asakz asakz komentáře u knih

Královna Zenobie Královna Zenobie Jiří Tomek

Pěkný příběh o v našem kulturním kontextu nepříliš známé syrské královně Zenobii, do něhož jsou vložena další, kratší vyprávění o jiných historických osobnostech, mýtických bytostech atp. Tomkův vypravěčský styl je poněkud zvláštní, místy snad příliš účelový (snaží se informovat čtenáře o historických faktech a místních reáliích prostřednictvím vkládání promluv do úst svých postav), ale když si na to člověk zvykne, jedná se o zajímavý a místy velmi napínavý román. Zenobie je zde vylíčena jako nesmírně statečná, ušlechtilá a osvícená žena a panovnice a člověk se zajisté může ptát, nakolik toto zpodobení odpovídá historické realitě. Ale to koneckonců není až tak důležité.

22.09.2018 4 z 5

Praktický rádce pro zahrádkáře Praktický rádce pro zahrádkáře Meleah Maynard

Výborná kniha pro zahrádkáře plná praktických rad. Tato kniha je výjimečná v tom, že u každé rady podává též vysvětlení, proč ten či onen postup je nebo není dobrý (a z jakých zdrojů autoři informace čerpali); u špatných postupů pak i vhodnější alternativu. Škoda jen, že není tlustší ☺

10.09.2018 5 z 5

Spontánní evoluce Spontánní evoluce Bruce H. Lipton

Tak toto mne opravdu vytočilo. První kapitola knihy mě ani nenadchla, ani výrazně neurazila, i když jsem se nemohl zbavit pocitu, že autoři volí takovou interpretaci faktů, aby i poměrně samozřejmé věci vyzněly co nejsenzačněji. Druhá kapitola o podvědomém programování vypadala zajímavě, až do "Na konci této knihy najdete přehled metod, jimiž dokážeme přepsat oslabující, omezující a sebedestruktivní názory zapsané v naší podvědomé mysli. " a dále pak "Rozhodli jsme se nezaplnit tuto kapitolu informacemi o metodách oslovení vnitřní sféry, protože zrychlující se pokrok na tomto poli by vyžadoval časté opravy." Jakže?! A na konci knihy pak série odkazů na velmi komerční a nepříliš solidně vypadající stránky. Včetně stránek jednoho z autorů a.k.a. "swamiho Beyondanandy", které jsou také plné tučných honorářů za jakési pochybné členské programy. Aha, takže nám zase ani tak nešlo o matičku Zemi či pozitivní budoucnost lidstva jako spíš o zajištění vlastního tučného konta. Pardon, odkládám :-(

04.09.2018 1 z 5

Sobectví, nebo altruismus? Sobectví, nebo altruismus? Michail Semjonovič Lejtman

Kabala byla pro mne velmi přitažlivou naukou od prvního momentu, kdy jsem se s ní setkal. Je však také pravda, že jsem dlouhá léta marně hledal nějaké běžnému smrtelníkovi srozumitelné dílo, které by mne do větší hloubky seznámilo s jejími principy. Až do doby, kdy jsem narazil na knihu Zohar s dvojími komentáři rabiho Ašlaga a M. Laitmana - v této knize jsem nalezl opravdu unikátní teorii o vzniku a účelu stvoření, která dokonce naznačuje poměrně smysluplné řešení toho nejobtížnějšího filosofického a náboženského problému vůbec - totiž problému existence zla a utrpení. Přesto jsem knihu Zohar dočetl ani ne do třetiny a posléze začala být natolik komplikovaná, že jsem nebyl schopný pokračovat. Myslel jsem, že toto dílko od M. Laitmana osvětlí tyto záležitosti způsobem stravitelnějším pro laika, ale v tomto jsem byl bohužel zklamán. První část popisující stvoření duchovních světů byla sice velmi zkratkovitá, ale jako úvod postačující. V další části knihy pak Laitman uvádí různá historická fakta a poznatky vědy a snaží se nalézat jejich vazbu na kabalistické principy - bohužel mi jeho argumenty zde přijdou spíše vykonstruované a nepříliš přesvědčivé. Poslední část knihy je praktická a přijde mi asi nejslabší. Ano, pochopil jsem, že spolupráce mezi lidmi je nezbytná, že narcismus a egocentrismus současného člověka vede do pekel, ale co s tím mohu dělat jako jednotlivec? Zcela se tu pomíjí fakt, že ke spolupráci jsou vždy potřeba minimálně dva a že neomezené dávání ve společnosti příživníků a sobců vede k totálnímu ožebračení, případně úplné likvidaci, dárce bez pozitivního efektu na příjemce. To platí dokonce v partnerských a rodinných vztazích a tím spíše pak ve vztazích pracovních. Co se týče vzdělávacího systému již dávno tvrdím, že duchovní a psychologické (a tedy i kabalistické) principy by měly patřit k základnímu vzdělání, ale jak tuto utopii proměnit v realitu? Jinými slovy: kniha to podle mne není úplně špatná, ale na malém rozsahu se snaží snaží spojit tři témata - kabalistickou teorii stvoření, poznatky moderní vědy a rady pro praktický život, přičemž se v žádné z těchto oblastí nedostává více pod povrch a celkový přínos je tím pádem spíše malý.

