1amu 1amu komentáře u knih

Zásah Zásah Lee Child

Když jsem se po přečtení nad knihou zamyslel, tak hodnotím jednotlivé třetiny jako +/ -/ +
Řeknu vám, že mi vadilo nejvíc to furtovní šplhání v noci z pokoje dolů - a pak do pokoje nahoru, to bych ještě toleroval, ale ta studená voda ? Nikde jsem nečetl (možná, že se mýlím), že by se Reacher otužoval. Hernajs , vždyť to bylo, zejména ke konci, na nepřežití.
Únos na začátku je vějička na čtenáře, ale start pokračuje v normě. Bez padouchů by byl Reacher nicka. Třeba nás Lee Child v budoucnu, možná na závěr série, překvapí poklidnou story. On i John Grisham tak teď, v u nás vydaném Obchodníkovi tak činí a čte se to také dobře.

07.04.2018 3 z 5

Swing na malém městě Swing na malém městě Josef Škvorecký

Bezvadně doplňuje Zbabělce a Prima sezónu . Autoři sdělují podrobnosti o Bennovi, Fondovi, Lexovi, Harýkovi a dalších z té party
Třeba oddíl II. knihy a názvy kapitol:
Vzpomínka na kapelu,
Kapela se představuje,
Lexovo blues,
Jazzmani v komunistickém koncentráku
Oddíl III.
Vzpomínky na Pavla B. (Benno)
Můj bratr Pavel
Jak to bnylo s kapitolou o Bennově smrti
Pápen (alias Benno).
Útlá, ale milá knížečka mi hodně napověděla. Díky pane Železný !

01.04.2018 4 z 5

Óóóbrovské zklamání. V očekávání příjemného humoru ze Staříka i méně z Analfabetky mám dojem, že autorovi stoupla sláva příliš do hlavy. Nestojí to za další slova !

01.04.2018 odpad!

Vražda prvního stupně Vražda prvního stupně Tim Cockey

Asi nejslabší kniha ze série o "pohřebákovi". I když Hitchcock Sewel hýří v ostatních pár knihách vtipem, zde mu to jaksi nejde. Slabé téma, neuvěřitelně divný detektiv pomocník Pete (v lásce asi ňouma). Černí jsou černí a bílí jsou bílí jako v ruských filmech. Jinak Tim Cockey se čte fajn, tentokráte se mu ňejak nedařilo.

26.03.2018 2 z 5

Nerozhodnost Nerozhodnost Ed McBain

Naivní venkovan ve velkoměstě, který se zaplete do zločinu je v tomto příběhu mistra detektivek doslova děs. Nepochopil jsem úmysl vydavatele, vypustit mezi čtenáře II.vydání.

01.02.2019 1 z 5

Nepřítel státu Nepřítel státu Vince Flynn

Když jsem si přečetl předchozí 2 komentáře, dospěl jsem k názoru, že jsem zřejmě četl jinou knihu. Vince Flynn napsal celkem 13 knih s hlavním zabijákem CIA Mitchem Rappem. Ty knihy byla ke čtení, i když autor občas zabrousil do extrémů. V roce 2013 podlehl zákeřné nemoci a dle předchozí dohody začal s pokračováním Rapp-story Kyle Mills.
Byl jsem zvědav na tuto knihu, ale bohužel jsem zklamán. Dalo se to číst asi do poloviny, ovšem pak ? Nevím jako to popsat slušně. Nejspíše tak, že vše v druhé půlce knihy již psal pokračovatel silně zhulený drogami. Psát více podrobností nelze, prozradil bych děj.

12.12.2018 1 z 5

Skořicová pleť Skořicová pleť John D. MacDonald

Udivilo mě, že kniha byla napsána před více než 30-ti roky. Dle kvality jsem soudil, že jde o "vymetení šuplíků" autora- tím myslím to horší, co třeba nechtěl vydat. Ještě tak začátek, a to do chvíle, než dvojka z Fort Lauderdale vyjede do Texasu a dále po USA pátrat po vrahovi. Pokud by autor ušetřil 9/10 zbytečného povídání, knize by prospěl. Píši to, jako čtenář, který má havarijního poradce TMcG a profesora Mayera rád z knih vydávaných ve stejné době, kdy toto dílo bylo napsáno.

