alabra alabra komentáře u knih

Život pro živé Život pro živé Jan Machoň

Kniha mě zaujala pouze odhalením dalšího střípku naší historie, tentokrát z pohledu nižší šlechty. Jinak je čtenářsky nezajímavá, mírně sentimentální a příliš nekompaktní.

13.06.2016 3 z 5

Dívky ze Šanghaje Dívky ze Šanghaje Lisa See

Dívky prchají z rodné země, kde jim jde o život, v nové zemi se většina společnosti chová k uprchlíkům odmítavě. Jak nadčasové téma, jako by se příběh odehrával dnes a tady. Opět velmi dobře připravená spisovatelka s bravurou zvládla a nastínila nám čtenářům z jiné doby a jiné země problémy Číňanů během a po druhé světové válce. Pro milovníky historie, ale nejen pro ně určitě zajímavá kniha.

29.05.2016 5 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Za touto přítažlivou knihou ve vidět velký kus práce, dát dohromady informace na dané téma, které není běžné, to chce víc než jen probrouzdat internet. Proto jsem tentokrát přelouskala i poznámky za textem, které trošku přiblížily obtížnost autorčiny práce. Pro nás svobodumilovné ženy naprosto nepředstavitelný styl života. Knihu hodnotím vysoce, protože mi poskytla plejádu informací, ke kterým se běžně člověk nedostane, v přítažlivém čtivém obalu.

22.05.2016 5 z 5

Vražedná vášeň Vražedná vášeň Markéta Harasimová

Velmi nenáročná četba, kdyby nebylo romanticko - erotických pasáží, mohla to být průměrná detektivka. Tak to byla slátanina.

19.05.2016 2 z 5

Adelheid / Údolí včel / Anděl milosrdenství Adelheid / Údolí včel / Anděl milosrdenství Vladimír Körner

Mistrovsky napsané, autor dokázal zachytit tragickou nevyhnutelnost, na pozadí historicky těžkých událostí spějí jeho hrdinové ke konci a není úniku. Proloženo až lyricky zachycenou krajinou, hrdinové nejsou žádní rváči, spíš stojí na pokraji společnosti. Po delší době kvalitní kniha.

13.05.2016 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Kniha patří svým obsahem do severských detektivek, na můj vkus příliš surovosti. Zvláštní byl pohled na jednu z hrdinek, ač záporná postava, je předkládána čtenáři tak, že s ní soucítí,je vlastně také obětí. Tímto pohledem se vymyká z plejády podobných knih.

08.05.2016 3 z 5

Ženy z rodu Přemyslovců Ženy z rodu Přemyslovců Jan Bauer

Téma obtížné, protože dohledat prameny o ženách z této doby je těžké. Více se proto zaměřuje na muže, ale tématem jsou ženy, proto mi to připadne jako komerční, nemusím přece psát za každou cenu, když nemám o čem. Jinak podrobně celá historie Přemyslovců, drobné chyby.

04.05.2016 3 z 5

Azurové naděje Azurové naděje Carolyne Swann

Romantika, prvoplánové, oddechovka, no prostě "červená knihovna", nic víc od toho člověk nesmí čekat. Historie, jak se někde uvádí, je lehce zmíněna ve dvou větách.

27.04.2016 3 z 5

Anna, královna francouzská Anna, královna francouzská Antonin Petrovič Ladinskij

Čtenářsky je kniha nudná, děj nezaujme. To, co je přítažlivé, je autorova dokonalá znalost doby, o které píše. Klobouk dolů před jeho znalostmi, beze zbytku zachycuje dobu kolem roku 1000, znalost geografickou, historickou, psychologicky vykresluje postavy, děje, filozofické spory, znalost náboženství, prostředí bohatých i chudých, dokonalý kaleidoskop, kvůli kterému stojí za to prokousat se jinak nezáživným dějem.

27.04.2016 4 z 5

Za časů Jeho Milosti Za časů Jeho Milosti Eyvind Johnson

Místy až poeticky zachycené osudy kmene Langobardů na pozadí vlády Karla Velikého. Věci, barvy, krajina a v ní tváře, měnící se zvuk hlasů, výkřiky, šepoty, vůně, útrapy a krása dnů i nocí, prolínání se subjektivních pocitů a oficiálních postojů hrdinů, neustálé střídání rovin románu, Autor se drží historických událostí téměř věrně, čímž potěší srdce každého historika. Nové a nové myšlenky vás napadají, když chcete zhodnotit přečtené. Oprávněně Nobelova cena.