03.09.2018 3 z 5

Pronikavý vhled Pronikavý vhled Alexandra David-Néel

Toto svým rozsahem spíše drobné dílko nepochybně patří mezi skvosty duchovní literatury dostupné v českém jazyce. Už sama Alexandra David-Neelová jakožto autorka základního textu je zárukou toho, že se nejedná o povrchní opis cizích myšlenek (jak tomu v této oblasti bohužel často bývá), ale o originál plně založený na vlastních zkušenostech a poznatcích získaných přímo od zasvěcených učitelů tibetského buddhismu. Komentáře Květoslava Minaříka pak ještě zvyšují hodnotu tohoto výborného textu. Přestože se nemohu považovat za pravověrného buddhistu pro svůj stále ještě příliš pozitivní a emotivní vztah ke světu vezdejšímu, je mi tibetský buddhismus v podání těchto dvou autorů blízký a čtení této knihy pro mne bylo velmi inspirující jako, pevně věřím, bude pro každého přemýšlivého člověka.

26.08.2018 5 z 5

Praktická botanika pro milovníky rostlin - Více než 3000 botanických termínů, objevujte a pozorujte Praktická botanika pro milovníky rostlin - Více než 3000 botanických termínů, objevujte a pozorujte Geoff Hodge

Kniha je krásná svým grafickým zpracováním, avšak její informační hodnota je bohužel poměrně slabá. Ale je možné, že to je jen můj pocit - možná, že začínající zahrádkář či městský člověk, který viděl slimáka zatím pouze na YouTube, si tu přijde na své. Kromě toho je kniha proložena řadou medailonků o významných botanicích a zejména ilustrátorech rostlin z anglofonního prostředí - část knihy, která mne osobně příliš nebavila, ale někoho jiného třeba může zaujmout. Není to rozhodně špatná kniha, jen jsem od ní s ohledem na název očekával něco trochu jiného.

08.07.2018 3 z 5

Pražský kabalista Pražský kabalista Marek Halter

Stará legenda o pražském golemovi spojená s příběhem nenaplněné lásky. Ale nebojte: nejedná se o žádnou červenou knihovnu ozvláštněnou naivními zmínkami o kabale - autorovy znalosti židovského prostředí mu umožňují dát románu větší hloubku a věrohodnost. Ovšem, pokud nejste ochotni uvěřit, že Slovo má moc vdechnout život i hromadě vltavského bahna, musíte knihu brát nikoliv jako historický román, ale spíše jako pohádku pro dospělé ... nebo jako alegorii o zneužití moci lidskou pýchou a hloupostí. Trochu rušivě na mne působila závěrečná část epilogu, ale to je jen drobná vada na kráse (nebo mé nepochopení) jinak vcelku zdařilého díla.

16.03.2018 4 z 5

Člověk v blázinci Člověk v blázinci Johanes Anker Larsen

Anker Larsen překrásným způsobem spojuje dva zdánlivé protipóly - život časný a ducha věčného v jednotu božího stvoření, byť Bůh sám zůstává jaksi stranou a nepojmenován. Opakující se ústřední motiv Larsenových knih je zde ilustrován na životě jednoho muže, jehož životní příběh se prolíná s podobenstvími a alegorií. Nemohu za sebe tvrdit, že bych vždy zcela chápal, o čem autor mluví. Přesto však ve mně zůstaly hluboké dojmy klidu a radosti, které ve mně tato kniha vyvolala. A věřím, že se k ní v budoucnu ještě vrátím.

