Zjazvený kráľ

Zjazvený kráľ https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420164/bmid_zjazveny-kral-cSO-420164.jpg 4 645 137

Nikolaj Lantsov série

Prvá časť novej série z magického sveta gríš od bestsellerovej autorky Leigh Bardugo! Nikolai Lantsov mal odjakživa dar dokázať nemožné. Nikto nevie, čo si počas krvavej občianskej vojny vytrpel - a chce, aby to tak aj ostalo. Teraz sa však na oslabených hraniciach zbiehajú nepriatelia a mladý kráľ musí nájsť spôsob, ako znova naplniť ravkanské pokladnice, nadviazať nové spojenectvá a zastaviť hrozbu, ktorej čelí kedysi veľkolepá grišská armáda. Temná mágia v jeho vnútri však každý deň mocnie a hrozí, že zničí všetko jeho úsilie. Nikolai sa v sprievode mladého mnícha a legendárnej grišskej búrničky vydá s cieľom poraziť svoje prekliatie na tie miesta v Ravke, kde prežíva staroveká mágia. Dá do stávky všetko, aby zachránil seba a svoju krajinu. Niektoré tajomstvá však nemajú ostať tajomstvami – a niektoré rany sa nemajú zahojiť.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

King of Scars , 2019

VeDny
04.05.2022 5 z 5

Měla jsem obavu, že mě celá duologie postavená na vedlejší postavě nebude bavit, že mi budou hlavní postavy příliš chybět. Ovšem hned po začtení mi bylo jasné, že jsem byla vedle. Nové postavy mi přirostly k srdci od první kapitoly. Bardugo má úžasnou schopnost popisovat vše s lehkostí a nenásilně poeticky, hraje si se slovy a vyhýbá se kýči. Používá neotřelá a přirozená přirovnání, která jev popíšou tak dokonale, že jsem si říkala "páni, jak je možné, že se to nepoužívá běžně".
Jediné, co u jejího stylu nedokážu dostatečně ocenit je střídání dějových linek. Člověk dočte akční kapitolu s naprosto neskutečným cliffhangerem a následuje kapitola s Ninou, která se zdlouhavě souží. Člověka to láká přeskakovat stránky. Tak či onak, příběh byl detailně promyšlený, objevovalo se množství zápletek, záhad, zvratů, ale vše bylo naservírováno s takovou přirozeností, že jsem si ani nevšimla, kdy se to vlastně všechno rozuzlilo.

Musím vyzdvihnout pár vět, které jsem si poznačila:
"věčně poraženecké chování mu dodávalo výraz ubývající svíčky"
"Adrik byl zkormoucený bouřkový mrak, příliš ztýraný, než aby se vypršel"
"Bouře ožila prudce jako člověk, který se probere ze zlého snu"

barbb8k
21.04.2022 3 z 5

Dlouho jsem přečtení této odkládala, protože jsem se bála, že se bude autorka až moc vykrádat a že už to bude nuda. Jako pravdu jsem měla, ale ne tak velkou, jako jsem se bála, že budu.
Příběh se odehrával už v dobře známém prostředí Ravky, ke které se přidalo i pár nových, zajímavých oblastí, se kterými si autorka úžasně prohrála a dodala tím knížce grády. Jsem ráda, že jsem se nemusela dostávat do nového světa a mohla si více užít děj, ale říkám si, že už to stačí...
Během celé knihy byla spousta zápletek, ale já se do ní přesto nedokázala začíst. Prvních tři sta stran jsem uvažovala, jestli tu knihu neodložím. Nebylo v ní nic, co by si mne získalo. Posledních sto už ale bylo krásných. Do knihy jsem se začetla a dočetla ji během pár hodin.
Moc se mi líbí, jak je kniha z několika pohledů. Když jsem četla, dokázala jsem si aspoň udělat obrázek i o ostatních postavách, než jen té, o které jsem četla.

Já nevím... Kromě postav z šesti vran, jsem si od této autorky nedokázala úplně oblíbit. To stejné jako u Griši se stalo i tady. Nedokázala jsem se do postav vžít a nějak mi úplně nesedly charakterově. Z Nikolaje se stala průměrná postava, Zojo jsem nikdy nemusela a pořád nemusím... Ale Nina byla jinačí. Tu jsem si oblíbila už dříve a v této knize jsem ji začala mít ráda ještě více.

Kniha mě celkem zklamala. Čekala jsem od ní teda více, ale bylo tu pár věcí, které se mi zase moc líbily, takže se zařadí někam do středu.

