Zelená míle

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181720/bmid_zelena-mile-7Cu-181720.jpg 5 4022 623

Zelená míle série

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Knižní klub

The Green Mile , 1996

Andyinbooks
19.11.2021 5 z 5

Zelená míle byla moje první seznámení se Stephenem Kingem a myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe. Je to knížka plná emocí všeho druhu. Zasmějete se nad suchým humorem a sarkasmem dozorců. Budete plní vzteku na nespravedlivost světa, ve kterém žijete. A přestože je konec jasně daný budete beznadějně doufat, že se přihodí nějaký zázrak. Zažijete lítost, nenávist, znechucení, ale také naději, víru a porozumění.
Asi nemůžu říct, že mi Míle převrátila život vzhůru nohama, ale s čistým svědomím si dovoluju říci, že ve mně zanechala tolik pocitů a otázek jako už dlouho žádná jiná knížka.
A co se týče filmu, tak ten se velice podobá a rozhodně ho doporučuju, ale víte jak to je. Knížka je knížka.

Ayume
18.11.2021

Damn...Prostě jen damn.
Na Stephena Kinga jsem si netroufala od chvíle, kdy jsem ve čtrnácti četla 'Čtyři roční doby', ale pohled na jeho knihy mi změnil 'Lunapark' a když mi táta doporučoval i Zelenou míli, rozhodla jsem se, že si Kinga zopakuji.
Ze začátku se mi kniha četla těžce - seznamování s dozorci, vězni, přezdívkami, jejich personalitami, přeskakování mezi ději - všechno toho bylo strašně moc a tak se stalo, že jsem knihu na měsíc a půl odložila a v hodině češtiny jsem se k ní z nudy vrátila - a z 80.stránky jsem se už neudržela a děj hltala jedním dechem.
Bylo to opravdu...něco. Nikdy jsem se nad knihou tak neznechutila jako když jsem četla Delacroixovu nepovedenou popravu. Nikdy jsem se u knihy nezasmála tolikrát, jako jsem se zde zasmála nad suchými vtípky dozorčích. A nikdy jsem tak moc nedoufala, že i přes již jasně zadaný konec, kniha dopadne jinak.
Konec knihy byl jednoduše top. Líbilo se mi pojetí smrti - že pro Johna byla vysvobozením a že Paul už se na svou dlouho odkládanou svobodu těší jakbysmet.
Nejlepší kniha je kniha, u které nechcete, aby skončila - a přesně to pro mě udělala Zelená míle.

klaraj093
17.11.2021 5 z 5

Kdo viděl film ví, kdo neviděl ať nejdříve přečte a pak se mrkne..Já to měla sice naopak, ale ani tak to nevadilo. Kinga miluju už léta a s každou další přečtenou knihou víc a víc. Zelená míle, je plná emocí a zázraků. Plná nespravedlnosti a lásky se smutkem. Kingovo knihy se spoustě lidem nečtou dobře, díky jeho stylu, ale myslím že toto bude výjimka. Jsem ráda že se režisér filmu Frank Darabont držel knihy tak dobře, že se mi odehrával při čtení před očima, doplněný drobnými událostmi.. Husí kůži jsem měla nejednou. Děkuji Kingovi za takové dílo.

Shaxx
15.11.2021 5 z 5

Velmi emotivní knížka.
Cítit tolik smutku, vzteku a nenávisti najednou.. Říká se, že když vás knížka donutí cítit nějakou emoci, splnila svůj účel. Já však upřednostňuju, když to jsou oprávněné emoce ve více kategoriích a má je na svědomí více postav, ne jen to, že mě královsky štve nějaká jedna postava a knížce pak stejně dám dvě hvězdičky, protože byla špatná a ani to, že jsem něco cítila, to skóre nevylepší.
A tady je těch emocí hrozně moc. Zejména lítost, rozhořčení nad nespravedlivostí, odpor, smutek, a něha.
Je to na čistých 5*. A film byl taky super :)

peeetta
11.11.2021 5 z 5

Byla jsem překvapená, že tato kniha byla původně vydávána na pokračování. Četla se celkem dobře. Představovala jsem si popisy podle filmu, poměrně se to shodovalo. Kniha je jako vždy bohatší než film.

Ales.BD
08.11.2021 4 z 5

Zelená míle a povídka Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank patří k tomu nejlepšímu, co Stephen King napsal.
Takže to vypadá, že poklady se nacházejí v kriminále.

dancadragneel
06.11.2021 5 z 5

Na tuhle knihu jsem čekala dlouhých 5 let. V knihovně nikdy nebyla k půjčení a v knihkupectví se po ní slehla zem. No a pak na mě vypadla... hledala jsem tenkrát jinou knihu, ale doufám, že tu tak dlouho hledat nebudu... to čekání, ale za to stálo, protože kdybych si asi tuto knihu přečetla na SŠ moc bych si z ní nevzala, zatímco dnes mohu říci, že mi dala dost... příběh jsem znala, šla jsem do čtení s tím, že konec znám, ale i přesto mi bylo smutno a i přesto mi to dal nový pohled na svět. Stephen King nikdy nepatřil mezi mé nejoblíbenější spisovatele, ale tahle jeho kniha se ode dneška řadí mezí mých TOP5.

