Paní jezera

Paní jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122254/bmid_zaklinac-zaklinac-vii-pani-jezera-CWh-122254.jpg 4 3427 367

Zaklínač: sága série

< 5. díl

Zaklínač série

7. díl

Konečně je tady závěrečný díl Zaklínače v nové podobě. * Had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu. Něco končí, něco začíná. * Také příběh zaklínačova hledání dospěl k závěru, Ciri, Geralt i Yennefer se na pozadí krvavého válečného konfliktu konečně setkají, ovšem podobně jako v předchozích dílech ságy nelze očekávat, že věci půjdou tak snadno, jak byly naplánovány. * Příběh Dítěte Překvapení, zlověstné věštby, lásky, krutosti a událostí, měnících tvář světa, se uzavírá v mohutném finále, v gejzíru imaginace, aby jednou provždy změnil fantastickou literaturu. Had Uroboros drží v zubech vlastní ocas, něco skončilo a cosi začíná. 4. vyd.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Pani Jeziora , 1999

BStone
07.02.2020 4 z 5

Výborné zakončení celé ságy. Kniha opět oplývá skvělými momenty napětí, romance i humoru. Nebýt poměrně vysokého počtu stran, které mě lehce nudily, přidal bych i poslední hvězdu. Jinak ukončení celé ságy je fakticky v povídce "Něco končí, něco začíná" v druhé knize, takže tuto třešničku je třeba si nechat až na úplný závěr.

ČtěteLíp
02.02.2020 5 z 5

Pan Bože, lidi. Přestaňte číst ty knížky tak povrchně. Proštudujte si něco o literární interpretaci. Vezměte do ruky třeba Hodrovou, Doležela a tak. A teprve potom hodnoťte. Jak jsem si projel teď ty komenty, tak mi vybublala krev až do sítnic. Sakra. Paní jezera, na rozdíl od předchozích dílů ságy, které jsou většinou vynášeny na piedestal, si konečně začíná hrát se čtenářem. A nešetří ho. Kompozice je skvělá. Dotažená paralela k Putování za Svatým Grálem, která se nenápadně line celou ságou, si zaslouží pohladit po písmenkové tváři (všem výše zmíněným běžným konzumentům „příběhů“ dávám za úkol přečíst celou bichli o Grálu od Triády). Hlavní témata rovněž dotlačená až do posledních stránek. Pojetí dobra proti zlu v rukou Sapka políbí duši snad všem, kteří žijí ve 21. století. Kde společností zmítá rezignace, apatie. A dál. Téma vyprávění. Zase super. Tomu mimochodem dokonale slouží rámec vyprávění Nimue, který je tu tak poplivávaný. Který dle všeho je zbytečný. Sakra. Právě rámec Krále rybáře, studentky a lektorky posouvá ságu úplně jiným směrem, než kam směřuje většina brakové literatury. Takže znova. Než se pustíte do emočních výlevů, že vám strašně vadí, jak se některé postavy chovají a jak je tamta debil a tamta bezva kámoš, studujte. Tohle totiž není hodnocení, to totiž není recenze. Jenom prachsprostý převyprávění děje, za který se na vysokých lámou prsty jak v Dijkstrově sklepení.