JerryDexter
20.03.2022 5 z 5

Přiznávám, že původní série o Alině mě zase tolik nenadchla. Ovšem duologie Šest vran a Prohnilé město, to byla jiná. Zjizvený král mě naprosto pohltil. Dostali jsme příběh Nikolaje, Zoji, Niny a dalších. Tak trochu fantasy, tak trochu válečný román, tak trochu špionážní thriller, a to všechno dohromady je tak trochu boží.

Martina852
11.03.2022 5 z 5

Bylo mi jasné, že rozhodně nemůžu vynechat knihu o mém oblíbenci. Už když nám ho spisovatelka představila jako nebezpečného korzára Sturmhonda a následně se z něho vyklubal následník trůnu, bylo jasné že kolem něj bude dobrodružství požehnaně. Mohli jsme o něm konečně dozvědět něco více o jeho dětsví a jeho vztahu k Ravce a těžkému údělu panovníka.
Více prostoru dokonce dostala i Zoja a my jsme mohli pohlédnout za její masku a dozvědět se o ní něco více.
Dost mě překvapily kapitoly o Nině, která uzavírá svojí bolestivou kapitolu s Matthiasem ve Fjerdě a hned na to se pouští do dalšího napínavého dobrodružství, kdy samozřejmě nechybí její úhlavní nepřítel Jarl Brum.
Konec vyvolává spoustu otázek a jsem zvědavá, co mě čeká a nemine v druhém díle.

ElikaS
17.02.2022 5 z 5

Na Zjizveného krále jsem se hrozně moc těšila, protože Nikolaj byl už od jeho představení mou nejoblíbenější postavou a byla jsem hrozně zvědavá na jeho další osud.
Nikolaj mě rozhodně nezklamal, uchoval si svou přirozenost a bavil mě od začátku do konce, především příběh jeho dětství mě úplně dostal. Mou nejoblíbenější postavou zůstává i nadále, i když Kaz mu po sérii Šesti vran hodně šlape na paty.
V této knížce mě hodně bavila i Zoja, na kterou jsem si po Griše trochu upravila názor. I její příběh se mi moc líbil a dohromady s Nikolajem jsou skvělá dvojka.
Každopádně příběh Nikolaje měl všechno, co měl mít - vtip, napětí, zamotaný příběh. Za mě super.
Co se týče Niny, tak začátek a její loučení s Mathiasem bylo hrozně dojemné, i nějaká ta slzička ukápla. Pak mě Nina občas trošku rozčilovala, Adrik to s ní teda vůbec neměl jednoduché a občas mi jeho a Leoni bylo líto. A i když příběh Niny byl určitě zajímavý, tak jsem měla občas pocit, že mě zdržuje od mnohem zajímavějšího příběhu Nikolaje.
Isaaca jsem si oblíbila a upřímně přišlo mi, že on měl tu úlohu asi nejsložitější. Hrozně mě bavilo, jak se s tím vším snažil vypořádat. Nakonec musím zmínit i Juriho, protože třeba scéna, ve které se seznámí s Nikolajem byla naprosto dokonalá.
Co se týče samotného příběhu přišlo mi, že jsem se vrátili zpátky k tempu Griši. Po sérii Šesti vran, kde akce střídala akci a neustále se něco dělo, Zjizvený král trochu zvolnil a věnoval se i jiným tématům než jen hlavním hrdinům, ať už to byla politika, boj o moc, vysvětlování grišovské moci. Rozhodně to bylo zajímavé, ale na změnu tempa, méně akčnosti a méně drsnosti jsem si musela chvilku zvykat. A musím přiznat, že příběh z Kerchu se mi líbil o maličko víc.
I tak jsem ale spokojená a nadšená, protože i v této knížce mě autorka dokázala mnohokrát překvapit, příběh dává smysl, jednotlivé detaily do sebe skvěle zapadají a samozřejmě je tam plno Nikolaje :-D

Fallenyard
15.02.2022 3 z 5

Rozdělila bych hodnocení knihy na tři části - první třetina byla ucouraná a nudná, druhá zase poněkud zmatená a fantaskní, až poslední třetina knize zachránila skóré. Po Grišovské trilogii a Šesti vranách jsem měla opravdu velká očekávání a zklamalo mě, že jsem se během čtení musela zamýšlet, co přesně mi na knize nesedí. Nakonec jsem dospěla k závěru, že tak do poloviny knihy spolu nepříliš dobře komunikují záměr a provedení. Grišovská pohádkovost se tře se dospělostí životních příběhů hlavních hrdinů a šílenstvím, které se odehrává ve Fjerdě. Celá linka se svatými je pro mě bizárek nehodný Bardugo, která staví fantasy na uvěřitelnosti. Za mě bych kvitovala, kdyby byla kniha pojatá tak nějak dospěleji celá, neskutečně by jí to prospělo, protože Bardugo jednoznačně psát umí, pobaví i ždíme slzy. Uvidím, co přinese druhý díl.

