a304 a304 komentáře u knih

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

(SPOILER) Raději čtu očima než ušima, protože se mohu vracet k odstavci, myšlence opakovaně a opakovaně si pochutnávat ... Připomíná mi to dílo architekta, ladící materiály, promyšleně do sebe zapadající a ten dojem...
Užívejte četbu i život, dnešek je dnes, tak ať stojí za to.

14.11.2022 5 z 5

Proč nezavádět školné Proč nezavádět školné Jan Keller

(SPOILER) NE/potřebujeme vzdělané voliče? Opět aktuální "zbytečnost" a proto pravicový parlament prosadí 108 hlasy školné?
Kniha s kritickým zamyšlením, doporučuji.

12.11.2022 5 z 5

Tajemství ostrova za prkennou ohradou Tajemství ostrova za prkennou ohradou Pavel Čech

(SPOILER) Dech se mi zatajil, srdce ztišilo, abych nevyplašila tento vzácný, neopakovatelný, nikoliv zapomenutelný okamžik, který mi zpřístupnil talentovaný umělec Pavel Čech. Opravdové umění prochází skrze bytost a obohacuje navždy. Umělci kultivují a rozvíjí lidskost v člověku. Děkuji Pavlovi i čtenářům, kteří mne k jeho tvorbě nasměrovali.

Další významní kumštýři se nechávají autorem inspirovat a přidávají svůj otisk. Další rozvoj myšlení např. principál divadelního souboru Rádobydivadlo Klapý Ladislav Valeš. Připravil s paní Olgou Psotovou pro divadlo Malis Za prkennou ohradou nevšední pokoukáníčko ... ! Mladí herci mne přenesli opět do příběhu Pavla. Představení vzniklo na počest pana Čecha, úžasná poděkování divadelníků, kterým byla čest šířit krásu mezi diváky, vytvořenou panem Pavlem Čechem. Tímto děkuji i divadelníkům.
Doporučuji, doporučuji, doporučuji! Udělejte si i sobě radost.

29.10.2022 5 z 5

Radost z pozorování ptáků Radost z pozorování ptáků Michael Schmolz

Úvaha. Zbývá ještě jeden den a je konec. Jeden den víc nebo míň, coby se změnilo? Co je to za blbost? Ne! Jeden den může změnit úplně všechno. Víš, kolikrát se stane, že jeden atom uhlíku je přitahován jedním atomem vodíku? Deset milionu miliardkrát za den... A víš, kolikrát za den se do této kombinace přidá atom kyslíků? No a co? Velký třesk ... a vznikl vesmír...
Jsem fascinována obyčejným dnem, pohledem, dosednutím opeřencen na větývku, život pozorovateli zamává na pozdrav a probouzí pocit radosti a vděku.

Doporučuji , řádky inspirují k soustředění se na "obyčejný" pohled a uvědomění si, stačí tak málo a jsme šťastni a stačí tak málo nezájmu, lhostejnosti, nereagování a pak už nic .

22.10.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Citace: "Za starých Řeků bylo myšlení výsadou, pak štěstím, později nemocí. Dnes zločinem."

/Neprodané zásoby potravin, nového textilu se vyveze do pouště? Zbraně se prodají vždy, aby bylo na financování nových, ničivějších, kdo profituje z této modernizace? Války zabíjí demokracii. Lidé chtějí umírat předčasně, pro elity které touží po své nesmrtelnosti?/

Každý kdo se seznámí s tímto dílem, navždy bude už jiný.

18.10.2022

Trapné povídky Trapné povídky Karel Čapek

(SPOILER) Citace: "Ano mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní, jen teď to vidíme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, bal slušný vždy. Kdo se točil s větrem, točil se s větrem i dříve. Člověka nepředěláš, jenom se vybarví."

Autor mne nikdy nezklamal, novinář skvělý, odvážný. Proč se fašizmu nedá předejít? Povídky se dají stáhnout zdarma E-kniha. např. Tribunál aj.
Zlatý fond , doporučuji.

16.10.2022 5 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

(SPOILER) Míň je víc. Molly touží být šťastná, tak si nepouští do života přemíru aktivit, planých vztahů, čas netráví v marketech, neprožívá štěstí z pouhého vlastnění zbytečných věcí.
Má vše, co potřebuje, žije s babičkou, volný čas věnuje příteli.
Najednou život ukáže, co to znamená mít méně, nejedná se o práci, koníčky apod., ale o zásadní změny, které nemůže Molly ovlivnit ani napravit. Nedokáže si nepustit k sobě starosti, ztráty, problémy. Najednou je sama a v nemilosti. Tak už dost, říkám si v duchu, to si Molly nezaslouží. Jak se bude děj vyvíjet? To se dozvíte.

