Euthydémos, Menón

Euthydémos, Menón

Dialogy. Euthydémos je proti Antisthenovi a o negativních aspektech sofistické pseudologiky – eristiky; Menón je o poznání jakožto rozpomínání se na ideje, jež duše zřela před svým vtělením v nadnebeském světě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26144/euthydemos-menon-26144.jpg 3.316

Eὐθύδημος, Μένων

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Oikoymenh

Al.lio
12.01.2015

Jedná se o Platóna, co víc dodat, že? Přeci jen však musím dát hvězdičku dolů a to za 1. část, tedy Euthydéma, který mě svou formou příliš neoslovil. Eristika je opravdu jeden velký chaos a slovíčkaření. - Sem tam k pousmání, rychle ale začne ´´lézt na nervy´´.
Dialog Menón hodnotím jako naprosto perfektní. :)

krizek
27.08.2012

Hlavním tématem dialogu Menón je stejně jako v dialozích Euthydémos nebo Protágoras učení zdatnosti. V dialogu Protágorás je toto téma ovšem mnohem více rozšířeno o důležité poznatky, v Ústavě je pak na otázku, zda-li lze zdatnosti naučit, daná jasná odpověď, totiž, že lze.
Z postav, jenž vedou se Sókratem dialog zde vystupuje šlechtický velkostatkář Menón, jenž je žákem Gorgii, kterého známe již z dialogu Gorgias. Menón zde se Sókratém řeší zásadní otázku, jestli je zdatnost věcí učení nebo cvičení. Menón v tomto dialogu vystupuje jako mladý, pyšný muž toužící po moci a jako s takovým jedná i Sókratés a po většinu rozmluvy se jej snaží umírnit v jeho řečech.
Mne osobně se Menón četl velmi dobře, tak jako všechny Platonovy dialogy.

bobaneus
03.06.2011

těžké na čtení, ještě těžší na pochopení, zejména v dnešní době. Ale moudrá kniha.......