Žízeň

Žízeň https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359456/mid_zizen-EzB-359456.jpg 5 2799 2799

Harry Hole série

Harry Hole si chce užívat spokojený život s Ráchel a poklidně vyučovat na policejní akademii. Jenže v Oslu dojde k vraždám několika žen, které si daly schůzku přes Tinder. Vyšetřovacímu týmu v čele s Katrin Brattovou zůstává rozum stát nad tím, že obětem vždy zmizelo určité množství krve. A tak je Harry povolán zpět do služby. Dopátrat se pravdy není ani pro něj jednoduché. Navíc je postaven před zásadní dilema: dát přednost rodině, nebo vyšetřování. 2. vydání... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Tørst , 2017

callahanh
23.05.2019 4 z 5

Napsáno už toho tady bylo dost a s většinou vesměs souhlasím. Je nesmysl chtít po Nesbøm, aby radikálně změnil svůj styl psaní, když pořád funguje. Žízeň navazuje na předchozí Policii a vlastně i Přízrak, tudíž je dobré číst knihy v tomto pořadí. Postava Harryho Holea tu prodělá velkou osobní transformaci, která je asi tím nejzajímavějším na všech knihách. Stejně tak se tu objevují nové a poměrně sympatické vedlejší postavy, rozehrávají další linie, které se neuzavřou, takže zasvěcený čtenář si může tzv. chrochtat blahem. Samotná kriminální zápletka už hraničí s hororem, protože brutalita pachatele už je extrémní a hodně krvavá, takže čtení není nic pro slabší povahy, tím pádem jsou ale vraždy vynalézavé a atraktivní. Jak u Nesbøho románů bývá zvykem, odhalením pachatele nic nekončí, protože vždy stojí někdo v pozadí, znovu je to ale poměrně důvěryhodné a motivace je uvěřitelná. Těžko říct, zda lze autorovi vyčítat to, že se drží jakéhosi "hollywoodského" schématu spočívajícího v šokujících odhaleních, několika koncích a až filmovém stylu psaní. Osobně nepatřím k fanouškům popisů přestřelek a velké akce, protože to na mě tak nepůsobí, ale být to tu zkrátka musí. Žízeň je román, který je určen jen a pouze těm, kteří ví, kdo je Harry Hole, čím si prošel a jaké má osobnostní možnosti a těm, kteří znají Nesbøho styl. Ostatní by měli začít od začátku a do knihy se nepouštět. 85 %

annettka1098
18.05.2019 5 z 5

Tak tentokrát si s námi Nesbø hezky pohrál! Opět výborný počin. Po minulém díle jsem se bála, začne být s Harry nuda. Ale v tomto díle mne velmi bavil! V knize bylo vše a nic mi nechybělo. Těším se na další díl!

Karborund
22.04.2019 4 z 5

Nesbo si stále drží vysokou laťku a o vyčpělosti oproti Keplerovi nemůžeme být řeči. Děj mě pohltil, příběh měl hlavu a bavil. Úplný závěr byl trochu přehnaný, ale to je na vkusu každého.Pochvala.

Jakira
16.04.2019 5 z 5

Opět mě Nesbo svou knihou uspokojil a pořád můžu říkat, že narozdíl od takového Keplera to i je pojedenácté skvělé čtení. Harryho mám prostě ráda a zajímá mě, jak jeho životní příběh pokračuje. Možná, že ty knihy čtu právě kvůli tomu jeho osobnímu příběhu spíš, než kvůli vraždám. Tentokrát se skutečný vrah dal odhalit celkem brzo díky letmým důkazům, které svým čtenářům autor předhodil, ale stejně mě bavilo číst a jen čekat, kdy Harrymu dojde to samé, co mě. Těším se na 12. díl.

