Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462713/bmid_vevoda-a-ja-63e5f1f49ebe7.png 4 1670 330

Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

Carol1122
30.03.2021 5 z 5

Téměř jako všichni ostatní, i já nejdříve viděla seriál a až později se dostala ke knížce. Vůbec toho nelituji, naopak! Kniha se četla sama, na můj vkus v některých částech až moc dlouhé dialogy, avšak popisy mě velice bavily a překvapovaly. Je škoda, že seriál byl více rozpracovaný, protože většinou to bývá naopak. Doufám, že se dostanu i k dalším dílům. Za mě jedna z nejlepších knih žánru historické červené knihovny.

Eunike93
28.03.2021 5 z 5

Naneštěstí jsem první viděla seriál a až potom četla knihu. To způsobilo, že jsem měla opravdu velký problém se Simonem. Ostatně kniha je natolik dobrá, že celkový dojem je na 100% pozitivní a u dalších dílů už tuhle chybu rozhodně neudělám.

27.03.2021 5 z 5

Měla bych ke knížce nějaké výtky, ale nechám si je pro sebe a budu je přehlížet, protože celkově mi to přišlo boží!

book_loverka_
27.03.2021

Bridgertonovi mě moc mile překvapili! Byla to boží oddechovka s naprosto úžasnou atmosférou. Příběh se totiž odehrává na přelomu 18. a 19. století a je zasazen do prostředí londýnské smetánky. Takže samé plesy, dýchánky, spousta urozených dam ve skvostných šatech, svatební námluvy a tak. Jestli si chcete odpočinout od monotónního všedního života a přenést se někam úplně jinam, je tohle ta pravá kniha pro vás. K tomu si užijete jiskření mezi mladým vévodou a lady Daphne z rodu Bridgertonů. Na knížce musím vyzdvihnout i její čtivost a vtipnost. Taky se mi moc líbily vztahy mezi sourozenci Bridgertonovými. Jediné menší mínus je pár pokulhávajících kapitol ke konci, ale závěr to vylepšil. Celkově jsem si knížku moc užila, doporučuju si ke čtení pustit seriálový soundtrack - je to pak ještě větší zážitek.
4,5⭐️/5⭐️

Lenny.Wolf
25.03.2021 2 z 5

Seriál jsem neviděla a díky ohromnému hypu okolo znovuvydání knihy jsem se nechala zlákat na čtení. Začátek dobrý, celkem vtipný čtivý, ale po nějakých 120 stranách začal děj upadat a celkově mi to začalo připadat fakt hloupý. Chápu, že je to červená knihovna a nemá to být nic světoborného, ale fakt jsem se u toho trápila a nemohla se dočkat konce.

Lennuse
24.03.2021 5 z 5

I když jsem nejdřív viděla seriál, a pak četla knihu, nebyla jsem zklamaná. Příjemná, velice povedená romantická oddechovka. Dialogy mezi Daphne a Simonem nemají chybu. Zamilované, vtipné, skvěle napsané, moc se mi to líbilo. Určitě si přečtu další díly.

terkabed
24.03.2021 3 z 5

Neokážu nesrovnávat se seriálem, protože jsem ho viděla jak první. Musím říct, že bez seriálu bych se asi ke knize nedostala, protože jednoduše tenhle žánr nečtu. Červená knihovna mě vůbec, ale vůbec nebere, nemám ráda ani čistě romantické knihy.
Seriál je natočen hodně poutavě, což se o knížce moc říct nedá. Zároveň mi chybělo to, že se kniha soustředila čistě jen na Daphne a Simona. Ano, v seriálu to byla hlavní příběhová linka, ale zároveň tam bylo několik vedlejších, To v knížce nebylo. Chyběla mi postava královny.
Strašně mi vadil překlad sexuálních scén. Chápu, že napsat a přeložit takovou scénu je těžké, ale nemuselo by to vypadat jako z učebnice biologie.

