Al.lio Al.lio komentáře u knih

Faidros Faidros Platón

První část je Platónovým božským šílením. Positiva spočívají především v estetické stránce, stejně jako např u dialogu Symposion, kdežto druhá část navazuje na dialog Gorgias a pokračuje v rozebírání jeho hlavního tématu, jímž byla po celou dobu rétorika. Tentokrát však z trochu jiného hledika, rozšířeného o psanou formu rétoriky, tedy logografii.

14.01.2015 4 z 5

Gorgias Gorgias Platón

Informačně velmi nabitá kniha, jejíž hlavním předmětem je politika, spor mezi filosofií a rétorikou. Formou typický dialog Platónův. Dá mnoho. :)

12.01.2015 3 z 5

Euthydémos, Menón Euthydémos, Menón Platón

Jedná se o Platóna, co víc dodat, že? Přeci jen však musím dát hvězdičku dolů a to za 1. část, tedy Euthydéma, který mě svou formou příliš neoslovil. Eristika je opravdu jeden velký chaos a slovíčkaření. - Sem tam k pousmání, rychle ale začne ´´lézt na nervy´´.
Dialog Menón hodnotím jako naprosto perfektní. :)

12.01.2015 4 z 5

Symposion Symposion Platón

Perfektní.. Krásná motivace pro lásku jak k druhému, tak i k životu. Navíc je to na filosofické dílo psané odlehčenou formou.

04.01.2015 5 z 5

Sofistés Sofistés Platón

Kniha s sebou nese dvě hlavní myšlenky: Za 1. je to definice lidí, nazvánými sofisty a tedy i označení 'člověka sofistického' a za 2. rozebírá možnou existenci nejsoucna a nejsoucího Jsoucna.

Na to že se jedná o 90i stránkovou knihu, to samozřejmě není jednoduché čtení. Fakt, že se nejedná o odpočinkovou literaturu zmiňovat snad ani nemusím :D - Kniha vyžaduje svůj čas i prostor.

Platón nejde ohodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. Navíc k tomu musím ještě vypíchnout bravůrní překlad. Výběr slov je opravdu překrásný.
Přesto pár hvězdičku dolů (:P) - pouhá otázka vkusu, jelikož mě tahle 'tematika sofisty' zas tak moc nezaujala. Přesto určitě doporučuji. :)

27.12.2014 3 z 5

Kapky moudrosti srdce II. Kapky moudrosti srdce II. Sri Chinmoy

Myšlenkami hodnotnější svazek než kdejaká několik set stránková kniha. Pro zlepšení nálady a povzbuzení ideální. :)

26.12.2014 4 z 5

Ranní úsvit Ranní úsvit Sri Chinmoy

Knížečku jsem dostala jako dáreček. Milá sbírka citátů s krásným designem jednotlivých stránek. Neurazí. :)

26.12.2014 4 z 5

Jak se stát Pařížankou Jak se stát Pařížankou Sophie Mas

Povedená oddechovka o životě mezi Pařížany. Dle mého názoru nejlepší kniha o tajnůstkách a zákoutích pařížského charakteru obohacená o vkusný, nevtíravý humor. Navíc překrásně moderně zpracovaná. :)

Pobavila a i pár tipů a triků ve mě zanechala. Nemám výtek, doporučuju! :)

26.12.2014 5 z 5

Přírodní filosofie I (díl přírodnický) Přírodní filosofie I (díl přírodnický) Josef Velenovský

Na téma Vesmírné a přírodní zákony je to kniha zpracovaná na 5+ hvězdiček! Ideální pro ještě lehce skeptické začátečníky, kteří se však během prokousávání touto knihou hravě přehoupnou zas o úroveň výš.
Perfektní kombinace fyziky, biologie, filosofie a i jaké si 'duchovnosti'. Nenašla jsem žádnou jinou knihu, která by byla s to spojit všechny tyto 4 oblasti, tak, aby to do sebe takhle krásně zapadalo.

Osobně se mi však díl 2, zabývající se především člověkem jakožto individuem, líbí víc. Tento díl pojímá člověka v měřítku širším, tedy ve vztahu člověka ku Vesmíru.

Každopádně doporučuji. :-)

25.12.2014 5 z 5

Jak vytrhnout velrybě stoličku Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková

Milé, ale film se mi líbil víc. :-)

02.09.2014 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Richelle Mead

Knížka je to krásná, ale počáteční série VA se mi líbila trochu víc. Něco mi na Pokrevních poutech prostě chybí. Akademii mám přečtenou celou. U Pout tímto dílem začínám a také asi končím.

02.09.2014 4 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Skvělá oddechovka u které se zaručeně pobavíte. Jako plus hodnotím velkou odlišnost mezi knihou a filmem. Zkouknout zfilmovanou knihu by mi nevadilo, ale číst přepsaný film by byla nuda. Rozhodně doporučuji. :-)

02.09.2014 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Jednoznačně perfektní! Neokoukaná, osobitá a s nápadem. Navíc tak krásně tajemná. Pět hvězdiček! :-)

02.09.2014 5 z 5

Bílé a černé Bílé a černé Jaroslav Pol'

Hehe, upřímně netuším co tohle má být. Rozhodně hvězdička za originalitu stránek, o tom žádná - chvilkama jsem přemýšlela, kdy přijde stránka, na které budou jednotlivá slova rozházená zcela náhodně. Občas to k tomu nemělo daleko. :D :-) Co se však básní týče, už to tak slavné nebylo..

Zaslechnutý hlas Zaslechnutý hlas Josef Knap

Líbila se mi možnost nahlédnout do srdce vězně, to na této knížečce oceňuji hvězdičkou. Nic víc mě na ní bohužel neoslovilo.. Takže zůstávám u té jedné hvězdičky..

Msti se mým slzám Msti se mým slzám Luís de Camões

Básně pana De Camoes na mě působí trochu laciným dojmem. Kniha je v podstatě sbírkou žen, které miloval, ba přímo zbožňoval. Líbí se mi obdiv, který choval ke kráse lidských očích a cudnost se kterou psal. Na druhou stranu mi však ze strany autora chybí alespoň trocha sebeúcty k sobě samému. U mě každopádně zůstane tato kniha navždy jako nedočtená.. Nebaví mě.

02.09.2014 1 z 5

Uvadlé listí Uvadlé listí Ivan Franko (p)

Rozhodně plný počet hvězdiček. Krásnější milostnou lyriku jsem nečetla. Paráda.. Navíc je kniha nabita velkou spoustou zajímavých myšlenek. Nemám slov. :-)

01.09.2014 5 z 5

Havran a jiné básně (14 básní) Havran a jiné básně (14 básní) Edgar Allan Poe

Překrásná sbírka. Ten tajuplný nádech je prostě fascinující. Mně osobně se nejvíce líbila Nevermore. Úžasná..

31.08.2014 5 z 5

Jaroslav Dušek je prostě osobnost a stejně tak je osobitá i tato kniha. Myslím, že snad ani slovy popsat nejde. Mít tu možnost a během čtení sledovat Jardovi myšlenkové pochody se stává vskutku originálním zážitkem. Rozhodně to není jenom jedna z mnoha dalších prázdných knih.

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Tuhle knížečku mám strašně moc ráda. Nejvíce se mi líbí Pierrova nadsázka a lehký humor, který celou knihu provází. Samozřejmě myslet jenom nestačí, nic nepřijde samo od sebe, pro své sny je přednostně důležité něco dělat..Teprve až pak tenhle malý poklad začne fungovat. Tak to vidím já. :-)