Horselen
13.04.2019 5 z 5

Je vidět, že autor už jede ve stejné linii. Což je často u sériových detektivek běžné a je to škoda. Tentokrát jsem dokonce i odhadla pravého vraha.
Nicméně kniha byla tentokrát výjimečná tím, že byla více emotivní a zaměřená i na city a rodinu, což se mi líbilo.

nicolettkaa
03.04.2019 4 z 5

Poprvé kdy jsem se od Nesba nenechala zlákat falešnou stopou a konečně jsem odhalila, kdo je zde hlavní padouch. Doufám, že chystaný díl bude v sérii už poslední. Sice mám Harryho ráda, ale už to ztrácí šmrnc, navíc zápletky se víceméně opakují pořád dokola a už by mu a Ráchel mohli dát pokoj.

elena2054
23.03.2019 4 z 5

Tak jsem dočetla další holeovku a cítím po ní divnou pachuť. .
Ze začátku čtení jsem byla nadšená a stránky si dávkovala, aby mi kniha dlouho vydržela, protože je zatím poslední.
Postupem času se mi už nezdála tak úžasná, začínala jsem mít pocit, jakoby byla ušitá horkou jehlou.
Po půlce knihy jsem se dopracovala ke vzteku, POZOR SPOILER!, když zemřel turek.
Nevěřím, že i pokud by policista použil v případu sériového vraha civilistu, poslal ho vraha špehovat, že by tento civilista okamžitě po provalení nedostal policejní ochranu a to buď veřejnou nebo minimálně soukromou.
Že by při vyjednávání nechtěl důkaz, že oběť žije?
Že není důležitější chytit sériového vraha, než zachránit jednoho civilistu?
Další čtení už bylo pro mne jen povinností knihu dočíst.
Motiv celkem slušný, ovšem veškeré okolnosti případu ve mě vzbuzovaty pocit, že Nesbø sám moc nevěděl, co si s tématem počít, tak napsal levnou sci-fi slátaninu.
Celkový dojem z této knihy mám takový, že je nejslabší z celé série a u mě se řadí za Nemesis a jeho prvotinu Netopýr, což je docela ubohé na jedenáctou knihu ze série.
Nejlepší tedy pro mne zůstává Červenka, Levhart, Policie.
Btw, asi jsem se Holeho přejedla, ztratil u mne sympatie a Olega od Přízraku prakticky nesnáším, nezajímají mě podprahové nuance, že je vlastně dobrý, hodný. V knize mi vadí, určitě si ho nezařadím mezi klaďase. A to ani Katrine.
Už i Holeho nevnímám jako hrdinu, což není dobré pro další eventuální čtení pokračování.

esterkucerova
22.03.2019 4 z 5

Po sněhulákovi příjemná změna.
Všechno působí tak nějak torchu víc lidsky, děj hezky plyně hned od začátku, počet zbytečných a zavádějících odboček, které ve finále v nic nevyústí je mnohem méně, spíš mi přišlo, že se Nesbo zaměřil na detailnější popis nitra postav.
poslední třetina napínavá, i když možna maličko překombinovaná, nicméně otevřený konec dobrý, doufám, že na něj naváže.
4/5*

Dumicek
15.03.2019 5 z 5

Konečně jsem se dostala k přečtení poslední knihy a doufám, že bude ještě pokračování, protože tohle bylo opět něco! Naprosto skvěle napsané, strhující, napínavé a dech beroucí...Harry je moje srdcovka a já knize nemohu nic vytknout. Skvěle promyšlené a to do úplných detailů. Autor opět předvedl, že je to spisovatel s velkým S a že na to prostě má a že nás stále dokáže překvapit. No co nato více říct..jen snad-jen tak dál!

Wali
15.03.2019

Na mě trošku zdlouhavé.

David61
13.03.2019 4 z 5

Docela dobré. Trochu moc postav, ale v důsledku to nebyl takový problém. CMožná byla chyba byla číst si "poslední" knihu série jako první. PS: Netopýra jsem nedočetl. Ten mě nebavil.

ester123
07.03.2019 5 z 5

Já Jo Nesboa miluji je to super spisovatel a další tvorbou mě čím dál víc oslňuje.