22.04.2016 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Mistr jazyka, právem patří k našim klasikům, živě zachycuje pomocí jazyka postavičky Malé Strany, které vykreslují každodenní život obyčejných obyvatel staré Prahy, kde hlavní roli hrají nedorozumění, pomluvy a fámy, autor samotný stejně jako někteří jeho hrdinové prožívají deziluzi. Morálka a konvence ovlivňují osudy jeho hrdinů. Čím jsem starší, tím více oceňuji jeho schopnost vyjádřit pomocí několika slov plastický obrázek života konce 19. století

12.04.2016 5 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Ze tří přečtených knih od paní Horákové pro mě nejzdařilejší, čtivá, napínavá, má spád, navíc jako milovník historie oceňuji i práci badatelskou, kterou prezentuje v této čtenářsky přijatelné formě.

08.04.2016 4 z 5

Kněžna Ida - Past na českého knížete Spytihněva Kněžna Ida - Past na českého knížete Spytihněva Oldřiška Ciprová

Pro milovníky "červené knihovny", z historie užívá autorka názvy svých postav, zaměřuje se však hlavně na romantický příběh hlavní hrdinky. Prvoplánové, kdo nečeká hodnotnou literaturu a vystačí si s romantikou, bude spokojen.

10.02.2016 2 z 5

Třetí tajemství Třetí tajemství Steve Berry

Autor nezklamal, opět kniha pro milovníky historie, tentokrát si vybral téma obestřené mnoha tajemstvími a nejasnostmi - víra - Vatikán- hledání pravdy, charakterní a bezcharakterní postavy, tedy opět boj dobra a zla, jako vždy dobro vítězí, zlo je potrestáno.

31.01.2016 4 z 5

Krvavá královna Krvavá královna Jeanne Kalogridis

Pro milovníky historie, i když, stejně jako většina beletristických historických knih, úplně nekopíruje skutečnost. Čtivá, napínavá, oživuje jednu z nejsložitějších epoch výměny vladařského rodu na francouzském trůnu, na škodu není ani astrologická zápletka. Za mě dobré počteníčko pro dlouhé zimní večery a noci.

17.01.2016 5 z 5

Sophiina tajná válka: Deník dívky z druhé světové války (1939-1940) Sophiina tajná válka: Deník dívky z druhé světové války (1939-1940) Jill Atkins

Napsaný jazykovou stylovou formou mladé nezkušené dívky - nehodnotí fakta, nedomýšlí následky, pouze zapisuje prožité zážitky. Faktograficky zpracováno. Jiný pohled na válečné události. Dobrá četba. Ve vlaku za jednu cestu z Prahy na Moravu.

05.01.2016 3 z 5

Alexandrijská knihovna Alexandrijská knihovna Steve Berry

Můj oblíbený autor, tentokrát ho nebudu jenom chválit. Obdivuji, jak dokáže mistrně skloubit historická fakta, zeměpisné údaje, napínavost a honbu za pokladem. Kniha byla ve střední části v některých pasážích zbytečně zdlouhavá a neměla ten spád, na nějž jsem u autora zvyklá. Celkový dojem vylepšil opět strhující závěr. Proto jen čtyři hvězdy.

05.01.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Výborná odpočinková kniha plná napětí, čte se jedním dechem, nelze od ní odejít. Pro toho, kdo neočekává hluboké myšlenky hodnotné literatury, super počteníčko.

15.12.2015 5 z 5

Balada o zlomeném nosu Balada o zlomeném nosu Arne Svingen

Chlapec, odpovědnější než jeho matka-alkoholik je nucen řešit mnoho problémů, zvládá to s optimismem, knihu jsem zařadila do čtenářských dílen.

14.10.2015 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Parádní završení série, jeden z nejlepších dílů, Harry zlidštěl, snad až na ten téměř romantický závěr. Napětí od začátku do konce, tak jak to autor umí - kombinace, variace, lidský faktor. Naprosto nečekané vyvrcholení honby za sériovým vrahem.

27.09.2015 5 z 5