Alíša236 Alíša236 komentáře u knih

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Hodně, hodně mě toto baví. Vytkla bych snad jen, jak často je děj přerušován vysvětlováním okolností, ale člověk si na tento styl zvykne. Ach a teď zase čekat na trojku...

04.03.2023 5 z 5

Kamarádka na život a na smrt Kamarádka na život a na smrt Patricia Schröder

jedohubka přečtená za jeden večer pro holky od 6 do 10. Vhodné i jako jedno z prvních čtení. Dcera se opravdu dobře bavila. Mohu doporučit.

12.02.2023 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Druhý díl z mého pohledu lepší než první. Děti se nemůžou dočkat třetího, tedy pokračujeme.

12.02.2023 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Jsem asi v menšině, když jsem četla první díl Hraničáře až poté, co jsem přečetla celé Bratrstvo. První díl Bratrstva je rozhodně propracovanější a lepší než první díl Hraničáře. V Bratrstvu je více a zajímavějších postav, více humoru i lepší poselství. A ano, knihu čtu dětem, tedy nejsem úplně cílová skupina, ale přesto jsem se bavila a na každé čtení těšila.

12.02.2023 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Půjčila jsem pro děti na společné večerní čtení, ale hodně se bály (7 a 9 let) Musela jsem tedy se čtením přestat a dočíst si knihu sama. Moc mě bavila. Opravdu zajímavý námět, vyústění, uvěřitelné postavy, moc doporučuji. Myslím, že i moje děti se ke knize vrátí, až budou větší...

31.01.2023 4 z 5

Anna Anna Jostein Gaarder

Začala jsem číst dětem, ale nedočetla, vůbec nechápaly, neorientovaly se v knize ani ději a nebavilo je to - o mnoha věcech jsem se s nimi pobavila, něco vysvětlila a knihu si pak dočetla sama.
Téma moc důležité, ale uchopení a zpracování poněkud nešťastné. Pro děti je tam příliš mnoho složitých slov, nedořečených a nevysvětlených situací, institucí, pojmů, opravdu těžké, suchopárné "články" na pochopení. Autor navíc předpokládá že má čtenář nějaké povědomí o celospolečenských jevech. V takové míře to děti opravdu nemají a pokud budou knihu číst spíše náctiletí, tak pro ně je místy zase moc pohádková, nenapínavá, "bezdějová" a postavy jsou nezajímavé, či spíše neuvěřitelné....čtenáři se s nimi nedaří ztotožnit i když by si to přál. Výsledný dojem může být, že je jen Nova pořád nešťastná a naštvaná, že už není země jako bývala.

29.01.2023 3 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Moc se mi povídky líbily, možná proto, že mám blízko k hudbě, možná proto, že jsou takové náladové, "neukončené", často téměř bez děje a přesto vás pohltí, přesto ve vás něco zanechají...

23.01.2023 5 z 5

U Starého hřbitova 43: Smrt ti sluší U Starého hřbitova 43: Smrt ti sluší Kate Klise

Dost nás to s dětmi bavilo. Můžu doporučit.

13.09.2022 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Kniha mě velmi bavila, především do chvíle, než se objevil Ťin. Zajímavé prostředí, člověk se něco dozví, přiučí a přitom příběh krásně běží a ani chvilku nenudí.

01.05.2022 5 z 5

Na brzkou shledanou, Teheráne Na brzkou shledanou, Teheráne Anne Ameri-Siemens

Nejedná se o klasickou beletrii a rozhodně se tak nedá hodnotit. Jde o literaturu faktu v subjektivním podání. V první čtvrtině knihy jsem myslela, že to vzdám, že se nikdy nezorientuji v místě, jménech a že styl je na mě příliš těžkopádný. Nevzdala jsem to, knihu dočetla a jsem ráda. Především proto, že jsem trochu zaplnila své obrovské mezery ve vzdělání.

28.04.2022 3 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Velmi, velmi, velmi nenáročné čtení, které je někdy třeba. Není zas tak moc plná klišé, jako jiné knihy stejného druhu, spíš se najdou nějaké nelogičnosti.

