Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181720/bmid_zelena-mile-7Cu-181720.jpg 5 4022 623

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Knižní klub

The Green Mile , 1996

jan37
22.07.2021 5 z 5

Jedna z nej od Mistra. Možná nejlepší ……kniha, kterou si člověk chce přečíst víckrát než jednou

okeey
22.07.2021 5 z 5

Tohle byl opravdu Kingův majstrštyk!
Čekala jsem od toho hodně, protože vím, že i film je klasika, kterou zná dnes už pomalu každý a slyšela jsem samé dobré ohlasy.
Ale kniha, ta je tedy opravdu neskutečná, velmi se mi líbila. Má všechno, co bych od příběhu tohoto žánru čekala - napětí, emoce, nespravedlnost. A já si nespravedlnost beru osobně, tak si asi dokážete představit, jak jsem se při čtení rozčilovala. Každopádně ale o tom to je, tohle v nás má kniha vyvolat - emoce.
Hltala jsem stránku za stránkou a nemohla se dočkat dalšího vývoje, až byl najednou konec. Mistrně promyšlené, charaktery postav a prostředí barvitě popsané. Znovu kloubouk dolů mistře!
Děkuji za to, že jste pane Kingu.

Radoľa
04.07.2021 4 z 5

Na štýle písania pána Kinga ma vždy priťahovala schopnosť opísania prostredia a doby, v akej sa samotný príbeh odohráva. Zelená míľa na tento typický prvok nezabúda, no predsa len je trochu iná. Skôr sa sústredí na príbeh, a v ňom na detaily, ako je kúzelná myš a negatívne postavy dozorcu, väzňa a neskôr opatrovateľa v domove dôchodcov, ako na samotné prostredie. To mi trochu vadilo. Čo sa v tomto zmysle vydarilo, bol opis domova dôchodcov a jeho neveľmi utešenej atmosféry dožívajúcich ľudkov. A ešte - samotný príbeh by tak vydal maximálne na poviedku o mužovi so zvláštnymi schopnosťami - tu to bolo rozťahané na 350 strán. Možno je to dané spôsobom prvého vydania - prvý raz to v Amerike (a pokiaľ sa dobre pamätám, aj v Česku) bolo vydané ako brožované vydanie na pokračovanie. O spôsobe vydávania na pokračovanie sa zmieňuje, a podrobnejšie rozoberá autor v predslove aj doslove knihy. Rezultát: Slušná, dobre čítavá kniha, zaujímavý príbeh, no nepatrí k spisovateľovým top príbehom.

evineckY
29.06.2021 5 z 5

Ach jo. Je dobré, že jsem viděla nejdřív film, protože v knize dějová linka v kapitolách na sebe nenavazuje. Opravdu málokdy je film lepší, ale v tomto případě je to pravda. A tak ten děj se mi odvíjel před očima a samozřejmě jsem konec probrečela.

pejty
26.06.2021 2 z 5

No asi jsem výjimka mezi čtenáři, ale musím říct, že je to po hodně dlouhé době, kdy řeknu, že film byl lepší. Už se ani nepamatuji, kdy jsem toto řekl naposled. Kniha mi přišla utahaná a zdlouhavá. Nedokázala si udržet moji pozornost a tak jsem opravdu ji četl docela dlouho. Bohužel jsem se moc tesil až tuto knihu budu číst a tak je to asi i o to větší zklamání.

beruzzka
16.06.2021 5 z 5

Film znam, nekolikrat jsem ho kdysi videla, ale kvuli jeho konci jsem si jej uz dlouho nepustila a to je mozna ta idealni kombinace mezi knihou a filmem. Videt film, pamatovat si jej,ale ne do detailu a pak cist knihu. A tahle se cetla skvele! Dokonaly pribeh, to jak do sebe vse zapada, parada.

