Zjazvený kráľ

Zjazvený kráľ https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420164/bmid_zjazveny-kral-cSO-420164.jpg 4 645 137

Nikolaj Lantsov série

Prvá časť novej série z magického sveta gríš od bestsellerovej autorky Leigh Bardugo! Nikolai Lantsov mal odjakživa dar dokázať nemožné. Nikto nevie, čo si počas krvavej občianskej vojny vytrpel - a chce, aby to tak aj ostalo. Teraz sa však na oslabených hraniciach zbiehajú nepriatelia a mladý kráľ musí nájsť spôsob, ako znova naplniť ravkanské pokladnice, nadviazať nové spojenectvá a zastaviť hrozbu, ktorej čelí kedysi veľkolepá grišská armáda. Temná mágia v jeho vnútri však každý deň mocnie a hrozí, že zničí všetko jeho úsilie. Nikolai sa v sprievode mladého mnícha a legendárnej grišskej búrničky vydá s cieľom poraziť svoje prekliatie na tie miesta v Ravke, kde prežíva staroveká mágia. Dá do stávky všetko, aby zachránil seba a svoju krajinu. Niektoré tajomstvá však nemajú ostať tajomstvami – a niektoré rany sa nemajú zahojiť.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

King of Scars , 2019

Paji21
14.03.2023 4 z 5

Leigh Bardugo jsem poznala poprvé skrz sérii Šest vran, kterou jsem si zamilovala. Knihy plné dobrodružství, ironie, úsměvných scén nebo i strachu. Ze zvědavosti jsem se vrhla na sérii Griša, což je za mě stále nejslabší část ze světa Grishaverse. Nenechala jsem se odradit a dala šanci Zjizvenému králi. Díky bohu za to! Autorka zůstala na skvělé úrovni Šesti vran. Začátek byl trochu těžší na začtení, ale druhou polovinu knihy jsem zhltla za pár večerů. Styl autorčina psaní je svižný, má velký talent na výběr vhodných slov, nechodí zbytečně kolem horké kaše. Ale upřímně si povězme, knihu utváří hlavně skvělé hlavní postavy. O Nikolajovi se nemusím ani zmiňovat, jestli jste se u knih nikdy nezasmáli nahlas, prosím, tady máte příležitost. Líbí se mi, že postavy jsou rozmanité, nemají všechny stejnou povahu, což přidává na jejich důvěryhodnosti. Další plus dávám knize za jednoduchou dějovou linku (možná dvě?:) ). Přestože je to opravdu bichle, v knize se odehraje pouze pár dní, což je příjemná změna oproti knihám, kde se v jejich stránkách odehrávají roky.
Ve zkratce je kniha plná dobrodružství, napětí, záhad, přátelství a vlastně i té lásky. Děj a myšlenka jsou zajímavé, jazyk vytříbený a čtivý.

LexiS
06.02.2023 4 z 5

Jak u Vran tak i tady se mi stalo, že jsem se nemohla začíst. I když to není úplně přesné, přečetla jsem ji tak za 3 dny, ale furt mě něco rušilo.
Posledních asi 100 stran bylo skvělých, kapitoly se zkrátily, všechno rychle plynulo. Paráda. Nakonec spokojenost.
Hned se vrhám na další díl, protože mě zajímá, jak to dopadne s Temnyjovými vyznavači. Protože stejně jako u Griši a možná i trochu víc, se i tady se ukazuje, že Temnyj neměl tak docela špatnou vizi ohledně Ravky. Jen by měl zapracovat na provedení.

Silent-Force
05.02.2023 5 z 5

Musím říct, že ackoliv jsem měla knihu dlouho koupenou, tak jsem se jí vyhýbala jak čert kříži.. trochu mě děsilo jak je velká :D ALE! že já husa si ji nepřečetla dřív. Autorka opět ukazuje, že svět který stvořila funguje na 100%. Konečně svatí nejsou jen svatí, konečně nemáte chuť vrazit Zoje pár facek...
I když tedy na Šest vran to nemá.
Upřímně mi teď připadá, že série Griša i zaostává za Šesti vranami a nyní Zjizveným králem. Pamatuju si, když jsem začala vrány a občas si říkala, jestli to opravdu napsala ta samá autorka. Každou knihu se zlepšuje.

