666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

(SPOILER) Vynikající příběh se zajímavým námětem, který jsem přečetla jedním dechem. Výborně zpracované téma, pocity (dá-li se vůbec mluvit o pocitech) nebo spíše nutkavost a myšlení hlavního "hrdiny", skvěle popsané prostředí - jako by z knihy ten puch Paříže sálal. Taktéž skvěle vykreslený život lidí z různých společenských vrstev a tehdejší poměry. Mysteriózní příběh tak trochu odlišného sériového vraha, který jako by byl z úplně jiného světa, jemuž jsou úplně cizí jakékoliv lidské emoce. Za mě výborný literární počin a stejně tak výborné filmové zpracování.

20.06.2024 5 z 5

Chelsea, hotel hrůzy Chelsea, hotel hrůzy Dee Dee Ramone

Byla jsem moc zvědavá, co a jak člen legendárních Ramones zplodil coby spisovatel a rozhodně mě nezklamal. Byla to fakt jízda ve stylu sex, drogy a hell´n´roll - hustej úlet, který nemusí většina lidí vůbec strávit.

05.01.2021 4 z 5

Osudná vejce / Psí srdce Osudná vejce / Psí srdce Michail Bulgakov

M.A.Bulgakov patří k mým nejoblíbenějším autorům. Když jsem četla tyto dvě novely poprvé, útlou knížku jsem zhltla najednou a náramně jsem se bavila, i když je zřejmé, že jde o neúprosnou kritiku autorovy soudobé společnosti a politiky Ruska .

02.06.2020 5 z 5

Noční kousky Noční kousky Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann

Temný romantismus E.T.A.Hoffmanna dovede potěšit mou duši. Některé povídky jsou čtivéjší a napínavější, někdy jsou však popisy až příliš rozvláčné, ale to k E.T.A.Hoffmannovi prostě patří ...

28.05.2020 4 z 5

Amenofis Amenofis Andreas Schramek

Vcelku zdařilá kniha ze starého Egypta, která je výpovědí o vzestupu Ajeho, který se v tomto prvním dílu trilogie stává pravou rukou faraona Amenhotepa III. . Je zde zachycen život hlavně v paláci, politika, úředničina, výstavba chrámů a paláců, zemědělství, náboženství i život běžného egyptského člověka té doby. Kniha částečně stojí na faktech a částečně je fikcí, což mám ráda. Už se těším na další díl.

24.05.2020 4 z 5

Oči plné děsu Oči plné děsu Ambrose Bierce

Skvělý výběr povídek z pera dvou dnes již klasiků píšících strašidelné příběhy. Upozorňuji, že se nejedná o hororové povídky!!! Musíme brát na zřetel, že jsou to povídky psané na přelomu 19. a 20.století. Vřele doporučuji čtenářům, kteří se v tomto žánru vyžívají a mají duchařskou literaturu z tohoto období rádi.

24.05.2020 5 z 5

Strašidelné příběhy Strašidelné příběhy Henry James

Skvělý výběr duchařských povídek amerického spisovatele Henryho Jamese, který právem patří k jednomu z nejuznávanějších vypravěčů strašidelných příběhů své doby. Tyto "staré autory", kteří byli průkopníky tohoto žánru, je nutné číst s vědomím, v jakou dobu jednotlivé příběhy psali - v té době, byly tyto povídky TOP a ani dnes nepostrádají své kouzlo.

24.05.2020 5 z 5

Odrazy v Nilu Odrazy v Nilu J.Suzanne Frank

Kniha se mi dobře četla - poutavý příběh posazený do Starého Egypta za doby vlády královny - faraona Hatšepsut, cestování v čase a vcelku dobrá zápletka.

29.04.2020 5 z 5

Nefertiti Nefertiti Joyce Tyldesley

Podle mého názoru je kniha velice dobře zpracovaná - přibližuje nám období Starého Egypta v období 18.dynastie. Snaží se objasnit původ Nefertiti - manželky monoteistického faraona Achnatona, její život a smrt - celá tato postava egyptské historie je velice tajemná a tato kniha nabízí jeden z pohledů "jak to mohlo být" ...

