Paní jezera

Paní jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122254/bmid_zaklinac-zaklinac-vii-pani-jezera-CWh-122254.jpg 4 3427 367

Zaklínač: sága série

< 5. díl

Zaklínač série

7. díl

Konečně je tady závěrečný díl Zaklínače v nové podobě. * Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná. * Také příběh zaklínačova hledání dospěl k závěru, Ciri, Geralt i Yennefer se na pozadí krvavého válečného konfliktu konečně setkají, ovšem podobně jako v předchozích dílech ságy nelze očekávat, že věci půjdou tak snadno, jak byly naplánovány. * Příběh Dítěte Překvapení, zlověstné věštby, lásky, krutosti a událostí, měnících tvář světa, se uzavírá v mohutném finále, v gejzíru imaginace, aby jednou provždy změnil fantastickou literaturu. Had Uroboros drží v zubech vlastní ocas, něco skončilo a cosi začíná. 4. vyd.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Pani Jeziora , 1999

Makropulos
05.08.2019 4 z 5

Co říci? Už je konec. Ale had Uroboros se nakonec zakousl do svého ocasu, takže co vlastně končí a co začíná? Jednoduše řečeno, bylo to opět skvělé a bylo mi líto, že už kniha končí. Pan Sapkowski dokázal (opět), že je skvělým vypravěčem. Vrátil mnoho málem zapomenutých postav, přidal nové, ale také jich hodně nechal zemřít. Hrál si s dějovými i časovými liniemi a skoky, a přitom stále vyprávěl příběh Geralta, Ciri a Yennefer, který zakončil tak, jak ho zakončil. Jenže .... mám tentokrát i nějaká jenže, ale to bych musela spoilerovat, takže jen nedám plný počet hvězd.

GeRaltzRiVie01
28.07.2019 5 z 5

Začal jsem hrami, pak jsem přečetl knihy a teď se těším na nový seriál. Úžasná série, postavy, mytologie a celý svět zaklínače. Nejvíce mě zajímalo zaklínačské řemeslo a nejvíce bavily rozdílné povahy čarodějek. Zprvu mi vadilo, že se hlavní postavou stává Ciri a doslova ukradla celý příběh pro sebe, ale naštěstí si Geralt udržel dostatek prostoru. Musel jsem si zvykat na pasáže jiných a často i naprosto irelevantních postav, ale to jsem také překonal. Jedinou skvrnou pro mě tedy zůstává záchrana jednorožcem.

VeronikaZ
07.07.2019 5 z 5

Pro mě jednoznačně nejlepší díl celé série, spousta příjemných detailů, hrdinství, láska, odvaha, je tam zkrátka všechno. :)

boxas
04.07.2019 3 z 5

Celou tu dlouhou pouť s Geraltem z Rivie a ostatními jsem se nemohla v duchu ubránit srovnání s jinou putující společností Rolanda z Gileadu a jejich cesty k Temné věži. Bohužel však Sapkowski ve mně ani zdaleka nedokázal vyvolat takové sympatie jako Stephen King. A přitom měly mnohé postavy Zaklínače velice slušně našlápnuto! Nejen skupinka kolem Geralta, ale i trpaslíci například.
Zaklínači asi hodně pomohlo jeho seriálové zpracování. Asi tak jako filmy o Frodovi a ostatních výrazně zvýšily zájem o knihu Pán prstenů. A bohužel pokus o filmové zpracování Temné věže byl tak žalostný, že raději neměl být vůbec žádný! Knize to ublížilo. Seriál o Zaklínači má spoustu vad na kráse, ale přitáhl ke knize mnoho nových čtenářů. Stejně tak jako vydařená počítačová hra.
Tak v čem byl můj problém s touto sérií? Autor mi vlastně nedal příležitost se s někým z jeho hrdinů blíž ztotožnit. Skáče jako ta jeho morová blecha sem a tam, ale nikde není dlouho. Vlastně mi nedal nikdy dostatečný prostor k tomu, abych si některou z jeho postav stihla víc zamilovat, nebo se naučit nenávidět. A taky mi nedal čas se s většinou z nich rozloučit...
Všechno zůstalo jaksi jen na povrchu. A tak bohužel na Geralta a jeho věrné asi časem zapomenu, ale na Rolanda a jeho hledání Temné věže ovšem už nikdy. A to je velká škoda, protože je zde hned několik velice silných pasáží, které se daly zužitkovat mnohem líp!
A ještě poznámka k závěru ságy o Zaklínači. Moc. opravdu moc bych si přála, aby všechno dopadlo jinak...přesněji řečeno, aby autor tuto ságu ukončil jinak.

