Zmizet

Zmizet https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113521/bmid_zmizet-4z5-113521.jpg 4 1523 330

Tři novely současné české autorky, držitelky ceny Jiřího Ortena za rok 2007. Ve třech příbězích popisuje autorka mezní rodinné situace, které dají rodinám nový směr. V první novele je to chvíle, kdy vypravěč, malý chlapec celoživotně soupeří se svým starším bratrem o přízeň rodičů. V klukovské potyčce utíká před svými pronásledovateli a vběhne pod auto. Kvůli těžkému úrazu přichází o nohu a tím získává větší pozornost rodičů. Naopak starší bratr se náhle ztrácí. Zpočátku se zdá, že možná utekl z domova, právě kvůli současné rodičovské nepřízni, po čase je však jasné, že jde o něco mnohem vážnějšího. I druhý a třetí příběh reflektuje niterné rodinné vztahy a sourozenecká pouta, která ani tady nejsou příliš silná.... celý text

Imor
02.04.2017 3 z 5

Přemýšlím co napsat-čerstvě po přečtení jsem v šoku ze všech třech příběhů. Píše se zde - hezké příběhy, skvělé příběhy ... pro mě první příběh tak depresivní jako snad v žádné jiné knize, které jsem kdy četla. Smekám před spisovatelkou - je to od ní moje druhá přečtená kniha a pokaždé přečtené jedním dechem. Tentokrát to ale bylo tak depresivní až mi z toho bylo hodně úzko.

Vlajdula
26.03.2017 3 z 5

Kniha se četla dobře, ale že bych z ní byla nějak unesená, to zas ne. Ale dalo se to přečíst v klidu :).

PetK
22.03.2017 4 z 5

Oceňuji pohled dítěte, civilní jazyk, cit pro úplně obyčejné všednodenní detaily, které tvoří život, aniž bychom si je uvědomovali. První a druhý příběh byly skvělé, ve třetím jsem se trochu ztrácela v čase i postavách, no nakonec jsem se zase našla. :-) Poslouchala jsem jako audio, příjemné.

wiix
20.03.2017 5 z 5

Pre mňa absolútne nečakaný zážitok! Knihu som dostala od kolegyne, na stôl položenú, absolútne bez slov a vyjadrení, nevedela som čo očakávať. Po prvých stránkach si hovorím: česká klasika, príbeh ako každý iný, no čím viac som čítala, tým sa dej stával zapeklitejším a pritom vetné skladby boli také prirodzené, priam na hltanie. To prepojenie jednej poviedky (Zmizel) s tými ostatnými, v ktorých tiež niekto zmizol, neviem či bolo len v mojej hlave, alebo autorkin cieľ. Tiež v každej poviedke cítiť problémy v súrodeneckej konštalácii a rivalite. Jednoduché a pritom dobre napísané. Neviem ako to autorka urobila, že si ma získala, môžem viac než len odporúčať.

eva1976
28.02.2017 4 z 5

První povídka se mi vůbec nelíbila, ale další dvě to vynahradily.

Jana283
22.02.2017 4 z 5

Petra Soukupová možná nechává vyplout na povrch temné stránky lidské duše. Které máme, za které se stydíme. Možná proto jsou její hrdinové tak neuchopitelní a zároveň blízcí.

Hella
18.02.2017 4 z 5

Soukupová umí skvěle psát! Přesto, že jde o hovorovou češtinu, je to velmi čtivé, poutavé a ze života a mohu opravdu doporučit k přečtení.

Janinho
05.02.2017 5 z 5

Hezká kniha, dobře se četla, pro mě napínavá, musela jsem pořád číst, byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Dobře popsané mezilidské vztahy, i když ne zrovna ideální..

martas1907
26.01.2017 5 z 5

Kniha je velmi hezká, dobře se čte. Příběhy jsou moc hezké až na to, že nad třetím musíte více zapřemýšlet a moc nespojuje ty předchozí dva.

denib
26.01.2017 5 z 5

Moc jsem od této knihy nečekala, ale byla jsem příjemně překvapená. Mezilidské vztahy jsou těžké a ty v rodině obzvlášť. V této knížce jsou ty obzvlášť komplikované a přece ne úplně neobvyklé. Moc se mi líbí, že i když má každá povídka svojí hlavní postavu, jsou tam chvilky i z pohledu jiných členů rodiny. Je to zajímavé.

Prey
01.12.2016 4 z 5

Působivé, místy smutné, kvalitní. Ta témata jsou do jisté míry vlastně telenovelová. Jako život sám. :-) Na přeskáčku sourozenecké zápolení, úraz, věkový rozdíl partnerů, emigrace, závislost na alkoholu, nejistý otec, rozvod, výchova dětí, sňatek z rozumu, smrt, mezigenerační napětí, mindráky, setkání po letech, nenaplněné ambice, milostné vyznání, útěk z domova, rodinné zvyky, první láska... Jenže autorka je schopná podívat se na ty ohrané motivy z nitra, vyloupnout z nich skutečné emoce dětí. Těch pravých, věkem, i těch věčných, v nás dospělých. Myslím, že je to pro knihu hodně dobrá vizitka, když postavám opravdu věříte jejich motivace, rozumíte jejich myšlení, dýcháte s nimi ve společné realitě. Nemusí se vám líbit, co se jim děje, protože podprahově rozpoznáváte chytrý literární kalkul, ale stejně si odnesete velký zážitek. Na takové české knížky jsem hrdý, byť s každou ze tří povídek by šlo ještě dál pracovat. První příběh by si možná zasloužil širší časovou perspektivu, hlavního hrdinu opouštíme předčasně, druhý vybroušení přímých řečí, třetí jasnější strukturu, ve které by se čtenář rychleji zorientoval. Přesto velmi silné čtyři hvězdičky a oprávněné ocenění Magnesia Litera.

