Anette99 Anette99 komentáře u knih

Dům tajemných stínů Dům tajemných stínů Darcy Coates

Celá série mě baví, ale tenhle díl se autorce asi povedl zatím nejvíc. Nejspíše je to způsobeno tím, že tentokrát se děj neodehrává v našem století, a příběh do té starší doby krásně zapadá, i je to takové více uvěřitelné. Taky mě bavilo to, že to byly vlastně dvě na sebe navazující knížky (i když i ta první se svým koncem by byla dobrá). Tahle série je pro mě oddychovka, vždy mě zajímá příběh toho konkrétního domu, a jako bonus byl tenhle díl místy i docela strašidelný vzhledem k tomu, že to není úplně takový ten hustý horor, ale spíš lehčí duchařina.

15.03.2023 5 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

V devátém díle série s Rhymem se setkáváme s vyšinutým vrahem, který zabíjí ve velkém a vraždy páchá pomocí elektřiny, která je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Elektřina je všude a v knížce je dobře popsáno, jak se zavrtala do našich životů a jak jsme na ní dnes závislí. Sledujeme vyšetřování vedené naší již velmi dobře známou partou, a když už to vypadá, že je vrah odhalen a zbývá ho jen chytit, nastane parádní zvrat. A zase. Souběžně s "elektrikářem" vyšetřuje Lincoln případ Hodináře, se kterým jsme se setkali už v předchozích dvou dílech. A Hodinář opět pořádně zamíchá kartami...

09.02.2023 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Pro dokončení výzvy z roku 2022. Milé počtení, vrátila jsem se do dětství a u příběhů jsem se bavila úplně stejně jako když jsem byla dítě a četli jsme Pejska a Kočičku ve škole. :)

31.01.2023 5 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Úplně stejně dokonalá knížka jako Mlčení jehňátek. Propracovaný a napínavý příběh do samého konce, i když prakticky od začátku víme totožnost vraha, tahle kniha je totiž hlavně o myšlenkách takového člověka, do kterých se v průběhu čtení noříme víc a víc. A jako bonus - opět se, byť jen letmo, setkáváme s Hannibalem.

31.01.2023 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Opět jsem se podívala na dřívější těžký život lidí na Šumavě, která jim dávala obživu ale také často brala. Ocitáme se v zastrčené osadě blízko hranic, kde sledujeme osudy revírníka, jeho pomocníka a hajného. Jedná se o krásný a divoký, ale také poměrně chudý kraj, kde kromě dřevařství se někteří živí pytláctvím, a tak často dochází ke střetům. Zima tu přichází brzy a je dlouhá, chybný krok může znamenat smrt a doktor je den chůze daleko, přesto ti, co tu vyrostli, mají tenhle kousek země moc rádi a žijí se zdejší přírodou pospolu.
Karel Klostermann uměl přírodu Šumavy moc krásně popsat, dokonce mám podle jeho knih už naplánováno pár tras, až se někdy na Šumavu dostanu. :)

22.01.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zajímavý příběh o "Bohyních", tedy ženách, které žily v horách, stále věřily v přírodní síly a provozovaly lidové léčitelství, pomáhaly lidem od různých neduhů, dávaly ostatním rady, ale i provozovaly magii, a to i tu černou. A proto byly často trnem v oku - napřed církvi (viz čarodějnické procesy), poté komunistům, kteří poslední z Bohyní nakonec zničili. Mnohokrát to bylo smutné čtení, když jsme spolu s Dorou pátrali v archivech po skutečném osudu její tety. Ale příběh je i o rodině, o zradách, o závisti a o těžkém životě lidí žijících v tomto kraji. Líbilo se mi zpracování - chvíli vyprávění, chvíli dokumenty z archivu, díky kterým jsme celou tu smutnou historii postupně rozplétali. Detailní popisy krásné krajiny Bílých Karpat už byly jen příjemným bonusem.

