váhať s jej prečítaním, práve naopak, prišli by ste o fascinujúci zážitok.

18.03.2011 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Kafka na pobřeží predstavuje hlboký a zvláštny príbeh. Možno nie taký, od ktorého by sa nedalo ani na sekundu odtrhnúť, ale ktorý dokáže zaujať. A to veľmi. Vedel ma tiež pozitívne naladiť, potešiť v zložitom období. Chcela by som aspoň na chvíľu bývať v Kómurovom pamätníku. A tiež spoznať pána Óšimu. Kniha ponúka možnosť hrať sa s dejom, utvárať si vlastné závery a snívať. Trochu mi možno prekážali jemné motívy lásky, keďže romantike v literatúre sa inak zvyknem oblúkom vyhýbať. Pokiaľ sa nejedná vyslovene o fantasy a podobné žánry, tak mi zvyknú v knihách vadiť aj prvky fantastiky. Kafka na pobřeží však nie je obyčajná kniha a tak som sa ju aj snažila vnímať. Nereálne prvky sú tu len akýsi prostriedok, súčasť metafory, ktorou sa pre mňa po čase stal tento nádherný román.

15.03.2011 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Veľkú časť knihy som sa nudila, neskutočne ma unavovali Jessiene vnútorné dialógy... Ale zas bola som zvedavá, ako to skončí. Posledná štvrtina sa mi celkom páčila. Celkový dojem po čase však nie je najlepší.

25.02.2011 3 z 5

Digitálna pevnosť Digitálna pevnosť Dan Brown

Kniha zaujímavá a dynamická, pre mňa menej prekvapivá, ako ostatné Brownove diela, ale to by tak nevadilo. Kto čaká akúsi vysokú, vnútorne obohacujúcu literatúru, nech siahne radšej po niečom trochu inom. Kto sa chce však iba na pár chvíľ odreagovať a vychutnať si naozaj veľmi dobrý napínavý román, nemôžem inak, než doporučiť. Mne osobne štýl písania tohoto autora veľmi vyhovuje, takže kniha ma vôbec nesklamala.

23.02.2011 5 z 5

Danny, majster sveta Danny, majster sveta Roald Dahl

Na túto tému Dahl inak napísal aj poviedku pre dospelých - Majster sveta. Skvelé, typický Dahl so všetkým čo k tomu patrí. Človek niekedy až vážne žasne...

20.01.2011

Lassie se vrací Lassie se vrací Eric Knight

Najnádhernejší psí príbeh, aký poznám :) už ako malá som si knižnú Lassie zamilovala a dlhosrstá kólia sa pre mňa stala zázračným plemenom. Moja láska ku kóliám pretrvala až dodnes v podobe veľkého obdivu border kólií a šeltií. Neskutočne dojímavý príbeh o bezhraničnej láske človeka a jedného nesmierne inteligentného a odvážneho psa.

16.01.2011 5 z 5

Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Cécile Aubry (p)

Pekný príbeh, čítala som, keď som bola malá. Ale nie som si istá, či by sa mi tak páčil aj teraz.

10.01.2011 5 z 5

Fantasy: Encyklopedie fantastických světů Fantasy: Encyklopedie fantastických světů David Pringle

Zamerané takmer výhradne na britskú a americkú literatúru a kinematografiu. Aj keď ma prekvapilo začlenenie pomerne podrobného popisu Arabely (alebo len v českom vydaní?). Možno by to však chcelo častejšie pridať zaujímavosti, klady a zápory jednotlivých diel... Strohé obsahy a popisy postáv mi prídu niekedy trochu zbytočné. Inak spracovanie vcelku slušné a rozsiahle. Český preklad však kazia nezmyselné obsahové chyby.

08.01.2011 4 z 5

Zajatci v dome hrôzy Zajatci v dome hrôzy Diane Hoh

Túto knihu som čítala ešte ako dieťa (čo môže skresliť hodnotenie), ale páčila sa mi, bola veľmi napínavá a vcelku desivá. Z celej edície je určite najlepšia.