bdolezalka
03.11.2021 3 z 5

Jsem asi jedna z mála, kterou kniha nějak zvlášť neuchvátila a připadám si jako exot, že dávám tak nízké hodnocení. Předně, četla se dobře a autor vše líčí tak, že bych mu z fleku uvěřila, že on je opravdu tím hlavním hrdinou. Trochu mi vadí poměrně časté odbíhání od hlavní dějové linie a ne, opravdu se nepořebuji na každé třetí stránce dozvídat, jakou má hlavní hrdina moč. Také panu Cinkalovi je v knize věnováno dle mého názoru příliš mnoho prostoru a jeho zjevení po tolika letech v domově důchodců ani raději nebudu komentovat. Už vůbec mi nesedí celá partička bachařů, kteří jsou (až na jednoho) líčeni jako hodní a spravedliví strejdové, ve třicátých letech minulého století ve věznici mnohonásobných vrahů....těžko. Ještě méně uvěřitelné je, že jsou naprosto zdrceni nevydařenou popravou vězně, který sám upálil šest lidí a tolik jim leží na srdi odplata za jeho utrpení. Johnovi nadpřirozené léčitelské schopnosti tomu nasazují korunu a příběh se tak pro mě stává spíš takovým "americkým cajdákem". Problematika trestu smrti a justičních omylů je určitě téma, které má mít v literatuře prostor a je dobře, že se mu pan King věnuje. Věřím, že se mu podařilo donutit spoustu skalních zastánců trestu smrti k zamyšlení a za to mu patří dík.

Svatoslav
14.10.2021 5 z 5

Ach, Steve. Trvalo mi roky, než jsem se odvážil nahlédnout za roh, co se děje na zelené míli v Cold Mountain. To čekání stálo za to.
King je jen jeden a v tomto experimentu jasně ukazuje, že není spisovatelem jednoho žánru. Bolestivá elegie života s překrásným poselstvím o podstatě dobra a zla.
Žijte každý den na plné pecky, neboť nikdy nevíte, kdy právě ta vaše zelená míle může skončit. Naprostý skvost.

sidonka
08.10.2021 4 z 5

Krásná knížka, chvilku mi sice trvalo, než jsem se začetla, ale pak už se mi těžko odkládala, velmi ráda se podívám i na film

Warty
25.09.2021 5 z 5

Skvělá kniha, co se čte sama. Když člověk jako první viděl film, úplně se mu odvíjí před očima. Výjimečný případ, kdy je film stejně dobrý či dokonce lepší než kniha.

Merlin_CZ
24.09.2021 5 z 5

Výborná knížka od Kinga. Hodně mě bavila, popisy vězení, vězňů a jejich poslední cesty po zelené míli k "jiskřákovi" jsou hodně dopodrobna, takže máte pocit, že to vidíte přímo před sebou.
Jediné mínus je jak skončil pan Jigles. Toho mi bylo i líto.

DomYell
22.09.2021 5 z 5

Knihu staci cist do 90%... Stejne kazdy vi, jak skonci. Jestli mate ale zasobu kapesniku po ruce, pokracujte do konce.

Krasny pribeh a (casto se to nestava) i krasny film. Tak vysoke hodnoceni od tolika uzivatelu je zcela opravnene.

iv.ča
09.09.2021 5 z 5

Moje oblíbená kniha, kterou jsem četla jako mladistvá. Je skvěle napsaná, jako asi všechny knihy od Kinga. TOOOOP!!!!!

katallinka
30.08.2021 3 z 5

Kniha je velmi propracovaným, zajímavým a velmi smutným dílem, ale bohužel mi autorův styl nesedí. Zdálo se mi, že neustále odbíhá od hlavní linky a někdy je děj poměrně zmatený a zdlouhavý.

Janek
23.08.2021 5 z 5

Zelená míle je skvěle napsaná. V gradujícím textu autor postupně přivádí na scénu velké množství postav a připravuje si podmínky pro dech beroucí vyvrcholení. Bitva mezi dobrem a zlem, mezi spásou a prokletím, mezi výčitkami a smířením není nikdy tak jednoduchá, jak bychom si my i hrdinové románu možná mnohdy přáli.

heavy66
18.08.2021 4 z 5

Působivý, dojemný, lidský, skvěle napsaný příběh, ale bez Toma Hankse, Michaela Duncana, Sama Rockwella... by kniha nebyla úplná! Sláva Franku Darabontovi, nejlepšímu Mistrovu filmaři!

Slepýš24
16.08.2021 5 z 5

Zpracování postav, příběhu, navození napětí, práce s jazykem - klobouk dolů. Něco tak povedeného jsem dlouho nečetla. (Jen ty poslední cca dvě kapitoly mi připadaly trochu nadbytečné.)

Překladatel s korekturou ale docela selhali... Ty naprosto zbytečné chyby lehce kazily dojem.

Ovšem Kingovi všechna čest (hlavně za ty postavy, John Coffey, Paul Edgecomb a Surovec byli skvělí)!

Doporučuji.

Agatha84
04.08.2021 5 z 5

Co napsat, abych jen trapně neopakovala všechny ostatní pochvalné komentáře? Jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Proč jsem sakra s Kingem nezačala "kamarádit" dříve...

Mayaku
23.07.2021 5 z 5

King je jednou z výjimek potvrzujících mé pravidlo, že se obecně spíše vyhýbám mainstreamovým autorům bestsellerů. On je prostě zatraceně dobrej a tady to zas a znovu potvrzuje. Nevím, jak to dělá, že jeho civilněji laděné příběhy tak skvěle fungují - ať už je to Zelená míle, nebo třeba sbírka Čtyři roční doby - ale jeho vypravěčský um zde dostává úplně nový rozměr. Takový dojemnější, často překrytý nenápadným nostalgickým hávem, který se vám snadno dostane pod kůži, a s ním i jednotliví hrdinové. Příběh Zelené míle a Johna Coffeyho jsem samozřejmě znala již dříve z fantastického filmového zpracování od Franka Darabonta, ale to můj čtenářský zážitek nijak neumenšilo. Je to zkrátka vynikající kniha, která ve čtenáři zanechá hlubokou stopu. Jo a bulela jsem! Několikrát!