Ardein Ardein komentáře u knih

Levá ruka boží Levá ruka boží Paul Hoffman

Příběh se odehrává ve fiktivním světě, kde jsou užívány nám známé reálné názvy (řek, měst...) k označení smyšlených. Pořádně jsem se v tom doteď nezorientoval, což je ale pouze malá komplikace, protože příběh je překvapivě zajímavý a svého čtenáře jen tak nepustí. Točí se okolo mladého chlapce, který byl od malička vychováván v izolaci kláštera a cvičen k válečnému umění (vojevůdcovství, souboj...). Jak už to tak bývá, izolace netrvá věčně a hrdina je konfrontován s realitou. Jak se s ní popasuje a jestli vůbec přežije všechny intriky, to si autor schoval na další dva díly.

Přišlo mi to trochu zmatené, ale četlo se to dobře. :)

Dračí hora Dračí hora Lincoln Child

Opravdu zajímavé čtení. Pasáže o výzkumu byly asi nejzábavnější, ale už se moc dobře nepamatuji. Kniha se každopádně četla skoro sama, což vždycky vítám.

Můžu jenom doporučit! :)

Temno přichází Temno přichází Joe Dever

Nesehnal jsem jedničku a ani pokračování. Do dneška mě to trochu mrzí, protože tento díl byl perfektním kouskem fantasy. Přečetl jsem ho několikrát a hlavní postavy si velice oblíbil. Vím, že to vychází z řady gamebooků od stejného autora a zkoušel jsem je i číst, ale nějak to není pro mě, protože radši čtu souvislé vyprávění, než abych furt někam otáčel. Snad se mi někdy poštěstí a já v nějakém antikvariátu narazím na zbylé díly o posledním rytíři z řádu Kai. :)

Masakr za úsvitu Masakr za úsvitu G. F. Frederick

Ani nevím, co mě tenkrát dotlačilo ke koupi. Možná jsem na dovolené dočetl knihu a nic jiného okolo nebylo? Nevím. Ale docela mě to tenkrát zabavilo a bylo to slušně čitelné. Abych se ale přiznal, tak od té doby jsem po této knížečce znovu nesáhl, což asi také o něčem vypovídá. Jako jednorázovka je to ale dobré. :)

18.04.2014 3 z 5

Červený raptor Červený raptor Robert T. Bakker

Tuto knížku jsem četl jako malý kluk a příběh Červené mi naprosto učaroval. Být součástí pravěkého dobrodružství obávaného raptora (mého oblíbence), to bylo něco pro mě. Jak já ji tenkrát držel palce, aby všechno dobře dopadlo... Svět dinosaurů mě vždycky dokázal úplně pohltit a pobláznit.

Knížku doporučuji všem fandům do dinousarů! :)

18.04.2014 5 z 5

Arthas: Zrod krále Lichů Arthas: Zrod krále Lichů Christie Golden

Pro mě osobně je tato kniha jedna z nejlepších, i když pouze převypráví děj počítačové hry Warcraft 3. Kniha nám nabízí pohled na život pravděpodobně nejlepšího herního záporáka, jaký kdy spatřil světlo světa Azeroth. Nebyl to od začátku zlý a proradný grázl, ale lidský princ, který reprezentoval ty největší lidské ideály. Od dětství, kdy špehoval svého otce v trůním sálu, snil o tom, že bude pomáhat lidem. Proto se stal také nositelem Světla - jedním z paladinů řádu Stříbrné ruky. Jako každý člověk i on měl své myšlenky, pochyby, strach a velkou lásku. Všechno se ale změnilo, když musel čelit kruté realitě a sledovat nepřítele, jak masakruje jeho národ. Jak to všechno dopadlo všichni hráči Warcraftu 3 vědí a tudíž to pro ně nebude novinkou. Pro mě je trochu zklamáním závěr, který mi přijde zbytečně utnutý.

