Křest ohněm

Křest ohněm https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30488/krest-ohnem-30488.jpg 5 3918 301

Zaklínač: sága série

Zaklínač série

5. díl

Třetí část ságy o Zaklínači. Setkáváme se opět Geraltem, který si léčí zranění utrpěna na Thaneddu v tajemném lese Brokilonu u dryád. Do příběhu vstupují nové důležité postavy, o kterých byla v dřívějších knihách jen malá či žádná zmínka. Na prvním místě je to lučištnice Milwa. Dále pak rytíř Cahir a nakonec ještě postava nejtajemnější, upír Regis…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Chrzest ognia , 1996

memphisz
09.10.2016 4 z 5

Prozatím nejlepší románový Zaklínač. Takřka tolkienovský děj - putování v různorodé kompanii - se pro změnu soustředí kolem Geralta, což je příjemná změna. Vyvážené dialogy a akce doprovází ucelené vyobrazení světa a válečného tažení Nilfgaardu. Finální bitva na mostu byla řádně epická, vážně tam chybělo už jen to, aby přiletěli orli.

Phyl
07.09.2016 5 z 5

Jaké je tvé jméno? Geralt od nikud.
Jaký je tvůj úkol? Najít svatý grál, který jsem ztratil a hledají jej úplně všichni a úplně všude. Čarodějky dobrodějky zakládají tajné společenství, které má vypátrat tento artefakt a vydobýt si tak s jeho pomocí vysokého postavení, zatímco náš slavný lamač dívčích srdcí, zakládá pochybné společenstvo, které je promícháno mnohými roztodivnými lidskými individui, vlastně i nelidskými. A tak nějak vzniklo společenstvo prst... tedy společenstvo za osvobození svatého grálu z jeho prachbídného živoření s dalšími lidskými výkaly, které se nazývají potkani. Naše zmatená-bi společnice opět dokazuje jak je drsná a zmatená, ještě víc než kdy předtím.

tovlasek
04.09.2016 4 z 5

Další knižní pokračování Zaklínače, mělo stálou knižní kvalitu jako ty předchozí. Upřímně mohu říct, že mě nejvíce bavili části o Potkanech a Falčino putování s nimi. Postupná proměna Ciri v to, co se z ní stává je opravdu zajímavá. Netradiční kumpánie Geralta na jeho cestě se mi líbila. Nově představené postavy jsou příjemné překvapení I mě potěšili části, kdy jsme se dozvěděli něco o Geraltově minulosti. Jako už standardně skvěle napsáná poslední kapitola a těším se na předposlední díl celé ságy.

Rawar
30.08.2016 5 z 5

Jestli onen Regis nebude po čertech velký klaďas. V tomto díle je opravdu velká porce pozornosti věnována právě postavám z Geraltovi marškumpanie, toho času putující k toku Jarugy s cílem, jak jinak než jasným, nalézt Ciri. Z té se nám zatím stává pěkné kvítko, zdá se mi a možná dobře, že skupina netuší jakou podobu na sebe děvčátko se smaragdovýma očima pomalu bere. Dokonce i koven pohledných čarodejnic nám odhaluje cosi ze svého tajemného plánu a tak nezbývá než se těšit, až nám o tom Marigold zapěje v příštím díle.

Matteo
17.08.2016 5 z 5

Moc se mi líbily nově představené postavy. V čele samozřejmě s Feldmaršálkem Dudou. I to, jak se titulní křest ohněm proplétá příběhem knihy.

Monique201
04.08.2016 4 z 5

Prvních 150 stran nad knihou visely 3 hvězdičky. Geralt a jeho družina šli, šli a šli, aby se na chvíli zastavili a pak zase šli. Místy jsem očekávala, že se k nim připojí Cahir, děj nabere spád, dozvím se jeho příběh...a ne. On se tam vždy jen objevil, aby mu Geralt povyhrožoval a opět se ztratil. I když musím uznat, že přes pocit - nebo spíš skutečnost - že se děj nikam neposunuje, jsem si čtení užívala. Každé hluché místo totiž spraví trpaslík, ať už Zoltan nebo v jiných dílech Yarpen. Bod za sympatie získává také papoušek Feldmaršálek Dudu (Rrrrva mať!).
K mojí radosti se děj začne posouvat v místě, kdy se objeví Regis. Druhá půlka příběhu už má silnější dějovou linku, spád...a Geralt (i přes všechno brblání osamoceného romantického hrdiny) má bandu. Co se s ní stane, to se dozvím v dalším díle.
Takže nakonec 4 hvězdičky, to není vůbec špatné...a doufám, že příští díl bude ještě lepší a bude tam víc z Yennefer.

Majkrofon
26.07.2016 5 z 5

Pre mňa najlepšia časť série.

kklepkaa
26.07.2016 5 z 5

Na co se rozpakovat nad hodnocením. Geralt se mi dostal pod kůži a Sapkowski je úžasný vypravěč. Marigold příjemně obohacoval cestu svým vtipem a šarmem. Zamilovala jsem si také Regise a Cahira. Na druhou stranu mě méně bavily chvíle se Ciri.