Doomiiniikaa
03.02.2023 5 z 5

Po přečtení série Griša, jsem věděla, že Zjizvený král jde na řadu hned jako další. Byl to právě Nikolaj,kdo mě v knize uchvátil a o to větší bylo zklamání, když jsem zjistila, že v této knize mu autorka změnila povahu, resp. jeho a Zojin příběh mi přišel přitažený za vlasy, chvílemi nudný a celkově se mi do příběhu moc nehodil.
Naopak po přečtení Šesti vran, jsem moc nemusela Ninu a Matiase, a v této knize to byl právě příběh Niny, který mě nejvíce uchvátil a hltala jsem každou kapitolu.
Rozhodně jako zajímavé okořenění příběhu považuji zahrnutí nové postavy, Isaaka, kterého jsem si hned oblíbila.. jen škoda toho zvratu s princeznou.
- Zajímavé je i zahrnutí svatých, ale pojala bych to trochu jinou formou

Fiso
16.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Jedna věc mi na tom úplně nesedla - zdálo se jako by autorka prostě už nevěděla co má vymyslet a tak tam hodila alternativní verzi Vrásy a svaté. (Ta část mi přišla nejzajímavější, ale zároveň trochu přitažená za vlasy)

evickakyticka
01.12.2022

Po sto stranách jsem knihu odložila. Nějak nechápu, kde se mohla vzít v dětském oddělení. Tohle čtou dnešní děti? Vážně? Já jsem v těch pár stranách nenašla fantasy, ale jakési kecy o tažení, ženění a spojenectví. ... A jo, vlastně, ten král byl nějakej divnej a to je asi tak vše. Nedočteno, nepochopeno - pá pá.

roso.mak
14.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Docela ucházející dvoudílná série navazující na Grišu a částečně i na Šest vran.

Jen celá část s návratem Ničevoje mi přišla úplně zbytečná a dost mě tam rušila. Nehledě NATO, že z něj autorka udělala kladného hrdinu, což mě tam fakt vůbec nesedělo.

tereza3676
07.11.2022 5 z 5

Za mě jedna z nejzajímavějších knih z žánru YA. Určitě doporučuji číst po ostatních knihách z Grishaverse, protože pak vše dává víc smysl.
Postavy jsou zajímavé, mají různé motivace, které se mění, vyvíjí a hlavně to dává smysl.
Zároveň mě vždycky ohromí jak do sebe zapadají příběhy jednotlivých postavy kterou jsou každá v podstatě v jiném světě, ale stále spolu pracují a mají společný smysl a cíl.

wotana
02.11.2022 3 z 5

Sérii Šest vran miluju, o něco málo Grišu a tak jsem se fakt těšila na příběh Nikolaje, ale... 3/4 knížky jsem se nemohla pořádně začíst, pořád jsem ji odkládala, až cca posledních 100 stran za něco stálo. Mám i druhý díl, ale fakt se mi do něj po tomto zklamání vůbec nechce :-( 3* za ten konec ten to trochu zachránil.

zirafinec
25.10.2022 2 z 5

Popravdě, dostala jsem se do tří čtvrtin a stále jsem nechápala, o co tam jde...

LittleK
11.09.2022 5 z 5

Jsem moc ráda, že Nikolaj dostal svůj prostor. Jeho osobnost mě baví a autorka dokáže využít jeho potenciál a naservírovat nám skvělý příběh, který v dalším díle jistě ještě vygraduje. Už se nemůžu dočkat dalších dobrodružství a strategických kouzel. Hned jdu do toho.

