Paní jezera

Paní jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122254/bmid_zaklinac-zaklinac-vii-pani-jezera-CWh-122254.jpg 4 3426 367

Zaklínač: sága série

< 5. díl

Zaklínač série

7. díl

Konečně je tady závěrečný díl Zaklínače v nové podobě. * Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná. * Také příběh zaklínačova hledání dospěl k závěru, Ciri, Geralt i Yennefer se na pozadí krvavého válečného konfliktu konečně setkají, ovšem podobně jako v předchozích dílech ságy nelze očekávat, že věci půjdou tak snadno, jak byly naplánovány. * Příběh Dítěte Překvapení, zlověstné věštby, lásky, krutosti a událostí, měnících tvář světa, se uzavírá v mohutném finále, v gejzíru imaginace, aby jednou provždy změnil fantastickou literaturu. Had Uroboros drží v zubech vlastní ocas, něco skončilo a cosi začíná. 4. vyd.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Pani Jeziora , 1999

LucyPevensie
10.01.2021 5 z 5

Podle mě nejlepší díl Zaklínače. Kdybych hodnotila celou sérii tak taky 5*. Děj rychle ubíha, je to celkem dobře napsané a chvílemi dost vtipné a hlavně jsou v Zaklínači skvělé postavy.

AsiUrčitě
10.01.2021 2 z 5

Konečně poslední díl ságy. Na začátku si čtenář musí zvyknout na jiný styl vyprávění. Objevují se zde jiné postavy z jiné doby, pro něž je příběh Ciri, Geralta a Yennefer jen dávná minulost, a který ony dávají dohromady pomocí svých poznatků z historie, legend, pohádek a díky moci nahlížet do minulosti (i ony mají magickou moc). Takto je to asi prvních 50 stran, takže oproti ostatním postavám, které se také v sáze vyskytují, aby příběh podávali ze svého pohledu, zde mě aspoň ta hlavní postava a její příběh zaujaly i kvůli tomu, že jsem se o ní víc dozvěděla. Pak už se vše zase vrátí k normálu a znovu sledujeme děj „v přítomnosti“. Linka Geralta, Ciry a Yennefer mě bavila nejvíc. U Emhyra mi samozřejmě na konci spadla čelist, ale hodně mi vadilo to, jak se vůči Ciri zachoval – postrádalo to jakoukoliv logiku, protože celý ten příběh byl v podstatě skoro o tom, jak chce získat Ciri. Bohužel i zde se objevuje hodně vedlejších postav se svými příběhy, které bych klidně osekala. Nebavily mě bitvy, ani politické plány a ani popis toho, jak to bylo po bitvě. To, co jsem se chtěla dozvědět, jsem se stejně nedozvěděla, tak to pro mě byla jen vata okolo. Obzvlášť popis toho, co bylo bitvě, se mohl vynechat. Pro hlavní příběh to nemělo přidanou hodnotu, bylo to spíš filosofické povahy – že ani po bitvě politikaření nekončí, že nevraživost přetrvává a že někteří hrdinové bývají opomenuti jen kvůli svému původu. Jinak za samotný konec ubírám hvězdičku. Opět jsem z něho byla zmatená – co se stalo, kde to jsme? A především, co ta poslední povídka z Meče osudu?
Pokud budu hodnotit celkově ságu, tak byly tam lepší díly, horší díly, ale číst se to dalo. Samotný příběh Ciry a Geralta je zajímavý, ale někdy mu docházela šťáva. Přišlo mi, že autor se snažil vytvořit epické a poučné dílo, ale jak chtěl obsáhnout vše, tak děj ztratil na atraktivnosti. Každopádně hodně bych to celé osekala a vymazala nadbytečné, okrajové postavy s jejich příběhy. A i ty důležité postavy a jejich linky bych udělala zajímavější. Třeba Čarodějnický spolek mě nebavil už od první chvíle, kdy se v sáze objevil, a Vilgerfortzova i Emhyrova linka byla typickým vyprávěním z pohledu padoucha, která ukáže jeho myšlenky, ale celkově děj moc neposouvá. Také bych nemíchala tolik styly vyprávění, když už chce autor příběh vyprávět jinak, tak ať je to tak ve všech dílech a ne nějakých a ať je to aspoň důležitá postava, ne jen někdo, kdo se tam jen mihne a jinak nás nezajímá. Také bych přidala víc porobností o zajímavějších věcech a ne o těch okrajových – třeba o samotném konci, o tom, co přimělo Emhyra jednat, tak jak jednal, a i o tom, jak se naučil Bonhat tak dobře bojovat. Celkem za mě průměr.

Hakate
08.01.2021 5 z 5

klasika, kterou musí znát každý milovník fantasy, kdo nečetl, musí ihned napravit. Geralta nejde nemilovat.
Serie, ke které se vždy ráda vracím.