Knížka, která rozhodně stojí za přečtení. Spousta mladších WoW hráčů totiž Warcraft 3 nehrála a tato knížka jim vyplní mezery. Navíc toto dílo obstojí i u čtenářů bez znalosti světa Warcraft. :)

Za temným portálem Za temným portálem Christie Golden

Je vidět, že Christie Golden už svět Warcraftu zná velmi dobře. Dala tomuto dílu Aarona Rosenberga tu správnou formu a kniha se tak velmi dobře četla. V žádných fázích příběh nedrhnul a nenudil, což považuji za velké plus pro celou sérii knížek WoW. Postavy jsou moc pěkně vykreslené a mají své vlastní problémy, které však musí pokaždé přejít do pozadí, protože první je samozřejmě invaze na Draenor. Milostná zápletka mezi Allerií a Thuralyonem je jednoduchá a nehraje prim, takže nijak výrazně neruší probíhající válku a zároveň jí dává trochu náboj. Khadgarovi se vrací vize, které měl v Medivhově sídle, když tam byl jako učeň (knížka Poslední strážce) a vše tak nabírá na významu. Více prozrazovat nebudu, protože spoilery nemám rád a připravil bych Vás tak o příjemné počtení.

Hodnocení je o hvězdu lepší, než samostatný počin Aarona Rosenberga - Příliv temnoty. Ruka Christie Golden je zde znát a kniha se čte skoro sama. :)

Příliv temnoty Příliv temnoty Aaron Rosenberg

Samostatný počin Aarona Rosenberga se narozdíl od Kruhu nenávisti povedl. Kniha je čtivá a ačkoliv by se našlo pár výhrad, tak si prostě svou kvalitu udrží až do konce. Kdo hrál Warcraft, tak dopředu ví, jak se budou věci vyvíjet. Nic nového v podstatě přidané není. I tak se s tím autor popral obstojně. Přesto zmíním pár věcí, které mohl autor udělat lépe. Formování Aliance více národů je zde tak jednoduché, že i domluva dvou staříků na posezení v parku je proti tomu tvrdou politickou hrou dvou znesvářených radikálů. Z tohoto tématu se dalo vyždímat rozhodně víc. Další věc co mi vadila byl fakt, že Aliance moc snadno a často vyhrávala nad Hordou, ačkoliv Horda byla popisována jako gigantická hrozba. Nakonec to vypadalo, jako když bezzubá stařenka mlátí holí do tanku. Trochu neadekvátní na gigantickou hrozbu, ne? Ale abych jenom nehanil. První střetnutí s Hordou před Stormwindem bylo fajn a závěrečná bitva, kdy se střetly dvě legendy a jenom jedna mohla vyjít jako vítěz, to bylo opravdu fenomenální.

Knížka rozhodně stojí za přečtení, i když nové informace znalcům nenabídne. Snad další dílo Aarona Rosenberga bude ještě lepší! :)

11.02.2014 3 z 5

Poslední strážce Poslední strážce Jeff Grubb

Kniha se zabývá příběhem Medivha, strážce Tirisfalu, a jeho nového učně Khadgara. Medivhovo sídlo je plné tajemství a magie, což slibuje velmi čtivý a napínavý příběh. Kniha se mi velmi líbila, protože nabízí pohled na největšího strážce Tirisfalu a hybatele mnoha událostí, které naprosto změnily tvář Azerothu. Sice se mi knížka nečetla tak dobře jako Vládce klanů, ale rozhodně se jedná o velmi dobré čtení z oblíbeného Warcraftu.

Čtyři hvězdy jsou zasloužené, ale ke čtení potřebujete znát souvislosti, které nehráči těžko získají.

Vládce klanů Vládce klanů Christie Golden

Jedna z nejlepších knížek ze světa Warcraftu. Pojednává o příběhu náčelníka Hordy šamanovi Thrallovi, který jsme měli možnost zažít ve hře Warcraft 3. Thrall nebyl vždycky šaman a náčelník. Začínal jako otrok, kterého si jeho lidský pán cvičil jako gladiátora. Dělat si ale domácího mazlíčka z orka není dobrý nápad, o čemž vás knížka přesvědčí. Příběh Vládce klanů mapuje Thrallův vzestup z otroka přes jeho začátky se šamanismem, odboj proti lidské nadvládě nad orky až po zvolení náčelníkem. V knize vystupují také oblíbení hrdinové staré Hordy (z knížky Zrod Hordy) a příběh některých z nich se v této knížce uzavře.