30.10.2018 2 z 5

Jan Saudek / Divadlo života Jan Saudek / Divadlo života Daniela Mrázková

Můj favorit ! Kdysi objekt bulváru, bohudík ten již dnes směřuje jinam. I film byl o něm natočen. Úžasný mistr fotografie, ale v jiném podání - jde o syrové obrázky. Ženy na nich nejsou pouze krásné - autor jde až do protipólu, a to dosti drsného. Přesto z těch snímků promlouvá úžasná něha - něha k ženě jako takové.

25.09.2018 5 z 5

Smršť 1 Smršť 1 James Clavell

Celá trilogie je poutavá . poutavá v tom, že nám čtenářům ze země, která informovala své obyvatelstvo způsobem, který vyhovoval "stranovládě" - podal drobeček informací z oboru - o kterém jsme nevěděli, jak to tam chodí , tedy příběhy letců od naftových vrtů . Protože i v současné době nejsem přesvědčen, zda se nám dostává objektivních informací o Iránu, nejsem přesvědčen, zda se jim dá věřit. Proto je dobré přečíst si všechny tři výborné knihy. Již jméno autora dává záruku, že půjde o kvalitní čtení.

25.09.2018 5 z 5

Nejkrásnější filmová místa – křížem krážem po Česku Nejkrásnější filmová místa – křížem krážem po Česku Radek Laudin

Autor zřejmě našel možnost, jak si přivydělat. Kniha Po stopách Járy da Cimrmana nebyla nejhorší, ale že by mě napadlo jezdit na výlety do míst, kde se točil jakýsi film, to tedy ne. Sesbíraný materiál není dobrý, ani špatný. Tedy průměr.

07.09.2018 3 z 5

Zlatá oběť Zlatá oběť John Sandford (p)

Náš hrdina Lucas Davenport získal (i díky protekci) dobrý flek. Stal se federálním maršálem a hned na začátku narazí na případ, který se neodehrává v "jeho" Minnesotě, ale na jihu, se startem v městě Biloxi (tolik oblíbeném třeba Johnem Grishamem). Může tak pracovat, protože bude vyšetřovat federální zločin. Vedení jej posílí o dva další maršály Boba a tmavou Rae. A zde vidím kámen úrazu děje. Dobrý začátek a čtenář očekává stupňování napětí, což byla vždy silná stránka autora. Sorry mistře, ale ona nová trojka mi svým počínáním spíše občas připomíná staré dobré komiky - bratry Marxe.
Kniha má své klady. Pozorný čtenář je občas okouzlen krásnými metaforami, jako třeba:
Babtistický kostel Boží milosti v Biloxi s pevnou střešní konstrukcí byl postižen v roce 2005 hurikánem Katrina. Jeho vichry odnesly tuto kdysi okrasu daleko do Kentucky asi jako Dorotčin dům v Čaroději ze země Oz...
nebo:
Městečko bylo obklopeno horami podivných tvarů, okolo kterých se vlnily silnice, které byly lemovány podivnými rostlinami, jako z jiné planety. Třímetrové kmeny připomínaly cosi jako zakrslé palmy zkřížené s nějakými mimozemšťany...
Není to krásné ? Leč souhlasím (viz níže) s Peršankou. Dal bych hvězdičky dvě, ale ty metafory ?
Mistře, doufám, že naše příští setkání ukáže Lucase D. v jeho super kondici a těším se .

17.08.2018 3 z 5

Okamžiky: Arnošt Lustig vzpomíná na Otu Pavla Okamžiky: Arnošt Lustig vzpomíná na Otu Pavla Arnošt Lustig

Je smutné, že to nejlepší co Ota Pavel napsal, jsme začali vnímat až po jeho smrti. Ano "knihy o rybaření", o tatínkovi, strejdovi Proškovi a o Berounce. Je velkou zásluhou Arnošta Lustiga, že nám onoho geniálního spisovatele přibližoval velice lidským způsobem (tím mám na mysli zejména jeho nevyléčitelnou nemoc). A vzpomínání kamarádů na kamarády své, to se vždy čte výborně.