Anasa
16.05.2021 5 z 5

Zelená míle - film jsem viděla před několika lety, líbil se mi, ale prostředí a chování některých postav, to pro mne bylo dost drastické. Vůbec jsem neuvažovala o tom, že bych se pustila do knížky, až mě k ní dovedla čtenářská výzva. Ještě že tak! Jakmile jsem Zelenou míli otevřela, vtáhla mne. Civilní vypravování dozorce, dobrého a vlídného člověka, který vzpomíná na to obyčejné i pozoruhodné, co tu zažil v "roce Johna Coffeyho" bylo působivé. Spolu s ním jsem cítila překvapení, obavy, nechuť a odpor i soucit a lítost. Jen jedno jsem s ním nedokázala - prožít popravu Delacroixe, v tom jsem Paula Edgecomba nechala samotného, u Johna Coffeyho jsem byla s ním, potřeboval přátele a já jsem se stal přítelkyní jich obou.

eva3992
25.04.2021 4 z 5

Příběh Paula, hlavního dozorce ve věznici Cold Mountain, na bloku E. Kde jsou odsouzenci, kteří čekají na smrt. Jednou se sem dostane i John Coffey, obr a násilník, odsouzený za vraždu dvou holčiček. Ale je skutečně taková zrůda, jak se na první pohled zdá?

Tohle byla moje první kniha od Stephena Kinga. Nevím, jestli to bylo vysokým očekáváním ať už od autora, nebo z toho, že znám film, ale kniha mě neuchvátila tak, jak jsem čekala.
Absolutně mi nesedl styl, jakým je kniha napsána. Ač je to téma silné a smutné, tak kolem mě spíš jen tak proplulo a nepřineslo to takové pocity, jaké by mělo. Čtení jsem si neužívala, musela jsem se do něj někdy i nutit a v podstatě až v samém závěru mě to chytlo.

Myslím, že je to první kniha, na jejíž motivy byl natočen film, který si mi líbil více než kniha. Zatím to bylo vždy naopak.

Každopádně nemohu říct, že byla kniha úplně špatná. Kdo Zelenou míli neznáte, rozhodně se podívejte na film nebo si přečtěte knihu, protože to téma, jako takové, za to stojí.

Řekla bych, že moje první „kingovka“ a zase na dlouhou dobu poslední. Nepřesvědčilo mě to natolik, abych se honem dívala po dalších jeho knihách. Pokud však máte tip na nějakou Kingovu knihu, o které si myslíte, že je to tutovka, že se mi bude líbit, sem s tím

Olous1
27.03.2021 5 z 5

Kniha je samozřejmě skvělá, akorát styl psaní pana autora mi dělá stále problém. A filmové zpracování je ovšem bomba. Za mě 100%.

Pralinka1910
18.03.2021 4 z 5

Seznámení se Stephenem Kingem jsem pečlivě a dlouho plánovala. Nakonec jsem zvolila TOP - Zelenou míli. Je to prostředí, kde bych se opravdu nechtěla ocitnout. Syrové emoce vysílané Mr. Kingem, jsou pro mne velmi těžko stravitelné, i když jsem si je dávkovala pomalu - kapitolu denně.
Příběh mi přišel velmi reálný, jen Coffeyho medicínské zázraky nemohu nějak skousnout. Za ten “neurochirurgický” mi moje stavovská čest nařizuje strhnout jednu hvězdičku. ( jinak by mi mohl spadnout diplom ze zdi:)
Takže pane Kingu, ráda jsem Vás poznala, bylo to určitě obohacujicí, ale na opakované setkání to z mé strany momentálně nevypadá.
Ke knihám si chodím pomalu nabíjet baterky. Zelená míle byla pro mne nezapomenutelný totální zkrat.

bookcase
17.03.2021 5 z 5

Naprostý skvost i po několikerém čtení.

vipera
10.03.2021 5 z 5

Tohle byla dokonalá první kniha, která se mi od Kinga dostala pod ruku. Líbí se mi i ten původní koncept, že kniha nejprve vycházela jako román na pokračování. Což je dobré před čtením vědět, protože jinak by pak toto vydání v "jedné knize" mohlo působit trošku roztříštěně.

vendysantos
05.03.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších a obsahově nejsilnějších knih, jaké jsem kdy četla. Zanechala ve mně tolik emocí. Filmovou verzi jsem viděla několikrát, ke knize jsem se dostala až nyní. Ani si nevzpomínám, zda jsou ve filmu některé detaily jinak, asi si ho někdy znovu pustím, abych ho mohla porovnat s touto knihou.