Shui-Xian
04.06.2016 3 z 5

O Geraltově putování by to bylo úmorné čtení, nebýt jeho pestrých společníků na cestě. Pro mě osobně je po opakovaném čtení celé ságy tenhle díl takřka jen dlouhé překlenutí k tomu následujícímu. Pasáže s altruistou Zoltanem (a Feldmaršálkem Dudou), s charismatickým Regisem, přímou Milwou a vážným Cahirem si ale vždy ráda přečtu znovu. Marigold chybět nesmí, to dá rozum. :-)

Eldar80
30.05.2016 4 z 5

Jedna z věcí, kterou ve fantasy žánru nemám rád, jsou hrdinské road movie. Jen místo aut či motorek se používají koně. Ukrutně namáhavé putování, které děj prakticky nikam neposunuje. Samozřejmě se nemohu ubránit dojmu, že tragikomičnost děje je autorův záměr. Až by někoho mohlo napadnout, že ztrapňuje či paroduje fantasy ještě víc než třeba Pratchett.
Hlavní dějová linka se týká putování Geraltovy družiny a osud Ciri s Potkany výrazně ustupuje. Průběh putování Sapkowski přerušuje vytvářením nových dějových linek, ze kterých začínáme zjišťovat skutečné důvody zájmu o Ciri. Zhruba do poloviny jsem byl přesvědčen, že dám knize pouhé 3 hvězdy, protože putování válečným územím bylo únavné a zdlouhavé. K závěru se však kniha zlepšuje jak Sapkowski přestává parodovat road movie a vrací se k hlavní zápletce ságy.
Tento díl na mě nepůsobil výrazně akčně nebo napínavě, ale už tak temná atmosféra se dále zhoršuje. Kam jsou lidé toužící po moci schopni zajít? Dijkstra zjišťuje, že daleko. Sapkowski popisuje válečný střet se vším všudy a tak se vyplňuje dávné proroctví. Z Geraltova putování se stává křest ohněm. Kniha je nejdříve pauzou v sáze a od poloviny úvodem do ještě temnějšího děje. Konečnému dojmu opět pomáhá výborná středověká atmosféra, kvůli které máte chuť odpustit Sapkowskému všechny literární prohřešky. Fanoušci, kteří odpouští, si mohou k výslednému hodnocení přičíst 10%. Díky prodlevě v ději mě kniha přišla slabší než předchozí, ikdyž narozdíl od nich končí povedenou pointou. 85%

misulef
13.05.2016 5 z 5

Ačkoliv jsem to četla dost dlouho, rozhodně to nebylo proto, že by mě Křest ohněm nebavil... Jen Sapkowskiho svět je natolik úžasně promyšlený a geniálně napsaný, že romány o (více či méně) Geraltovi se nedají jednoduše slupnout na jedno posezení. Zaklínač se musí vychutnávat.
Mimochodem - úžasný závěr. Ze zaklínačovských románů zatím asi nejpůsobivější.

Rup
11.05.2016 5 z 5

Tak už se nám autor pustil i do regulérní středověké bitvy, a nevedl si špatně (zvítězil :-)). Nicméně je patrné, že je především povídkář, a tak některé kapitoly působí dojmem nastavované kaše a slouží spíše k vyplnění prázdných, patrně nasmlouvaných, stránek. Přes všechny výhrady je však celá série psaná vtipně a s fantazií, a některé autorovy výroky by se daly tesat do kamene. Za mě stále plný počet.
Stále mě tady zaráží fňukání nad absencí mapy. Tak si jí, sakra, namalujte. A pokud už neumíte držet tužku, stáhněte si nějakou malovací aplikaci do mobilu.

Arbara
21.04.2016 5 z 5

No už aby se nám do knihovny vrátil další díl...Jsem napnutá jak kšandy...No a chudák Milwa..

Kopta
24.03.2016 5 z 5

To co jsi z této knihy pamatuji bylo hlavně to, že byla úžasná. U čtení páté knihy jsem se bavil víc než u všech příběhových předchozích.

ckostonc
18.03.2016

Tahle knížka a celá sága je pro mě legendou. Neuvěřitelně čtivá, postavy, které si zamilujete, akce, jak má být, dialogy, jak mají být a celkově hluchá místa se těžko hledají!

pavla9879
01.02.2016 4 z 5

Nové postavy, velice sympatické a zajímavé, nenilfgaarďan Cahir mi hned přirostl k srdci.

Albina
17.01.2016 5 z 5

Nemá chybu!

Mikino00
15.01.2016 5 z 5

Zcela odlišná kniha od předchozích dílů. Pouze minimální prostor je zde věnován politickým machinacím, spolkům, zradám a osudům postav mimo hlavní dějovou linku. Kniha se zcela koncentruje na putování Geralta a jeho specifické skupiny. Tohle výborně podané putování za neurčitým cílem, kde každý má své tajemství a neustále se něco děje, je o to vydařenější, že postavy si zde prochází svým vývojem. Oblíbil jsem si asi nejvíce postavu Regise.

Benjiki
30.12.2015 5 z 5

Ach a show se konečně rozjela. Prolila se krev elfů a nastal čas opovržení a nyní je tu opravdový křest ohněm, hlavně pro Ciri která odhaluje hodně špatnou stránku. Ale jinak je v hlavní roli Geralt - což je dobře - a jeho parta, kterou jsem si nahned zamiloval. Milwa, NeNilfgarďan a samozřejmě nejvíc cool upír všech románů vůbec. Miluji je všechny a tleskám. 9 z 10. Oblíbené postavy - Regis, Cahir.

Ahoso Vidaho
15.12.2015 5 z 5

Ať žijou trpaslíci, jejich karbanictví a hlavně Feldmaršál Duda:)