Olafa
29.10.2016 5 z 5

Toto byla moje první kniha současné literatury od českého autora a já jsem naprosto v šoku. Autorce jsem věřila každé jednotlivé slovo a připadalo mi, že se spíš dívám někomu do oken a sleduji skutečné životy, tak moc to bylo realistické a surové. Jsem na podobné věci lehce přecitlivělá z důvodů osobních zkušeností, ale místo depresivních pocitů jsem cítila pouze fascinaci. Vše umocněno místem děje, zejména první povídky, jakožto Hradečák oceňuji. :) Rozhodně doporučuji přečíst.

orson
27.09.2016 4 z 5

První kniha od Petry Soukupové, kterou jsem četl a rozhodně nelituji. Chvílemi mi z ní běhal mráz po zádech, což se mi u knížek tak často nestává. Promyšlené postavy, které dokážou perfektně popsat vztahy v rodině (několikrát jsem se zamyslel, jak naši rodinu vnímají naše tři děti... no snad to nebude tak zlé, jako v autorčiných povídkách a taky jsem přemýšlel, jak jsem vnímal bráchu, když jsem byl malý, protože ty emoce tam byly).

Aleh
19.09.2016 5 z 5

Další dílo od Petry Soukupové je kniha povídek. Povídka Zmizel je opravdu velmi silný příběh, který mě hodně zasáhl.. Vypráví jej malý Jakub. Až mě z toho mrazí, jak autorka prostřednictvím malého kluka mistrně a svým osobitým stylem jako obvykle popíše vztahy v rodině. Kdyby jen rodiče věděli, v jakém světle Jakub všechny vidí, jak je všechny vnímá! Jak zoufale hledá sám sebe a následně ještě o to urputněji hledá své místo mezi svými blízkými. Mám pocit, že vztah rodičů k Jakubovi, vzájemné vztahy s bratrem, vztah Jakuba k matce i otci, fungování rodiny v mezní životní situaci, to vše způsobí, že na konci povídky, byť je mu (Jakubovi) jen pouhých 15 let, jej před sebou vidím jako předčasně vyzrálého mladého člověka….

Reprok
30.07.2016 5 z 5

Je až neuvěřitelné, že je kniha napsaná člověkem, kterému v té době ještě nebylo ani 30 let. Tak hluboce promyšlené charaktery postav, to chce jistou vyzrálost. Všechny 3 povídky mě vtáhly svojí autentičností a něčím zasáhly. Určitě sáhnu i po dalších knihách této autorky.

qydko
26.07.2016 5 z 5

Druhá kniha této autorky, kterou jsem přečetla. Osobně mě zaujala víc než K moři, ale styl i téma jsou podobné. Možná mi tyto lidské příběhy byly bližší, ale začetla jsem se a zvládla knihu za jediný den.

Lenny33
10.07.2016 4 z 5

První dvě povídky mě naprosto uchvátily. První mi, dá se říct, zlomila srdce a opravdu se mi chvílemi četla velmi obtížně, protože jsem takto silné téma těžko rozdýchávala. Druhá byla vlastně vcelku "příjemná" a moc jsem si jí užila. Ovšem poslední povídka mě prostě nebavila. Nějak mě bohužel už od začátku nechytla. Hodnotím 4* a moc doporučuji - už jen kvůli té první povídce, tu si prostě musíte přečíst.
Celkově Petra Soukupová píše skvěle. Zatím u mě stále vede Marta, ale všechny knihy jsou opravdu kvalitně a osobitě napsány.

montaana219
10.07.2016 5 z 5

Zasáhl mě především první příběh, stále na něj musím myslet.

ivzu77
08.07.2016 5 z 5

Touto knihou jsem si splnila bod Čtenářské výzvy 2016 - Kniha od českého autora. Všechny příběhy mne vtáhly do děje, sama jsem vyrůstala v 80. letech a některé poznatky se mi zdály velice trefné. Popis charakteristik jednotlivých postav, sourozenecké boje, život v nekompletních rodinách, běžné lidské osudy... vše skutečné, autentické a čtivě popsáno.

Jizi
29.06.2016 5 z 5

Neuvěřitelně silná záležitost. Ve zdánlivé obyčejnosti a normálnosti kulis, ve kterých se postavy pohybují a rekvizit, jimiž je autorka vybavila, číhají mrazivé osudy, které vám sevřou žaludek a do krku nasadí jeden z knedlíků, které hrdinové u večeří a obědů konzumují. Ta známost, ta povědomost, ten pocit, že "tam jsem ale přeci taky byl" a "to jsem přeci ale taky zažil" na vás bude - přestože nemusíte nutně hledat otce a nemusíte nutně nenávidět své sourozence - vykukovat z každé stránky. Obzvláště drtivý dopad bude mít kniha na rodiče dvou a více dětí, protože červíček, který vám v hlavě ve chvíli, kdy založíte rodinu, pořád hlodá (dělám to správně? Dělám to dobře? Jak ukočírovat tu sourozeneckou dynamiku? Jak tohle sakra řešit, aby to bylo fér?!), se ve světle Petřiných vyprávění mění v hotového písečného červa. Všechny tři příběhy jsou skvěle vystavěné, v audioverzi, kterou jsem poslouchala, navíc výborně načtené. Spletitost rodinných vztahů a osudů, to, jak naše životy deformuje ono mizení (ať už lidí, představ nebo snů) podává autorka umně v živých dialozích a popisech tak barvitých, že vás text vtáhne, zajme a nepustí. Už K moři mě vdechlo, sežvýkalo a vyplivlo, Zmizet to zvládlo ještě důkladněji.