Zjazvený kráľ

Zjazvený kráľ https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420164/bmid_zjazveny-kral-cSO-420164.jpg 4 645 137

Nikolaj Lantsov série

Prvá časť novej série z magického sveta gríš od bestsellerovej autorky Leigh Bardugo! Nikolai Lantsov mal odjakživa dar dokázať nemožné. Nikto nevie, čo si počas krvavej občianskej vojny vytrpel - a chce, aby to tak aj ostalo. Teraz sa však na oslabených hraniciach zbiehajú nepriatelia a mladý kráľ musí nájsť spôsob, ako znova naplniť ravkanské pokladnice, nadviazať nové spojenectvá a zastaviť hrozbu, ktorej čelí kedysi veľkolepá grišská armáda. Temná mágia v jeho vnútri však každý deň mocnie a hrozí, že zničí všetko jeho úsilie. Nikolai sa v sprievode mladého mnícha a legendárnej grišskej búrničky vydá s cieľom poraziť svoje prekliatie na tie miesta v Ravke, kde prežíva staroveká mágia. Dá do stávky všetko, aby zachránil seba a svoju krajinu. Niektoré tajomstvá však nemajú ostať tajomstvami – a niektoré rany sa nemajú zahojiť.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

King of Scars , 2019

Red-haired
05.01.2020 3 z 5

Pro mě teda docela zklamání, na knihu jsem se moc těšila a když jsem se konečně mohla pustit do čtení, tři měsíce jsem se s ní trápila a neustále znovu odkládala. Abych nebyla jen kritická, protože se zde našly i světlé stránky, Nikolaj se Zojou mě bavili, dokonce i kapitoly Isaaka, ale i přesto, že kniha měla ke konci pěkný spád, příběh začal vyvracet vše, co se stalo v předchozích dílech a to za mě dost málo uvěřitelným způsobem. To bych ještě dokázala skousnout a čtení si užít, nebýt neskutečně nudných kapitol Niny, které autorka bohužel za celou dobu nepropojila s linkou Nikolaje a Zoji, takže za mě Nina nudila úplně zbytečně...
Celkově tedy hodnotím průměrně a jsem zvědavá, jestli to druhý díl zachrání, nebo úplně potopí.

adela3429
05.01.2020 4 z 5

Šesti vranám se to nevyrovná, ale zase to (alespoň v mých očích) v mnohém předčí Grišu, takže za mě spokojenost. Cca prvních 150 stran mě sice nijak zvlášť nebavilo, protože i když mám Nikolaje se Zojou ráda, ani skvělé postavy vás zase tolik nezabaví, pokud je samotný příběh mdlý, ale pak se to naštěstí rozjelo a já zbytek knihy přečetla skoro na posezení. Závěr byl hodně dobrý, takže se na druhý díl moc těším. :)

BarkaS
02.01.2020 5 z 5

Dosud nejlepší kniha LB. Je vidět, jak tahle izraelská dáma zraje. Raději bych si každou dějovou linku bývala přečetla zvlášť, ale i tak jsem nadšená. Má to spád, většina hrdinů si získala mé velké sympatie. I ti, kdo mi ve Vránách a Griše příliš k srdci nepřirostly. Jen ten konec mě trochu zarmoutil :). Teď abych čekala na další knihu/y.

karolina2869
01.01.2020 3 z 5

Celkem dost jsem se na tuto knihu těšila. Nikojal se stal mojí velice oblíbenou postavou v trilogii Grisha. Postavy byly napsané skoro stejně dobře jako v dualogii Šest vran. Pak je tu ale příběh který trošku pokulhává. V první části se skoro nic neděje. Jste za půlkou knihy a nic převratného a ani vcelku nic důležitého se tam nestalo. Pak přijde ovšem druhá část která je o mnoho lepší než první, až si říkáte jestli autorka předtím neměla něco v krvi.