Ivan F
28.06.2019 3 z 5

Autor, ktorý je mnohokrát označovaný za kreténa (našťastie jeho dielo je úplne odlišné od jeho povahy), vymyslel svet, v ktorom sa darí kúzlam aj mutantom. Začal poviedkami, ktoré sú nepochybne výborné a ukázal, že skutočne vie pútavo písať. A potom prišla sága - sága, ktorá mala našliapnuté stať sa niečím veľkolepým a nevídaným na poli fantasy žánru. Lenže tam, kde autor v krátkom literárnom útvare zvanom poviedka hviezdil, na poli eposu zakopol. Nie raz, ani dva, ale mnohokrát. Z posledného dielu ságy mám pocit, že autor stratil všetko to, vďaka čomu sa stal známym a jeho zaklínačský svet si zamilovalo mnoho čitateľov. Sem-tam v Pani jazera prebleskne autorov štýl, taký poviedkovo skvelý, ale sú to naozaj len záblesky. To jemné podpichovanie čitateľa, množstvo hlášok a kulantne zaobalených myšlienok, to je veľmi riedke, naopak prerastá vata a časti, ktoré príbeh nikam neposúvajú, alebo sú nudné. Takisto úmrtia a spôsob, akým sú popísané si mnohé postavy v knihe nezaslúžili, keď už, malo to byť epické a nie ledabolo odbité. Przepraszam Andrzej, ale czytelnicy naprawdę na to nie zasłużyli.

malazluta
18.06.2019 5 z 5

Dokonalá sága, která se stala mou srdcovou záležitostí.

Anoell
16.06.2019 5 z 5

Uh... co tak k poslednímu dílu říct? Paní jezera má své klady i zápory. Bichle mi nevadí, ale nezlobila bych se, kdyby tato knížka byla o něco tenčí, protože některé dějové linky mě příliš nebavily (např. Nimue a Condwiramurs, anebo ta, jejímž protagonistou byl Jarre). Také bych ubrala politického pletichaření. Jistě, bylo důležitou součástí knihy, ale občas jsem se v tom ztrácela... Na druhou stranu dějové linky Geralta a Ciri byly skvělé. Také se mi líbilo, že nám autor přinejmenším nastiňoval osudy těch, jejichž život nevyhasl během série. Upřímně, takovýto konec jsem nečekala a ani nevím, jestli jsem s ním spokojená... Přesto si myslím, že i tento díl si zaslouží plných pět hvězdiček. Sága o zaklínači je jednou z nejlepších věcí, jaké jsem kdy četla, vřele doporučuji a určitě se jednou ke Geraltovi a jeho přátelům s radostí vrátím...

HYPNOS88
27.05.2019 5 z 5

Nechal jsem si komentář až nakonec, než abych komentoval každou knihu zvlášť. Lze říci, že jde o krásný nový promyšlený fantasy svět a za to patří Sapkowkému velký dík. Ale nezahořel jsem tak, jako u jiných fantasy příběhů. Asi mi vadila ta nepřímost děje, který byl vyprávěný chvíli tím, pak zase hned oním a pořád se to tak divně střídalo. Kdyby to bylo vše v nějaké ustálené linii a příběh by plul svěže a jednoduše, asi by to ode mě mělo plné hodnocení. Ale toto přemílání od jednoho k druhému mi docela vadilo. Spousta zbytečných pasáží, které tam opravu vůbec nemusely být, spousta postav, které tam nemusely být. A bitvu v posledním díle, přiznám se, jsem přeskočil celou, to mě vážně nebavilo. Spletitost všech možných politických a mocenských postav byla opravdu složitá a doteď nevím, kdo přesně byl kdo, a jakou roli tam vlastně v celém příběhu hrál. Ovšem linie Geralta a Ciri byly neskutečné. Všechny jeho mini zápletky až po rozsáhlejší líčení. Taktéž Ciri alias Falka s Potkany, nebo jakékoli její samotné putování a zápletky. Za mě jednoznačně skvělá sága, která má právem své výborné postavení ve fantasy světě, ale bohužel jednu hvězdičku dolů za to krkolomné vyprávění.

pauldegard
19.03.2019 5 z 5

Právě jsem to dočetl. A je mi smutno,že je konec. Ve společnosti Zaklínače a jeho přátel jsem strávil pár let a byla to krásná pouť. Poslední díl má pro mě své klady i zápory.
Jako zápor bych uvedl,že se v knize ( a to asi uz od čtvrtého dílu ) pomalu ustupuje od Zaklínačova umění a jeho nadpřirozenych schopností,lektvarů, které mu dodávají kouzlo a originalitu hojně používanou v prvních dílech. Což mě moc bavilo.
Dále to politické hašteření ve kterém jsem se ztrácel.
Ale klady stale převažují. A to v podobě nádherného vypravěčského umění autora ( díky též panu Komárkovi za překlad ! ), atmosféře, soubojům a vůbec díky komlexnosti celé ságy. Byl to zážitek putovat, bojovat a milovat s Geraltem z Rivie... Diky.