Market116
06.02.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem se vysloveně těšila. Především proto, že svět grišů naprosto zbožňuju a dále proto, že Nikolaje jsem si zamilovala snad ze všech postav nejvíc ale nechtěla jsem se do knihy pouštět dokud nebudu mít po ruce i druhý díl...nesnáším čekání
A protože už mám oba díly, s radostí jsem se pustila do čtení...příběh byl neskutečně poutavý, zajímavý, napínavý a strhující.
Nikolaj je stále úžasný jako vždy...přesně takové typy mám nejraději...hrozně mě zajímalo, jak se vypořádá s démonem uvnitř sebe...a i přesto, že to vypadalo jakoby neměl vyhráno, myslím že nakonec ho porazí nebo ještě líp, že ho ovládne a sám mu bude poroučet...rozhodně na to má.
Co se Zoji týče, chvilku mi trvalo si na ní zvyknout...hlavně proto jaká mrcha to byla...taky to že je dost namyšlená a panovačná...přesto je silná a sebevědomá...líbilo se mi, že tu bylo ukázáno, že griša může ovládat víc živlů než jen jeden...nějak jsem tušila, že je to možné...a drak se k Zoje opravdu hodí, to se musí nechat...
Příběh Niny se mi taky líbil, i když ten začátek byl hrozně těžký...loučení s Matthiasem bylo tak smutné, pár slz ukáplo...každopádně se těším jak to Nina bude dál zvládat ve Fjerdě spolu s Hanne...
A jelikož byl konec vážně napínavý a překvapivý, zvlášť kvůli Temnyjovi, hned beru do rukou další díl...Moc doporučuji

„Strach je jako fénix. Můžeš ho vidět tisíckrát shořet a stejně se vrátí.“

Nelly178
04.02.2022 5 z 5

Kniha byla naprosto úžasná.
Jména Juri a Juris v jedné kapitole je smrtící kombinace :-) Párkrát jsem se musela vracet a ujasňovat si, o kom vlastně čtu. Jenom bych řekla, že začátek knihy (asi tak 100 stránek), byl pomalejší než jsem u Leigh Bardugo zvyklá, což byla škoda, protože jinak bych knize neměla co vytknout.
Celkově byla kniha skvělá a ta obálka je nádherná.

Dani3
29.01.2022 5 z 5

(SPOILER) I přestože je Zjizvený král prvním dílem série, tak navazuje na všechny předchozí autorčiny knihy.

Děj je rozdělený na dvě základní linky. V té první sledujeme Zoju a Nikolaje, kteří se snaží porazit Nikojalova vnitřního démona, ale hlavně zachránit Ravku. Musím říct, že vývoj této linky mě příjemně překvapil. Hodně se to točí opět kolem vrásy a Temnyje, který stále ještě neřekl svoje poslední slovo.

Vypravěčem druhé dějové linky je Nina. Tato linka mě zrovna moc nezaujala. Vždycky jsem byla ráda, že její vyprávění končí a můžu opět sledovat dění kolem Zoji a Nikolaje. Nicméně je tato linka důležitá a hodně ovlivní budoucí události, jen mi přišla ze začátku taková kostrbatá.