roman9276
31.01.2020 3 z 5

Seriálovej zaklínač mě očividně nalákal na knižní sérii, a když jsem zjistil, že některý díly už nejsou skoro k dostání, tak mi v hlavě začne blikat červená kontrolka, že to prostě okamžitě potřebuju ve svý knihovně (strašnej zlozvyk), ale naštěstí Ježíšek na mě myslel a celýho Zaklínače mi donesl. Nemá smysl rozebírat sérii díl po díle, protože například povídky byly totálně po piči boží. Když se konečně Geralt a Ciri potkali, to byl obrovskej srdceryvnej moment, kterej nedokázali tvůrci seroše přenést na plátno tak dokonale, jak byl napsanej v knize. Epilog ty vole, to sem byl úplně u vytržení, jak to bylo skvělý, vtipný, dokonalý!. Bohužel pak románový zpracování, který se odehrávalo po povídkách a před epilogem, už tak skvělý nebylo. Možná by bylo lepší, kdyby Sapkowski zůstal jen u povídek. Děj zbytečně natahovanej a s přibývajícími díly se hluchý místa množily jak houby po dešti. Tisíc zbytečnejch postav, který se objevily na pár stránkách a jejichž osudy mě absolutně nezajímaly. Dál nudný politikaření, který bylo celkem zbytečný. Prostě proč??? Ocenil bych víc Geralta, víc Ciri, víc Yennefer, než nějaký čarodějnický krávy, co se pořád dokola dohadujou mezi sebou o vládě nad královstvími, kdo s kym bude píchat, aby se narodili vhodní dědicové atd. Další věcí, co mi drásalo nervy, bylo skákání v časech, prostorech a postavách. Šílenym způsobem chaotický, že jsem se v tom někdy ztrácel a nechápal jsem, proč to autor takhle dělal. Právě proto jsem byl v posledním díle Paní jezera dost zmatenej i ohledně návaznosti na epilog. Co musim vyzdvihnout je překlad mluvy trpaslíků, nad jejich nářečím jsem se několikrát výborně pobavil. Jakmile se příběh točil okolo hlavních postav, tak jsem otáčel stránky jak posedlej, to bylo hodně skvělý. Konec byl tak zvláštně otevřenej a nejasnej, a to nesnášim. Sapkowski vytvořil pro mně úžasnej svět, kterej mě pohltil a bavil mě, ale spíš se těšim na další seriálový pokračování.

ÁjíkSamík
30.01.2020 5 z 5

Teda takhle do toho hodit vidle...

YenMaja
28.01.2020 5 z 5

Parádní zakončení příběhů Geralta, Ciri a Yennefer.

Jacinda
10.01.2020 2 z 5

Paní jezera pro mě byla bohužel z velké části úlet. Celá kniha je mimořádně rozvleklá a mnoho pasáží mě vůbec nezajímalo. Především Nimue a vše kolem ní. Stejně tak putování Ciri mi občas přišlo zbytečně popisované. Ve výsledku mám k této postavě stejné pocity, jako na začátku ságy. Leze mi na nervy. Spoiler alert. Za běžných okolností bych hodnotila 3 hvězdami, co však nemohu odpustit a neodpustím, je autorův masokombinát, ve kterém popravil všechny, které jsem měla ráda. Především Regisův epický konec v pěti větách byl skutečně epickým výsměchem všemu. Jak může Geralt v jedné scéně říct, že by s Regisem nidky nebojoval, protože by ho možná ani neporazil a Vilgeforts si ním vytře zadek, aby vzápětí Gelart rozmetal Vilgefortse? Jako really? Očekávala jsem alespon megalomanský bojn kdy nám Regis konečně ukáže, čeho je schopný (osudy postav už jsem totiž věděla) a místo toho jsem byla jen znechucená. Místo sračkojdních popisů hovadin mohl autor věnovat stránku této skvělé postavě a dopřát jí alespon velkolepý konec. To i ten Cahir dostal větší prostor. Přesto nedokážu potlačit pachuť marnosti. Jakoby autor skutečně potřeboval věci bleskově (rozuměj odflákle) vyřešit a dodat příběhu ještě trochu té krve navíc, přece aby to bylo "to pravé epické fantasy". Zklamání. Velké zklamání.

DK_Ronie
03.01.2020 3 z 5

Jak se mi celá ta série hodně líbila, tak tenhle závěr byl podle mě zcela mimo. Ta pointa... no nevím, dost mě to zklamalo, přišlo mi, že se to vzdalo odkazu předchozích knih.