28.12.2022 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Skvělá klasická detektiva v moderním hávu, která se ale kromě poctivé detektivní práce věnuje i krásám Bretaně a jejím kulinářským specialitám. Případ je poměrně jednoduchý, s jasným motivem, žádné řádění vyšinutého sériového vraha, a komisař v tomhle případě taky neni žádnej génius, ale naprosto obyčejnej chlap, kterej k myšlení potřebuje litr kafe (naprosto mu rozumim :D).

22.12.2022 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Opět se setkáváme s Josii, na kterou zase jednou čeká pěkně perný případ... A opět se jí dotýká velmi osobně, tentokrát je v sázce její nový vztah. Josie čelí při vyšetřování svým démonům, v Noahově rodině panuje citelné napětí, a jak vyšetřování případu pokračuje a vynořují se nové důkazy, víc a víc to vypadá na to, že Noahova matka se zapletla do něčeho špatného. Na konci do sebe všechno krásně zapadne. Jsem zvědavá na další díl, jestli vztah Josie a Noaha tohle všechno vydrží a nebo jestli to oba poznamená tak zásadně, že každý bude muset jít svojí cestou.

08.12.2022 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Co je ještě realita a co už sen?
V této rozsáhlé knížce sledujeme bezejmenného vypravěče živícího se malováním portrétů, který si prochází životní krizí i tvůrčí krizí - manželka ho opustila a zároveň cítí, že malování podobizen ho nenaplňuje. Útočiště najde v domě slavného malíře nalézajícího se v horách. A tady se začínají dít prapodivné věci - všechno začíná, když objeví záhadný obraz namalovaný předchozím majitelem domu. Od souseda, velmi podivného člověka, přichází nabídka, která se neodmítá. A pak už přichází ty události, které nelze racionálně vysvětlit... Rolnička, jáma, výprava do podzemí a tak dále. Když vypravěč prochází tímto řetězcem událostí, které pro něj byly určitou zkouškou, vrátí se mu chuť malovat a nakonec dává dohromady i svůj osobní život. Spousta otázek "jak" nebo "proč" zůstává nezodpovězená a je jen na čtenáři, jak si na ně odpoví. Při čtení máte pocit, že se nic moc neděje, i přesto, že se toho děje poměrně dost. Knížka je zvláštně psaná, a i když se mi moc líbila, ta zvláštnost a obsáhlost způsobila, že jsem ji četla skoro dva týdny. Ale určitě si od autora přečtu i další knihy.

28.11.2022 5 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Tak tohle byla opravdu síla. Sledujeme příběh tří sester, jejichž matka byla pořádně vyšinutá. Týrání, manipulace, to vše bylo v této rodině na denním pořádku. "Matka" nezůstala "jen" u týrání svých dcer, ale ztrpčovala život daleko více osobám. Utýrala dvě osoby, o kterých prohlašovala, že to jsou její přátelé, dcerám prováděla opravdu hnusné věci. A to vše za spolupráce jejího třetího manžela, který byl pořádný slaboch - nechal se do toho vmanipulovat, a ještě svoji manželku pořád omlouval. Dokážu pochopit, že holky se tomu dlouho nedokázaly postavit, aby je nerozdělili a nebo aby nepřišel ještě horší trest, a obdivuju, že to nakonec dokázaly. Co nechápu, je to, že si nikdo z okolí ani náznakem nevšiml, co se v domě Knoteckových děje, a už vůbec počínání policie po prvním udání od nejstarší dcery, to bylo opravdu trestuhodné. Nejhorší na tom je to, že tohle se opravdu dělo a ty tresty, které Shelly a Dave vyfasovali, byly opravdu k smíchu. I když je kniha plná hnusu, zoufalství a beznaděje, je napsaná tak dobře, že jsem musela číst pořád dál a dál.