Sixtinka144
29.08.2022 5 z 5

Po dualogii Šest vran, jsem se trochu bála dalších knih, aby se v nich nezačala objevovat repetetivnost, nebo aby nezačali být nudné. Naštěstí se žádné zklamání nekonalo. Autorka se každou svou knihou zlepšuje, toto se snad četlo ještě lépe, než Prohnilé město. I když toto není tak napínavé a akční, stejně jsem si to naplno užívala. Jsem ráda, že je všechno v Griša světě propojené, a že je zde jednou z hlavních postav Nina. Možná bych klidně ocenila samostatnou knihu o ní. Jsou zde i nové postavy a nové problémy, které se musí řešit. Za mě je to opět ano, a už mohu s klidným svědomím říct, že s Leigh Bardugo nešlápnete vedle.

Jonny
25.08.2022 3 z 5

Hezké, čtivé. Na druhou stranu, je to spíš takové spotřební, bez kdovíjaké hloubky. Celou dobu je víceméně jasné, k čemu se schyluje. Nějaké překvapení se koná, ale nakonec se stejně zahladí...

Nejvíc jsem si oblíbil "pana dabléra", tak je mi líto, že se s ním, nejspíš, znovu nesetkáme.

Njangu
19.08.2022 5 z 5

Tak na tuhle knížku jsem se vypravovala strašně dlouho a v tom množství se neustále odsouvala do zapomnění, což by byla obrovská škoda. Maličko mně trvalo, než jsem se dostala zpět do děje a vzpomněla si na děj předchozích sérií od této spisovatelky. Děje se prolínají od Griši, přes Šest vran až do této série. Doporučuji číst za sebou, protože některé maličkosti jsem prostě v řádu měsíců zapomněla. A to jsem to chtěla přečíst hned jak to vyšlo. Ale i tak jsem se ponořila do děje od první kapitoly a užívala jsem si to až do úplného konce. Nikolaje jsem si oblíbila už v předchozích sérií a nezklamal. Zoja je příjemným překvapením a přes počáteční averzi si mě získala. Konec zůstal otevřený do dalšího a posledního dílu. Bylo to překvapivé a moc se mně to líbilo.

Denni112
09.07.2022 3 z 5

Bohužel musím přiznat, že jakkoliv mám Leigh Bardugo jako autorku ráda, celá tahle série byla velké zklamání. A to jsem neměla velká očekávání. Což o to kniha se dobře četla, mně prostě autorčin styl psaní neskutečně sedí. Ale to bylo u téhle knihy možná tak všechno. Celá zápletka se svatými, nebo co to jako mělo být, mi přišla naprosto zbytečná a přemrštěná. Jako kdyby se Leigh snažila přinést do jejího světa něco nového a úžasného, ale u mě to v konečném důsledku přineslo víc škody než užitku. Moc to nedávalo smysl v souvislosti s věcmi a pravidly, které stanovila v předchozích knihách a prostě to Zjizveného krále pro mě úplně zazdilo. Nakonec musím dodat i některá pozitiva... Hodně jsem si užívala náhled do politiky Ravky, což je možná tím, že mě takové věci baví. Za mě škoda, že jí tam nebylo víc, přece jenom bych to od knihy, která měla být zaměřená na krále čekala.

PetraKysova
05.07.2022 5 z 5

Výborné, výborné, výborné.
Kniha sa zo začiatku trošku vliekla, museli sme sa dostať zase späť do deja, čo kde ako prečo. Ale keď sa to rozbehlo to bola teda jazda. Ako v Ravce tak aj vo Fjerde. Jeden zvrat za druhým, prekvapenie za prekvapením. Úžasné. Svätý vo Vráse, úplne brilantné. Otec Hanny nečakané. No a záver.... Ja ho proste absolútne milujem a som rada že je späť.

Janniska
02.07.2022 5 z 5

Přišlo mi že dějová linie s Ninou není tak propracovaná,skoro jako jen vyplňující poťrebný počet stran,ovšem jen do konce knihy.Čekám co bude dál.Těším se na další příběh.

