Ágnes007 Ágnes007 komentáře u knih

Kiki z Montparnassu Kiki z Montparnassu Catel Muller

Alice Prinová, známá jako Kiki z Montparnassu, byla francouzská modelka, malířka, zpěvačka, tanečnice, herečka a múza pařížské avantgardy 20. let 20. století.
Dětství bez otce a v podstatě i bez matky v bídě a chudobě se na Alici velmi podepsalo. I přes těžké začátky se stala symbolem bohémské společnosti a získala titul „královna Montparnassu".
Její partner, americký výtvarník Man Ray, ji mimo jiné zvěčnil na ikonické fotografii „Le Violon d'Ingres", která je dnes považována za stěžejní dílo surrealismu.
Životopisný komiks zachycuje okouzlující dobu kabaretů, velkých umělců a hlavně nespoutaný život bohémy, na níž se více či méně odrazila nezřízená konzumace drog a kde alkohol tekl proudem.

27.09.2022 5 z 5

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

Ona, modelka v důchodu, která už své tělo v zrcadle nepoznává. Společnost jí dělají jen sýry v prodejně, kterou vlastní.
On, celoživotní stěhovák, který byl v rámci úspor donucen jít do předčasného důchodu.
Zpočátku bezútěšný příběh nabere nečekané, místy až bláznivé obrátky, když se oba hrdinové potkají.
„Tenhle komiks není pro mladý.“
A má konec, který byste opravdu nečekali.

16.09.2022 4 z 5

Moje nejmilejší psí historky Moje nejmilejší psí historky James Herriot (p)

Populární britský veterinář James Herriot sice začal psát až v padesáti letech, ale už první kniha Zvěrolékař na blatech se stala hitem. Jeho knihy se těší čtenářské oblibě již několik generací. Byly přeloženy do mnoha jazyků, dočkaly se i zfilmování.
V této půvabné knize najdeme deset nejoblíbenějších příběhů o psech z veterinární praxe, které vybral sám autor, doplněných něžnými ilustracemi Lesley Holmesové.
Dočteme se například o Brendym, vášnivém objeviteli obsahu odpadkových košů nebo o Gypovi, který za celý svůj život štěkl jen jednou.

23.04.2022 5 z 5

Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Olga Minaříková

Tragikomické příběhy psů z pohledu dočaskářky Olgy líčí každodenní realitu soužití se psími bezdomovci.
Počet bezprizorních zvířat je daleko větší, než si kdo dokáže představit. Dočaskář je neskutečně obětavý člověk, který se dobrovolně a zdarma ve svém volném čase stará o psa týraného, zanedbaného, často zachráněného z množírny, než se pro něj podaří najít nový domov.
Doporučuji pro všechny pejskaře a zvláště těm, kteří by si chtěli pořídit psího miláčka.

Máma odchází do kláštera! Máma odchází do kláštera! Stéphanie Combe

Klára, perfekcionistka a pracující matka tří dětí, je jak papiňák před bouchnutím. Syndrom vyhoření klepe na dveře, stejně jako krize středního věku. Zbývá poslední záchrana - týdenní duchovní cvičení v klášteře, na které se ve vzteku Klára přihlásila po výživném dni v práci.

Zajímavé úvahy a praktické tipy na konci kapitoly. Jsem věřící, sama jezdím na duchovní cvičení, téma mi bylo blízké. Kniha spíše pro lidi, kteří se v daném tématu orientují nebo se o něj zajímají.
Ze začátku jsem byla nadšená, postupně mě nadšení opadlo. Konec mi přišel trochu přitažený za vlasy.

23.04.2022 3 z 5

Vezmi si mě Vezmi si mě Dan Rhodes

V knihách britského prozaika Dana Rhodese najdeme bizarní situace, smysl pro paradox, ale i nadhled. Často píše o přátelských a milostných vztazích, které jsou pojaté netradičně.
Ústředním tématem povídkového souboru Vezmi si mě je svatba, ne vždy však dotažená do konce. Rhodes ve svých mikropovídkách vypráví o vztahu mezi mužem a ženou, o tragických i komických situacích, které milostné vztahy provázejí.

23.04.2022 3 z 5

Zbláznění - Mánie, deprese, Michelangelo a já Zbláznění - Mánie, deprese, Michelangelo a já Ellen Forney

Americká kreslířka Ellen Forney ve svém autobiografickém komiksu popisuje, jak u ní před třicítkou propukla bipolární porucha. Ellen, procházející si zrovna mánií, byla vyděšená, že ji léky připraví o kreativitu i živobytí. Tak začal letitý boj o znovunalezení duševní stability a zároveň o zachování vášně a tvořivosti.
Jaké to je, žít s nálepkou blázna?
Existuje-li spojitost mezi kreativitou a poruchami nálady, je pro umělce bipolární porucha prokletím nebo darem?
Ellen nachází inspiraci v životech a dílech dalších umělců a spisovatelů, kteří trpěli poruchami nálady, včetně Vincenta van Gogha, Jimmyho Hendrixe, Williama Styrona a Sylvie Plath, přičemž na seznam umělců a spisovatelů s depresí odkazuje jako na “Klub Van Gogha”. Osobní zkušenosti s manickou i depresivní epizodou popisuje velmi otevřeně, syrově, s nadsázkou a černým humorem sobě vlastním.

