0kozel 0kozel komentáře u knih

K otázkám managementu ve stavebnictví K otázkám managementu ve stavebnictví Dana Linkeschová

Název knihy je trochu zavádějící, ale je to asi tím, že kniha byla vydána k nějakému konkrétnímu předmětů. Nepřipadá mi, že by to bylo zaměřeno pouze na stavebnictví. V knize je kladen důraz na rozvoj měkkých manažerských dovedností. Takže může být dobrou pomůckou pro všechny, kteří mají na starost vedení lidí. Jsou tam věci, které by měl každý manažer zvládat. Navíc je to podané takovou lehkou nenásilnou formou.

25.08.2022 3 z 5

Stavba pro venkov '95 Stavba pro venkov '95 Miroslav Baše

Při třídění starších knih jsem narazil na tuhle publikaci. Zejména část s přednáškami je velmi zajímavá. Kdo se zajímá o architekturu nebo urbanismus venkova tak publikaci ocení, i když je už staršího data.

10.08.2022 4 z 5

Hasnoucí půlměsíc - Román ze XVII.věku Hasnoucí půlměsíc - Román ze XVII.věku Josef František Karas

Jeden z nejlepších románů, co jsem za poslední dobu přečetl. Uživatel "braunerova" to shrnul podrobně a přesně. Já jen doplním, že pasáže o oblehání Vídně a bitvě u Kahlenbergu jsou naprosto strhující. A líbí se mi jak autor, stejně jako i v dalších knihách, občas použije nářečí, slovenštinu, němčinu, latinu podle toho, kde se děj právě odehrává a kdo zrovna hovoří (samozřejmě pouze pár obratů, takže není narušena srozumitelnost, ale pro doplnění atmosféry je to dobré).

10.08.2022 5 z 5

Projektování obnovy stavebních památek Projektování obnovy stavebních památek Pavel Jerie

Od vydání knihy se už sice leccos změnilo, ale stále je to šikovná pomůcka pro projektanta (architekta), který se s problematikou památkově chráněných staveb potýká. Ocení ji i majitel takové stavby. Doporučuji.

10.08.2022 5 z 5

Odsouzené město Odsouzené město Arkadij Strugackij

Vlastně je velmi obtížné nebo dokonce nemožné popsat o čem kniha je. Kniha čtenáře pohltí a nepustí. Donutí ho k přemýšlení, aniž by si to uvědomoval. Každý si najde v knize něco jiného. Autoři v nás vyvolají spoustu otázek, ale odpovědi má každý v sobě. Je to jedna z mála knih, kterou si určitě přečtu opakovaně.

27.07.2022 5 z 5

Bitva u Moháče Bitva u Moháče Josef František Karas

(SPOILER) Na Brtnickém panství žije pan Burian z Valdštejna se svojí schovankou Alenou. V sousední Přísece hospodaří zchudlý rod Klapků. Alena a mladý Klapka Jaroš mají v sobě zalíbení. Mezi ně se ale postaví intrikář Volf Beránek, brtnický purkrabí, který využije sporu mezi Jarošem a italským baronem de Puglio. Ten projíždí českým královstvím jako doprovod uherského preláta Bonhádyho a shodou okolností se ocitne v Brtnici a dvoří se Aleně. Kvůli nastalé situaci se Jaroš se svým strýcem Dobešem, zkušeným žoldnéřem, který bojoval v mnoha bitvách po celé Evropě, rozhodnou odcestovat do Uher a nechat se naverbovat do blížící se války s Turky. Na královském dvoře vstoupí do armády. Po opětovném setkání Jaroše a de Puglia se ocitá Jaroš ve vězení, ze kterého se dostane až po zásahu pana Buriana a Aleny. Poté se oba Klapkové v královském vojsku vydávají vstříc nepříteli. Dojde k drtivé porážce uherského vojska u Moháče, přesto před posledním střetnutím zaznamenají královské oddíly i dílčí úspěchy. Vyznamená se i Jaroš. Nakonec se Jaroš a Dobeš vrací do rodného kraje.

27.07.2022 4 z 5

Spartakus Spartakus James Leslie Mitchell

(SPOILER) Velice čtivá kniha s pěkným českým překladem. Není vůbec psaná zastaralým jazykem, pokud bych neznal rok vydání, tak bych si myslel, že byla vydána mnohem později. Kniha začíná rovnou otrockým povstáním. Ze života gladiátorů jsou jen občasné zmínky. I když jsem věděl jak kniha skončí, stejně jsem se od ní nemohl odtrhnout. Kniha je plná bitev a geniálních lstí. Někdy jsem si říkal, že tohle už bude závěrečný boj, ale "Svobodná legie" opět unikla. A unikala před stahující se smyčkou tak dlouho, až se to v povstalcích zlomilo a řekli si, že už jsou tímto unaveni. A raději se postavili k poslední zoufalé bitvě, po které byla Via Appia ještě dlouhá léta lemována posledními ukřižovanými povstalci.