Roscata
28.12.2019 5 z 5

Opakovaně jsem se ujistila, že je Zaklínač moje srdcovka. Je to výborně napsané, postavy mají skvělé osobnosti, humor i jazyk. A syrovost a nepřátelskost světa vás donutí fandit hlavním postavám od začátku do konce.
Samozřejmě má celá sága své slabší a silnější díly ale jako celek je to báječné dílo.

IG: zrzi_cte

morienhithwen
26.11.2019 3 z 5

Nevím, jestli je to tím, že si dávám celou ságu v rychlém sledu, možná, že už jsem opravdu unavená tím množstvím materiálu, ale Paní jezera je pro mě v podstatě zklamáním. Má své silné momenty, ale i tak se nemůžu zbavit pocitu, že je to napsáno, inu, rutinně.

Etule
24.11.2019 3 z 5

Tak nějak si vůbec nejsem jistá, jaký dojem ve mě kniha vlastně zanechala. Ale asi převládá zklamání. Místy jsem si říkala, že ji snad ani nedočtu, ale pak přišlo něco, co mě přece jen přimělo u ní zůstat a pokusit se dojít až ke zdárnému konci. Což se nakonec podařilo. Nastaly pro mě dva wau momenty, kdy jsem tedy musela chvíli rozdýchávat. Když se konečně setkal Geralt s Ciri, hlavně to, co tomu předcházelo. A pak, když jsem zjistila, jak to vlastně je s Emhyrem. To jsem upřímně zůstala s otevřenými ústy. Upřímně mě dojala scéna, kdy Jarre potkal na cestě elfy. To mi aj ta slza ukápla, a nejen u téhle scény, ale nechci prozrazovat. Ačkoliv mě autor dost překvapil, jak to ve finále vyřešil při záchraně Ciri. A ne zrovna mile...
Ale chválím luxusně popsanou bitvu u Brenny. Ta se mi zamlouvala opravdu moc.
Přesto si nemůžu pomoct, ale přišlo mi, že bylo strašně moc omáčky okolo, ale vlastně se nic moc nestalo. Nevím, jak lépe to popsat. Čekala jsem od ságy něco zcela jiného, ale tak to už je můj problém. Stále si myslím, že nejlepší díl byl Křest ohněm a pak první povídkový.

Wolf012
21.11.2019 4 z 5

Zdárně zakončený román, i když ke konci mohlo být méně politiky a více dobrodružství, ale i přes to mne kniha opravdu velice bavila. K zaklínačovi se ještě určitě vrátím.

burg
16.11.2019 5 z 5

Tak si říkám, že největší a nejepičtější bitva v dějinách záchrany fantasy zemí je asi za mnou - Tolkien se svojí Bitvou o Minas Tirith jistě promine :) Cestování v čase a prostoru, popis bitvy u Starých Zadků (pardon, u Brenny)... Zakončení celé ságy tak, jak si ho může fanoušek Sapkowského a Zaklínače přát. Jediné, co mi na tom konci vlastně vadilo, byl ten "Deus ex machina" aneb "Geralt vleze do díry zabít bestii, dojde někam, zjistí něco naprosto ohromujícího atd." To prosím ne. Ale zajímavé je, že pro mě byly daleko důležitější konce všech vedlejších postav, než jen těch ze zaklínačské bandy - Iola, Shani, Rusty atd. Slza ukápla nejen jedna a nejen při tom posledním přečtení, ale snad pokaždé, když tuhle sérii dočtu.
Zkrátka a jednoduše: sešij bílé s bílým, žluté se žlutým, červené s červeným a určitě to bude dobře.

Kinison
11.11.2019 5 z 5

Důstojné zakončení ságy, uzavření rozběhnutých příběhů, nevadila ani hromada filozofování ke konci. Mám rád, když jsou série/ságy zakončeny. Proto hvězdička navíc. Slza byla.