10.01.2018 5 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Skoro se neodvažuji psát komentář k tomuto veledílu. Život ve všech svých podobách, krásných i krutých, vystupuje z pera autora v příběhu několika postaviček zastupujících různé typy lidí, na nichž může pozorný čtenář pozorovat zákonitosti a záludnosti světa od pohlavního pudu až po sofistikované duševno a duchovno, jež přesahuje veškerá slova. Kniha je skutečně transformativní a každý, kdo hledá ... lásku, smysl života, pravdu, Boha, cokoliv ..., by si ji měl přečíst, protože v ní zaručeně pro sebe něco najde. Opravdu mne nenapadá žádná další kniha, která by měla srovnatelnou hloubku.

05.12.2017 5 z 5

Rodinný kruh Rodinný kruh André Maurois

Mistrovské dílo o osobnostním vývoji člověka, vlivu rodičů na potomky, o lásce a přátelství, o bolesti, smutku a sebeklamu, hledání, ztrácení i nalézání, o politice, byznysu a v neposlední řadě o smyslu lidského života. To vše a ještě více dokázal André Maurois bravurním způsobem zahrnout do této útlé knížky. A mnohé v této knize je až neuvěřitelně aktuální i teď, 85 let po prvním vydání, že je nutné autorovi přiznat velkou bystrost a jasnozřivost. Korunu tomuto skvostu pak nasazuje nesmírně poetický, citlivý a moudrý závěr příběhu. Vřele doporučuji.

22.10.2017 5 z 5

Tři mušketýři ještě po deseti letech - Král a vězeň (2. část) Tři mušketýři ještě po deseti letech - Král a vězeň (2. část) Alexandre Dumas, st.

Naprosto úžasné, jedinečné dílo. Od začátku do konce nesmírně čtivé a napínavé. Prolíná se zde řada dějových linií a vše vnímáme střídavě z perspektivy různých postav dvora krále Ludvíka XIV., jejichž charaktery rozhodně nejsou černobílé, takže jsem několikrát změnil své názory na ně i své sympatie tak, že jsem střídavě držel palce různým stranám soubojů, které se ovšem odehrávaly především v rovině politické po způsobu dvorních intrik a soupeření důvtipu. Tři mušketýři a d'Artagnan zde již vystupují převážně každý sám za sebe, ale přestože se dostávají do situací, které je v podstatě staví proti sobě jako protivníky, stále je váže nehynoucí přátelství a úcta. Nečekejte však žádný příjemný happy end - Dumas je ke svým postavám krutý jako skutečný osud k mnoha lidem (ostatně základní dějová fakta vycházejí z historických daností) - nezřídka jsem nad knihou v duchu úpěl nad příšernou nespravedlností a marností, v níž končily ty nejlepší záměry velkých duchů. Jenže Dumas zřejmě dobře věděl, že spravedlnost je jen lidský výmysl, štěstí, že je muška jenom zlatá a velikost člověka se neměří jen tím čeho navenek dosáhl, ale především tím, jak se vnitřně vyrovnal s překážkami, které před něj život stavěl, a dostál svému svědomí pod tlakem osudu často tak nemilosrdného. A v tomto nám mnohé Dumasovy postavy mohou být krásným, byť archetypálním vzorem.

08.10.2017 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Tak nevím - mé dojmy z tohoto díla jsou rozporuplné. Měl jsem vysoká očekávání a zprvu přišlo velké zklamání. První, delší část knihy, mne brzy začala nudit a musel jsem se občas nutit, abych vůbec pokračoval - opakuje se totiž donekonečna stále stejné schéma: poutníku je představeno další světské zaměstnání, povolání či cíl snažení, poutník přistupuje s nadějí, odhaluje však nešvary, klam a pokrytectví a znechucen se odvrací. Celá první část by se tak dala při troše nadsázky shrnout jako celý svět je prohnilý, marnost nad marnost. V druhé části pak poutník nalézá své štěstí v Kristu - Komenský tu pak pronáší mnohá moudra (nejen křesťanské) mystiky. Osobně na mne působí mírně rušivě onen křesťanský kontext (Bibli jsem nějak nikdy úplně nepřišel na chuť), ale to je hodně subjektivní; celkově je druhá část celkem milá, ale nijak objevná.