Lenndy
02.03.2021 4 z 5

Moje první kniha od Kinga.Dlouho jsem se bránila si ji přečíst,protože jsem viděla film.A musím říct že jsem opravdu neprohloupila když jsem se konečně do ní pustila.Poslouchala jsem jako audioknihu a kniha vyvolává plno emocí.určitě stojí za to si ji přečíst.

Porto312997
27.02.2021 5 z 5

King prostě umí psát příběhy. Velmi dobré

digdag
26.02.2021 5 z 5

Nejdřív film, pak kniha. I tak mě dostávala s každou kapitolou. Možná o to víc, že jsem měl před očima konkrétní postavy.

Zesamsun
25.02.2021 5 z 5

Výborný příběh plný emocí, na který po přečtení už navždy utkví ve čtenářově paměti.

Witchann
23.02.2021 5 z 5

Když jsem tehdy v knihovně brala do ruky podezřele mrňavý paperback „Dvě mrtvé holčičky“, já naivka neměla ponětí, do čeho to vlastně jdu. Mistr King mě vždycky dokázal spolehlivě vyděsit (případně i pěkně znechutit), ale než jsem poznala Johna Coffey („Jako kafe, madam, jenom psaný jinak.“), nemyslela jsem si, že mě taky dokáže dojmout k slzám. Několikrát.
Tenhle příběh vás zasáhne do srdce a zamrazí do morku kostí. Některé postavy budete milovat, jiné z duše nenávidět. A už nikdy se nebudete dívat stejně na malé myšky…
Zelená míle je rozhodně jedno z nejlepších prozaických děl, jaké jsem měla tu čest číst. Nejvyšší hodnocení bez zaváhání.
A výjimečně musím pochválit i filmové zpracování – věrohodně drží atmosféru předlohy a tvůrci měli šťastnou ruku na výběr herců, takže ve výsledku mě film nerozbrečel o nic méně než kniha…

85098211
20.02.2021 5 z 5

(audiokniha)
K této knize jsem přistupovala skepticky, protože autorův styl psaní mi prozatím nikdy pořádně nechtěl sednout ;-). Ale tento příběh je úplně jiný - a nejen to! Je to dílo doslova mistrovské, na které definitivně hodně dlouho nezapomenu! Kniha se mi zadřela pod kůži a vzbudila ve mně v průběhu vyprávění celou škálu emocí... Vypravěč Paul i vězeň John Coffey jsou sympaťáci, které jsem si oblíbila hned na první dobrou. Vražda malých holčiček, za kterou je tento velký hoch odsouzený, je příšerná a z jejího popisu mi bylo fakt špatně... Domnívám se, že čtenář poměrně brzy pochopí, že všechno je jinak, než jak se to jeví na první pohled. V průběhu vyprávění se seznámíme také se spoustou dalších postav a u některých dílčích příběhů se mi draly do očí slzy. A závěr mě odrovnal úplně! Dokonce i nyní, poté co jsem audioknihu doposlechla, je mi smutno ze vší té nespravedlnosti, se kterou se zde setkáme. Ale i takový je život, bohužel... Podle mého názoru se jedná o nejlepší autorovo dílo, které zůstane nepřekonané. Film jsem neviděla, ale protože ho tady doporučují i moji oblíbení, určitě se na něj podívám také ;-). Tato kniha si zaslouží víc než jen pět hvězdiček, mě doslova emočně rozložila - a samozřejmě velké doporučení všem, kdo mají v oblibě hluboké, lidské příběhy...

mareksevc
17.02.2021 5 z 5

Toto dielo si viem predstaviť ako povinné čítanie pre deti, jedina ktoru lutujem že som videl prvy film až potom čital knihu, inak by to bolo dokonale čitanie