05.01.2011 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Skutočne vydarená kniha, miestami sa nedala prestať čítať... Skvelé zo všetkých ohľadov (humor, dej, atmosféra...). Pre mňa asi najlepšia kniha zo série s čarodějkami.

04.01.2011 5 z 5

Čarodejnice Čarodejnice Roald Dahl

Pre mňa najväčšia a asi aj najlepšia Dahlova detská klasika. Asi to bude i tým, že je to vôbec prvá kniha, ktorú som od neho čítala. Príbeh, ktorý dokáže dokonale zaujať, učariť, šokovať, prekvapiť i dojať.

02.01.2011 5 z 5

Od A do Z - Souhrnné vydání nejlepších povídek. Svazek 1 Od A do Z - Souhrnné vydání nejlepších povídek. Svazek 1 Roald Dahl

Od A až do Z - Souhrné vydání nejlepších povídek I a II obsahujú všetky poviedky nachádzajúce sa v nasledujúcich knihách: Příběhy nečekaných konců, Velký samočinný větostroj a další povídky, Přepínám - deset povídek o letcích a létání, To sladké tajemství života a jiné povídky, Milostné rošády.

Spravila som taký menší prehľad, aby sa každý mohol rozhodnúť, či si tie knihy kúpi jednotlivo, alebo prakticky v jednom spolu ešte s jednou poviedkou naviac.

EDIT: Prezerala som všetky moje komentáre, či náhodou niektorý nepatrí do diskusie a tento by isto patril. Ale tak čo sa dá vytknúť poviedkovej knihe Majstra poviedok? Nič. Perfektné, dokonalé, strhujúce a na záver každej poviedky doslova šokujúce. Že sa chvíľu nezmôžete ani na slovo a necháte ten fantastický zážitok vstrebať, aby ste sa mohli s úžasom vrhnúť na ďalší snáď ešte fantastickejší. Ale tak to už asi každý, kto si takúto rozsiahlu a ucelenú zbierku diel pána Roalda Dahla hodlá kúpiť, veľmi dobre vie.

21.12.2010 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Vynikajúca (miestami veľmi) vtipná, nápaditá a hodne pútavá fantasy séria. Prirovnala by som ju k tvorbe môjho obľúbeného autora T. Pratchetta. Stopárov sprievodca mi však prišiel oproti dielam TP oddychovejšie (v najlepšom slova zmysle, nie však jednoduchšie). Dokonalá ukážka typického skvelého absurdného britského humoru. Vrelo odporúčam!

30.11.-0001 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Mne sa tá kniha myslím celkom páčila. Prečo myslím a nie viem? Pretože si ju už vlastne ani nepamätám, nič vo mne nezanechala, žiadne pocity, spomienky...vôbec nič. Akoby som ju ani nečítala. Hm...ale aj tak sa mi marí, že sa mi celkom páčila.

30.11.-0001 3 z 5

Harry Potter a Dary smrti Harry Potter a Dary smrti J. K. Rowling (p)

Mne sa táto posledná kniha páčila, najmä v poslednej tretine. SPOILER Vždy som verila, že S. nie je až taký zlý ako sa tvári, prakticky do poslednej chvíľky. A áno, musím sa priznať, že chvíľkami som aj mala slzy v očiach. A čo sa týka úmrtí postáv, najviac mi je ľúto F., ale aj L. Neverila som, že by niekoho z nich mohla autorka nechať zomrieť. Napriek tomu si však myslím, že knihe to prospelo. Dodalo na autentičnosti a sile. Zároveň sa mi páči, že isté postavy neboli len kladné, alebo len záporné. No boli ako v skutočnom živote. Mali charakterové chyby, no na druhej strane aj svedomie. Možnože na konci aj Voldemortova prvá a zároveň posledná výčitka sa mu na zlomok sekundy mihla hlavou... (záver bol však skutočne prehnane gýčový a neprirodzený)

30.11.-0001 5 z 5