10.09.2017 3 z 5

Císařovna Císařovna Norbert Frýd

Tragický příběh Maxmiliána Mexického a jeho ženy Charloty ukazuje na pozadí monumentálních kulis v podstatě archetypální vzor mnohého lidského života počínajícího sebevědomým a optimistickým mládím, které touží dobít svět a vytváří smělé plány, jejichž realizace se zdá být snadná a na dosah ruky. Posléze jsou však jeho hroty nemilosrdně obrušovány střety s tvrdou realitou, jež jaksi nemá pochopení pro neomezený rozlet mládí, ideály se hroutí a ustupují kompromisům, až dokud z nich nezbydou jejich bezcenná torza. A z rozvalin původních vizí jako z trosek babylónské věže spěchá zbědovaného člověka vysvobodit smrt. Jiným obecně platným principem, který je zde barvitě ilustrován, je vliv žen na muže, kteří zdánlivě tvoří dějiny, ale pohled do zákulisí je často odhaluje jako, mnohdy nešťastné, loutky v rukou ctižádostivých manželek. Avšak z ještě většího odstupu zdá se být jasné, že historie národů a civilizací je již předem zákonitě dána a konkrétní jedinci již jen více či méně dobrovolně přijímají hotové role. Kniha se nečte úplně zlehka, ale je podložena autorovým rozsáhlým studiem historických materiálů, sleduje události v širokém kontextu a má potenciál inspirovat k zajímavým úvahám o podstatě života vezdejšího. :-)

31.08.2017 4 z 5

Pendragonská legenda Pendragonská legenda Antal Szerb

Knihu jsem poprvé četl ještě za dob komunismu, kdy se okultní a esoterická literatura nedala normálně sehnat. Proto mne v té době tento magicko-detektivní příběh naprosto okouzlil a přivedl k zájmu o magii. Dlouho jsem toužil přečíst si román s odstupem času znova, až jsem si nakonec knihu sehnal v antikvariátu. Nyní, po letech, mi příběh přišel spíše zábavný a plný lehkého humoru, až na závěrečnou psychedelickou pasáž, která je skutečně temná a dává tušit, že autor zřejmě měl s astrálem jakési zkušenosti, ať již přímé či zprostředkované. V tom zmíněná část knihy velmi připomíná Lynchovy filmy. Jinak se ale jedná o příjemné oddychové čtení, které nelze než doporučit.

10.07.2017 4 z 5

Co se děje se světem? Co se děje se světem? Václav Cílek

Václav Cílek je jednou z mála veřejně známých osobností (v jeho případě se mi nějak příčí použít slovo "celebrita") našeho národa, které podle mne opravdu stojí za to poslouchat a číst. Autor v jedné ze závěrečných kapitolek knihy píše: "Zcela převládají knížky na téma, že to s námi blbě dopadne, ale většina děl klasické literatury je útěšná stejně jako barokní hudba nebo krajinomalba 19. století." A stejně tak útěšná a krásná je i tato kniha, která v sobě dokázala harmonicky skloubit pragmatické otázky a poezii. To vše doplněno fantastickými kresbami Kateřiny Piňosové. Mne osobně, jakožto nadšeného zahrádkáře, první část knihy nazvaná Res rustica bohemica, dostala do skutečně zvláštní nálady, jež byla směsicí nostalgie, smíření, harmonie a důvěry v přírodu. Celá kniha vyznívá nakonec přes mnohá varování a nastínění hrozeb, jimž budeme muset v budoucnu čelit, velmi optimisticky. Možná je to také tím, že přesně v duchu Sorokinovy proměny smyslové kultury v duchovní, kniha promlouvá spíše než ke konzumní a pudové přirozenosti člověka k jeho schopnosti přesáhnout vlastní přízemnost a titěrnost v poměru k Všehomíru :-)

28.05.2017 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Je to vlastně velmi smutná kniha. Na počátku jsem měl očekávání románu plného nespoutaného života proloženého bystrými filosofickými úvahami. Místo toho jsem však dostal smutné svědectví tvrdého životního zápasu, který je korunován dosažením cíle, jenž se však ukazuje být falešným a není doprovázen uspokojením a štěstím. Je to krutý žert života, který asi zná kdekdo z nás - člověk dostává to, po čem tak horoucně toužil, přesně v momentě a situaci, kdy to už pro něj nemá nejmenší cenu. A to vše na pozadí nekonečného pinožení, hlouposti, pokrytectví a bolestného boje o přežití okoložijících "bližních" lidských jepic. Přesto však kniha nevyznívá vyloženě depresivně, a to díky hlubokému pochopení pro ty malé, zoufalé lidské bytosti a nadhledu, který zanechává v duši spíše pocit smíření nežli zášť k nesmyslnému žití.