Runkyna
17.12.2020 4 z 5

SPOILER!!!
Ty vedlejší postavy jsem měla fakt ráda :-( A ten konec? To neee...

Šnek86
16.12.2020 3 z 5

Ciri musí opět uniknout z věže vlaštovky, do které se úporně snažila dostat, jelikož s ní má kde kdo své plány, uniká do jiných časů a světů.Opět se všichni nahání po všech čertech, aby se našli a vzápětí se zas loučili.Vše vrcholí krvavou bitvou na hradě Stygga, čímž příběh ovšem nekončí, konec ještě všechno zamíchá a jako u Urobora se vše prolne v jeden celek, jak minulost, přítomnost, tak i budoucnost až z toho člověk neví, kde mu hlava stojí.

n.ezn.amy
27.11.2020 5 z 5

Kruh se uzavřel a had Uroboros se zakousl do svého ocasu. Jednotlivé střípky příběhu se slily dohromady a utvořily dokonalý obraz. V posledním díle dojde k závěrečnému souboji na hradě Stygga mezi Geraltem a Vilgefortzem a to jak kniha dopadne a zda dojde k setkání Gerala, Yeneffer a Ciri si musíte knihu sami přečíst. Strhující zakončení celé série

Alteriol
16.11.2020 5 z 5

Za me asi nejlepsi dil cele sagy. Prolinani dejovych linii me uvadi v uzas.

Eleanor05
03.11.2020 2 z 5

Kromě opravdu skvělé, naturalistické kapitoly o bitvě u Brenny, se mi Paní jezera líbila ze všech dílů nejméně. Nechápu, proč se polovina závěrečného dílu celé série soustředí na nedůležité postavy (Nimue, Condwiramurs, Auberon, Eredin, Fringilla atd.), namísto těch, o nichž sága o Zaklínači pojednávala od začátku. Úplný závěr, konec osudů Geralta, Yenny, Ciri a Triss působil zkratkovitě a odbytě.

iskovsky
02.11.2020 2 z 5

Dúfal som vo veľké finále, ale namiesto toho som dostal veľké ..... .
Škoda. Autor buď ztratil dych, alebo ho tak tlačil termín vydania, že sa na to ..... .
Tento diel podľa mňa ani nemusel byť a celej sérii by to iba prospelo. Zredukovať hlušinu a všetko stlačiť do troch výnimočných dielov. Lenže po vojne je každý generál.
Od prvej knihy pracne gradované poslanie Ciri a jej Sudby, vyšumelo neviem kam. Namiesto toho musíme sledovať jej nudné cestovanie v čase a odrážanie útokov o jej insemináciu, Geraltove prázdniny v rozprávkovom údolí, rozťahanú poslednú bitku veľkej vojny a zopár stránok zaplnených neoriginálnou výpožičkou z Artušovskej legendy. Samo osebe by to bola výborná kniha poviedok, ale ako rozuzlenie veľkolepej ságy je to žalostne nedostačujúce.
PS: fakt bolo nutné aby celá družina tak blbo skapala ?

LenkaDv
20.10.2020 2 z 5

Tento díl se mi líbil více než předchozí, ale ty politické části mě opravdu nebavily :-( Zbytečně dlouho popisovaná velká bitva. MYslím, že je příběh už zbytečně natahovaný.

Takkia
02.10.2020 5 z 5

Už šlo vidět, že s tím chce autor seknout, ale přesto vcelku dobré zakončení. :)

J.P.S.
01.10.2020 2 z 5

Nezdařilé zakončení zdařilé ságy.

Jak jsem psal v komentáři ke čtvtému dílu, sága klidně mohla skončit Veží vlaštovky s přidáním pár kapitol, do kterého by se podstatné události pátého dílu daly pohodlně vměstnat. Poslední díl totiž nepřinesl příběhu zase tolik nového, spíše působil jako nastavovaná kaše. Byly zde samozřejmě i zajímavé části, jako například odhalení totožnosti divokého honu či popis Bitvy u Starých zadků (jež vešla do dějin jako bitva u Brenny :)), mě však v paměti zůstalo hlavně cestování Ciri mezi světy a to i do našeho (reálného) světa a do světa artušovských legend, což mi do kontextu ságy vůbec nesedělo a působilo to jako pěst na oko. Zajímavě rozjeté příběhové linky z předchozích dílů, u nichž jsem napjatě očekával rozuzlení, byly nakonec uzavřeny jaksi "šmahem", jakoby autor chtěl ságu už konečně skončit. Konec byl velmi zvláštní, vůbec jsem tehdy nepochopil, zda Geralt přežil či nikoliv (odpověď mi poskytla až o několik let později vyvinutá počítačová hra The Witcher), právě zde se naplno projevilo nevhodné mísení žánrů a prolínání světů (cpát do zaklínačovských příběhů Galahada z artušovských legend byla opravdu zhůvěřilost).