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

„Žít život tak, jak bychom chtěli, je někdy stejně jednoduché jako poskládat skříň podle návodu. S oběma rukama levýma. A poslepu.“

Jak vypadá život medika?
Jaké radosti a strasti můžou potkat začínajícího psychiatra?
Jsou duševní nemoci stále tabu?

Podle stejnojmenného blogu vznikla kniha sympatické doktorky Anny Moricové.
Tyto deníkové zápisky, publikované na facebooku, jsou humorné i vážné. Objevuje se v nich také poezie nebo zamyšlení. O tom, že jsou chvíle, kdy nevíme, jak dál. Ale je důležité nechat si pomoct. Nikdy nejsme sami.

Útěk na koloběžce Útěk na koloběžce Luboš Pavel

‚‚Potřebují lidé víc svobodu nebo lásku? Potřebují obojí, ale když si musí vybrat, co je důležitější? Ano, potřebujeme pochopení a přijetí. Pak jsme schopni žít i v omezených podmínkách.‘‘

Laurin, tak trochu netypický hrdina. Nemá ani svaly, ani oslňující charisma nebo nadpřirozené schopnosti. Narodil se s lehkým mentálním postižením. Po rodinné tragédii a dalších lekcích, které mu život uštědřil, byl umístěn do Ústavu sociální péče v Kytlicích. Možná by tam zůstal do konce života, ale na sportovních hrách se seznámil se Simonou.
Mělo to však jeden háček, Simona byla z jiného konce republiky.
Ze zoufalé touhy po lásce a spřízněné duši z ústavu utekl a vydal se ji hledat. Na koloběžce a s mapou vytrženou z atlasu.
Kniha vznikla po autorově tříleté pracovní zkušenosti s lidmi s mentálním postižením.
Kdyby měl někdo zájem se podívat na zajímavý dokument se spisovatelem Lubošem Pavlem, mimo jiné i o tom, jak vznikla kniha Útěk na koloběžce:

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy na základě zmíněného dokumentu a nelitovala jsem :)

23.04.2022 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Útlá kniha s velkým poselstvím, že i ten nejmenší čin jednoho člověka dokáže přinést štěstí mnoha dalším.
Novela z roku 1953 byla vydavatelstvím časopisu Reader’s Digest nejprve odmítnuta. O rok později vyšla v časopise Vogue pod názvem ‚‚Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí.” Myslím, že tímto titulem by se dala vystihnout celá kniha, která oběhla svět.
Ilustrace Pavla Čecha jsou opravdu nádherné!

Ptačí skála / Statečný zachránce Ptačí skála / Statečný zachránce Meshack Asare

Milá a poučná kniha pro děti s hezkými ilustracemi.
Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2022.

04.01.2022 3 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Vtipná oddechovka.
Osobně se mi více líbí komiksy od Sarah Andersen, třeba Dospělost je mýtus nebo Ubulená hromádka štěstí, což jsou knihy na podobné bázi.
Taky mi přišlo, že už jsem "někde jinde".

04.01.2022 3 z 5

Jedlička se narodila Jedlička se narodila Oksana Bula

Krásné a něžné ilustrace, radost pohledět :) Působí na mě konejšivě.
Milý zimní příběh :)

30.12.2021 5 z 5

O lvíčkovi, který pořád říkal ne O lvíčkovi, který pořád říkal ne Christine Beigel

Jedna hvězda za hezké ilustrace. Jen čupřina slepičí babičky mi připomíná mozek :D Příběh o ničem, poučení žádné. Téma vzdoru by se dalo zpracovat určitě lépe.

P.S. Umět říkat ne ve správnou chvíli je také důležité.

30.12.2021 1 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Pěkná a milá kniha. Osobně se mi více líbila Introvertka v hlučném světě.
Po knize Ze života knihomolky je u mě „vdaná“ introvertka až na třetím místě.

21.12.2021 3 z 5

Sejdeme se v pět Sejdeme se v pět Vladimíra Černajová

Úsměvná oddychovka z prostředí internetových seznamek. Potěšily mě ostravské reálie :)

30.08.2021 2 z 5

Město spí Město spí Zdeněk Svěrák

Hezký text o lidech, kteří nad námi v noci bdí. Milé ilustrace výtvarníka Jiřího Votruby.
Poetika Zdeňka Svěráka je mi blízká, ilustrace Jiřího Votruby mám moc ráda, jeho pohlednic mám doma spoustu :)

06.05.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Čtivé, vtipné, napínavé!
Pro mě osobně stejně dobré, jako první díl. Přečteno téměř jedním dechem.
Čtvrtá kniha mě moc nezaujala, do páté knihy se mi nechtělo. Jsem ráda, že jsem se překonala, výborně jsem se pobavila!

15.03.2021 5 z 5

Olga Havlová Olga Havlová Milena Bohatová

Kniha o mimořádné ženě Olze Havlové.
Autorka se snaží na Olgu nahlížet z různých úhlů pohledu, není sentimentální ani bulvární. Paní Olgu obdivuji, byla to velmi silná, odvážná a statečná žena.
Osobně bych vynechala "astrologické okénko".

26.02.2021 3 z 5

Kvak a Žbluňk se bojí rádi Kvak a Žbluňk se bojí rádi Arnold Lobel

Moc hezká kniha s milými a poučnými příběhy :)

26.02.2021 5 z 5