04.07.2018 4 z 5

Soirée / Radostná správa Soirée / Radostná správa Milan Lasica

Ano bylo to hezké, když jsme měli v Praze Slovenskou knihu. Naši "spolufederalisté" byli (pokud jde o vydávanou literaturu) o mílové kroky vpředu. Dokladem jejich náskoku je tato kniha. Mám vydání z Tatranu (r.1970).
A to jsme o L+S dlouho v Čechách a na Moravě i Slezsku dlouho nevěděli. Představil nám je v Hovorech H jejich moderátor.
Ano, zjevil se meteor na čs. zábavné scéně. Inteligentní humor 2 sympaťáků a brzy již byli oba i na plátnech kin. Celorepublikově oblíbeni. Sám jsem k této útlé knížečce přišel náhodou, byla v regále poslední.

04.07.2018 5 z 5

Hry Osvobozeného divadla 2 Hry Osvobozeného divadla 2 Jan Werich

II.díl her Osvobozeného divadla mám nejraději, a to zejména kvůli hře Golém . Jeden z hlavních protagonistů má jméno Prokop Prach z Prachatic . V tomto kouzelném městečku na Šumavě jsem prožil dosti let. Zde jsem byl kdysi jedním z nejpilnějších čtenářů tamní knihovny, kdy ještě sídlila na Velkém náměstí.
Ale zpět k Osvobozenému divadlu. Bylo ohromné, že jsme se s těmito hrami mohli seznámit a také poslouchat černé šelakové desky 78-ky a slyšet originály písniček. Zrovna myslím onu nezapomenutelnou "Píseň strašlivou o Golemovi" . Dovolte bych suše předpokládal, píseň strašlivou, že znáte... dodnes umím zpaměti, tak jako plno dalších od fantastické trojice V+W+J . V 50-tých létech natočil Martin Frič Císařova pekaře a Pekařova císaře . Oni to jinak "souzi" nedovolili natočit jinak, proto ten socialistický konec, ale to není chyba Jana Wericha. Filmy můžeme vidět pořád v TV, bohužel ty 4 hry z knihy ne. Ona poslední - Kat a blázen způsobila rvačky v divadle . Máme kliku, když vidíme film Pudr a benzin je zde část hry Sever proti jihu (víme co je napnelismus ?), Caesar byl hrán v 50-tých létech v ABC a též se stranovládě nelíbil .
Je dobré listovat v těchto knihách "Her V+W" a připomenout si krásnou dobu Osvobozeného divadla v plné slávě.
A ještě něco: povšimli jste si (v tehdejší době) u krásně vázané knihy, nádherné rytiny Františka Muziky ?

02.06.2018 5 z 5

Paříž Paříž Edward Rutherfurd (p)

Většina komentářů obsahuje nespokojenost s přeskakováním časových epoch a já s nimi souhlasím. Nepochopil jsem tento úmysl autora, ale přesto se domnívám, že knize jako takové to neuškodilo.
Je s obdivem, když spisovatel vloží do 700 stránek textu tolik lidských příběhů.
Protože jsem toho moc nevěděl o stavbě Eiffelovy věže, jsem rád, že jsem se dozvěděl mnoho, pro mě nových informací .
Původně jsem chtěl hodnotit 3* jako průměr. Ale za období let 1940-45 přidávám.
Samozřejmě rád se podívám po dalších knihách autora.

01.06.2018 4 z 5

S hokejkou po světě S hokejkou po světě Jan A. Palouš

Autor má velký dar - umí vyprávět . A vypráví o dobách dávno minulých, kdy se hráči bandy-hokeje (s míčkem - něco jako tenisák) začali seznamovat s tou divnou černou gumovou věci, jejíž úder do nechráněných míst sportovního těla pekelně bolel. Ano řeč je o touši - či puku , jak libo. Ing.Palouš byl jedním z mušketýrů, kteří v Praze a okolí předváděli t.zv. "kanadu". Zájemců zpočátku moc nebylo, spíše šlo o raritu v rakouské říši. Dnes, v moderní době, kdy vidíme na ledě skvěle vybavené (myslím materiální část) supermany, je těžké si představit nadšence zpočátku bruslící v teplácích vycpaných papírem, v lepším případě textiliemi od maminek a babiček (aby to kluka tolik nebolelo - paní - těch modřin, co má od nohou až k hlavě - chudáček). Ale hrálo se, pak přišla touha vyzkoušet to se sousedy (kousek za hranicemi), následovalo Švýcarsko a Skandinávie - to již byli borci ! Doba plynula a pak zde byla Kanada ! Samozřejmě ne výběr, ale obyčejný klub, přesto soupeř nepřekonatelný a dvouciferné prohry !
Kniha se čte pohodově, autor nebrečí, vy se hlavně smějete a obdivujete ony mušketýry (s hokejkou).