29.04.2020 5 z 5

V duchu Edgara Allana Poea V duchu Edgara Allana Poea * antologie

Výběr povídek polských autorů píšících hororové, duchařské a fantaskní povídky na přelomu 19. a 20. století. Kniha obsahuje vždy dvě povídky od dvanácti autorů, což se mi moc zamlouvá. Celkově se mi výběr líbil a rozšířila jsem si svůj přehled o polské literatuře, který není moc valný :-( Znala jsem pouze Boleslawa Pruse a Henryka Sienkiewicze. Kniha mě inspirovala k tomu, abych si od některých autorů přečetla více - jako první to bude Stefan Grabiński...

28.04.2020 4 z 5

Gargantua a Pantagruel Gargantua a Pantagruel François Rabelais

Povedená satira na společenské poměry ve Francii 15. století - kritice není ušetřeno náboženství, školství, politika, justice ani sociální poměry soudobé společnosti. Souhlasím s názorem, že člověk zjistí, že je vše pořád stejné... Oceňuji také barvitý a květnatý jazyk, kterým je kniha napsána.

17.04.2020 4 z 5

Pijan Pijan Hans Fallada (p)

Tuto knihu jsem poslouchala prostřednictvím radia Vltava v podání Pavla Soukupa. Byl to skvěle strávený čas. Moc pěkně podáno, příběh byl poutavý, zajímavý, ale také varovný. Ach, ten démon Alkohol !!!

24.02.2020 4 z 5

Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera (komiks) Bram Stoker

Jak je napsáno na zadní obálce... Zalezla jsem si večer pod peřinu a přečetla komiks s baterkou v ruce :-) Byl to pro mě tak trochu nostalgický zážitek a místy mě příjemně mrazilo.

19.01.2020 4 z 5

Pirát Pirát Jevgenij Marysajev

Tuto knihu jsem dostala jako dítě od babičky. Přečetla jsem jí několikrát jedním dechem - jako bych byla na Sibiři s nimi. Krásný příběh - pro mě hodně emotivní.

06.01.2020 5 z 5

Moudrost z knihy Čtyři dohody Moudrost z knihy Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Takové kapesní Čtyři dohody :-)

17.12.2019 5 z 5

Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů George R. R. Martin

Výroky a hlášky mé oblíbené postavy ze ságy "Píseň ledu a ohně", kterou není nikdo jiný než malý-velký muž pán Tyrion z Lannisterů. Jak je uvedeno už v komentářích níže - prostě do sbírky jsem si musela knihu pořídit :-)

07.11.2020 3 z 5

Krutá dobrodružství Krutá dobrodružství Boris Vian

Kniha Básní Borise Viana se mi moc líbila. Sbírka obsahuje básně na různá témata - např. o životě, o smrti, proti válce, básně kritizující francouzskou politiku, nechybí ani básně o lásce a různé básně, abych tak řekla typicky "vianovské"...

21.10.2020 4 z 5

Temnota nepomíjí Temnota nepomíjí Arthur Machen

Velice zdařilý výběr z Machenovy tvorby. Musím pochválit také ediční poznámky a doslov Martina Mrskoše.

25.08.2020 4 z 5

Niels Lyhne Niels Lyhne Jens Peter Jacobsen

Tuto knihu jsem zvolila v rámci čtenářské výzvy "kniha od dánského autora" a musím říci, že mě velmi mile překvapila. Autor je skutečný mistr pera, co se týče květnatého popisování jak míst, lidí a pocitů - kniha je z části jako poezie v próze. Zajímavý je rozhodně vývoj osobnosti hlavního hrdiny, ale i vedlejších postav - musím přiznat, že jsem měla pocit, jakoby některé části knihy byly napsané přímo o mé osobě a i když byla kniha napsaná na konci 19.století, některé věci se prostě nemění, zvlášť co se života a mezilidských vztahů týče....

11.07.2020 4 z 5

Přátelství na celý život Přátelství na celý život Bradley Trevor Greive

Milá knížka o přátelství plná černobílých fotografií ze světa zvířat. Odpočinková záležitost třeba ke kávě, která je vhodná jako dárek kamarádovi.

09.06.2020 4 z 5