AlB3rt
18.03.2019 5 z 5

Jedná se o epické a velmi čtivé zakončení skvělé série, která člověka chytne a nepustí. Podle mě je Paní Jezera bezpochyb nejlepším dílem ze zaklínačského univerza a zejména vyobrazení bitvy u Brenny jest absolutním vrcholem, kdy jsem hltal každé slovo. Nezbývá nic jiného než vyzdvihnout skvělé vyprávění ze strany pana Sapkowského. Klobouk dolů...

Lavender756
18.03.2019 3 z 5

Už Věž vlaštovky byla slabší a Paní jezera je na tom zrovna tak,v některých ohledech ještě hůře. Hledání správného místa a času Ciri bylo úmorné a velice nešťastně popsané a příliš rychle za sebou. Bitevní pole rozvleklé a často se opakující,v této části knihy jsem s chutí jen otáčela stránky,než příliš zajímavější čtení. Geralt je vždy jednička a jeho linie vede, zajímavá je Yenefer, Jarre a Ciri opět baví o něco méně,kromě poslední třetiny knihy. Samozřejmě silný příběh a skvělé čtení, které by ale mohlo mít o 200 stran méně, a to mám ráda bichle!

RHorse
04.03.2019 5 z 5

Tak tenhle díl se mi asi líbil nejvíce z celé ságy.
Teď k celé sérii. Pro mě budou oblíbené hlavně ty povídkové knížky, četla jsem je už jako náctiletá a hodně mě zaujaly. Samotný příběh je skvělý, fantasy svět obrovský. Což mi chvilkami vadilo. Ztrácela jsem se pak někdy ve vedlejších postavách. Ještě bych asi ocenila překlad cizích řečí, ty existující jsem nějak dávala, ale elfskou, s tou už jsem měla problém :-). Celou sérii jsem však četla v rozmezí nejméně 10 let, takže není divu, že některé detaily mi prostě unikali. Holt důvod, proč si to přečíst znovu. Ještě, co bych vypíchla a co mě hodně potěšilo, bylo prolínání fantasy světa s tím skutečným a hledání paralel historických událostí s těmi v knize. Holt všem vřele doporučuji, Sapkowski se u mě řadí mezi excelentní vypravěče a vidím to i na přečtení husitské ságy.

danielpernik
02.03.2019 5 z 5

Ach to bylo smutné loučení. Tato série je naprosto jedinečná. Humor a styl, jakým je děj popisován nemají obdoby. Slovní zásoba a výrazy, které čtenáře doprovázejí celou sérií vhání slzy do očí.
Poslední díl jako takový mě moc bavil. Chápu, že někomu nemuselo sednout politikaření, přeskakování časů a dějů, nebo protáhlost nějakých dobrodružství. Nicméně podle mě to je přesně tak, jak to být má. Zaklínač přece nebyl jen o sekání hlav vampírů, čertů, vlkodlaků a vodníků. :)) Rád se ke spoustě scénkám budu vracet.
..."co mě ho ukazuješ, posrance... nezajíma mě!"
- Geralt z Rivie, který si spletl velitele konvoje s vojákem, který se posral.

ManželéMannovi
22.02.2019 5 z 5

Celá sága přečtena po třetí v krátkém období a musím své předchozí hodnocení opravit. Sice Sapkowski nedostihl kvalitu Věže Vlaštovky, ale konec není tak špatnej.