07.07.2022 5 z 5

Přitažlivost samoty Přitažlivost samoty Jiří Čáslavský

Předchozí autorova kniha Šlápoty se mi líbila, takže jsem bez váhání šáhl i po této novince a jsem spokojený. Jedná se o příběh jednoho mladého muže, který nezažívá žádná neuvěřitelná dobrodružství či nadpřirozené věci, přesto se krásně čte. Hlavní postava prožívá obyčejné radosti a starosti jako každý z nás (první lásky, pracovní zkušenosti, starosti o rodinu, motorky aj.). V knize jsem se tak trochu našel a navíc mám rád místa, kde se kniha odehrává.

23.01.2022 4 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Dávám plné hodnocení, i když objektivně je to na 4*. Ale podobných knih moc není a já jsem rád, že někdo do beletrického zpracování Tří králů (Tří mušketýrů) pustil. Zpočátku jsem měl trochu problém s přeskakováním děje (přestože jsem na to byl po přečtení předešlých autorových knih připravený). Některé vložené úseky dávaly smysl, jindy byl trochu skrytý (třeba když si šli odbojáři zastřílet v lese a kvůli špatně skladované munici některé výstřely selhaly, což začalo dávat smysl o pár kapitol dál, když v klíčovém okamžiku nedošlo k výstřelu) a u několika vsuvek mi smysl zůstal skrytý. Líbily se mi úryvky z dobového tisku. Ještě bych rád dodal, že kniha není jen o ústřední trojici, ale zachycuje i osudy dalších odbojářů a organizací. U každé postavy je doplněn skutečný osud, což mě donutilo si později vyhledávat další informace. Jediná chybka, které jsem si všiml bylo uvedení, že Jan Karel se dožil konce války, i když o několik stran později bylo správně zmíněno že byl popraven.

25.10.2021 5 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Parádní zpracování klasiky.

14.07.2017 5 z 5

Opět je to velmi čtivá kniha. Oproti předchozímu dílu musím jít s hodnocením výše. Oceňuji, že ubylo popisu stahování suknic a sundávání nohavic, tedy ne že by toho bylo méně, ale není to tak obsáhle popisováno (aspoň mě to tak připadá). Jediné co se mi nelíbilo byly postavy Barborky a mladého Olbrama (píseckého). Barborka řádí jak Rambo v dobách největší slávy a Olbram mi přišel zase hrozně protivný. Chápu, že někomu mohly tyto postavy připadat třeba sympatické, ale mě to přišlo přehnané (ale musím uznat, že mě pobavilo, že dospělý chlap neví na co ho má :D). Ještě mě přišlo, že autor málo vystihl vyhrocenou atmosféru mezi husity před bitvou u Lipan. Takhle to vypadá, že jsem dost kritický, ale mě se všechno ostatní líbilo. A vzhledem k obsáhlosti díla toho není málo. Jako milovník historie jsem rád za každý dobrý historický román a obzvlášť český. Další díl si s chutí přečtu.

14.07.2017 4 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Na prvních stranách jsem měl trochu obavy jestli se do takhle psané knihy začtu. Ale dal jsem tomu šanci, protože tohle téma mám rád. Já se nejen začetl, ale knihu jsem přečetl jedním dechem. Nakonec jsem rád, jak je kniha pojata, že obsahuje i širší souvislosti, dozvěděl jsem se i pár pro mě nových informací.

10.07.2017 5 z 5

Utajené osobnosti českých dějin Utajené osobnosti českých dějin Jan A. Novák

V knize je spousta chyb, což ji dost sráží. Je to především v datech, jsou to zdánlivě maličkosti, ale snižuje to důvěryhodnost celé knihy.

25.02.2017 3 z 5

Čte se to lehce, stejně jako ostatní knihy od Vondrušky. Druhý díl jsem přečetl sice za víkend, ale nelíbil se mi tolik jako první, ale i tak doporučuji k přečtení. Vadila mi časová nevyváženost, kdy je popisován den za dnem a najednou přijde obrovský časový skok. Taky si nemyslím, že by bylo nutné neustálé popisování stahování suknic a sundávání nohavic. Místo toho bych radši viděl detailnější popisy bitev jako tomu bylo u Přemyslovské epopeje. U některých scén jsem měl pocit, že se autor inspiroval u Jiráska (např. dcera jedné z postav se přidá k sektě a zaplatí za to životem). Jediný úsek, který mě opravdu vtáhl do děje byl útěk z Kutné Hory při obsazovaní Zikmundovými oddíly. Jinak jsem se nedokázal s žádnou postavou ztotožnit, jejich osudy mi byly v podstatě lhostejné. Nefunguje to tak jako u Přemyslovské epopeje. Holt Prokop není Přemysl :D

25.02.2017 3 z 5