27.05.2018 5 z 5

Když bohové dělají průsery Když bohové dělají průsery Marie Phillips

Kdo může mít takový bláznivý nápad a přesunou dvanáct bohů z Řecka do Londýna ? Je to tak - upekla to jako svou prvotinu Angličanka ! Při listování knihou mě dostala ihned profesí Afrodité - telefonistka na erotické lince ! A přibývají další - srandovno (vynález pana Wericha) hraje prim . Aby to bohové neměli zrovínka moc jednoduché, začne jim komplikovat jejich pracovní úsilí dvojice....
Benefit: pokud jste se v počátcích výkladu dějepisu snaživým kantorem věnovali jiným záležitostem, máte šanci, po přečtení knihy, své znalosti doplnit.

26.05.2018 4 z 5

Kingston? Přece nalevo od Oxfordu Kingston? Přece nalevo od Oxfordu Hana Parkánová-Whitton

Knihy Hany Whitton mám rád, jsou laskavé a pohodové. Vzpomínám na doby kdy autorka (ještě pod jménem Parkánová) byla ředitelkou Knižního klubu . Z objektivních důvodů ředitelkou přestala být, protože se provdala a ještě k tomu do staré dobré Anglie. Je to dobře pro čtenáře, protože její zážitky a postupné seznamování nejen se sousedy, ale třeba s autobusákem, který ji vozí na nákupy do Oxfordu je roztomile čtivé. Souhlasím s komentátorkami, které to vyprávění uvádí do dobré nálady, tedy tak, jak to bylo v mém případě.
Takových knih by mělo být vydáváno u nás více a já osobně jsem potěšen, že mohu číst co nového se přihodilo v "Kingstonu". Nebylo by vůbec špatné tam strávit nějaký čas a pak se vrátit zpět na "rodnou hroudu", kterou nám sice bulvár tu a tam znechucuje, ale z druhé strany víme, že žijeme v zemi, která patří mezi 20 nejklidnějších v tomto mnohdy velmi podivném světě.
A samozřejmě se těším na novinky z bydliště paní Hany.

26.05.2018 5 z 5

Bez servítku Bez servítku Anthony Bourdain

A zase SLOVART ! Mé oblíbené nakladatelství nezklamalo. Od roku 2009 máme na knižním trhu pečlivě připravené povídání kuchařského "hitmejkra" Anthony Bourdaina . Velké poděkování !
Já této krásné knize říkám "Kuchařský Hanzelka a Zikmund" .
Množství fotografií přímo z kuchyní celého světa. Rozšíříme si naše chabé kulinářské zážitky, ale i zjistíme dost o domorodých nápojích o domorodé - někdy "quasi-hygieně" a o kuchařích.
Jak praví v závěru autor : Být kuchař je jako být v mafii. Nadosmrti v ní - což, jak se ukazuje, je nádherné !
(Má pravdu předsedo, řekla by právě teď tetička Ládíka z "Vesničky střediskové") .

09.05.2018 5 z 5

Jaroslav Marvan vypravuje Jaroslav Marvan vypravuje Jiří Tvrzník

Ano Jaroslav Marvan byl herecké eso . O tom není pochyb . Ale jeho život má dvě stránky: jedna je světlá - řekl bych do roku 1948 a možná ještě krátce po "Vítězném únoru". Je tam sláva z Divadla Vlasty Buriána, kde byl rovnocenným partnerem svého šéfa a spíše jej štvalo, že pan ředitel musí mnohdy improvizovat, neznaje roli (tak jak to musí umět oni správní herci). Množství výtečně zahraných postav zejména ve veselohrách natočených za I.republiky. Ano - všechna čest a hluboká poklona !
Ta tmavá strana je jeho vztah k bývalému finančnímu dobrodinci (míněn Vlasta B.) po r.1945. Marvan se stává nosným hercem znárodněné kinematografie, viz filmy jako Bylo to v máji, Hudba z Marsu či ROH-ácký Anděl, kterým TV zaplňuje prázdná místa ve svém programu. Ještě, že mu slouží k profesionální cti výtečný rada Vacátko z "Hříšných lidí města pražského". V knize dobrého novináře postrádám onu druhou stranu mince. Rub zná každý, ale líc ?

08.05.2018 3 z 5