Luna7
24.01.2022 5 z 5

Mám přečtené obě předchozí série, Grišu i Šest vran, takže jsem si prostě musela přečíst i Zjizveného krále. Doporučuji tuto sérii číst jako poslední, protože jinak vám vyspoileruje předchozí knihy.
Linka Niny mě moc nechytla. Na to jak mám ráda záhady, tak mě upřímně moc nezajímalo, co se to děje v té továrně na kopci. Nevím, čím to bylo. Začalo mě to více bavit, když se tam objevila Hanne.
K Zoje jsem měla po Griše takové neutrální pocity, asi proto, že jsem ji poznala z negativního pohledu Aliny, ale přitom mi bylo jasné, že se z ní vyklube kladná postava. Tady, když jí 'vidím do hlavy', mi přijde sympatická.
Nikolaje jsem měla ráda už z Bouře a vzdoru, takže mě bavil i tady. Už z Griši jsem měla tušení, že ho bude chtít autorka dát dohromady se Zojou, což se potvrdilo.
Jenom mi přijde, že autorka už to trochu moc překombinovává s grišovskými schopnostmi. Místo praktikování malé vědy mi občas přijde, že už fakt čarují.
Nejvíce mě dostalo rozuzlení Isaakovy linky, to jsem fakt nečekala. Po dočtení knížky jsem se hned vrhla na Vládu vlků, protože mě zajímá, jak to skončí.

Hatshepsut
18.01.2022 5 z 5

Pokud jste četli sérii Griša a Šest vran, určitě budete spokojeni. Tuto autorku jsem objevila díky své dceři a jsem opravdu mile překvapena. Nenapadlo by mě, že budu fanouškem fantasy, ale postavy z těchto příběhů si vás prostě získají. Nejste schopni se od děje odtrhnout. Moc se těším na závěrečný díl Vláda vlků!

xoxo1736
05.01.2022 3 z 5

První přečtená kniha roku 2022 a musím přiznat, že nenaplnila mé očekávání. Leigh Bardugo je jednou z mých nejoblíbenějších autorek a Nikolaj jedna z nejlepších postav Grishaverse, takže očekávání jsem měla velké.
Ale, asi do 250 stran jsem se musela do čtení nutit, bylo to fajn napsané, ale nic se tam nedělo. Vůbec nic. Potom se to už rozjelo a já se nemohla odtrhnout, ale pak mě zase zklamal konec, protože mi přišel příliš zhuštěný a nelogický.
Jak už jsem říkala, nejvíc jsem se těšila na Nikolaje, ale nakonec mě mnohem víc bavily kapitoly Niny, kterých tam bylo ale o dost méně.
3*/5*

KarolinaBer
03.01.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšila. Musím uznat, ze jsem rada, ze jsem ji začala číst až když byl vydán i druhy dil. Nevim, co bych dělala, kdybych na nej musela rok čekat
Každopádně autorka opět nezklamala. Návrat do skvělého světa de opět povedl. Hlavní postavou Nikolaj… velmi me bavilo jeho vyprávění i vyprávění Zoji. Zoju jsem si v této knize velmi oblíbila, i když mi v předešlých dílech nebyla příliš sympatická. Nikolaj klasický vtipálek. Kapitoly Niny me tak první třetinu knihy příliš nebavily. Pak ale vše dostalo poradny spad. Posledních cca 150 stran precteno jedním dechem.
I přes mírně slabší start byla knihy opět výborná.

katee21
21.12.2021 5 z 5

Skvělé... Tak jako Šest vran a Prohnilé město...
Šla jsem do téhle knihy s tím, že jsem od ní "raději" nic extra nečekala. Přece jen Šest vran bylo naprosto skvělých a já se bála, že tohle už tak skvělé nebude a já budu zklamaná.
Opak byl pravdou... Nina mezi mé oblíbené postavy nepatřila, tady jsem na ni ale naprosto změnila názor. Obecně všechny postavy v této knize jsou dokonale vykreslené, ale stejně Zoja mi ze všech utkvěla nejvíce.
Jak víme, autorka na konec první knihy dává zápletku, kterou nikdo nečekal... A to se jí opět povedlo.
Doporučuji všem a okamžitě se vrhám na druhý díl.
A jen tak mezi námi, viděli jste tak nádhernou knihu?! Já zažila poprvé aby byla kniha samotná hezčí, než její přebal...

vinebitch
12.12.2021 5 z 5

Perfektní. Skvostné. Vtipné. Nikolaj si svou sérii opravdu zasloužil a mě to chytlo, jako zatím jen pár knih. Do čtení jsem se úplně zažrala, děj plynul takovým způsobem, který umí jen Bardugo. Sice mě popisek před čtením mírně odradil, kvůli Zoje, kterou jsem v Griše moc nemusela, ale ona této knize z části dodala život. Díky její minulosti mi docvaklo její chování, a vůbec si nedokážu představit, že by tam nebyla. Líbí se mi vztah s ní a Nikolajem a moc se těším na druhý díl. :)

