Aerine Aerine komentáře u knih

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Vážné téma ve zpracování hlavně pro děti. Tomu odpovídá i slovní zásoba a stavba vět - jednodušší a nenáročná. Ovšem závěr je právě v rámci dětské knížky velmi neočekávaný...

17.01.2018 3 z 5

Strašidelný hotel Strašidelný hotel Wilkie Collins

Průměrná detektivka s klasickým motivem a příjemným prostředím 19. století okořeněný "duchařským motivem".

17.01.2018 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Čteno až po filmu, možná proto jsem neměla ten správný pocit "děsu" či napětí. Ale líbilo se mi, že v knize je jasně vysvětleno proč "Osvícení" a jak to funguje. Konec v knize je pro mě uspokojivější než ten filmový.

17.01.2018 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Přečteno jední dechem. Po severských krimi trocha oddechu. Navíc mě baví to spojení s ČR a SR.

16.01.2018 5 z 5

Golemovo oko Golemovo oko Jonathan Stroud

Narozdíl od prvního dílu mě strašně moc štvala Nathanielova nadřazenost, sobectví, podlezání a všechny jeho další špatné vlastnosti. Vlastně nevím, jestli se na něm dá najít nějaká dobrá. Kitty si čtenář oblíbí, až když pochopí... a Bartimaeovi by měl být dán větší prostor, to je prostě geniální postava ;-)

13.01.2018 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Ani se nenadějete a jste v 19. století a přejete Elizabeth štěstí s tím zpočátku protivným Darcym. A celý ten rok uteče jako voda. Jsem moooc spokojená

17.12.2017 4 z 5

Amulet Samarkandu Amulet Samarkandu Jonathan Stroud

Bartimaeus je sekáč, moje oblíbená postava, bez něj by si Natoušek neškrtnul ;-)

08.12.2017 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Nemůžu si pomoct, Brown je jednička. Je mi jedno, že se některá schémata opakují, prostě se mi líbí to propojení prostředí, literatury, architektury, umění a záhady. Vždy si při čtení dohledávám místa, kde jsem nebyla, a propojuji vzpomínky na místa, která jsem navštívila, s příběhem a to mě moc baví :D

17.11.2017 5 z 5

Koncert na ostrově Koncert na ostrově Jaroslav Seifert

Některé básně jsou velmi emotivní. Pokud má čtenář alespoň částečné povědomí o historii, jsou ještě emotivnější... Klobou dolů, pane Seiferte.

05.11.2017 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Napínavé? Ano, tak od půlky. Akční? Ano, až zvráceně, jak to Nesbo umí. Promyšlené? Ano, detaily do sebe zapadají... několikrát jsem se musela vrátit v textu a ověřit si, že narážka někde zazněla. Logika a uvěřitelnost jednání postav? To ne, motivace mi přišla naprosto zcestná, ale kdo ví, svět se nejspíš řítí někam do pekel :-D Závěr? Trochu happyend přitažený za vlasy a detaily trochu haprují...

30.10.2017 3 z 5

Slepota Slepota Robin Cook

Napínavý příběh jako vždy, jen některé detaily mi přišly nedotažené.

24.10.2017 4 z 5

Sedmikráska Sedmikráska Jaroslav Durych

Kniha je možná poetická, ale myslím, že příběh jde proti veškeré logice, postavy se vám nepodaří poznat ani pochopit, nelze se s nimi ztotožnit, ani se vžít do jejich životů... Škoda :-(

07.10.2017 1 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Na rozdíl od trilogie Selekce mi toto pokračování nesedělo hlavně kvůli hlavní hrdince. Nechce se mi věřit, že by Amerika s Maxonem nechali ze své dcery vyrůst takového "spratka": Já jsem nejvíc, mám největší moc a díky tomu jsem největší chudinka. Ale když už to mám rozečtené, tak ten pátý díl už taky přečtu.

25.09.2017 2 z 5

Předtucha Předtucha Marie Pujmanová

Krátká novelka o dospívání, o vztahu dětí k rodičům... Na jednu stranu docela dokáže vzít za srdce, ale někdy mi trochu vadily některé metafory a trochu (dle mého cítění) křečovité obraty.

17.09.2017 3 z 5

Písně z Lesbu Písně z Lesbu Sapfó

Sapfina poezie pro mě není moc uchopitelná, možná že je to způsobeno tím, jak kusé zlomky se dochovaly. Díky doslovu Ferdinanda Stiebitze se ty zlomky jakžtakž pospojovaly a dávají smysl.

Z mého pohledu jsou všechny narážky na city mezi ženami spíše přátelské než milostné.

16.09.2017 2 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Selekce je příjemné čtení pro dívky, nepřináší nic extra nového, ale autorčin styl je jednoduchý a přirozený. A umístění do budoucnosti je celkem zajímavé.

16.09.2017 3 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Druhé čtení po mnoha letech. Nechtělo se mi do toho, protože jako jeden z mála dojmů mi zůstalo to, že se mi to "blbě" četlo. Po pár stránkách jsem přišla na to proč: Nespisovná přímá řeč. K postavám to ale patří, bez tohoto jazyka by nebyly postavy věrohodné. Ale i tak mi to dalo dost zabrat. Zápletka je jednoduchá, ale o to víc závažná. A v podstatě celkem aktuální.

14.09.2017 3 z 5

Historička Historička Elizabeth Kostova

Škoda nevyužitého potenciálu... místo napínavého dobrodružství se plahočíme skrz 3 propletené příběhy, které jsou vyprávěné rozvleklým stylem. Přestože mám dlouhé knihy ráda, této by prospělo o pár set stránek méně :-(

08.08.2017 2 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Skoro po 10 letech jsem se vrátila ke Stingovi, Nathanovi a Sophii. Když čtenář ví, co ho čeká, bojí se jednotlivých tragických událostí a s každou přibývající stránkou je obava o hlavní hrdiny větší a větší. Ale víte, že se jim prostě nedá vyhnout, a tak čtete a hltáte jednotlivé stránky a na rozdíl od Sophie, vy žádnou volbu mít nebudete... prostě propadnete kouzlu knihy jako Stingo.

11.07.2017 5 z 5

Její pastorkyňa (drama) Její pastorkyňa (drama) Gabriela Preissová

Obrovský námět, velké téma, o kterém se v 19. století nemluvilo. Svobodné mateřství - potupa a hanba... Kdo z nás si v dnešní době něco takového umí představit? Ani nářečí není překážkou a naopak pomáhá představit si prostředí a dobu dramatu.

25.06.2017 4 z 5