Hania932
01.01.2020 2 z 5

Tak tohle byl celkem propadák. Obálka je úžasná, opravdu se povedla. Ale ten příběh? To byla hrůza. První část knihy byla pro mě velmi úmorná. Nemohla jsem se začíst, příbeh mě nebavil. Nebyl vůbec záživný ba naopak byl nudný. Když jsem se nějakých způsobem prolouskala až k druhé části, tak jsem si myslela, že knihu odložím. Ale druhá část byla příjemná změna. Konečně mě příběh začal zajímat a bavit. Ta druhá část byla o hodně lepší než ta první. Bylo to více akčnější a čtivější. Postavy mi docela i sedly. Nikolaj a Zoja tvořili krásnou dvojku. A Nina byla prostě Nina♥. Velmi se mi líbilo, že tam byli zmíněny postavy z Šesti vran, to se mi opravdu líbilo. Myslím si, že autorkadokáže lepší. Šest vran a tohle se nedá vůbec srovnat. Jsem zvědavá co bude autorka vymýšlet v dalším díle.

kristynkal
31.12.2019 3 z 5

Ráda bych byla vic nadšená, ale bohuzel :( první část knihy mě nebavila, druhá část naprosto úžasná!!! Kniha dle mě svou kvalitou překonala Grisu ale ne Sest vran. Na konci jsem zboznovala Nikolaje, fakt si mě získal. Moc se mi líbilo, ze se autorka obcas vrátila v textu i k hrdinům z jiných sérií taková malá nostalgie. Na další dil se těším.

Tamten
08.12.2019 3 z 5

Ne tak "sladké" jako Griša (což je plus), ale dějově výrazně slabší než šest vran. Navíc se v knížce prolínají 2 příběhy, které spolu naprosto nesouvisí a jsou tam oba, neboť jeden by prostě na celou knížku nestačil.

Elize
04.12.2019 5 z 5

Zjizvený král je za mě kus velmi kvalitní literatury. Dobře promyšlené, kdy jedna z dějových linek (Nikolaj a Zoja) navazují na sérii Griša, zatímco druhá (Nina) navazuje na svůj příběh ze Šesti vran. Celkově si myslím, že se to autorce povedlo precizně propojit a čtenář tak může nahlížet na tento fantastický svět trochu víc komplexně. Charaktery jednotlivých postav jsou velmi dobře zpracované a člověk se s postavami hned sžije. Nikolaje jsem si zamilovala už v sérii Griša. Zoju mám ráda a sdílím s ní názor na všechny svaté a u kapitol s Ninou mi i slza ukápla, když se loučila s Matthiasem. Zpočátku není děj tak napínavý a není zde tolik zvratů - jako například v Šesti vranách. Nic ovšem není psáno prvoplánově, takže si to autorka vynahrazuje na konci, kdy se vám nepodaří knihu odložit. Co musím ještě navrch vyzdvihnout, tak je dokonalá práce na obalu knihy, který je mistrovským dílem. Ne, že by to zrovna tato kniha potřebovala, ale už jen samotný její obal jistě prodává.

raidmnoid
20.11.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem si nemohl nechat ujít. Tajemno obestírající Vrásu mě v předchozích knihách vždy uchvátilo. Na druhou stranu předchozí knihy byly napínavější.

Anežka524
18.11.2019 4 z 5

Líbilo se mi to. Mělo to vše, co jsem od knihy očekávala. Musím se ale přiznat, že mě kapitoly z pohledu Niny moc nebavily, i když je to skvělá postava, stejně tak Hanne, Arik a Leoni. Nejspíš to bylo příběhem, který mě nezaujal tak jako příběh Zoji a Nikolaje.

certik003
13.11.2019 5 z 5

Svět, který Bardugo vymyslela, se mi strašně moc líbí a jsem ráda, že se v něm rozhodla pokračovat, tentokrát sledujeme osud Nikolaje, Zoji a jejich okolí. A další osud Niny, kterou už známe se série Šest vran a měla jsem radost pokaždé, když byli její protagonisté v ději zmíněni. Jako vždycky je knížka zajímavá, čtivá a napínavá s překvapivým koncem, díky kterému si rozhodně musím přečíst pokračování.