Stryc.Helmut
17.02.2019 3 z 5

Už předchozí díl naznačil pokles formy autora a tento díl byl pro mne bohužel nejslabším v celé sérii.
V knize bych vyzdvihl jako povedené hlavně linie od Geralta, od Yennefer a líbily se mi i některé vedlejší, např. bitevní pole. Ciri mne zpočátku nebavila, obrat nastal až od druhé poloviny knížky. Vedlejší dějové linky některých postav, např. Nimue, mi přišly zbytečné a natahované, jiné by se daly v rámci žánru knihy shrnout stručněji a zajímavěji, např. politika. Děj knihy je díky tomu sice komplexnější, ale ztrácí tím napětí nebo je bohužel až nudný. Je zřejmá snaha do dějě zamíchat co nejvíc parafrází z historie lidstva a varovných sdělení, ale místy to působí, jako by děj byl až na druhé koleji. Zklamalo mne i nedůstojné ukončení některých vedlejších postav, stejně tak závěr celé knihy i hlavních postav působí, jako by autor nevěděl, co si počít a zároveň se nemohl dočkat, až smete Zaklínače ze stolu a bude mít to břímě už konečně za sebou, což je velká škoda vzhledem k tomu, co v předchozích dílech vybudoval. Ale i kdyby byl konec jakýkoliv, stejně by se všem nezavděčil....
I přes všechno výše uvedené bych si ságu o Zaklínači někdy v budoucnu znovu rád přečetl a jako celek bych ji případným zájemcům doporučil, jen po tom závěrečném díle mi zůstává v ústech mírná pachuť.

MCGinger
02.02.2019 5 z 5

Za mě strhující konec série. Nejtlustější a asi nejlépe vyprávěný díl plný akce. Jediná slabší stránka (pro někoho) by mohl být dlouhý popis bitvy.

frantisek6180
13.01.2019 3 z 5

Musím říct, že na mě poslední díl působil velmi rozporuplně, příběh má nepochybně své silnější, avšak i slabší části a z mého pohledu i některé zcela zbytečné dějové linky. I když jsem se na ságu jako takovou velmi těšil, musím se asi přiklonit k tomu, že Sapkowskimu povídky seděli podstatně lépe. Oceňuji prostor věnovaný závěrečným bitvám a překvapivé rozuzlení, ačkoliv zakončení ságy na mne osobně působí zvláštně...

Lucas.94
12.01.2019 2 z 5

Často se nestává, že poslední díl série je pro čtenáře nejhorší. Ale pro mě byl... Vypadalo to, jako kdyby to autora v půlce knihy prostě přestalo bavit... :-( Ale díky předchozím dílům si mě celá série Zaklínač získala.

Metla
09.01.2019 4 z 5

Kolona vysídlenců pomalu kráčela k jihu. Někde zezadu uslyšeli vysoký, zoufalý, bolestivý ženský křik.
„Geralte, ne,“ zašeptal Marigold. „Nic nedělej, nepleť se do toho…“
Zaklínač k němu obrátil tvář, kterou básník neznal.
„Plést se do toho?“ pokrčil rameny. „Někoho zachraňovat? Nasazovat život pro nějaké vznešené principy a ideály? Ne, Marigolde, už ne.“

Kruh se uzavřel, had se zakousl do svého ocasu… Pamatuji si, jak pro mě bylo při prvním čtení završení série poněkud zklamáním. Příběh ovládla Ciri, sem-tam už trochu nudící, a od ní dějové linie skákaly prostorem i časem k mnoha různým postavám, což mě tehdy štvalo. V současné době mi ty nitky životů, osudů a událostí vytvořily úchvatnou tapisérii, byť v ní několik několik útků docela neladilo. Konkrétně nemůžu tvrdit, že by mě vyloženě nadchlo naroubování ságy na artušovský mýtus. Zaklínač a jeho družina se na scénu dostávali pouze sporadicky, zpočátku s komickým nádechem, později se Sapkowski utrhnul ze řetězu, aby čtenářům vehnal slzy do očí. Co se mě týká, zasloužili si Regis, Milwa, Cahir, Angouléme a nakonec i samotný Geralt více péče od svého duchovního otce a také s padouchy si mohl pohrát důkladněji. Snad už byl pan spisovatel myšlenkami u Husitské trilogie, což dokládá velkolepý a všestranně pojatý popis bitvy u Brenny.
K uzavření hlavní linie dojde poměrně dlouho před koncem knihy - už jsem si od posledně nevybavovala, co se na zbývajících 130-ti stranách řešilo. Sapkowski vpletl do gobelínu ještě pár nití a připomněl čtenáři, že nic nekončí definitivně, svět se točí dál s námi nebo bez nás a mění se pouze kosmeticky.
Chvíli jsem s hodnocením váhala, některé scény byly úchvatné, jiné se kapku táhly... dávám 85% – pátý díl nedělá sérii o zaklínači žádnou ostudu, jde o monumentální teč­ku.

petra5588
02.01.2019 3 z 5

Tak z tohohle dílu mám dost rozporuplné pocity - některé části super, ale už je tam přidaných tolik prvků, že i na fantasy žánr je to dost nereálné :D No a ten konec, to už na mě prostě bylo moc...