16.10.2022

Souostroví Gulag Souostroví Gulag Alexandr Isajevič Solženicyn

(SPOILER) Citace: "Téměř vždy je nemožné správně zhodnotit události v době, kdy je prožíváme, pochopit jejich význam a pravděpodobný následek."

Autor zažil tvrdé podmínky pracovního tábora . Popisoval jaké podmínky vytváří člověk pro druhého. Nastavoval kritické zrcadlo neduhům společnosti, ale nepochopen a zbaven občanství r. 1974.

/ Stejně pokračoval i v Americe, kde upozorňoval na komerci, která vede společnost na šikmou plochu a sune k mravnímu dnu, opět nepochopen, proto se vrací r. 1994 zpět do vlasti, zemřel v Moskvě r. 2008./

Co mne zaujalo, krom mnohého jiného, jak silná osobnost zůstává přes útrapy člověkem, nepodléhá ani osudu ani sebelítosti, ale raději pozornost věnuje svému cíli. Plánuje den co den, jak přežít do příštího dne. Soustředit se na to, co mohl. Odměnit se každou hodinu, za odvahu žit a neztratit naději, že dosáhne svého cíle. To není málo. Krajíc chleba, příděl na den, rozdělil na sousta a každou hodinu se slavnostně odměnil za odvahu přečkat nesnáze, soustem. To bylo nejvíce, čím mohl posílit svou lidskou důstojnost, nepodlehnout morálně, nenechat se zlomit.
Obdivuji jeho odhodlání vrátit se do vlasti, většina emigrantů , takovou odvahu nenalezla. Mravnost a láska jsou spojené nádoby, jedno podporuje - spíše umocňuje druhé. Oceňuji, že věřil, že přes bezpočetné chyby, kterých se neustále dopouštíme, dobro převládne a opět si najdeme společnou cestu, proto ukazoval na chyby, kterých se máme zbavit, jen k tomuto rozhodnutí musíme dozrát, a počkat a správnou chvíli, každé zrání má svůj čas.
Alexandr - veliký nebyl placen nějakým sdružením, jehož zájmy by prosazoval.

O autorovi jsem věděla, ale netroufla jsem si komentovat, ale protože čest se nedá nakupovat v marketu, tak jsem se osmělila připomenout vyšší princip.
Zbrojení není ochrana lidskosti, obyčejné životy deformuje, ničí vztahy.
Solženicyna doporučuji.

13.10.2022

V tuto chvíli nespí 36 uživatelů DK. Prosím , napište mi do zprávy jednu větu proč. Mne probouzejí nákladní noční tíýí hlomozící vlaky z Německa /děkuji i za holou větu do zprávy/. Všem přeji nerušený spánek a krásné sny.
Knihu lze i poslouchat. Doporučuji.

12.10.2022

Rusko v troskách Rusko v troskách Alexandr Isajevič Solženicyn

(SPOILER) Je to hustý. Doporučuji alespoň něco si z tohoto díla přečíst, velký myslitel, měl hodně odžito, nositel Nobelovy ceny. Doporučuji.

09.10.2022

Výlomky z Divného Janka Výlomky z Divného Janka Janko Kráľ

(SPOILER) Poezii mám ráda. Slovenštinu miluji, nádherný, malebný, melodický jazyk a velmi vynalézavé obraty.
Janko Král slaví 200 let od svého narození. Zapsal se nejen do literatury. Nepokojná, revoluční léta 1848 prožíval tak aktivně, že ho museli zavěšovat na zvonici, aby se "upokojil...", pak ho pro jistotu zavřeli.

08.10.2022

Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Yoshifumi Miyazaki

(SPOILER) Dotyk přírody..., vzduch..., dýchání..., klid..., harmonie. Stres ? Ani si nevzpomenu. Pozornost se zaměřuje na ptačí zpěv, paprsky světla procházející zelení, vůně hub, mechové, měkké našlápnutí. Pokec s kamarádkou, která vyslyší to, co se nikdo jiný nedoví. Vracím se, jak znovu zrozená.
Knihu doporučuji, když procházku musíme odložit .

