Zmizet

Zmizet https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113521/bmid_zmizet-4z5-113521.jpg 4 1525 330

Tři novely současné české autorky, držitelky ceny Jiřího Ortena za rok 2007. Ve třech příbězích popisuje autorka mezní rodinné situace, které dají rodinám nový směr. V první novele je to chvíle, kdy vypravěč, malý chlapec celoživotně soupeří se svým starším bratrem o přízeň rodičů. V klukovské potyčce utíká před svými pronásledovateli a vběhne pod auto. Kvůli těžkému úrazu přichází o nohu a tím získává větší pozornost rodičů. Naopak starší bratr se náhle ztrácí. Zpočátku se zdá, že možná utekl z domova, právě kvůli současné rodičovské nepřízni, po čase je však jasné, že jde o něco mnohem vážnějšího. I druhý a třetí příběh reflektuje niterné rodinné vztahy a sourozenecká pouta, která ani tady nejsou příliš silná.... celý text

Jejda
02.06.2015 3 z 5

Taky jsem očekávala mnohem víc. Ale knížku jsem si stejně ráda přečetla.

Consigliori
25.05.2015 3 z 5

Styl Soukupové mám opravdu ráda, je takový pěkně realistický a odosobněný :) Ale myslím, že má lepší knížky, kniha K moři mě nadchla a Pod sněhem bylo taky velice dobré. Ale u této povídkové knihy jsem měla pocit, že většina příběhů tak nějak vyšuměla, že je autorka utnula, když už ji přestalo bavit je psát. Čekala jsem něco-cokoli nakonec a ono to nepřišlo, proto nemohu hodnotit plným počtem.

tanuki
24.05.2015 5 z 5

Velmi sugestivně popsané vztahy v narušených rodinách, jejíž členové trpí a ubližují si, nerozumí si, i když se mají rádi.

fruitbueno
14.05.2015 5 z 5

Soubor tří nezávislých povídek mě uchvátil. Tak pekelně přesná, podrobná a odosobněná výpověď o rodinných poutech mě dostala. Člověk už nějaký pátek po světě chodí, dívá a pozoruje očima a dobře ví, že všude je něco, každá rodina má ve skříni více či méně chrastivé kostlivce. Perspektiva dětí (uplatněná s různou intenzitou ve všech povídkách), neosobní er-forma, polopřímé a nepřímé řeči, střídání perspektiv vyprávění - to vše dodalo celému svazku nevšední, až bytostně nepříjemný pohled na věc. Petra Soukupová šla až na dřeň a vyplatilo se: nepříjemný pocit rozlezlý během četby po všech vnitřnostech dává tušit, že na knížku jen tak nezapomenu.

zelwice
24.04.2015 5 z 5

Místy je to na silnější žaludek, protože místy jsou rodinné vztahy fakt vybroušené do čisté nenávisti. Čtení ale skvělé, skvělý styl, rychlý spád a ty zvraty... Rozhodně stojí za přečtení!

exitus
19.03.2015 4 z 5

Dobré povídky napsané typickým stylem autorky. Hodně retrospektiv, hodně vypravěčů, hovorový jazyk. Přesto se kniha čte moc dobře a určitě má na to čtenáře zasáhnout a donutit ho se zamyslet nad vlastní rodinou. Jen doufám, že většina lidí je na tom lépe, protože hrdinové povídek moc šťastné životy nemají. První povídka se nabízí jako nejlepší, vzhledem k milému vypravěči a silnému tématu, ale mne asi nejvíc zaujala poslední povídka, kde mohlo být tolik věcí jinak, kdyby...

marca_m
17.01.2015 5 z 5

Tři rozsáhlejší povídky, každá jinak líčí destrukci soudobých mezilidských vztahů. Jako ostatní knihy od Soukupové i Zmizet vyvolává smutek, stísněnost, soucit s hrdiny. Přesto, nebo právě proto, pět hvězd, protože ty příběhy jsou napsané tak, že věříte, že se fakt mohly odehrát a dokonale pronikáte do nitra jednotlivých postav.

Šárka_D
10.11.2014 4 z 5

Tahle knížka byla těžká depka. Máme dobré rodinné vztahy, proto mě až zaskočilo, kolik nenávisti může být mezi sourozenci, a jak se k sobě taky můžou příbuzní chovat. A taky to, jak je to většinou nechtěně způsobeno právě rodiči. Moc dobře popsané pocity, chování, psychologie dětí.

splichalka
18.10.2014 5 z 5

Obvykle mě povídkové knihy moc nebaví a nevyhledávám je, ale na doporučení jsem udělala výjimku, a dobře tak. Bylo to tím, že povídky byly v knize jenom tři delší, proto bylo možné se do příběhů dostatečně začíst. Hlavně to ale bylo autorčinou schopností skvěle popsat běžné i dramatické okamžiky života, vykreslit jednotlivé postavy a přesně vystihnout jejich niterní pocity. Myslím, že povídku "Zmizel" se mi jen tak nepodaří dostat z hlavy..