Christine-Marie
08.11.2019 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto (naprosto!) boží! Epický styl Leigh Bardugo mi chyběl. Její dokonalý svět (s veškerým folklorem a rozmanitostí); promyšlené charaktery a význam děje! Prostě všechno. Leigh dokáže uchvátit a vy se nemůžete od jejich knížek odtrhnout!
Sice se jedná o nenavazující série (Zjizvený král, Griša, Šest vran), přesto zastávám názor, že by se všechny měl čtenář přečíst. Už kvůli tomu, aby mohl pochopit lehké, přesto brilantní narážky na věci z přecházejících knížek. ;)
Hl. postavu Nikolaje jsem měla v Griše ráda, ale ve Zjizveném králi jsem se do něj opravdu zamilovala. Jsem moc ráda, že se L. B. nakonec Nikolaje rozhodla v Grišovské sérii nechat na živu. Protože kdyby sabáška zabila, nikdy by nebyly věci v Ravce a jiných zemích vysvětleny tak dobře, jak se tomu stalo ve Zjizveném králi.
Moc se mi líbil také pohled Zoji (konečně se vysvětlilo, proč se chová, jak se chová) a pokračování příběhu z Šesti vran ve vyprávění Niny + Adrika s Leoni, kteří byli spolu TAK roztomilí, a přirostli mi okamžitě k srdci.

S nedočkavostí očekávám další díl, protože napínavější konec už autorka nemohla snad ani nemohla napsat! :D

PS: Moje srdce pořád pláče pro Isaaka, do něhož jsem se zamilovala stejně hluboce jako do Nikolaje a při konci knížky jsem si říkala: "Proč, proboha?"

Pedruska01
28.10.2019 5 z 5

A máme dočteno. Páni. Hrozně jsem se těšila, chtěla jsem se znovu podívat do toho fascinujícího světa a co si budeme povídat, dost mě zajímal Nikolaj. Taky hned na úvod musím říct, že ta kniha z hlediska grafiky vypadá nádherně. Četlo se to velmi dobře, styl který sedí - prostě Leigh Bardugo, to mluví za vše. Ale možná jsem udělala chybu, že jsem se do toho pustila, jelikož teď budu muset čekat dlouho-předlouho na pokračování, které prostě musím mít, a to nejlépe hned! :D Ale nenechte se odradit. Příběh byl vyprávěný třemi potažmo čtyřmi postavami. Hlavní byly ale tři. Hrozně se mi líbí pohled několik postav na jednu a tu samou věc. Každá má jiné myšlení, dělá jiné kroky a všechno to ve výsledku do sebe skvěle zapadá. A tohle kompletování autorka prostě umí.
Začneme nejvyšším postavením - králem. Nikolaj je postava, kterou nemůžete mít neradi. Hrozně sympatický, zlatý a vtipný chlap, kterého mi bylo místy i líto. Měla jsem ho hrozně ráda a držela mu palce, aby s tím vším, co ho trápí a s čím bojuje, zatočil a vyhrál. Zasloužil by si to.
Další postavou byla Zoja. Tu jsem si taky hodně oblíbila. Chápala jsem její chování a činy. Bylo mi jí vlastně líto, a o to víc bych si pro ni přála dobrý konec. U Zoji a Nikolaje mi to tam místy lehce jiskřilo. Upřímně, doufám v pořádný ohňostroj! :D Autorka bohužel pro romantické duše byla skoupá na špetku romantiky. Vystřelí tak rychle jako šíp, ale nedá mu šanci najít cíl. Takže to vypadá jako jen osobní domněnky. Bože, ta ženská mi tahá kšandama. :D
Třetí postavou byla Nina. Přiznávám se bez mučení, že cca do půlky knihy mě moc nebrala. Respektive netěšila jsem se na její kapitoly, protože daleko zajímavější byly postavy předchozí a akčnejší či prostě lepší děj kolem nich. Do té půlky se nic moc nedělo, ale pak se to díky bohu rozjelo. Takže uznávám, že Nina udělala pořádný kus práce a projevila sílu a odvahu. Nejspíš mě bavila víc, když byla ve Vránách s Matthiasem.
Co se týče vývoje příběhu... to stálo rozhodně za to. Někdy jsem nestačila zírat. Někdy to dění v knize dochází čtenáři až později do hlavy a všude kolem jsou jen šokované otazníky s otevřenými ústy. Opravdu zajímavé a napínavé. Nenašla jsem na té knize žádné velké nedostatky - vždy byla nějaká akce, žádné hluché místo. Je hrozně hezké, jak je ten grišovský svět propojený - zmíňky o sérii Griša i o Šesti vranách. A přesto si dovolím tvrdit, aspoň po téhle první části, že pokud nebyly čteny předchozí série, ničemu vážnějšímu to nevadí. I když jsou tam věci, které by se úplně pochytit nemuseli.
Jak už jsem psala výše, po tomhle čtecím zážitku je nutné vzít do rukou hned pokračování, protože to překvapení na konci knihy mě dostalo. Jako... cože? Samozřejmě nebylo jediné, ještě několik dalších menších se jich vylouplo kolem, a o to je to horší, protože teď budu žít v té nejistotě, co bude dál?! Je tedy pravdou, že to velké překvapení jsem si v minulosti zvráceně oblíbila, proto jsem ještě zvědavější. :D
Za mě paráda, ten kdo jednou Bardugo zkusí a líbí se, ten neodolá a potřebuje svou dávku - jiná forma paremu. :D Jsem hodně spokojená, jen s tím, že jsem napnutá jak kšanda. Co se týče hodnocení, trošku ho musím za tu Ninu seškrábnout - 4,5*, ale rozhodně doporučím dál. To jinak nejde. :)