08.10.2022 5 z 5

Malý špalíček pohádek Malý špalíček pohádek František Hrubín

(SPOILER) Prvňáčci znají již písmenka a rádi se pochlubí. Dejte jim možnost, ať se zaradují. Poznávají nové kamarády - písmenka. Dnes ještě naslouchají, za nedlouho prožijete hrdost v roli posluchače. Jak je krásné znovu a znovu se vracet do pohádky, přestože dospěláci vědí, že jen na krátkou chvíli, o to je tento čas vzácnější...
Jedna pohádka hezká , druhá také, třetí..., no znovu posuďte se svou ratolestí.

08.10.2022 5 z 5

Život naživo Život naživo Vladimír Kafka

(SPOILER) Všimnout si signálu, neignorovat jej, sbírat informace, prověřovat jejich pravdivost, komunikovat s odborníky, šířit ověřené informace, citovat odborníky a jejich výzkumné práce, jejich publikační vědeckou činnost a snažit se porozumět a pokusit se utvořit vlastní názor. Stoupenci rozumu a srdce.
Člověk má mozek, srdce , učí se od přírody. Její pravdivé principy jsou ověřovány statisíce let a fungují, tam hledat manipulátory nemusíme.
Na knize se mi líbí skutečnost, že aktivní přístup člověka k problému a touha pokorně stát na straně ochrany života a víra, že život má smysl. Příroda žije bohatým způsobem a jedno podporuje druhé.
Strach je negativní emoce a ta životu neprospívá, je-li silná, stupňující a bez konce.
Autor nezatajuje, rozkrývá, motivuje k životu.
Doporučuji .

05.10.2022

Ateliér života Ateliér života Vladimír Kafka

(SPOILER) Sleduji na YouTube Jaroslava Duška a jeho přátelé. Jeden z nich je Vladimír Kafka, další bytost, která má ráda člověka. Způsob nazírání na svět se odráží v jejich konání. Seznamte se s nimi. Knihu samozřejmě doporučuji.
Přeji krásné babí léto, užijte si procházky, s někým vlídným.

05.10.2022 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

(SPOILER) Politika je aplikace /ne/morálních principů na celou společnost.
Vracím se k neobyčejně silnému příběhu amerického spisovatele Jona Krakauera. Pro jeho tragický konec jsem již nechtěla, ale táhne mne to zpět. Asi si něco dlužíme... Kniha perfektní, přestože... Podívala jsem se i na film, pěkný. Ale vidím, jeho dojemné, nezařaditelné chování , není to nezralost, ani protest, prostě je svůj i s jeho kritickým pohledem na konzumní společnost a nevyváženost v politice.
Své úspory, určené k financování studia, aby se mohl později zařadit..., vybere, zruší bankovní konto i směřování životem, který mu rodiče určili, ač svůj život promarnili... Nikdo , nikomu lásku neprojevoval, jeden vedle druhého , ale nepotřebovali se .... Cit v rodině zasunut, neznámo kam.. "Koupíme ti nové auto." "Nepotřebuji žádné věci a nic nechci". Nedokázali dát něco ze sebe, obejmout se, cítit to nevyslovitelné štěstí, že právě tebe mám, vědět, že všechno ostatní je nedůležité! K sakru, proč je to tak těžké?
Vzal dolary, vsunul do obálky..., byl to jen mžik, adresát OXFAM...
Pandemie každých 30 minut vytváří jednoho miliardáře. Stejnou rychlosti upadá do bídy milion lidí, nedá se to zastavit, mnoho posluhovačů má motivaci jinde, než měl Chris.
On se nepřecenil v divočině, jen byl naprosto opuštěný uprostřed davu.
ČLOVĚK JE TVOR SPOLEČENSKÝ, lidský kontakt , kooperaci, vyměňování myšlenek, teplo náruče potřebuje.
Posluhovači nadnárodních společností pro jejich zisk, nám vnucují vyrábět to, co nepotřebujeme ke štěstí .

Politici, zákonotvorní prosadí zákon s tresty proti cenzuře? Nebo proti lidem, kterým neodpovědí např. Úspory střední třídy fuč? Jak nás stát chrání a státní média varují před podvodníky? Bankroty s dluhem 19 miliard Arca Investments ze skupiny Arca Capitl je co? Prostý občan neví a potřebuje informace, aby se orientoval. Prosím, vysvětlujte národu, děkuji.
Autorovi za tuto knihu děkuji, neorientuji se, ale snad si to změní, jen nevím zda k lepšímu nebo k horšímu.

