Atlantis Atlantis komentáře u knih

Širá, masožravá obloha a další nestvůrné geografie Širá, masožravá obloha a další nestvůrné geografie John Langan

1,5* John Langan trpí průjmem. Slovním průjmem. Jeho nutkavá potřeba popisovat všechno, vždy a všude vycucává i ty nejmenší kapky atmosféry, kterou by tyhle utahané povídky mohly mít. A když hororové povídky postrádají atmosféru, je to prostě špatně. Nudil jsem se. Naprosto brutálně. Doslova u každé povídky jsem kontroloval, jak je dlouhá a modlil se za krátký text. Navíc mě ještě dokázalo vytočit, když povídka nešla pochopit. A to ne proto, že by měla nějaký přesah a čtenář se má zamyslet, ale proto, že autor ji psal pro jakýsi monotématický sborník. To je třeba případ Mělčin, ty prostě bez uvedení do kontextu nepochopíte. A tohle má být kvalitní čtení? Když mi musí autor vysvětlit, jak to vlastně myslel? Ech. Kdysi jsem se chystal i na Rybáře, Langanovu známější knihu, ale asi si nechám, pro moje psychické zdraví, zajít chuť.

22.01.2024 2 z 5

Mlsoun. Kniha třetí Mlsoun. Kniha třetí Jeff Lemire

Při prvních stranách jsem nevěřil. Nevěřil jsem, že bude třetí Mlsoun důstojným zakončením. Že se budu bavit. Že vysvětlení nebude vycucané z prstu. Ale moje obavy naštěstí odpadly hned, jak jsme se vrátili k hlavnímu příběhu. Jako i minule jde o hnusnou, drsnou a znepokojující jízdu, kde netušíte, co vyleze zpoza rohu. Celou dobu fandíte hlavním postavám, jsou to sympaťáci, co mají za sebou spoustu těžkostí a chtějí jenom přežít v tomhle podělaném světě. Jasně, chyby tu jsou - nový coloring je až moc učesaný, otočená část komiksu, kdy ho musíte dát naležato mě vyloženě se*e a před finálním soubojem byl ten děj přece jen lehce natažený, ale ten konec. Ten dojemný, vše uzavírající a vše vysvětlující konec je literární vrchol. Mlsoun je skvělá série, čtěte ji.

18.01.2024 5 z 5

Posláni na sever: Češi na nucené práci v Norsku Posláni na sever: Češi na nucené práci v Norsku Vendula Hingarová

Nucená práce za druhé světové války. Tisíce mladých z Protektorátu byli posíláni na různá místa Reichu, aby se zapojili do válečné mašinerie pracemi na obraně, vyzbrojování a tvorbě infrastruktury. Tohle téma mě vždy zajímalo, protože mezi nuceně nasazenými byl i můj praděda. Vím, že šel v jedné z posledních vln, takže kopal zákopy podél hranic. Ale že byli Češi posíláni i do Norska a dokonce až za polární kruh, jsem nevěděl.
Posláni na sever je fascinující publikace. Nabitá dobovými materiály, deníkovými zápisy účastníků a možná až příliš detailními informacemi. Dozvíte se, kde Češi pracovali, v jakých podmínkách, na jakých projektech (tady mne zaujal ponorkový bunkr) a jak se třeba (ne)úspěšně snažili utéct.
Jedinou vadou na kráse je fakt, že si touhle publikací asi někdo potřeboval udělat akademickou čárku. Podobným stylem bývají psány disertační práce. Opakování informací, zástupy zbytečných drobností, nic neříkající fotky dokumentů. Osekat a zlaikovatět, prosím.
Posláni na sever je unikátní knížka. Pokud vás tohle téma aspoň trochu zajímá, nenechte se znechutit nepřístupnou formou a vyzkoušejte. Na tohle se nesmí zapomenout.