Kni-holka
10.12.2021

Válka skončila, ovšem zkáza je blíže, než si můžeme myslet. První díl duologie Zjizvený král začíná v Ravce, kde se po velkém boji sbírá ze země nejen samotná Ravka, ale i hlavní protagonisté.
Král Nikolaj vzešel jako vítěz a nyní stojí před nelehkým úkolem - sjednotit zemi a posílit její hranice, aby své království ochránil.
Větrostrůjkyně Zoja přebrala pozici generálky druhé armády a ze všech sil se snaží ochránit nejen griši, ale hlavně Nikolaje před nepřáteli i před sebou samým.
Nina, která se vrátila z temnoty způsebené drogou jurda parem, se vzpamatovává ze smrti své lásky Mathiase, vyrovnává se se svou proměnou a hlavně se snaží najít smysl svého života a opět objevit dívku, kterou bývala. Svou cestu ke spravedlnosti najde ve Fjerdě, kde jako špion zachraňuje ostatní griši.
3 postavy, 3 příběhy a vše je propletené. Poté, co se doslechnou, že by Temnyj mohl být naživu, se Nikolaj se Zojou vydávají na cestu k bájnému Trnitému keři, který by měl prolomit jeho prokletí a porazit démona, kterého v sobě nosí a který den za dnem získává na síle. Trnitý keř je starší než první magie a jeho trny jej prý dokáží zabít.
Na této cestě se nejen Nikolaj postaví svému démonovi a úkolu být lepším králem, než byl jeho otec a bratr, ale i Zoja sama stane tváří v tvář zkoužce, která jí udělá ještě silnější. Autorka odkrývá její životní příběh, a tak můžeme zjistit, že pod krásnou chladnou tváří je malá holka, která si mnohé vytrpěla a zapřísáhla se, že již nikdy nebude slabá. Ví totiž, že svět je k laskavým dívkám krutý.
Temně napsaný příběh mě opět chytil za srdce a těším se na druhý díl.

BaruSme
09.12.2021 5 z 5

Má nejmilejší autorka, mé nejmilejší knihy, můj nejmilejší svět, mé nejmilejší postavy. Zjizveného krále jsem si nesmírně užila. Nikolaj je mému srdci už díky sérii Griša velmi blízký, a není proto divu, že jsem příběh hltala stránku za stránkou. Ze začátku mě celkem překvapilo, že příběh plyne poměrně bez větších zádrhelů, na což jsem (po přečtení Šesti vran a Prohnilého města, u kterých jsem se celou dobu jen soustavně vzpamatovávala z neuvěřitelných šoků) u Leigh nebyla tak zvyklá a napjatě čekala, kdy se všechno pos*** :D A když už mi zbývalo cca 50 stran do konce a všechno stále vypadalo poněkud pohádkově, říkala jsem si, že tímto se kapitola Zoji, Nikolaje a Niny uzavře a ve Vládě vlků se přesuneme jinam. No, to by to ale nebyla Bardugo, kdyby se během posledních pár stran nestihlo všechno náležitě...zkomplikovat :) Jednoduše, jděte do toho a náležitě si to užijte!

david9690
04.11.2021 5 z 5

Je to velmi příjemné pokračování světa Grišů a 6vran a moc mě bavilo sledovat vývoj již známých (a mých oblíbených) postav - hlavně Nikolaje, Zoji, Niny. Čtení mě opět úplně pohltilo (jako ostatně i všechny předchozí díly) a fakt naplno jsem si užíval všechny ty události v Ravce i Fjerdě. A taky nové mýtické postavy (hlavně drak/člověk Juris) byly nápadité a zajímavé a zavěr opět dramaticky napínavý a prudce čtivý. Zkrátka pro mě jsou tyto knihy úžasným objevem a těším se na další pokračování a vývoj událostí - na další skvělý čas s knihou.

DreamerX9
31.10.2021 3 z 5

Musím říct že tato duologie zatím není vůbec špatná. Dejova linka Nikolaje mne baví a to hlavně jeho hlášky i upřímnosti. Co mne moc nebavilo je dejova linka Niny kterou jsem preskakovala ačkoliv ano hraje v tom svojí velkou roli. Celkově jednička se táhne a pomalu větví do pokračování. Ke konci byla hodně napínava no jsem zvědavá na dvojku :))

ZapisnikTerky
28.10.2021 5 z 5

Jedna z nejlepší knih z The Grishaverse a rozhodně must have pro lidi, kterým se jedna z předchozích knih aspoň trochu líbila. Nikolaj je prostě úžasný. Víc v mojí recenzi.