04.10.2022 5 z 5

Kacířské eseje o filosofii dějin Kacířské eseje o filosofii dějin Jan Patočka

(SPOILER) Porazit parazita -, protivníka bez výstřelu. Je v nás: chamtivost. Udržuje při životě - korporace, které soustřeďují zisky a rozpoutávají mezi národy války. Člověku byla dána zbraň na ochranu svého života a své lidskosti, které říkáme duše. Někteří ji prodali za několik stříbrňáků.
Citace: "...každé zjevování je odhalování skrytého..."
V 21. stol. nazrála doba, kdy chápeme, že všichni jsme na stejné lodi - planetě a každý tedy i tvůj život tu má právo svůj čas prožít šťastně.
Konec všem korporacím, které přebírají vládu nad mocí států a štvou je proti sobě, /mám ten pocit, že to lidskost v člověku nerozvíjí/. Aby v klídku rozvíraly nůžky, vyplení, kde jaký stát a jsou dále, /bez pomoci ultra pravicových politiků, by to nešlo/. Co je to "smlouva Britské Východoindické společnosti East India Trading Company, nizozemská Východoindická - ovládly subkontinenty Indii, část Afriky se souhlasem koloniálních vlád , společně s nimi? Mám pocit, že dnes je ticho, temno, informační embargo kolem Transatlantické smlouvy, která nemůže nastolit planetární moc korporací a jurisdikčně přebít mocenskou roli států, včetně oddělení od pravomocí států a od dozoru EU? a OSN?, jak popsal Patočka tzv. "Sílu dne"?
Politici, prostý člověk, jako jsem, nevím a ptám se ..., Proč? Nevím proč covid -19 uzavřel celý svět do nouzového stavu a 24.2.2022 politici svůj zájem odvrátili od možného ohrožení veřejného zdraví a v mžiku, již o veřejné zdraví nejde...? Co si má prostý člověk myslet? O občany v demokracii 21. století nejde? Proč?

Proč obyčejní Američané, Němci, Slované atd. chudnou závratnou, nekončící rychlostí a jiní nepředstavitelně rychle bohatnou jako nikdy v historii? Které naše politické strany souhlasí se smlouvou proti vlastním lidem asi víme..., Ničí plánovitě rozpočet , vyvádějí prostředky nejen na zbraně a to je ve prospěch občanů? Na veřejné služby o to méně ... ? Pomoc vzájemné je nám všem potřeba a k tomu potřebujeme mír, stres, strach uvězňuje mozek, nedá se přemýšlet ve stresu a vymýšlet strategii jak přestat zabíjet člověka, člověkem. Až korporace nad státy převezmou moc, bude pozdě.
Patočka je skvělý.

03.10.2022 5 z 5

Bohové Atlantidy Bohové Atlantidy Ludvík Souček

(SPOILER) Dárek od Národní knihovny , E-kniha zdarma. Moc hezky se čte. Mám ráda záhady a jsem zvědavá, jak na to šel autor. Určitě se pustím do další.
/V bazaru široká možnost dobře nakoupit/.
Nedávno jsem se všímala informací, jak mizí ohromná jezera např. v Iráku, Číně, Rusku atd. během několika let voda není... Také se ke mně dostala informace, že vědci popisovali podivnou hmotu, z hlubinných vrtů, něco jako houbu, která má schopnost nasáknout, neuvěřitelně mnoho vody. Prý je možné , vypudit akumulovanou vodu najednou, ta způsobí vysokou vodní stěnu, několik stovek metrů vysokou a ta může spláchnout ostrov, jak při biblické potopě. Tak nevím, ověřovat to nebudu, ale voda údajně nemizí jen mění skupenství, ale může nás hodně překvapit.
Příroda je čarodějka, údajně se Sahara zazelená...
Nad stránkami od českého spisovatele Ludvíka Součka mi bylo dobře a doporučuji.

01.10.2022 5 z 5

První volby do Senátu První volby do Senátu Tomáš Lebeda

(SPOILER) Poslední pojistka demokracie. Doporučuji prověřit ihned, minuty zpět nevrátíme. Běžte prosím, volit.
PS: cenzuristi, proč to nedáte včas do sítě?
Knihu doporučuji.
Děkuji, konečně to vidím.

01.10.2022 5 z 5

Jak Peřinka hledala domov Jak Peřinka hledala domov Holly Webb

(SPOILER) Přivinou k sobě naši drahou ratolest a ponořit se do přítomna..., až dospěje, zahřeje vzpomínka ...

28.09.2022 5 z 5