6493
06.06.2022 5 z 5

Nevím, jestli znátu tu šeptandu okolo JKR, že pozdější díly HP nepsala ona, nebo na ně měla minimálně pomocníka. Pravděbodobně je to blábol, ale hned jsem si na tuhle pomluvu vzpomněla, jakmile jsem dočetla Zjizveného krále.
Od Bardugo mám za sebou trilogii Griša, kterou jsem si dovolila dost ostře komentovat, duologii Šest vran, kterou naprosto zbožňuju, Lives of Saints a Trnitou řeč, obě knížky příběhů byly skvělé. Nevím čím to je, ale když porovnám trilogii Griša se zbytkem, je to jak kdyby Bardugo měla nějaký výpadek trvající celé tři díly a pak se zase dostala do formy na zbytek své tvorby. Naštěstí mě (více méně) tragická Griša neodradila a Zjizvený král tak pokračuje v krasojízdě neskutečně kvalitní literatury.
Kniha má stejné členění jako Šest vran, kapitoly na přeskáčku sledují osudy a PoV Nikolaje, Zoji a dalších (nechci nic prozradit), takže kniha krásně ubíhá, nenudíte se a vždycky se těšíte na další úhel pohledu a dramata.
Přemýšlela jsem, čím to, že mě Zjizvený král tolik chytnul. Myslím, že abyste mohli napsat opravdu úspěšnou knihu, potřebujete silného hlavního hrdinu, kterým Nikolaj bezpochyby je. Je zábavný, pohledný, mazaný jak liška, dokáže se vypořádat s každou situací a zároveň má i kupu problémů a sem tam nějakou tu chybičku. Ideální kombinace. Kdo z vás četl Šest vran, jistě mi dá za pravdu, že Kaz je úplně stejnou ideální kombinací (až na tu krásu asi) jako Nikolaj, a že i právě díky tomu Šest vran funguje. Stejně jako Zjizvený král.
Asi jsem se právě dostala do bodu uvědomění si, proč mi Griša tak vadila - nedostala jsem svoji ideální kombinaci (Temnyj by šel, ale genocida byla trochu přes čáru).
Takže pokud hledáte skvělé čtení na dvě odpoledne a máte přečtenou duologii Šest vran a trilogii Griša (bez toho to stopro nepůjde), tak si vemte do ruky tuhle knihu, určitě nebudete litovat!

Mikuše-Ivet
25.05.2022 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém s jmény. Pak jsem se do děje začetla... Stále jsem čekala na nějakou pořádnou zápletku, které jsem se moc nedočkala.... Pořád jsem měla pocit, že děj není úplný a tak jsem se koukala na úryvky jiných knih od autorky a zjistila jsem, že jsem měla pravdu... I když je to uváděno jako nezávislá série, stejně jako ty předchozí díly, tak i přesto, na sebe díly navazují. Takže po díle zjizvený král se vrhám na knihu šest vran. Pak si přečtu sérii griša a pak teprve vládu vlků a snad se konečně dočkám úplného děje....

luculi
09.05.2022 3 z 5

Tak v prvé řadě mě zklamalo to, že když se série nějak jmenuje (po někom), předpokládám, že hlavní a nejdůležitější postavou bude daná osoba. A ne, že se příběh dělí mezi více pohledů. Doufala jsem, že z toho vtipného Nikolaje, který si vždy ví rady, dostanu více...

Na knize je vidět, jak autorka mistrně využívá své dovednosti natahování děje zbytečně na moc stránek. Čtení tak trvalo, nudilo a ta nejzáživnější část přišla až ke konci. I když úplně poslední kapitola mě spíš naštvala a to hodně. Tolik možností a nápadů a autoři vždycky přivedou zpět stejného záporáka, taková ubohost.

Jediné, co tedy můžu na knize pochválit, tak provázanost jednotlivých sérií, návrat starých známých postav a ucelenost světa. Jinak ani jedna autorčina kniha na mě neudělala takový dojem, abych ji chválila do nebes. Stále zůstává hodně prostoru na zlepšení.