15.01.2024 4 z 5

Muži hněvu Muži hněvu Jason Aaron

Jedno velké pokrčení rameny. Jakoby si tady Aaron jenom rozepisoval ruku a chystal něco většího alá Parchanti z Jihu. Není vyloženě špatný komiks, jen takový nezapamatovatelný. Vysvětlení, proč se mužské postavy chovají, tak jak se chovají, je tupé a nevěřil jsem mu ani za mák. Takže jinými slovy: na tento komiks zapomínám za 3... 2...

15.01.2024 3 z 5

Jak jsem se reinkarnoval coby sliz 6 Jak jsem se reinkarnoval coby sliz 6 Fuse

2,5* Šestka mi nesedla. Hodně povídání prakticky o ničem, dost se točíme v kruhu. Co mi ale zvedlo mandle nejvíc, je závěrečná třetina - doslova celou knihu sledujeme skupinu Králů démonů, jak se radí, co s naším slizem, vidíme pod nimi strašidelně svítící úroveň nebezpečí, jde o stvoření, která jsou na světě stovky let, abychom nakonec dostali... eh? Nebudu spoilerovat, ale stálo to za pytel. Rimuru nemá protivníka a když ano, vyřeší se situace naprosto pitomě. Snad se další díl zase srovná.

08.01.2024 3 z 5

Ragnarok: Poslední boj 2 Ragnarok: Poslední boj 2 Takumi Fukui

S touhle sérií asi brzo skončím. Pokud máte rádi mangu a anime, tak asi znáte takový ten klasický okamžik, kdy hrdinové narazí na nějaký turnaj, který musí za každou cenu vyhrát. Sázky jsou vysoké, bez vítězství se nepohnou dál. Vznikají nová přátelství, potkáme nové nepřátele. A funguje to, já mám tyto arcy docela rád. Ale v Ragnaroku je tohle to jediné, co dostaneme. A mě to dost nebaví. Je mi úplně jedno, kdo který souboj vyhraje, nechci sledovat trapně přesílené útoky (které ale mají povedené backstory), kterým protivník pak jenom uhne na stranu. Je to divně nakreslené, každý je "over the top" a české vydání je odfláklé. Dám si ještě jeden díl a jestli to bude furt to samé, půjdu dál.

03.01.2024 2 z 5

Star Wars: Aphra - Citadela hrůzy Star Wars: Aphra - Citadela hrůzy Jason Aaron

Super. Aphra je na mě sice pořád zbytečně "edgy" a namachrovaná, ale ve spojení se zbytkem její posádky funguje parádně. První část je výrazně lepší, má více osobnější ráz, druhá je lehký nadprůměr. Hvězdu dolů dávám hlavně za závěr knihy, kde se na každém sešitu střídají kreslíři a když máte na jedné straně téměř realistického Luka a vedle je jeho opožděný bratr Chad (tím myslím, že je to naprosto ohavně nakreslené), tak to čtení dost ruší.

Selekce Selekce Greg Rucka

He? Proč se tenhle příběh odehrává ve světě Lazara? Pokud nešlo o připravení půdy pro pokračování, tak je Selekce podivně tuctová záležitost, která děj prvního dílu naprosto nikam neposouvá.

31.12.2023 3 z 5

Zrádcova dýka Zrádcova dýka Kevin Sands

Jednou to přijít muselo. Zrádcova dýka je nejslabším dílem celé série. Postavy jsou zase sympatické, hodně cením jejich fyzický i psychický vývoj, ale celou knihu dolů táhne její děj. Ten je neslaný, nemastný, s nízkými sázkami. Úplně jsem se nenudil, ale asi na tento díl jednoduše zapomenu.

31.12.2023 3 z 5

Poslední paprsek světla Poslední paprsek světla Tim Probert

Bože, tohle byla nádhera. Nejen vizuálně (i když Lightfall je nádherný komiks), ale i obsahově. Hlavním tahákem je totiž Bea. Malá holka, která se musí vypravit za záchranou svého dědy, ale přitom je to človíček plný pochybností, strachu a úzkostí. A právě to je zde úžasně znázorněno. Beu vždy obalí černý kokon, který ji omezuje psychicky i fyzicky a paralyzuje ji. Parádní nápad a já se těším na pokračování.