29.04.2017 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Kniha ve mně zanechala hluboký dojem. A to přesto, že z filosofického hlediska nepřináší nic nového a dějové zvraty jsou často předvídatelné. Je však napsaná velmi čtivě (dělalo mi opravdu problémy se od ní odtrhnout a kdyby mi to okolnosti umožňovaly, asi bych ji přečetl na jeden zátah) a děj je uvěřitelný. Připomíná člověku, co je v životě důležité opravdu a co jen zdánlivě, rozkrývá iluze, o nichž často víme, ale ještě častěji na jejich existenci zapomínáme a tím jim podléháme. Je to ale jen kniha a obávám se, že pouhé přečtení knihy ještě nikdy nikomu život nezměnilo. Pokud však hledáte inspiraci a pozitivní, ale nepřeslazené, povzbuzení, stojí tohle dílo za přečtení.

05.03.2017 5 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Ke každému dílu této tetralogie se dlouho odhodlávám, prvních pár stran se do toho musím skoro nutit, ale pak mě děj knihy chytne a nepustí až do konce. I pro tento díl platí, stejně jako pro předchozí, že děj je velmi poutavý a autor zde docílil úžasné rovnováhy mezi popisem individuální psychologie postav, vztahů mezi nimi a politické roviny. Nechybí ani popis bitev a milostných vztahů. Právě touto vyvážeností různých aspektů života našich dávných předků mi přijde dílo výjimečné. Trochu Vondrušku podezřívám, že je popis historických událostí možná poněkud ovlivněn vlasteneckým postojem autora, ale nejsem historik ... a i kdybych byl, kdo to už dnes dokáže objektivně posoudit? Každopádně se dle mého jedná o výborný historický román z vrcholného období českých dějin a knihu mohu jen doporučit.
Jediné, co mi trochu chybí (oproti některým jiným autorům píšícím historické romány - např. Cornwell nebo Severin) je alespoň stručný historický dovětek, kde by bylo okomentováno, které události, případně z jakých zdrojů, jsou historicky doložitelné a co je jen autorova fabulace.

26.02.2017 4 z 5

Proč (a jak) psychosomatika funguje? Proč (a jak) psychosomatika funguje? Jarmila Klímová

Téma knihy leží v oblasti, kde se střetává exaktní (avšak fragmentární) věda s obtížně empiricky prověřitelnou, a proto bohužel často různými šarlatány zneužívanou, esoterikou, která ovšem nabízí celostní přístup.
Když se vezme v potaz obrovská šíře tématu, které je v knize rozčleněno do pěti základních oblastí (bio, psycho, socio, spirit a energy), a proti tomu rozsah knihy (240 stran), je zřejmé, že jednotlivé kapitoly nemohou jít příliš do hloubky a jsou vlastně jen zkratkovitými ochutnávkami a inspirací pro případné další studium.
Zejména poslední dvě oblasti (spirit a energy) jsou už svou podstatou velmi kontroverzní, nicméně do uceleného obrazu člověka prostě patří a je na každém čtenáři, aby k nim zaujal postoj odpovídající jeho životním zkušenostem a osobní intuici, protože vědecká metoda se tu prostě příliš aplikovat nedá.
Přes určité výhrady si myslím, že kniha stojí minimálně za jedno přečtení a zejména závěrečný oddíl knihy může být zdrojem užitečného zamyšlení nad vlastním životem.

05.02.2017 4 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Myslím, že přestože se celý obsah knihy točí kolem alkoholu, autorova vztahu k němu a role, kterou hrál v různých fázích jeho života, kniha zdaleka není jen o alkoholu (kdyby byla, asi by mne přestala zajímat po několika prvních stranách). Je to ale obecně zajímavá sonda do lidské psychologie (a řekl bych, že J. London je v tomto směru výjimečně bystrý a inteligentní pozorovatel) a v závěru obsahuje i pár zajímavých existencialistických úvah o životě a jeho smyslu.

01.01.2017 5 z 5