Arianne
27.10.2019 5 z 5

Mám pocit, že s každou další knihou je spisovatelka vyzrálejší. Griša byla pohádka plná nelogických zvratů a klišé. Teď už se dočkáme výborně vykreslených postav majících své světlé i temné stránky. Romantiky je zde poskrovnu, o to více vyniknou politické intriky. Těší mě návrat Niny, její příběh není ani zdaleka uzavřen. Střídání vypravěčů příběh krásně osvěžuje, nedochází tak k hluchým místům, která by čtenáře brzdila. Pokračování v tomto případě chápu, naštěstí nás čeká jen jedno. Výborná záležitost.

kikibo
24.10.2019 4 z 5

První půlka knihy byla zdlouhavá a nedělalo mi problém knihu chvíli odložit, až od půlky to nabralo spád a dočkala jsem se čeho jsem chtěla a naplnilo se mé očekávání, ale ten konec?! proč? :D to zas budeme muset čekat na další díl Bůh ví jak dlouhooo
Zoja boží, Nina skvělá jako vždy, Nikolaj láska má :D

Medasek
16.10.2019 5 z 5

Další úžasná kniha od Leigh Bardugo. Začátek mě chytil a naprosto uchvátil. Byla jsem ráda, že jsem se tu setkala i se starými postavami. Mezi mé nejoblíbenější pochopitelně patří Nikolaj. Ninu jsem si tu oblíbila ještě víc než v Šesti vranách a Prohnilém městě. Zoju jsem upřímně v Griše nesnášela, ale tady se stala mou novou oblíbenou postavou. Rozhodně doporučuji přečíst.

TheMelorry
11.10.2019 5 z 5

Další skvělá příběh ze světa Griš. Ze začátku jsem měla problém se začtením, potom se ale příběh začal zamotáva a já se ponořila do jeho nitra. Skvělé je navrácení některých dobře známých postav - osobně jsem ráda za Ninu, kterou jesm si oblíbila již v Šesti vranách. Zjizvený král mě vážně moc bavil, čtení jsem si užívala, některé delší popisy mi nevadily (právě naopak) a ten závěr...!?! To jsem opravdu nečekala.