23.04.2022 3 z 5

Otroci ze Sokora Otroci ze Sokora John Flanagan

Děti poslouchaly první tři díly jako audioknihu, čtvrtý není a tak mě přemluvily, že půjčíme knihu a budu jim ji číst. Bavilo nás to všechny tři hodně. Je skvělé prožít takto, s dobře a svižně napsanou knihou, dobrodružství.

23.04.2022 5 z 5

Město dívek Město dívek Elizabeth Gilbert

Mám velmi rozporuplné pocity. Autorka umí velmi dobře psát, je to cítit z rytmu, vět.. atd atd. Velmi mě bavilo prostředí, doba. Nerozumím však stavbě dějové linky. Prví část jde pomalu, do detailů - sledujeme hrdiny ne jen po dnech spíš po hodinách... čtenář se baví a čeká co se stane. No, zas tak moc se toho nestane, ale dobře, a pak najednou nasednete do rychlíku, jednou dvakrát zpomalí, ale nikdy se nevrátí do toho pomalého, podrobného tempa. A pak mám problém s tím, jak je kniha opakovaně prezentována. " žen, které si žily podle svého, avšak ve špatném stoletím, které s nimi nedokázalo držet krok." Tak tohle jsem tam tedy necítila ani trochu. Jakoby někdo z nakladatelství toto "poselství" na knihu narouboval až po jejím napsáním autorkou, aby se lépe prodávalo. To už mi přišlo, že jsou v knize více akcentované třídní odlišnosti...

23.04.2022 3 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Dlouhé, dlouhé, příliš dlouhé. Škoda, je to pěkné, svěží... ale pořád dokola to stejné. Kdyby byla kniha třetinová, tak téměř nemá chybu.

07.03.2022 3 z 5

Ledová obluda Ledová obluda David Walliams

Půjčila jsem na mnohá doporučení a pro mě dost zklamání. Nemám nic proti "fekálnímu" humoru, ale tady ho na můj vkus bylo příliš. Děti se sice chvílemi s radostí zasmáli, ale celkově je kniha bavila méně, než spousty jiných. A po přečtení mi dcerka povídá: "špatné to nebylo, ale na mě tam bylo moc násilí".

15.02.2022 2 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Velké překvapení, nechápu, jak mě tento autor mohl doposud míjet. Určitě stojí za přečtení, autor skvěle vykresluje dobu, místo, morálku i různé charaktery postav.

15.02.2022 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Za mě hodně špatné. Vůbec mi nevadí plytkost příběhu ani to, že model je stále stejný. Nečekám žádnou velkou literaturu a chci si občas odpočinout a "vymýt" mozek něčím jednoduchým a milostným. Ale dle mého autora neumí psát (něco může být chybou překladu) a už vůbec ne navodit atmosféru, ač je na tom vlastně kniha založena. Vůbec necítím napětí, radost, chvění... je mi úplně jedno jak příběh dopadne.... a to je špatně.

03.02.2022 2 z 5

Nedokončený portrét Nedokončený portrét Mary Westmacott (p)

A mě se to líbilo, hodně. Rozhodně to není kniha, kterou si budu pamatovat celý život a rozhodně nedosahuje kvalit detektivek Agathy Christie, ale je to dobře čitelné zobrazení určité generace, určité sociální vrstvy té doby a to já moc ráda.

17.01.2022 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nejdříve to vypadalo, že to bude velká legrace, pak zase jako Backmanova nejsmutnější kniha a nakonec (opět) zvítězila krása, dobro a především lidství v každém člověku. Už jsem si to myslela dřív, ale po přečtení této knihy veřejně prohlašuji, že jsem si Fredrika Backmana jakožto spisovatele hluboce zamilovala a budu sledovat každou jeho knihu.

21.12.2021 5 z 5

Tajemství kouzel Tajemství kouzel Eva Drábková

Skvělá kniha, netušila jsem, co v knihovně půjčuji a byla jsem velice mile překvapena. Krásně a jednoduše dětem ukazuje a vysvětluje filozofii jak si přát a jak tvořit svou realitu, přítomnost i budoucnost. Jsem opravdu moc spokojená a dětem (6 a 8) se knížka moc líbila.

12.12.2021 5 z 5