14.11.2022 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Velmi zvláštní a velmi depresivní kniha.
Noříme se do příběhu nemocné a zpočátku jen trochu podivínské ženy, která se dobrovolně izoluje od všech ostatních a jejíž jedinou láskou je sběr bylinek. Jenže jak čteme dál a dál, vidíme, jak Anna stále více fyzicky i psychicky chřadne. Ze sbírání a sušení bylin se stává posedlost, Anna přežívá od úterý do úterý, což je výkupní den, izoluje se pořád víc a víc a nenechá si pomoct. Směřujeme ke konci, který rozhodně nebude happyendem, a i po přečtení závěrečných řádků zůstává spousta nezodpovězených otázek, protože do Anniny minulosti jsme jen lehce nahlédli pomocí několika útržků.
Rozhodně si přečtu i další díly, ale nejspíše ne hned, tohle je opravdu nelehká kniha a budu ji muset v sobě zpracovat.

09.11.2022 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Tak po měsíci četby jsem se dostala k poslednímu dílu ságy. Ten pro mě byl možná zpočátku trochu zmatený, ale nakonec jsem se chytila a čtení si užívala jako u předchozích šesti knížek.

Když pominu povídky, které už jsem vychválila zvlášť, celá sága mě ohromně bavila, i když místy pro mě bylo náročnější pochopit všechny ty intriky a politické kejkle, takže občas jsem si musela připomínat, co se dělo v předchozích knížkách. Za celou ságu se setkáme s opravdu velkým množstvím postav. Bavily mě například průšvihy Marigolda. Z těch vedlejších jsem si zamilovala nejvíc Regise a trpaslíky, tu veselou a zároveň statečnou chasu. Ocitáme se v nádherném, propracovaném světě, s Geraltem a jeho bandou prožíváme putování přes celý svět, válku, občas i zabití nějakého toho monstra, když se najde příležitost. Tak moc jsem vždy chtěla číst, těšila se, až si ke knihám sednu, ale zároveň jsem nechtěla číst moc rychle, abych nebyla hned na konci. A už tam stejně jsem, chybí mi přečíst už jen Bouřkovou sezonu (tu budu chtít ohodnotit zvlášť, slyšela jsem, že je to trochu zvláštní/jiná kniha, takový návrat do tohoto skvělého světa), a už teď je mi smutno, že do týdne budu mít přečtenou i tu. Myslím, že potom se dostanu do čtenářské krize, protože se obávám, že žádná knížka, kterou vezmu po Zaklínači, mi nebude připadat dost dobrá... :( :D

31.10.2022 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Tak druhý povídkový soubor mě bavil snad ještě o trochu víc, než první. V sedmi povídkách se setkáváme s postavami, které jsme poznali už v první knize, které se nám tu představili zase o trochu víc, ale i s novými. Povídky byly některé vážné, některé veselé (hlavně poslední), ale všechny (i ty v prvním díle) jsou skvěle napsané a představují nám krásný Zaklínačův svět, a v každé se skrývá nějaké to moudro. Už se těším, až se ponořím do ságy.

04.10.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tak se konečně dostávam k celý sérii, proto jsem si tento povídkový soubor přečetla znova. :)

27.09.2022

Skleněný les Skleněný les Cynthia Swanson

Než thriller, bych spíše knihu označila za naprosto průměrné drama jedné zdánlivě normální rodiny, ve které se stane tragédie. Nic není tak, jak se zdá, zjišťujeme, že v rodině panují opravdu zvláštní vztahy a každý má své temné tajemství. Knížka sice poměrně utíkala, ale děj mi přišel nezajímavý, plochý, a z postav mi nebyla žádná sympatická, spíše mě místy všichni docela štvali. Takovýchto knih o tajemstvích v rodinách už bylo napsáno spoustu, a tato se bohužel moc nepovedla, nebyla ničím originální. Poputuje do knihobudky.

21.09.2022 3 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Čtveřice hororových spisovatelů je pozvaná na nevšední rozhovor do starého domu, o kterém se leccos povídá. I když všichni čtyři zpočátku váhají, nakonec do toho jdou s tím, že se aspoň připomenou fanouškům. Jenže dům zná jejich slabiny a začne toho využívat - v průběhu večera postupně dochází k různým nevysvětlitelným věcem. Kouzlo této knihy ale spočívá v tom, že naši hrdinové si to zlo z domu přivezou do svého běžného života, kde je poté začne dohánět k šílenství a oni se tomu musí postavit čelem, a tím děj graduje do skvělého konce, který mi k tomuto typu knihy sedí dokonale.