Pro hráče WoW se jedná o povinnost. Výborná knížka, která se čte skoro sama. :)

11.02.2014 5 z 5

Stormrage Stormrage Richard A. Knaak

Temný a trochu depresivní příběh z dosud neprobádaných vod světa Azerothu. Druidi mají velký problém, protože jejich nejvyšší představitel Malfurion se ztratil ve Smaragdovém snu a ten se nyní mění ve noční můru. Ani strážci Smaragdového snu, zelení draci aspekta Ysery, netuší co proti nim stojí. Temné síly pomalu přebírají moc nad osudem Azerothu! Příběh mi přišel trochu zbytečně natahovaný, ale nedá se říct, že bych se u čtení knížky někdy nudil. Nechybí zde zrada, přátelství či sebeobětování. Navíc se potkáte se spoustou starých známých, jako je například Broll, Varian či třeba Hamuul.

Pro fandy se jedná o povinnost, pro ostatní je to dobré fantasy, které ale vyžaduje alespoň malé znalosti z Warcraftu. :)

World of Warcraft: Kniha druhá World of Warcraft: Kniha druhá Walter Simonson

Pokračování komiksové série o hrdinech Azerothu. V prvním díle jsme měli možnost sledovat příběh krále lidského města Stormwindu, který v tomto komiksu pokračuje a končí. Nechybí zde staří známí z prvního dílu Broll a Valeera. Zatímco v prvním dílu se pral se svými vnitřními démony Broll, ve druhém se musí poprat se svojí touhou po magii Valeera. Prim ale samozřejmě hraje příběh LoGoshe, který už ví kdo a co je a jde si tvrdě pro odplatu. Všechno ale může být jinak, než se na první pohled zdá! Každopádně LoGoshovi jde někdo po krku, ale ten se naštěstí může spolehnout i na nové spojence. Příběh plný temných sil a přátelství člověka vtáhne a vyplivne až na konci. Vytknul bych akorát kresbu. Zatímco první díl nakreslil celý Ludo Lullabi, ve druhém dílu se kreslířů vystřídalo víc a hlavně ke konci na postavě králova syna Anduina to přímo bije do očí. Jednou je to malý hubený klučík a na druhé stránce je to urostlý mladík, co má ramena skoro jako tatík. Tato skutečnost mi přišla velmi nepříjemná a rušivá.

Za střídání kreslířů a nafukovacího Anduina strhávám jinak perfektnímu komiksu jednu hvězdu.

11.02.2014 5 z 5

World of Warcraft: Kniha první World of Warcraft: Kniha první Walter Simonson

Příběh stormwindského krále v podání kreslíře Luda Lullabiho. Jeho práci mám moc rád od té doby, co se mi dostal do rukou Ashbringer. Komiks ani na moment nenudí a akce střídá akci. Postavy mají své vlastní démony se kterými se musí poprat a to přidává komiksu šťávu. Navíc jsem po dočtení musel čekat jenom pár měsíců, než CREW vydalo pokračování, což je fajn. :-D

Zdařilý úvod do dlouhé komiksové série pojednávající o osudech hrdinů Azerothu. Povinnost i pro horďáky! :)

Šedý věštec Šedý věštec C. L. Werner

Výborný pohled do světa krysáků, kde zrada číhá na každém kroku a život jedince nemá absolutně žádnou hodnotu. Geniální smolař šedý věštec Thanquol, kterého známe ze série Gotrek&Felix, zase spřádá plány jak si vylepšit svou pozici v hiearchii krysího národa. Jestli se mu to konečně podaří si musíte přečíst sami. Já vám pouze můžu říct, že knize nechybí napětí, tempo a typický skavení humor. Velice jsem si tuhle knížku ze světa Warhammeru užil a řadím ji vysoko.

Doporučuji všem, kterým se líbila série s Gotrekem nebo mají rádi svět Warhammeru! Výborné čtení! :)

10.02.2014 5 z 5

Obránci Ulthuanu Obránci Ulthuanu Graham McNeill

Já si myslel, že jsou elfové banda teploušů. Po přečtení musím říct, že.... jsou. :-D Ale parádně si umějí nakopávat zadnice! Knížka mi poskytla parádní náhled na kulturu elfů ve světě Warhammeru. Tváří se jako nadřazená rasa, ale řeší stejné problémy jako smrtelníci - zrady, nešťastné lásky, ztráty nejbližších a třeba invazi temných elfů do Ulthuanu... prostě samé běžné záležitosti. :-D Okamžitě po přečtění posledních řádků jsem sáhl po pokračování "Synové Ellyrionu" a zde jde opravdu do tuhého. Až dočtu, podám samozřejmě report. ;-)

Doporučuji všem fandům dobré četby ze světa Warhammeru. :)

09.01.2014 5 z 5