JajaCZ
23.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Keby sa mi do rúk dostala prvá kniha, je možné, že by som ďalej v čítaní nepokračovala. Musím uznať, že seriál je natočený veľmi pútavo. To, že sa zoznámime bližšie i s ostatnými Bridgertonovcami, nás láka k ďalším sériam (a knihám). Niektoré situácie sa v knihe riešia inak ako na obrazovke a myslím, že seriál sa naozaj podaril. Kniha má priamočiarú a ničim neprekvapivú linku, kdežto seriál troška stajomnili tým, že pozadie Simonovej osamelosti a mrzutosti sa odkrýval postupne. Rozhodne sa teším na pokračovanie a som zvedavá, čo sa dozvieme o ostatných súrodencoch :)

michaella03
23.03.2021 5 z 5

I já patřím k té skupině, která se nechala zlákat seriálem (na který jsem se mimochodem nechtěla koukat VŮBEC), ale jeden volný den a moje zvědovost udělalo své a NETFLIX jel celý den :D.
Na knize jsou opravdu nejlepší ty dialogy - vtipné, trefné a duchaplné, i když někdy zdlouhavé. Miluju tuhle austenovskou dobu, takže (pro mě) další plus. Hlavní postavy byly sympatické a uvěřitelné, a Simona už jsem si také nedokázala představovat jako modrookého muže :D.
Děj je možná základní a předvídatelný, ale také nesmírně čtivý a hlavně návykový. Pokud ještě přihlédnu k televiznímu zpracování, až mě zaskočilo, že v knížce se autorka drží skutečně jen hlavního páru - žádné "vsuvky" ohledně sourozenců Bridgertonových, rodiny Featheringtonových apod.
Pokud by nebylo seriálu a nové obálky, o knihu bych nezavadila ani pohledem (když koukneme na obálky vydané před téměř dvaceti lety).
Nicméně, já si knihu užila, všem bych ji doporučila a hodně se těším na další řadu seriálu. Mezitím jdu číst dál - jak jsem říkala, je to návykové :D.

JessieEx
22.03.2021 4 z 5

Výjimečně jsem četla knihu až po shlédnutí seriálu. Nijak zvlášť to nevadilo, až na toho modrookého vévodu. Já už jsem si jej prostě nedokázala představit jinak, než jako Regé-Jean Page a moc tomu nepomohla ani seriálová obálka.

V seriálu jsem Simona hlavně díky tedy jeho představiteli milovala, byť byl tak "zkažený". V knize jsem ty jeho horší stránky vnímala asi více.
Naopak Daphne byla v knize skvělá! Stokrát lepší než nemastná neslaná seriálová Daphne.

Přiznám se, že nebýt seriálu a nové obálky, po knize nesáhnu. Házela jsem všechny knihy s podobnými obálkami do jednoho pytle. Ale musím říct, že tentokrát jsem velmi mile překvapená.

Ano, je to červená knihovna v tom pravém slova smyslu. Ale autorka to napsala velmi čtivě a nejvíce se vyřádila na dialozích. A rozhodně to není samý sex (v seriálu je ho více).

Kniha se zaměřuje jen a pouze na Daphne a Simona, tady mi oproti seriálu trochu chyběly ty vedlejší postavy. Navíc se to v knize s jejich vztahem seběhlo ještě rychleji než v seriálu, to mě trošku mrzelo. První půlka je určitě lepší.

Oceňuji ale humor, dialogy, čtivost, postavy, prostředí, bylo to prostě fajn a určitě si přečtu i další díl jakmile vyjde.

P. S. Jediné, co mi opravdu vadilo, byla věta "Jseš si jistý/á?", která se v knize opakovala tak 10x

Adris
22.03.2021 3 z 5

Kdo už viděl Bridgertonovi na Netflixu jistě ví, jak je tato série návyková. Já se do seriálu zamilovala, a tak jsem si i ráda přečetla jeho knižní předobraz.

Zpočátku mi připadalo, jako bych se propadla do plesů z Pýchy a předsudku. Postupně jsem rozeznávala dějové linie seriálu, a můžu říct, že v seriálu nevynechali z knihy nic. Naopak si hodně přidali. Například královskou rodinu, prince, Eloise, vhled do rodiny Featheringtonových... Ani paní Whistledownová nedostala skoro žádný prostor. Ale třeba se těchto dramat dočkáme v dalších dílech.

Tento první díl knižní série je opravdu zacílen pouze na Daphne a Simona, okrajově rodinu Bridgertonů. Příběh je harlekynkovský, nic světaborného. Krásné na tom jsou námluvy s nádechem erotiky a skvěý smysl pro humor.