Lenourt
08.10.2014 3 z 5

První povídka rozhodně za 5 hvězdiček, perfektně psychologicky rozpracovaný postupný rozklad nejprve šťastné a spokojené rodiny. Jenže druhá povídka se mi strašně pletla s první a ve třetí jsem se nemohla pořádně vyznat kvůli retrospektivě a víc než příliš podobným jménům hlavních hrdinek (Hanka/Helenka), takže jsem se pořád musela soustředit na to, kdo s kým, stejně jsem to moc nepochytila a příběh utekl. Škoda...

polly43
02.10.2014 3 z 5

Byla to první kniha této autorky,kterou jsem četla.Nejvíce mě oslovila první povídka,musím dodat,že styl psaní autorky mi moc nevyhovuje.Přesto si chci ještě přečíst nějakou její knihu.

Atamone
16.09.2014 4 z 5

Dospívání není snadné. Knížka je autentická, živá, přesvědčivá. Rozhodně nelituji, že jsem si ji zakoupil a přečetl. Pěkné čtyři hvězdičky si jistě zaslouží.

Liv
31.08.2014 5 z 5

Původně se mi do toho moc nechtělo. Ano, nemám odvahu jít do českých autorů, ale tentokrát jsem do toho šla a nelituju. Určitě mě při čtení povzbuzovalo, že jde "jenom" o povídky. Do románu na téma rodiné trable bych se opravdu v dohledné době nechtěla pouštět.
Přímo při čtení jsem se pořád nemohla rozhodnout, zda se mi to líbí či ne, ale s odstupem pár dnů si začínám uvědomovat, že se mi to vlastně opravdu líbilo. Nejvíce jsem se našla v "Na krátko" :)

niika
25.08.2014 4 z 5

Soukupová patří k mým oblíbeným autorům. Pocit z této knihy je ovšem jen těžko popsatelný. Rozhodně to není nějaká laciná komedie. Je to zkrátka intimní, tak jak je zde uvedeno v popisu knihy.

iluliacross
24.07.2014 4 z 5

Jak tady někdo píše, že ho kniha naprosto rozválcovala....tak nevím nevím. Ano, je čtivá, hodně reálné situace, každý se v tom pozná. Lehké, pružné, svižné čtení. Sice mi vadila hovorová čeština, ale i ta svým způsobem napomohla autentičnosti knihy. Ke spisovatelce se nejspíš nevrátím, ale tato její kniha mě potěšila.

Koňadra
21.07.2014 5 z 5

Fuuuu. Soukopová píše fantasticky. Bridí sa vám vŕtať v tých privátnych hnusoch, ale musíte to čítať a musíte jedným dychom. Soukupová by si mohla založiť eserocku na dusno. Tá atmosféra, čo je v jej knihách ... Všetky tri poviedky výborné. Doporučujem.

konspi0856
01.07.2014 4 z 5

Obsah knihy se mi nelíbil, nechtělo se mi to číst. Ale ten styl je tak našlapaný, že prostě musíte. Nevím, co víc napsat...

Moňa69
03.04.2014 5 z 5

Po přečtení jsem měla pocit, že mě rozjel parní válec. Jsem fascinovaná tím, že tahle vytlemená ženská, co píše scénáře pro Ulici a podobné sračky, dokáže vyplodit něco tak depresivního a naturalistického. Nevím, jestli můžu napsat, že se mi povídky líbily, protože jejich obsah byl ztělesněním lidské bídy a zoufalosti, odsunuje bokem všechno to, co nás odlišuje od zvířat. Napíšu tedy jen to, že Soukupové strohý a věcný (až chlapský) styl psaní mi je velmi sympatický a řadí ji mezi mé oblíbené autorky.

P. S. Tímto jí odpouštím Martu v roce vetřelce.

Pišingr
17.03.2014 4 z 5

Všechny ty příběhy hrozně bolí, hrozně. Jsou tak reálné… je to mnohem drásavější čtení než Denemarková. Ale výborně se to čte a je to myslím hodně poučné pro udržování mezilidských vztahů.

Li@
26.02.2014 5 z 5

Od této autorky jsem četla nejprve K moři, pak Martu v roce vetřelce. Zaujalo, velmi. Tuto knihu jsem zvládla za dnešek a jsem ještě teď stále ve světě hlavních hrdinů těchto povídek. Není to žádné sci-fi, žádné super zvraty. Je to úplně obyčejný běžný život, který se může týkat každého z nás a o to je to děsivější. Takové věci se přeci stávají "těm druhým". Díky této knize jsem navíc zjistila, že pocházím z poměrně harmonické rodiny :) Depresivní, smutné a děsivě pravdivé. Opravdu jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.