Za mě jednoznačně nejslabší zaklínač a nedůstojné uzavření velkolepé ságy (horší uzavření skvěle rozjetého příběhu měl snad už jen seriál Game of Thrones).

nikoletta22
30.09.2020 3 z 5

Přečetla jsem všechny dily. Nejdřív jsem byla nadšená ale tenhle poslední díl se mu moc nepovedl. Očekávala jsem úplně jiný konec

Lamanai
19.09.2020 2 z 5

Tohle už mi přišlo zbytečně natahovaný a vlastně pořád dokolečka stejný. Někdo musí bejt ten kverulant, na kterýho si ostatní budou ukazovat prstem, jakej je neznaboh ;-)

sarka9190
05.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Je to závěr, na který jsem se těšila, ale mám pár osobních výhrad. Kdyby se nejednalo o zakončení, dala bych průměr. Autor děj zbytečně rozdrobuje. Bez výhrad zde přiznávám, že jsem,, nedůležité,,linky preskakovala a četla hlavní linie příběhu. Preskoceny byly hlavně válečné pasáže, rozhovory mezi důstojníky apod. A vzhledem k tomu, že k vyústění děje neměly vliv, co dodat. A to čtu Eriksona, kde máte bezpočet filozofických odbocek, ale alespoň se dočkají na konci nějakeho vyústění. Tedy kromě Pádu světla, kde je tam toho opravdu zbytečně moc. SPOILER:je to můj subjektivní dojem, ale postavy na konci byly tak bezostysne zabíjeny, az to na mne působilo strašně zbytečné. Za mne spíše dojem, že Zaklínače už autora nebavilo psát a chce jim to na konci pořádně osolit, než nějaké pečlivě konstruované vyústění. Ale jak píšu, můj dojem.

andrejci
20.08.2020 5 z 5

Poslední díl a musí říct, že mě bavil. Až na jednu část o válce to bylo skvělé. Ostatní části jsem doslova hltala. Trošku mě naštvalo jak se všichni honili za Ciri a nakonec to dopadlo takhle. Konec byl dobrý - tajemný. Nakonec jsem si málem i poplakala. Všichni mi budou chybět. Série se mi moc líbila. Je pár věcí co bych vytkla. Moc jmen, hodně se v nich ztrácelo, hodně politiky a málo nestvůr. To bylo jediné co mě mrzelo.
Jsem ráda, že jsem si sérii stihla přečíst ještě před seriálem.

astra3
15.08.2020 4 z 5

Kniha se četla dobře. Jen kapitola o válce mi nic neříkala. Změť jmen, útoků a tak podobně. Jen lazaret byl v této kapitole trochu zajímavější. A mám sérií přečtenou. Nelituji.

kikikrat
07.08.2020 5 z 5

Je to tu! Jsem u cíle a jsem z toho smutná. Svět Zaklínače se mi líbil a já si oblíbila hlavní postavy. Líbil se mi styl, kterým jsou knihy psány. Jediné s čím jsem bojovala jsou kapitoly plné politiky nebo války. V tomto dílu se jich také pár našlo ale můj celkový dojem z knih mi to nekazí, člověku to alespoň přiblížilo jak to ve válce nebo v politice chodí. Závěrečný díl mě místy dojal, rozesmutnil a i pobavil. Někdy jsem byla vzteklá spolu s Ciri, to jak jí kazdý chtěl ovládat mi nebylo po chuti. Nakonec se vše propojilo a začalo dávat smysl. Konec byl možná trochu zvláštní ale je to prěci svět Zaklínače a tam je možné vše. Něco končí a něco začíná..

Gindolfin
06.08.2020 3 z 5

Po delší době jsem si to přečet ještě jednou. Z celé ságy nejslabší díl. Ale i tak výborná kniha. Je to málo zaměřené na Geralta a Ciri.

petrulka
27.07.2020 4 z 5

Dávám hodnocení za celou sérii. Po jednotlivých dílech by to bylo nahoru dolů. Vtěsnáno je do nich úplně vše, od politiky po cestování světy. Přiznám se, že to druhé je mi v rámci fantasy mnohem blíž. Ačkoliv byly chvíle, kdy jsem se úplně na čtení nevrhala, celek musím hodnotit velmi kladně . Nápad neotřelý, některé postavy vyloženě k zamilování - moc se mi líbily dějové linky kolem Regise a Marigolda. Na kolena jsem ze ságy nepadla, ale rozhodně nelituji času jí věnovaného.