Jsem ráda, že se kniha obešla bez sáhodlouhých dramat, které byly v seriálu. Ale je pravdou, že pak by nebylo moc na co koukat;).

V knize se mi malinko protivila postava Daphne, někdy měla zvláštní odpovědi a nepřipadala mi inteligentní, jak jí bylo přisuzováno. Hodně těžila z informací z životů svých bratrů, což několikrát zmínila, ale dohromady nevěděla vlastně nic. Avšak nejspíš si lidé více vážili ženy, která není tak melodramatická, ale je upřímná a přátelská. Simon byl trochu přívětivější než ten seriálový, ale jinak je jeho postava a příběh totožný.

Jako odpočinkové čtení s láskou a humorem, mohu knihu doporučit.

Babouš
22.03.2021 4 z 5

Do Bridgertonů jsem šel s nulovým očekáváním, protože na žánr regency romance mám tendenci koukat trochu skrz prsty (já vím, předsudek, ale ty původní obálky s rozhalenýma košilema a negližé tomu nepomáhají). Ale překvapivě mě to bavilo! Jednak je to psaný hrozně lehkým stylem, ale nejdůležitější přísada, díky který jsem si čtení užil, byl humor (kterej v seriálu bohužel úplně chybí). Není to pro mě kniha roku (erotický scény pro mě byly docela cringe) ale rozhodně předčila moje očekávání a bavil jsem se u toho víc než u seriálu, takže určitě zkuste, pokud už vám taky chybí plesy, elegantní pikniky a duely za rozbřesku.

Marfuška89
21.03.2021 5 z 5

Vévoda a já jsem dnes dočetla. Přiznám se, že jsem první viděla seriál, který miluji. Mile mě překvapilo, že ten seriál je dost věrohodně udělaný z knihy (za mě). Je jasné, že to nebude stejné...
Kniha se mi četla moc dobře. Libilo se mi jak je to lehce a jednoduše napsané... Miluji hlavní hlavní postavy. Doporučuji

maruschka
20.03.2021 5 z 5

S historickými romancemi mám minimum zkušeností, ale tohle byla hrozně milá oddechovka (a fajn překlad téměř bez chyb).

Zdenk@
19.03.2021 4 z 5

Krásná odpočinková kniha. Rozhodně lepší než seriál ten mě tím, aby sedl do moderního žánru svou přihlouplostí odrovnal. Kniha je zaměřena na vztah Daphne a Simona, jedná o sympatické postavy, které jsou propleteny humorem, sarkasmem, vztekem, pochybnostmi ale také láskou. Už se těším na další setkání s Bridgertonovou rodinkou.

Jiitush
18.03.2021 2 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si chtěla přečíst poté, co jsem zhltla seriál, a to byl zřejmě ten problém. Jelikož jsem věděla, co se stane, děj knihy mě nebavil. Mám ráda knihy, kde se děj posouvá dopředu díky přímé řeči, tady jí však bylo až až a rozhovory docela o ničem.
Taky mi nepřijde úplně v pohodě, aby manželka zneužila manžela. Kdyby to bylo obráceně, byl by oheň na střeše, ale tady se z toho on rychle oklepe a vše je evidentně ok. Zvláštní.

Gabetina
18.03.2021 5 z 5

Seriál jsem viděla dříve, než jsem četla knihu ale nevadí mi to. Kniha byla krásná a super čtivá. Sáhnu i po dalších dílech a těším se i na seriálové pokračování.

Kikina182
17.03.2021 5 z 5

Vévoda a já je svou povahu typická kniha pro ženy, u které člověk nemusí na nic myslet a skvěle si odpočine. Nepracuje s žádnou originální zápletkou, ale autorka svým příběhem dokáže upoutat. I když jsem od začátku věděla, kam příběh směřuje, tak jsem si čtení opravdu užila a předvídatelnost jsem nevnímala. Navíc jsou některé scény v kontrastu k hlavní zápletce opravdu ojedinělé. Na první pohled mohou některé situace v knize působit absurdně, ale vzhledem k době, ve které se příběh odehrává, dávají naprostý smysl. Pokud hledáte krásný milostný příběh, u kterého můžete vypnout a jen si ho užívat, určitě knihu doporučuji.