Jandýs
26.10.2019 4 z 5

Nu.. Nejsem si úplně jistá, co napsat, ještě asi stále vstřebávám, pro mne dost těžké, čtení. Příliš rychlé střídání míst, časů především, postav a odvíjení děje zapříčinilo, že jsem se v příběhu ztrácela. Pak si knihu tolik neužiju, přiznávám, že jsem místy vůbec nechápala,co se děje..
Přesto mě některé kapitoly hodně potěšily, dojemné a silné.
Milwa, Regis, Angoulment a Cahir.. Skvělá sebranka...

Ginosaji
10.10.2019 5 z 5

Slzička ukápla.. Vybavila jsem si barvitý popis svatby v prvních povídkách. V podstatě jsem se těšila, až ta veselice přijde a docela mě to odrovnalo. Chudák Ciri

maris123
27.09.2019 3 z 5

Po fázi velkého očekávání přišla fáze zklamání. Sapkowski v posledním díle nepřekročil úroveň předchozích dílů a zejména úroveň svých povídek. Ságu rozběhl ve svém (a mém oblíbeném) povídkářském stylu, ale závěr se mu jaksi rozplizl pod rukama.
Bod dávám za popis válčení, dál už jsem si jen říkala, že to je snad nějaká jiná dimenze, nějaký sen, ale ono ne. Takové rozuzlení bych čekala někde v červené knihovně. Dva body za odkaz na Artušovskou legendu., ale víc ani ťuk.
A ještě, aniž bych chtěla vyvolávat hejty a fajty: Někdo tady v komentářích vyzdvihl tuto ságu nad Tolkienova Pána Prstenů - tak to ani náhodou.

Tom121
04.09.2019 4 z 5

Poslední díl skvělé série. Nejvíce stran ze všech dílů. Velká očekávání velkých věcí. Proto zamrzí, že jsou v knize téměř epizodní úseky, které děj neposouvají dopředu. V polovině knihy jsme pořád na začátku. Zakončení je však výborné a vede ke spokojenosti, což se ne každé takové sérii povede.

Lenka_S
16.08.2019 4 z 5

Ani závěrečný díl téhle série mě nezklamal. Opět jsem s napětím sledovala osudy Ciri, Geralta i Yennefer. Už se těším na televizní seriál.

Richie1
14.08.2019 4 z 5

Závěr skvělé série o Zaklínači byl působivý ... ale i trochu natahovaný a překombinovaný. Až do akce na hradu Stygga byl děj velmi napínavý, byť poněkud rušivě přerušován různými odskoky do jiných míst a časů. Posledních cca 150 stránek už ale byla nastavovaná kaše, která v knize klidně mohla chybět. Cesta Geralta, Ciri a Yennefer se završila, ale autor si prozíravě nechal možnost pokračování celého příběhu. Zaklínačův svět je úžasně zpracován, samotný Zaklínač skvělý hrdina. Snad nejvíc mě ale na celé sáze bavili trpaslíci - ti jsou jedineční.
Přečteno podruhé - 75 %.

kuruteku
07.08.2019

A zazvonil konec ... Pasáž popisující bitvu prokladana operačním stanem patří k tomu nejlepšímu, co jsem četl. Boj s Viglefortzem ci jak se ten lump jmenoval, při které umírají ti nejlepší, musela opravdu přijít nakonec. A celé to do sebe zapadlo jako ... Jako... jako ten Uroboros - abych začal číst znovu a pozorněji. A zjistil, kde, kdy a jak se která postava objevila. Při čtení málokteré knihy mám na konci problém s polykanim, problém se slanou vodou v očích, co není od potu, ale tady jo. Díky za tuto sadu, i když ten nelineární styl mi dělal problémy. Příště budu hledat, co bylo předobrazem Nilfgaardu, zda Dijkstra pochází z oblasti informatiky, budu pečlivěji zkoumat rodokmen Ciri a dávat pozor na citace před kapitolami. A s čím už jsem začal - hledat další knížky autora, který si umí vysnit svůj svět.