12.09.2022 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Tak jsem zase jednou sáhla po své nejoblíbenější sérii. Tentokrát se s Kim a jejím týmem podíváme na to, jak fungují sekty. Hledání zranitelných lidí a jejich následná dokonalá manipulace.
První případ vypadá zpočátku jako sebevražda, ale Kim na tom něco nesedí, a jak už je v této sérii zvykem, další mrtvola na sebe nenechá dlouho čekat, a potom už je jasné, že tým má co dočinění s dalším sériovým vrahem. Teď jen zjistit kdo a proč. Na konci do sebe opět vše skvěle zapadne. Kromě stálého týmu jsem si oblíbila i Tiff, která se na první pohled může čtenáři zdát jako třeštiprdlo, ale svoji práci dělá se zápalem a dobře. Už aby vyšel další díl. =D

07.09.2022 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

King se pro mě stal srdcovkou - jak jeho romány, tak povídky. V téhle knize nalezneme tři delší povídky, a jednu poměrně krátkou, ale všechny spojuje temná atmosféra a drsný děj. Zaměřují se na to, co by člověk mohl udělat v nějaké nezvyklé nebo těžké situaci. Tady nedokážu říct, která se mi líbila nejvíc, protože každá byla svým způsobem originální a bavila mě, všem jsem dala pět hvězd. I když možná bych přece jen vypíchla Prodlužování času, přišlo mi, že se lehce dotýkáme Nezbytných věcí.

06.09.2022 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Krásný, ale také smutný příběh ze středověkého Pyrenejského poloostrova, který je v té době rozdělen na muslimský a křesťanský, a kdy světem zmítá svatá válka, kterou nejvíce trpí třetí skupina obyvatelstva, a to Židé. Ocitáme se v křesťanském Toledu, kde se král Alfons zamiluje do dcery svého židovského poradce. Mají spolu vášnivý vztah, a král díky tomu často zapomíná na své povinnosti, což se pochopitelně nelíbí jeho baronům a rytířům, a vzhledem k probíhající Třetí křížové výpravě ani papeži. Už od začátku tušíme, že tenhle příběh nemůže dopadnout dobře, a tak, když se král se svým vojskem ke křížové výpravě konečně připojí , směřuje děj knihy ke svému nevyhnutelnému konci.
Na knize oceňuji spoustu historických reálií a nádherný překlad, a nemůžu jinak, než dát plný počet hvězdiček.

29.08.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Hodně zajímavá kniha, ke které jsem se ale dostala jen díky tomu, že ji někdo dal do knihobudky. Věděl jsem totiž, že existuje, ale anotace mě nezaujala natolik, abych si ji koupila.
V příběhu se setkáváme s Norou, která je zklamaná životem, trpí depresí a rozhodne se spáchat sebevraždu. Ale naskytne se jí možnost vyzkoušet si různé životy podle toho, jak by změnila svá jednotlivá minulá rozhodnutí. Najde ten správný život?
Kniha je podle mě hlavně o tom, že bychom si měli vážit svého života takového, jaký je a nelitovat našich rozhodnutí, protože ta rozhodnutí neovlivnila jen nás, ale celé naše okolí, rodinu, přátele a že kdybychom se v nějakém daném momentě rozhodli jinak, mohly by životy nás i všech okolo vypadat úplně rozdílně. Že přes jiné rozhodnutí by nás nečekal krásný, sluncem zalitý a bezproblémový život, jen by ty problémy vznikly někde jinde. A hlavně, že vždy existuje naděje. Prostě příběh, který slouží i k určitému zamyšlení.
Děj příjemně utíkal a závěr knihy pro mě byl přiměřený, nekonal se žádný obří a romantický happyend. Na to, že jsem zpočátku od knihy nečekala až tolik, mě opravdu hodně bavila a zaslouží si 100%.

18.08.2022 5 z 5