31.12.2023 5 z 5

Gantz 20 Gantz 20 Hiroja Oku

Já se bavím. Vrací se nám staří nepřátelé, opět se dovídáme nové drobky a přitom nejsou potřeba žádná podivná monstra. Super.

Gantz 19 Gantz 19 Hiroja Oku

Tak on Gantz umí být i trochu hlubší? Po vymazání paměti hlavního hrdiny jde v jeho životě všechno do kopru a já se bavím. Gantz bude asi pěkně sadistické stvoření.

31.12.2023 4 z 5

Obří meteorit Obří meteorit ONE (p)

Slušný, ale nijak extra nevybočující díl. Vlastně nemám větších záporů, snad jen méně dvojstránkových panelů. A vězeň je velmi specifický hrdina.

Ohavnost Ohavnost Al Ewing

Od minula naštěstí ubylo filozofování a jsme zase zpátky u toho nechutného Nesmrtelného Hulka. Zase jsme dostali řádku odporností a já se bavil.

31.12.2023 4 z 5

Jednou budeš Arab 3: Dětství na Blízkém východě (1985-1987) Jednou budeš Arab 3: Dětství na Blízkém východě (1985-1987) Riad Sattouf

Pořád dobré, možná dokonce i skvělé, ale trojka neobstojí v porovnání s předchozími díly. Je tady méně humoru, méně šokujících okamžiků, otec je ještě otravnější. Ale ještě jednou zdůrazňuji - to jsou problémy jen ve srovnání se staršími díly série. Jednou budeš Arab je pořád brilantní komiks, který by se měl ukazovat ve školách. Já jej ve výchově k občanství použiju určitě.

19.12.2023 4 z 5

Mlsoun. Kniha druhá Mlsoun. Kniha druhá Jeff Lemire

Jednička byla super, ale tady... Proboha některé scény mi zůstanou před očima ještě hodně dlouho. Je drsné, je to hnusné (což dělá i Lemireova kresba) a skvěle se to čte. Na konci jsem se téměř modlil, ať ještě nekončíme, ať se vyřeší alespoň jedna z mnoha otázek.

18.12.2023 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Tohle byla naprostá paráda. Skvělé zasazení, super rozuzlení, vyšperkované dialogy. Nenudil jsem se, celou dobu jsem knihu doslova hltal a to mě období rudolfínské Prahy dost nebaví. Což je asi tím nejlepším hodnocením.

18.12.2023 5 z 5

Pustá země Pustá země Kieron Gillen

Ok, tak finále opravilo tu trpkou pachuť, kterou jsem celou dobu měl na patře při čtení téhle série. Všechno to nakonec dávalo relativně smysl, o skvělé kresbě a hlavně colouringu už ani nemluvě, zmiňuji to u každého dílu. Lehce se mi nelíbil úplný konec, podobná řešení nemám moc v lásce, ale jinak jo. Tohle by šlo.

18.12.2023 4 z 5

World of Warcraft: Mág World of Warcraft: Mág Richard A. Knaak

He? Co tohle bylo za amatérskou trapárnu? Někdo tady chválí kresbu. Jako vážně? Učím osmáky, kteří by to zvládli lépe. Celé je odfláklé, příběh i kresba. Já vlastně ani nevím, proč dávám dvě hvězdy, nejspíš jen kvůli tomu, že je to Warcraft.

12.12.2023 2 z 5

Inspektor Šin'ja Kógami 1 Inspektor Šin'ja Kógami 1 Midori Gotó

3,5* Původní anime neznám, ale premisa se mi líbila a v jediné, co jsem doufal, byl kvalitní detektivní příběh. A ten jsem relativně i dostal. Ale těch postav! Panebože, i polovina by byla příliš mnoho. Taky se mi dost nelíbilo řešení konfliktů - rozpliznout podezřelého raději než ho vyslechnout? Divné. Zkusím ještě dál, zatím lepší nadprůměr.

12.12.2023 4 z 5