Nunynka
05.03.2019 3 z 5

Moje druhé setkání s tímto detektivem a je o trošku lepší než v Netopýrovi,ale stejně mu nemůžu pořád nějak přijít na chuť. První polovinu jsem se pořád zamotávala a dost jsem se i nudila. Začalo mě to bavit až od poloviny,ale konec byl tak nějak už moc. Strašně moc náhod a strašně moc překombinované. Někdo tady psal,že Nesba buď máte rádi nebo ne a já bohužel budu asi ten druhý případ.

Marta08
04.03.2019 4 z 5

Velmi dobrý díl zapadající do série. Konečně Harry, který nepůsobí jako Chuck Norris křížený s Terminátorem. Od začátku víme, kdo je pachatelem vražd, ale kdo v pozadí tahá za nitky? Jako tradičně příběh obsahuje několik slepých stop. Skutečného pachatele jsem neodhalila, skočila jsem na vějičku autorovi, i když pachatelův motiv byl vlastně velmi logický. Trochu mě štve, že odpověď na otázku, co bylo Ráchel jsme nedostali. Nová posila na oddělení vražd se mi celkem zamlouvá, tak doufám, že ji autor nenechá zamordovat jako předchozí mnou oblíbené postavy (JH a BL). Bellman mi pěkně pije krev, je horší záporák než kdysi Tom Waaler. Snad na něj taky časem dojde! Konec mi přišel trochu uspěchaný. Velmi se mi zamlouvá ta ironie, kdy dva alkoholici provozují bar :D

Za nejlepší knihy v sérii považuji Červenku, Spasitele, Sněhuláka, Levharta a Policii bez určení pořadí. O chlup za ně řadím Žízeň. Těším se na HH 12, která vyjde letos v létě.

CLAIRE139
20.02.2019 5 z 5

Jo Nesbo opět nezklamal. Napětí, při čtení jeho knih se mi místy tají dech a hltám každou stránku.

Johhanka79
18.02.2019 5 z 5

Nejlepší díl celé série. Uvěřitelný Harry, který už tolik neoplývá nadpřirozenými schopnostmi. Ano, přežije zabojuje, ale uvěřitelně:-) Trošičku uspěchaný konec. A co vlastně bylo Rachel? Dávám pět hvězd i přes drobné nedostatky. Čtivá, chytlavá kniha, kterou nebudete chtít odložit.

anája
15.02.2019 5 z 5

Super napínavá kniha.Moc se mi líbila.

Ilirea25
10.02.2019 5 z 5

Dočteno. Nějaká část ve mě kvůli tomu umřela. Konec HH, konec vyšetřování, žádné pokračování. Jsem na sebe pyšná. Všech 11 knih jsem prostě nedala z ruky, dokud knihy nebyly přečteny. HH mi bude chybět. Naprostá spokojenost.

SadUnicorn
07.02.2019 4 z 5

Opět to dokázal. Nesbo mě opět svou knihou posadil na zadek. I když se musím pochlubit, že tohle je jedna z mála jeho knih, kdy jsem zápletku prokoukla asi ve druhé třetině knihy, takže rozuzlení pro mě nebylo překvapením. Ale přesto je to kniha čtivá, mrazivá, napínavá a akční přesně jako správná nesbovka. Bellmana nenávidím s každým dalším dílem víc a víc. Kam se na něj hrabe Tom Waaler. A jestli někomu přeji skutečně dobrý konec, tak je to Truls Berntsen. i když je to parchant každým coulem, stejně s ním soucítím.
Ale plný počet hvězd neudělím. Přestože je Žízěň čtivá a má spád, neřadí se k vrcholovým nesbovkám jako je Policie nebo Sněhulák.

šipek
04.02.2019 5 z 5

Výborné, čtivé, napínavé, plné zvratů za mě plný počet hvězdiček. Jsem rád že série pokračuje a doufám v další pokračování. Vřele doporučuji tuto knihu přečíst (koukám u mých oblíbených čtenářů zde na databázi knih jsem již skoro poslední kdo tuto knihu četl)